Розділ 5.   ГОСПОДАРСТВО УКРАЇНИ в 1939 р. — 90-ті роки XX ст.

5.1. Господарство України в роки другої світової війни

Для України друга світова війна почалася у вересні 1939 р. Згідно з пактом Молотова — Ріббеитропа Радянський Союз зайняв західноукраїнські землі. В 1940 р. до Української РСР була приєднана Буковина. В 1939 — 1940 рр. на західноукраїнських землях націоналізовано 2,5 тис. підприємств. "Найноиулярнішим" заходом нової влади стала експропріація польських землевласників і обіцянка перерозподілити між селянами їхні землі.

Радянська влада асигнувала значні кошти на реконструкцію промислових підприємств. Зі східних районів направили ешелони з верстатами, обладнан­ням, машинами. Особливо велику, увагу приділяли підприємствам харчової, легкої, місцевої промисловості. На початок иімецько-радяиської війни 1941 р. у Західній Україні фактично було ліквідовано безробіття. Будівництво і ре­конструкція фабрик і заводів збільшили потребу в робочих місцях. Одночас­но розпочалося переселення робітників у східні райони України. Так, з верес­ня 1939 р. по червень 1941 р. із Західної України на підприємства Донбасу виїхало 17 тис. робітників. у

Проте демонтаж соціально-екоіюмічпої інфраструктури негативно впли­нув на розвиток господарства у західних областях. На кінець 1939 р. було конфісковано і перерозподілено понад 2 млн га землі. Бідняцькі господар­ства звільнялися від сплати податків. У тяжких умовах опинились госпо­дарства заможних селян. Вони були обкладені високими податками.

У же в 1940 р. виникли перші колгоспи. До середини 1941 р. було колек­тивізовано близько 13 % .селянських господарств. Створено 182 машишю-

417тракторні станції, які обслуговували понад 1,5 тис. колгоспів, а також інди­відуальні господарства.

Насильницька колективізація призвела до соціальної напруги. Небажання галицьких і волинських селян вступати в колгоспи викликало репресії з боку влади. Репресіям піддавались насамперед заможні селяни.

Ліквідація старої системи управління супроводжувалася засланням служ­бовців держапарату, органів суду, прокуратури, поліції разом з їхніми роди­нами. Відразу після вступу радянських військ почались арешти й виселення колишніх функціонерів старих політичних партій, великих і малих підприємців, поміщиків, осадників, заможних селян. Жертвами сталінізму стала значна кількість інтелігенції — адвокати, вчителі, вузівські викладачі, діячі культури.

Як метод політичного переслідування чи адміністративного покарання широко використовувався такий вид репресій, як депортація. Уже восени 1939 р. перша хвиля депортації охопила польських осадників, які виселяли­ся разом із сім'ями. Протягом грудня 1939 — березня 1940 рр. із Західної України та Західної Білорусії було депортовано понад 137 тис. чол. їх виселяли в північно-східні області РРФСР, Комі АРСР і Казахстану.

Друга хвиля депортації прокотилась у квітні 1940 р., коли було вивезено заможних селян — "куркулів" (до 6 тис. сімей із Західної України та Захід­ної Білорусії). Всього із Західної України в 1939—1940 рр. було вислано до Сибіру, Поволжя, Казахстану та на Північ, за різними підрахунками, від 10 до 20 % населення. Чимало невинних людей, яких німецько-радянська війна застала в місцевих тюрмах, було знищено.

В умовах сталінського тоталітарного режиму залишалося важким полі­тичне та соціально-економічне становище населення східних областей Украї­ни. За рахунок жорстокої експлуатації робітників та іиженерно-технічних працівників, а також мілітаризації економіки напередодні німецько-радян-ської війни зростало промислове виробництво. Якщо у 1937 р. випуск продукції важкої промисловості (в межах території Української РСР 1939 р.) становив 16,2 млрд крб. за ціпами 1926/27 рр., то у 1940 р. — 22,4 млрд крб. Змінювалася галузева структура промисловості. У 1940 р. частка виробниц­тва засобів виробництва (група А) в Українській РСР становила 62 % про­ти 36 % у 1913 р., предметів споживання (група Б) — 38 проти 64 % у 1913 р. Україна була головною вугільною та металургійною базою СРСР. У 1940 р. вона давала: вугілля — 50,5 % загальносоюзного виробництва, залізної руди — 67,6, сталі — 48,8, чавуну — 64,7 %.

