Розділ 2.  ГОСПОДАРСТВО УКРАЇНИ в XVIXVIII ст.

2.1. Аграрні відносини в Україні у XVI — першій половині XVII ст.

Господарство України на відміну від країн Західної Європи на почат­ку XVI ст. розвивалося в умовах недержавності. Українські землі належа­ли Великому князівству Литовському, Польському і Угорському королів­ствам, Молдавському князівству.

Внаслідок об'єднання Великого князівства Литовського і Польського королівства (Люблінська упія 1569 р.) утворилася держава — Річ Поспо­лита. Чернігово-Сіверські землі, що в 1503 р. належали Московській дер­жаві, в 1618 р. були приєднані до Речі Посполитої. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель в складі Речі Посполитої в першій половині XVII ст. характеризувалися такими даними:

Воєводства

 

Площа, тис. км

 

Населення, тис. осіб

 

Кількість поселень

 

Руське і Волзьке

 

64,4

 

1140

 

3910

 

Волинське

 

42,6

 

650

 

2200

 

Подільське

 

24,1

 

280

 

760

 

Брацлавське

 

26,7

 

550

 

500

 

Київське _!_^РНігівське

 

153,7

 

1750

 

3900

 

227У середині XVI ст. на Нижньому Подніпров'ї українські козаки засну­вали Запорозьку Січ, що стала зародком відновленої Української держави

Протягом XVI — першої половини XVII ст. в господарстві Галичини та Правобережжя України відбулися значні зміни. Інтенсивно зростало велике феодальне землеволодіння, утвердилося та зміцніло фільварково-ІІанщишІе господарство.

Земельна власність зосереджувалася переважно в руках королів, маг­натів, шляхти, церкви. З середини XVI ст. почало формуватися козацьке землеволодіння.

Державні маєтки "королівщшш" об'єднувалися в староства — великі господарські комплекси, що складалися з фільварків і згрупованих навколо них "ключів" — окремих груп поселень, об'єднаних адміністративне. У Руському і Волзькому воєводствах державні номістя становили 1/5 посе­лень. Загалом у Речі Посполитій у першій половині XVII ст. на королівські маєтки припадало близько 10 % усіх поселень. Проте високий рівень кон­центрації земельного фонду в державних маєтках не свідчив про економіч­ну могутність короля. Ця власність часто була формальною, оскільки фак­тичними власниками землі були магнати та шляхта, орендарі цих земель. Як форма землекористування існувала власне оренда, коли маєток і селя­ни з їхніми примусами віддавалися на певний, як правило, трирічний строк за визначену плату, і як застава, коли маєток давався в заклад кредитору за позичену суму. Строк застави тривав до повернення боргу, доход йшов на сплату процентів. Застави оформлялися актами, вони були зумовлені як •зрослою потребою держави в грошах, так і втягуванням феодальних маєтків товарно-грошові відносини, що приводило до нагромадження значних коштів у великих землевласників. Наприклад, Я. Острозький на початку XVII ст. тримав Канівське і Богуславське староства за 9500 золотих кожне, Переяславське — за 2000. Застави збагачували магнатів, посилювали їхнє політичне значення. Разом з тим скорочувався фонд державних земель.

Більша частина земель в Україні була зосереджена у магнатів. У 70— 80-х роках XVI ст. у Руському і Волзькому воєводствах двом десяткам магнатів (Замойським, Потоцьким, Жолкевським та іи.), які володіли 10 і більше поселеннями, належало майже 1/3 приватних шляхетських сіл і міст. Близько 40 великих шляхтичів, які володіли 5 — 9 селами, мали 1/5 приватних поселень.

У Великому князівстві Литовському найбільше магнатів було на Во­лині. Про розмір їх маєтностей свідчить чисельність кінних воїнів, що вистав­лялися під час війни (з розрахунку один вершник від 8 селянських госпо­дарств). У 1528 р. виставили: князь Слуцький — 433 "коні", Радзівілл — 260, Ходкевич — 187, Вишневецький — 98. Одним з паймогутиіших маг­натів був Василь-Костянтин Острозький, якому на початку XVI ст. належа­ло на Волині 59 міст і містечок, 857 сіл, 111 фільварків. Він володів земля­ми па Київщині, Брацлавщииі, Поділлі.

