§ 33.   Повідомлення про захід

Повідомлення це різновид службового листа, в якому викладено запрошення взяти участь в якійсь нараді, конференції, зборах.

У повідомленні повинні бути такі реквізити:

1) дата й час засідання;

2) місце засідання;

3) його назва (тематика);

4) порядок денний;

5) прізвища доповідачів з кожного питання;

6) прізвище й телефон відповідальної особи;

7) спосіб проїзду до місця засідання.

Повідомлення підписує голова колегіального органу або ке­рівник установи.

Зразок повідомлення:

Шановний Пономаренко В. В.

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі науково-практичної конференції «Українська держава та українська армія».

Науково-практична конференція відбудеться в актовому залі Будинку офіцерів (вул. Грушевського, 30/1) ЗО—31 жовтня 1999р.-Інформаційні документи

Початок об 11.00.

Проїзд: тролейбус № 20 до зуп. «Будинок офіцерів».

Всеукраїнське товариство «Просвіта) Міністерство оборони України

 

§ 34. Правопис складних іменників

     Складні іменники пишуться разом або через дефіс.  Разом пишуться:

1. Складні іменники, утворені з двох основ із сполучними го­лосними о (після твердих приголосних, у тому числі шиплячих), е (після м'яких приголосних), є (після основ на й або на подовжений м'який приголосний):

а) одна з основ дієслівного походження: дощомір, землероб, силосонавантажувач;

б) одна з основ прикметникового походження, друга імен­никового: чорнозем, чорноклен, чистотіл;

в) обидві основи іменникові: верболіз, лісостеп (але: людино-день, людино-доза).

2. Складні іменники, утворені з двох чи кількох основ без спо­лучних голосних:

а) назви міст: Калінінград;

б) іменники, що складаються з числівника у формі родового відмінка та іменника: п 'ятитонка, сімдесятиріччя;

в) іменники з першою дієслівною частиною у формі другої особи однини наказового способу: перекотиполе, Непийвода, Перебийніс;

г) іменники з першою частиною пів-, панів-, полу-: півкниги, півогірка, пів'яблука, напівавтомат, полукіпок

Примітка Перед Іменниками власними назвами пів- пишеться через дефіс. пів-Києва, гив-Євроаи.

3. Усі складноскорочені слова: колгосп, Нацбанк, профспілка. Сюди належать усі слова з першими частинами авіа-, авто-, агро-, біо-, вело-, геліо-, гео-, гідро-, екю-, екстра-, електро-, зоо-, ізо-, кяазі-, кіно-, КОСМО-, макро-, мета-, метео-, мікро-, міяі-, моно-, мато-, мульти-, нео-, палео-, псевдо-; радіо-, рентгена-; соціо-; стерео-, супер-; теле-, термо-, фоно-, фото- і под.ш

Через дефіс пишуться:  1. Складні іменники, утворені з двох іменників без сполучних голосних. Сюди належать:

а) іменники, що означають протилежні за змістом поняття; купівля-продаж;.

б) іменники, що складаються з назв близьких за змістом по­нять: хліб-сіль, щастя-доля, батько-мати;

в) іменники, що означають професію, спеціальність, учений ступінь, державну посаду, військове звання: лікар-екояог, член-кореспондент, прем 'єр-міністр, генерал-полковник;

г) іменники на позначення казкових персонажів: Лисичка-Се-стричка, Зайчик-Побігайчик;

д) іменники, у яких перше слово підкреслює певну прикмету чи особливість предмета, названого другим словом: вакуум-фічьтр, гама-фотон, блок-система, козир-дівка:

е) іменники, що означають складні одиниці виміру: кіловат-година, людино-день, тонно-кілометр;

є) іменники складні терміни, одне слово в яких є назвою родового поняття, а друге видового: гриб-паразит, окук-носоріг, засць-русак;

ж) складні прізвища та географічні назви: Нечуй-Левицьхий, Івано-Франківськ, Корсунь-Тевченківський.