Україна стала одним з основних районів СРСР з виробництва зернових і технічних культур, продуктивного тваринництва, її сільське господарство давало третину союзного виробництва зерна і 60 % врожаю цукрових бу­ряків. Наприкінці 30-х — на початку 40-х років значно розширилися посівні площі, поліпшилась їх структура, зросла врожайність сільськогосподарських культур. У 1940 р. урожайність зернових культур становила 12,4 ц/га і перевищувала рівень 1913 р. на 3 ц, соняшнику — відповідно 13,1 ц/га і 3,8 ц, картоплі — 101 ц/га і 22 ц. Однак погектарний збір цукрових буряків був дещо нижчим: 158 ц/га в 1940 р. проти 167 ц/га в 1913 р.

418Деякі позитивні зрушення відбулись у торгівлі. Роздрібний товарообіг державної та кооперативної торгівлі Української РСР у 1940 р. порівняно з 1937 р. збільшився на 34,6 % і загальний його обсяг досяг 3202,8 мли крб. З них на роздрібну торгівлю припадало 2817,2 мли крб., а на громадське харчування — 385,6 мли крб. Проте це не відповідало реальним потребам населення. До того ж ринкові фонди в розрахунку на одну людину в 1940 р. навіть зменшилися. Повільно зростали реальні доходи населення. Так, реальна заробітна плата робітників і службовців народного господар­ства з 1937 по 1940 р. збільшилася лише на 12 %.

У червні 1941 р. розпочалася німецько-радяпська війна. За чотири місяці майже вся Україна була окупована німецькими військами. До грудня 1941 р. німці контролювали територію Радянського Союзу, на якій проживало 42 % населення, і велику частину його економічного потенціалу.

Господарство України з початку війни було переорієнтовано на потре­би оборони. Більшість промислових підприємств було поставлено в умови воєнного часу і форсувало виробництво. Особливо велика потреба виникла у металі. Значно збільшили виробництво металургійні заводи. З початком масової мобілізації виникла потреба у робочих місцях, на які замість мобі­лізованих чоловіків ставали жінки, підлітки і пенсіонери.

У тяжкі умови було поставлено сільське господарство. Більшість райо­нів Західної та Правобережної України були швидко окуповані німецьки­ми військами. Провести евакуацію чи зібрати урожай тут не встигли. В лівобережних областях почалося форсоване збирання хліба. До колгоспів були доведені високі норми здачі хліба. Працівники сільського господар­ства 15 східних областей України до 10 жовтня вивезли на державні заго­тівельні пункти 143 249 тис. т зерна. План хлібоздачі був виконаний на 28,5 %. В цей самий час трудівники українського села здали державі бага­то тваршшицької продукції. До 20 вересня план поставок м'яса було виконано на 80,5 %, до 10 вересня план здачі молока — на 68,3 %, яєць — па 58,4 %.

Там, де це було можливо, все зерно збирали і здавали на заготівельні пункти, а там, де це було неможливо, його спалювали. Згоріли тисячі гекта­рів збіжжя. Знищували й худобу, сільськогосподарський реманент. По відно­шенню до України було застосовано тактику "спаленої землі". Всі промислові підприємства, які могли б використати окупанти, знищувалися. Страхітли­вих руйнувань зазнав Київ. Радянськими військами, що відступали, знищу­валися підприємства, багато пам'яток архітектури. В Донбасі було затоплено майже всі шахти, зруйновано гігантський комплекс заводів на Дпінрель-стані, всі 54 домни республіки, висаджено в повітря всі мости через Дніпро, зруйновано тисячі кілометрів залізничних колій, телеграфних ліній тощо.

Уже з самого початку війни відбувалася масова евакуація па Схід за­водів, кваліфікованих робітників, вчених і фахівців. Лише до листопада 1941 р. з України було вивезено в Росію, Середню Азію більш як 500 вели­ких підприємств. Всього з України було евакуйовано близько тисячі за­водів, понад 4 мли осіб, відповідно з Києва — 197 підприємств і 300 тис. осіб. Харківський тракторний завод, переобладнаний для випуску танків,

«й*

14*

419було демонтовано та евакуйовано разом із 4673 фахівцями й обслуговуючим персоналом. З України було евакуйовано ЗО 212 тракторів, більш як 6 мли голів худоби, 1,6 мли т шкур, хутра тощо. Евакуйовані підприємства розмі­щувалися на виробничих площах заводів Уралу та Східного Сибіру. Май­же все устаткування з українських електростанцій було вивезено й вста­новлено на нових станціях. Проте багато підприємств, що було евакуйовано, не змогли налагодити виробництво, їх було розукомплектовано.