Особливо швидко магнатське землеволодіння зросло після Люблінської унії 1569 р., коли почалася колонізація наддніпрянських і задніпрянських земель. У цьому самому році була проведена ревізія "пустопорожніх" зе-мель у нових воєводствах. Сеймова постанова 1590 р. дала королеві повне й необмежене право роздавати "пустині, що лежали за Білою Церквою". Фак­тично ці землі були заселені козаками і селянами. Проте силою зброї польські пани захоплювали землі, а населення перетворювали па підданих. В Україні з'явилися латифундії "королев'ят" — українських і польських магнатів. Так, Калиновські володіли Уманщиною, Конєцпольські — землями на річці Тасмині, Замойські — від Тернополя до Паволочі, Потоцькі захопили Кре­менчук і Бориспільську волость. У басейні річки Сули виникла латифун­дія князів Вишпевецьких з центром у Лубнах. У 30-х роках XVII ст. у володіннях Я. Вишпевецького було 50 міст і містечок, 40 тис. селянських дворів, близько 230 тис. селян. Крім земель на території України, ці магнати мали великі маєтки в Польщі.

Земельні багатства магнатів зростали за рахунок успадкування, шлюбів, ножалувань короля, купівлі та захоплення земель. Права на придбані або загарбані землі затверджувалися королівськими грамотами.

В аграрному господарстві значного розвитку набуло шляхетське земле­володіння. У Великому князівстві Литовському оформлення шляхти як привілейованого стану та його остаточне відокремлення від "поспільства" (селянства) було завершено у середині XVII ст. У 1522 р. за сеймовою ухвалою "про вивід шляхетства" до шляхетського стану включалися лише нащадки тих землевласників, які належали до бояр з часів перших великих князів (Вітовта, Сигізмунда, Казимира). У 1528 р. було проведено перепис шляхти.

Оформленню шляхетського стану сприяла аграрна реформа (волочна номіра) 1557 р., під час якої перевірялися права па шляхетство. За Люблін­ською унією шляхта звільнялася від військової служби і державних по-вишюстей. Вона в основному була польського походження або спольщена. Українські роди (Кульчицькі, Яворські, Чайківські, Витвицькі, Попелі, Яр-молипські, Сагайдачні та іи.) були дрібними власниками. Деякі з них воло­діли одним селом або його частиною. Зростанню шляхетського землеволодін­ня, так само як і магнатського, сприяли великокняжі й королівські даруван­ня, придбання і продаж маєтків, насильне захоплення селянських земель. Часто шляхта орендувала землю у магнатів.

На початок XVII ст. в Україні налічувалося близько 1 тис. шляхетських І 250 магнатських маєтків.

Зростання феодального землеволодіння в Україні супроводжувалося перерозподілом земель на користь магнатів внаслідок скорочення зе^млево-л°дшия середньої та дрібної шляхти. Поширене було захоплення магната-Ми_ Шляхетських маєтків або примусовий їх продаж. Безземельна шляхта "аималася па службу до магнатів, отримуючи невеликі володіння за умови

різних обов'язків, в основному військової служби.- У Руському і лзькому воєводствах шляхті належало 1/5 поселень. Неухильно зростала велика феодальна власність у Закарпатті та ^пічній Буковині. Після входження Сіверщшш до складу Речі Посполитої 'Іаючію за Полянським договором 1634 р.) було проведено ревізію земельних володінь. Землі, права па які не було доведено, роздавали польським магнатам і шляхтичам. О. Песочинський заволодів Стародубщииою, канцлер Оссолінський — Батурином і Конотопом, Р. Потоцький — Ніжинським староством.

У Слобожанщині царський уряд здійснював політику так званих заказ-иих городів, згідно з якою російським феодалам заборонялося купувати землі у південних повітах країни. Це сприяло зростанню землеволодіння служилих українських людей.