2. Складні іменники з першою складовою частиною еще-, екс-, лейб-, максі-, міді-, міні-, обер-, унтер-: віце-президент, екя-чем-піон, обер-лейтенант, унтер-офіцер.

3. Іншомовні назви проміжних сторін світу: норд-вест, норд-ост.

4. Субстантивовані словосполучення, що означають переважно назви рослин: люби-мене, мати-й-мачуха, чар-зілля.

5. Скорочені іменники, в яких наводиться початок і кінець сло­ва: б-ка бібліотека, вид-во видавництво, ін-т інститут.

 

§ 35. Розділові знаки при словах-речениях

Слова-речення або вечленовані речення (стверджувальні слова так, ага, авжеж, еге, атож, добре, гаразд; заперечне ні; питальні хіба, а що, невже та ін.) в усній мові виділяються паузами, а на письмі — комами, знаками оклику, питання або (в середині ре­чення) тире і можуть виражатися частками, вигуками й модальними словами.  Якщо слова-речення вимовляються без підсилення та запи­тання, те після них ставиться крапка: Вона про мене забула?Ні. (Укр.); Він має право се сказати?Так. (Укр.).

Якщо сяова-речення поширюються двоскладним або одно­складним реченням, яке уточнює чи поширює ствердження або заперечення, то воно відокремлюється комою: не прокинулася, спить, а Бог хоч бачить, та мовчить, гріхам великим попорає (Шевч.); Так, не про мене гра і карнавал, і не мені шукати в серці броду! (Йов.).

2. Якщо стверджувальні та заперечні речення вимовляються з підсиленою інтонацією, то після них ставиться знак оклику, а якщо з питальною то знак питання: Так! Я зухвала й рвійна, як ріка, що повінь їй — закон і суд єдиний (Йов.); А що? Попавсь? От тобі й на! (Гл.).

3. У середині слова-речення виділяються з обох боків комами або, якщо при них є знак оклику, тире: «Твою не потолочу землю, ні, отче, коротко відповів Володимир. Але любові і поваги до тебе не матиму!» (Мал.); Не скоро прилетить ні! шаблями поганих підрізано йому крильця! (Мал.).

Частки, що стоять перед словами-речениями, комами не від­окремлюються: Ще ні. Одваги тут не досить (Укр.); Ну ні! Хіба князь не знає? (Мал.).

Слова-речення слід відрізняти від однозвучних ярислівян-ків,4псі є членами речення й тому розділовими знаками від інших членів речення не відокремлюються. Пор.: Добре було чути вночі (Тесл.); Добре, буду з охотою вам допомагати (Тют.).

Впраза 146. Напишіть оголошення про роботу гуртка, який ви відвідуєте. Вправа 147. Напишіть оголошення про новорічний вечір.

Вправа 5І48, Відредагуйте подане нижче оголошення, допишіть потрібні рекшізити.

Оголошення

В актовому залі відбудеться тематичний вечір «...». У програмі вечора:

1. Урочиста частина.

1.     Святковий концерт.

 Вправа 149. Перепишіть, вставляючи пропущені сполучні голосні. Усно обгрунтуйте їх вибір.

Дев'яност..річчя, ЖИТТ..ПИС, грошолюбство, тепл..воз, ово-Ч..СХОВИЩЄ, самовчитель, атом..хід, кров..обіг, леж..бок, сорок..пуд, хіміотерапія, яйц..провід, кост..прав, да,.владдя, вантажопотік, бу-р..лом, бо..здатність, кон..в'язь, працездатність, земл..трус, кра..знавство, свин..пас, життєздатність, різц.,тримач, шер-ст..прядильня.

Вправа 150. Запишіть подані іменники разом або через дефіс. Поясніть їх правопис.