Більшість евакуйованих робітників перебувало у тяжкому матеріальному становищі. Робочий день було збільшено до 10—12 годин, а па деяких підпри­ємствах він становив 14 годин.

У серпні 1941 р., повністю нехтуючи національними прагненнями укра­їнців, Гітлер наказав розбити територію України па окремі адміністративні одиниці. Найбільша з них, під назвою Рейхскомісаріат Україна, обіймала Правобережжя і більшу частину Лівобережжя з центром у місті Рівне. Німці перетворили Галичину па один з районів генерального губернатор­ства Польщі. Буковина й частина Півдешю-Східної України, включаючи Одесу, були передані Румунії (союзникові Німеччини) й стали називатися Трансіїістрією. Наближені до лінії фронту східні землі в околицях Харкова , залишалися під юрисдикцією німецької армії.

Гітлерівський режим поставив перед собою завдання підкорити та ко­лонізувати Україну, знищити її народ.

Навіть побіжний перелік втрат свідчить про той страшний відбиток, що його наклала друга світова війна на Україну та її населення. Мінімум 5,3 млн чол. або кожен шостий мешканець України загинув у цій війні. 2,3 мли українців було вивезено для примусової праці у Німеччину. Цілком чи частково було зруйновано понад 700 великих і малих міст та 28 тис. сіл, внаслідок чого безпритульними лишилось 10 млн осіб. Втрати в економіці були величезними. Знищення понад 16 тис. промислових підприємств озна­чало втрату великої частини того, що Україна здобула такою великою ціною у 30-х роках. Підраховано, що загальні збитки, завдані Україні та її еко­номіці, становили 40 %.

Страхітлива жорстокість нацистської влади виявилася також у ставлен­ні до міського населення та інтелігенції. Було різко обмежено надходження продуктів харчування в міста. У майбутньому німці планували перетворити Україну па аграрну країну. Німеччині самій були потрібні ті продукти, що їх споживали українські міські мешканці. В результаті голод став звичайним явищем, а багато жителів міст змушені були перебиратися до села. Київ, на­приклад, втратив більше 60 % жителів. Населення Харкова, яке на початку німецької окупації становило 700 тис., зменшилося па 230 тис. чоловік. >, Промислові підприємства, які залишилися неушкодженими, окупанти ^голосили власністю Німеччини, влили до імперських фірм, використову­вали для ремонту воєнної техніки, виготовлення боєприпасів. Частину .підприємств повернули колишнім власникам.

Німці зберегли колгоспи під своїм наглядом, у дещо зміненій формі та під іншою назвою. Так українські селяни швидко втратили надію па те, щоновий режим ліквідує колгоспи. Вони змушені були тяжко працювати на своїх нових поневолювачів. 85 % усього постачання Німеччини продукта­ми з окупованих радянських територій припадало на Україну.

Тільки протягом 1943—1944 рр. окупанти вивезли з України до Німеч­чини: 9 мли т зерна, 622 тис. т м'ясних продуктів, 950 тис. т олії, 108 тис. т масла, 400 тис. т цукру, 2,5 млн т корму для худоби. За цей час гітлерівці пограбували 27 910 колгоспів, 872 радгоспи і 1300 машинно-тракторних станцій. В ході каральних акцій нацисти знищили 256 сіл.

Гітлерівці насаджували "нову земельну аристократію", тобто створю­вали німецьку касту феодалів. Під час окупації в Україні було створено 2215 маєтків загальною площею понад 6,3 млн га. Було розроблено заходи, спрямовані па організацію на селі хуторських господарств з "українців німецького походження" (німецьких колоністів, так званих фольксдойчів). 15 жовтня 1942 р. окупаційна влада видала розпорядження про масове на­сильницьке вигнання українського населення з його власних земель і утво­рення на них спеціальних селищ ("хегенвальдів"). Лише у восьми захід­них областях України загарбники силою вигнали населення з 357 тис. селянських дворів. Грабуючи українських селян, фашисти широко практи­кували натуральні та грошові побори, що доповнювалися системою різно­манітних штрафів і контрибуцій; які накладалися у вигляді покарань.