Протягом XVI ст. у Великому князівстві Литовському відбулося зако­нодавче закріплення прав магнатів і шляхти на землю. За привілеями 1506 і 1522 рр. великого князя Сигізмунда І землі закріплювалися в довічне володіння ("до живота"). У ЗО —50-х роках землі роздавалися до трьох "животів", тобто до смерті онука бенефіція землі. Литовський статут 1529 р. (кодекс прав Литовської держави) встановлював, що шляхтич мав право лише на рухоме майно, якщо володів маєтком на основі військової служби магнатові. Привілей 1529 р. великого князя Сигізмунда II Августа гаранту­вав недоторканість шляхетських володінь лише на державних землях за умови, що ними користувалися тільки магнати і шляхтичі, землеволодіння яких не було пов'язане з феодально-службовою залежністю від великого князя або магнатів. Литовський статут 1566 р. остаточно скасував усі обме­ження шляхетської земельної власності. Для відчуження вотчини вже не потрібно було дозволу великого князя, маєтками розпоряджалися на влас­ний розсуд. Проте вислужені маєтки і землі відчужувалися лише з дозволу князя, вони роздавалися або до "живота", або з правом передашія спадкоєм­цям чоловічої статі.

Люблінська унія 1569 р. підтвердила звільнення шляхетського землеволо­діння від усіх обмежень. Шляхта могла володіти землею в обох частинах держави.

У цей час продовжувало зростати володіння православної, уніатської та католицької церков. Великокнязівський і королівський уряди підтримували .церкву, визначаючи її важливу роль у захисті інтересів феодалів. Церкви багатіли за рахунок захоплення селянських земель, відписувань, дарувань '< місцевих воєвод, магнатів і шляхти, які намагалися схилити її на свій бік.        Великокнязівський уряд надавав землі монастирям. У XVI — першій половині XVII ст. найбільшим землевласником був Києво-Печерський мо­настир. Маєтки київського митрополита були па Київщині, Переяславщині! Чернігівщині. Великими землевласниками були також Видубицький, Ме-жигірський монастирі. Не поступався перед найбільшими магнатами мит­рополит П. Могила, якому лише на Київщині належало 2305 сіл і мішай' ських дворів.

Становище православної церкви різко погіршилося після Брестської унії 1596 р. Під тиском Іюльсько-литовських феодалів, які вбачали у право­славній церкві опір своїм намірам покатоличення і ополячення українсько­го народу, вона була змушена поступитися частиною своїх володінь на к°" ристь уніатської та католицької церков. лшуйі І

230Напередодні 1648 р. на Волині, Брацлавщині та Київщині близько 50 маєтків належало католицьким монастирям і костьолам. Багато маєтків католицька церква мала на Чернігівщині та Полтавщині.

Протягом XVI — першої половини XVII ст. у структурі феодального землеволодіння відбулися зміни, пов'язані з розвитком козацького землево­лодіння. Основною формою землеволодіння середнього козака був хутір. При козаках були "всякі пожитки" — луки, сіножаті, ниви, ставки, пасіки, гаї, ліси. Хутір часто перетворювався на велике землеволодіння. Заможні коза­ки, крім землеробства і тваринництва, займалися ще різними сільськогоспо­дарськими промислами, зокрема будували млини, заготовляли мед, кури­ли горілку, торгували продуктами.

Зростання магнатсько-шляхетської земельної власності привело до ево­люції права землеволодіння селян. На початку XVI ст. у західних україн­ських землях селяни користувалися наділами як спадковими оволодіння­ми на основі локаційних грамот. У Великому князівстві Литовському во­лосні селяни вільно розпоряджалися землею, могли її продавати, заклада­ти, дарувати. Селяни приватних володінь не мали права переходу і посту­пово підпадали в особисту залежність.

Протягом XVI ст. з розвитком внутрішнього і зовнішнього ринків, зрос­танням в Західній Європі попиту на продукцію сільського господарства, насамперед па збіжжя, відбулося обезземелювання селян та їх остаточне закріпачення. Литовський статут 1529 р. заборонив селянам без дозволу панів купувати або брати у заставу землю.