Лісо/смуга, гучно/мовець, дизель/електрохід, п'ятдесяти/річчя, зірви/голова, генерал/майор, елекгро/двигун, місяце/хід, магазин/ салон, льон/довгунець, контр/наступ, кіно/репортаж, телефон/ав­томат, танц/майданчик, експерт/бухгалтер, блок/система, житте/ радісність, секундо/мір, радіо/комітет, зоре/носець, сто/річчя, авто/ кран, вакуум/апарат, штабе/капітан, екс/міністр, міськ/рада, лісо/ степ, тепло/воз, ново/будова, стоп/кадр, шлако/блок, проф/спілка.

Вправа 151. Запишіть слова разом або через дефіс, поясніть їх правопис.

Шв/року, пів/Львова, пів/олівця, пів/місяця, пів/яблука, пів/ Харкова, пів/Європи, пів/апельсина, пів/оберта, пів/Азії, пів/ящика, пів/життя, напів/провідник, пів/аркуща, пів/Москви, пів/сотні, пів/ озера.

Вправа 152. Перепишіть, розкривши дужки; де потрібно, поставте дефіс.

1. Поет не той, що без кінця співа про руту(м'яту). Поет що рухає серця на помсту і розплату (Піде.). 2. (Пів)Європи про­йдено, скільки пережито (Піде.). 3. По долині, по роздоллі, із степу (пєрекоти)поле рудим ягняточком біжить (Шевч.). 4. Над дні­провськими кручами, звідки відкривається велична панорама без­крайніх просторів, гребля (електро)станції, будинки селища (гід-ро)будівників та енергетиків, линуть звідти пісні (3 газ.). 5. Серп­невих пожарів полум'яне вітрило (пів)неба зап'яло, (пів)Украши вкрило (Мол.). 6. Пахне хлібом і землею вогкий (вітер) сріблокрил {Рил.). 7. Гуркочуть там (електро)вози, де (коно)гона свист затих (Сос.). 8. Навесні й восени, під час масових міграцій птахів, час­тина мешканців залишає стави й відлітає з (Асканй)Нової (3 газ.). 9. А вже на схилі (гори)цвіт, (сон)трава поросла (Горд.). 10. Сотні і тисячі облич солдатів зберегли для нас (фото)кореспонденти (З газ.).

Вправа 153. Перепишіть речення; поставте пропущені розділові знаки,

ПОЯСНІТЬ ЇХ.    

1. Я не такий О ні В змаганні я свого права не зречусь або хоч помстою уп'юсь Ні ні! (Ц.-Хм.). 2. Що ж хай надходить мене на­віть радує душного літа кінець про весни тільки нехай не нагадує дощик дрібненький холодний вітрець! (Укр.). 3. Так думав Тимко посмоктуючи самокрутку і пускаючи мимо плечей густий димок Жить на світі також не солодко все на життя надієшся а недоля по серцю б'є (Тют.). 4. Еге і до неба ближче стаєш почуття такі іноді та й не доказала почервоніла кахикнула у хаті у неї саме сварка зчинилася (Тесл.). 5. А так ми вільні ми ну добре конокради не­грамотні нехай розбещені напів. Зате нема у нас відступництва і зради. 6. А що і я спочину на хвилинку сама собі запалю ялинку ліхтарики нехай замерехтять сніжиночки нехай собі летять (Кост.). 7. Ні мій учителю і друже про мене все це не байдуже життя з його скаженим шалом з погонею за ідеалом з його стражданням і бо­лінням і не вгамованим сумлінням життя се дві противні сили що між собою в бій вступили (Вар.). 8. Ні далі далі від катів тут страш­но дихати і жити. Туди туди де б я зумів розбитим серцем від­почити. 9. Ні це не роки боротьби змагання пориву горіння... Це роки людської ганьби це роки людського ладіння (Олесь).

Вправа 154. Перекладіть українською мовою.