Відступаючи з України, гітлерівці, як і більшовики у 1941 р., вдалися до тактики "спаленої землі". У наказі своїм військам Гітлер наголошував: "Не можна допустити, щоб при відступі з України ми залишили після себе хоч одну людину, хоч одну голову худоби чи мірку зерна. Ворогові повинна дістатися цілковито спалена і винищена земля". З 300-кілометро-вої смуги вздовж лівого берега Дніпра окупанти насильно вивезли вели­ку кількість людей, а значні частини міст Полтави, Дніпропетровська, Кре­менчука спалили. Правобережжя не потерпіло від широкомасштабних руй­нувань, хоча не змогло уникнути масової евакуації па Захід. Відступаючи, німці знищили майже всі відбудовані мости через річки, залізничні вуз­лові станції, порти тощо.

Після визволення української землі одразу розпочалася відбудова гос­подарства, міст і сіл республіки. Із 75 млрд крб., відпущених урядом СРСР під час війни на відбудову народного господарства районів, визволених від фашистської окупації, 17,28 млрд крб., тобто четверта частина, призначалися для відродження економіки України. З усіх капіталовкладень, виділених протягом 1943—1945 рр. для вугільної промисловості європейської частини СРСР, близько 72 % було направлено на відбудову Донбасу. Бюджетні асиг­нування на відродження металургії Півдня в 1943—1944 рр. становили близько 40 % всіх капіталовкладень у чорну металургію СРСР. Головна увага при­ділялася відбудові тих підприємств, транспортних магістралей, електростанцій, які найменше постраждали і могли бути використані в оборонних цілях.

Основу відбудови народного господарства України становив насампе­ред паливно-енергетичний комплекс. На кінець війни у Донбасі було віднов­лено 54 % шахтного фонду. В результаті видобуток вугілля становив 43,3 %

421довоєнного, а його частка у загальному видобутку колишнього СРСР зрос­ла до 26,7 %. Уже в 1944 р. знову почали виплавляти сталь та виробляти прокат найбільші металургійні заводи України. Інтенсивні відбудовчі ро-бочи велися в машинобудівній галузі, хоча держава виділила на ці потреби недостатню суму грошей. Справа ускладнювалася тим, що реевакуація май­на підприємств, вивезених у тил в 1941 — 1942 рр., була визнана цілком слушно недоцільною. На Україну поверталися лише їхні колективи, та й то в неповному складі.

Проте загальна продуктивність праці залишалася невисокою. Однією з основних причин цього було вкрай незадовільне матеріальпо-иобутове ста­новище населення. Карткова система могла забезпечити лише найнижчий, напівголодний прожитковий рівень. Ще гострішою була житлова проблема. У республіці 10 мли людей залишилися без житла.

Завдяки самовідданості українського народу було відбудовано на­прикінці війни майже ЗО % довоєнних виробничих потужностей промисло­вості. Україна стала, по суті, прифронтовою матеріально-технічною базою діючої армії. Проте сільське господарство, установи науки та культури, житловий фонд та комунальне господарство міст і сіл відбудовувалися повільно. Уряд СРСР виділив для відбудови економіки лише 18,3 млрд крб., що станови­ло 24 % загальної суми, виділеної радянським територіям, що постраждали від німецько-фашистських загарбників. Разом з тим матеріальні збитки України оцінювалися 286 млрд крб., або 42 % загальних втрат СРСР.

Отже, в роки другої світової війни Україна стала ареною жорстокої боротьби двох тоталітарних систем, які змагалися, боролися за володіння її багатствами. Німецькі фашисти, здійснюючи свою антиукраїнську окупаційну політику, широко використовували злочинний досвід сталінського режиму: ', • формування концентраційних таборів для ізоляції та знищення потен­ціальних і активних ворогів системи;

• депортація працездатного населення як резерву робочої сили па бу-ідови та підприємства німецького рейху;

• подібно до 1933 р. використання організованого голоду як інстру­менту етноциду в Україні;

? • збереження колгоспів і державної промисловості для максимальної 1 експлуатації населення, експропріації сільськогосподарської та промислової ^продукції;

'І • цілеспрямована політика формування адміністративних структур за ! територіальними, а не національними ознаками.