1. Нет, позвольте мне не послушаться вашего совета: я целый месяц жил здесь только затем, чтобы дождаться случая видеть дело, — и вы хотите, чтобы я пропустил его. 2. «Да, — сказал я, — мне кажется, что в каждой опасности есть выбор, и выбор, сделанный под влиянием, например, чувства долга, есть храбрость, а выбор, сделанный под влиянием низкого чувства, — трусость». 3. Нет, отчего же? Мне только показалось, что вы слишком откровенны, а есть вещи, которые мы все знаем, но которых никогда говорить не надо (Из произв. Л. Толстого). 4. Ну, что мы ему сделали? Чем виноваты мы, что только на палубе кусок хлеба можем свой за­работать? 5. Нет, нет, я говорю серьезно, и вы скоро это увидите.

Как всякий художник, я честолюбив и желаю иметь последователей 6, «Что же, — вполголоса договорил мужчина, — он попал на каторгу» (Из произв. А. Грина)

Вправа 155. Складіть речення з поданими словами. Запам'ятайте їх зна­чення.

Реклама -підкреслити.

афіша, повідомляти сповіщати, наголосити

Довідка: реклама це процес популяризації товарів, послуг, а також оголошення, плакати, що використовують як засіб привернення уваги глядачів; афіша оформлене певним чином оголошення про лекцію, виставу, концерт; повідомляти найчастіше використовується у діловій мові (повідомляємо про зарахування); сповіщати має дещо емоційне забарвлення (сповіщати про візит, про прибуття високопоставлених гостей); наголосити і підкреслити дієслова рівноправні (доповідач наголосив, підкреслив). В усному мовленні бажано вживати підкреслив, якщо треба зосередити увагу на чомусь конкретному.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Що таке оголошення?

2. На що обов'язково вказують в оголошенні? З Які бувають оголошення за формою?

4. Як оформляють оголошення?

5. Що таке повідомлення про захід?

6. Які реквізити характерні для повідомлення?

7. Як утворюються складні іменники, що пишуться разом?

8. Як утворюються складні іменники, що пишуться через дефіс?

9. Чим виражаються слова-речення (нечленовані речення)? 10. Які розділові знаки ставляться при словах-реченнях?

Увага! Культуро мовлення!

Запам'ятайте значення термінів

Авізо у банківській, комерційній практиці офіційне пові­домлення про виконання розрахункової операції.

Бартер обмін товарами на рівну суму між фірмами різних країн, що проводиться на безвалютній основі.

Девальвація зниження курсу національної валюти щодо іноземних валют.

Ембарго заборона державою вивезення до будь-якої іншої країни і ввезення до своєї товарів, валютних та інших цінностей,

Ліцензіар продавець ліцензій.Інформаційні документи

Ліцензіат покупець ліцензій.

Ревальвація підвищення офіційного курсу грошової оди­ниці щодо іноземних валют.

Реекспорт зворотний вивіз із країни товарів, раніше вве­зених із-за кордону, без їх перероблення.

Реімпорт купівля і ввезення із-за кордону вітчизняних то­варів, які не підлягають там переробленню.

Сальдо різниця між обсягом експорту й імпорту.

Суброгація заміна одного кредитора іншим.

Тендер бланк з пропозицією, що розсилається організа­тором, на постачання певного товару чи надання певних послуг.

Складай заголовок рекламного послання.

Запам'ятайте відповідники стійких виразів!

бути пильним

удосконалення існуючих

і пошук нових форм

зосередити зусилля

колективу

склад виконавців

скласти звіт

довідатися в канцелярії

через якийсь чає

повідомляти

збіг обставин

з нечуткім власної гідності

найактивніший дотримуватися закбну свідоцтво про народження з вашого дозволу

смотреть в оба

совершенствование существукндах

и поиск новых форм

сосредоточить усилия

коллектива

состав исполнителей

составить отчёт

справиться в канцелярии

спустя некоторое время

ставить в известность

стечение обстоятельств

с чувством собственного

достоинства

самый активный

соблюдать закон

свидетельство о рождении

с вашего разрешения