Обмежували права селян на землю фільварки. На відміну від Польщі, де вони були значно поширені, в Україні цей процес відбувався повільно.

Для існування фільваркових господарств суттєво необхідними були доступ до ринків та значна робоча сила. Ці умови існували в Галичині, на Волині та Поділлі, де і виникли перші фільварки. У середині XVI ст. в Руському і Волзькому воєводствах нараховувалось кілька сотень фільварків. На Волині фільварки поширились пізніше, ніж в Галичині.

З розвитком фільваркового господарства безпосередньо була пов'язана волочиа реформа польського короля і князя литовського Сигізмупда II Августа, проведена в 1557 р. в його маєтках у Литві, Західній Білорусії та в Україні — у Кременецькому повіті, Ратенському й Ковелівському староствах "а Волині. Метою її було збільшення доходпості великокнязівських маєтків розширенням господарської ріллі й посиленням селянських новишюстей.

Згідно з "Уставами на волоки" руйнувалося громадське землеволодіння.

' землі (дворові та селянські) перемірювали і поділяли на волоки. Кож-

1Іе селянське тяглове господарство за точно встановлену ренту отримало

волоку землі і втратило право розпоряджатися нею. Кількість тяглових

селян залежала від розмірів фільварку, оскільки площа землі його відноси-

ася до площі, переданої в користування селян як 1 : 7. Волочна реформа

Ільшила кількість тяглових селян, в категорію яких були переведені селя-

Аеіпіики, службові, челядь. Господарства, що не могли обробляти волоку

Д°увати примуси, наділялися меншими наділами — нівланом, "загоро-

231дами" (приблизно 1/2 волоки). Наділ селян вважався спадковим, його можна збуло ділити, але не збільшувати. Кунівля-продаж землі заборонялася, у великокнязівських маєтках дозволялося переселення селян, але без будь-іяких прав па землю.

Основою господарства став фільварок, під який відводилися кращі землі, Ізведеиі в одну велику площу. Селянам діставалися окраїнні та гірші землі! ,-|І хоча площа фільваркових земель була меншою, ніж селянських, забезпе­ченість селян землею погіршала.

Волочпа иоміра зруйнувала також громадські порядки. Дворище було

•замінено "димом" — селянським господарством з індивідуальною відпові­дальністю за примуси. Селянська влада за німецько-польським зразком поді­лялась на війтів і лавників. Війт призначався па 100 і більше селян з метою контролю селянських примусів і отримував дві волоки землі. Лавники до­помагали війтові і не звільнялися від примусів.

Литовський статут 1566 р. визнавав за селянами лише обмежене право на рухому власність, а продаж землі допускав лише між селянами одного маєтку.

У другій половині XVI — на початку XVII ст. фільварки створювалися у тих воєводствах, де їх до того ще не було. В низинних районах Закарпат­ської України вони з'явилися в останній третині XVI ст. У Буковині така система не склалася. Повільно організовувалися фільварки в Центральній л Лівобережній Україні, де насамперед потрібно було освоїти колонізовані

• землі. Шляхта заохочувала селян займати ці землі, запропонувавши їм ІСлободи (поселення, звільнені від сплати примусів та оброків протягом ,15 — 30 років).

Найбільші фільварки мали по 400 — 600, середні — по 100 — 250 га .ріллі.

Розвиток фільваркової системи зміцнив феодальну власність на землю. На всі українські землі поширився принцип абсолютної неподільної спадг .кової станової власності, що діяла у Польщі. Шляхта домоглася виключного (права па землю і на працю виробників. Нешляхетської земельної власності ше могло існувати. Селян було позбавлено права на спадкове користування (Землею. Вони поділялися па групи залежно від майнового стану і господар­ських функцій у фільварках. Селяни-кмети мали наділ землі і виконува-іли примуси з тяглом. Загородиики "сиділи" па городах і мали садиби. Халупники мали тільки садибу і хату. Коморники володіли лише худо­бою. Гультяї працювали як тимчасові наймані робітники.

До середини XVI ст. переважали селяни-кмети з повним наділом (ла-ііюм), які мали змогу широко розгорнути господарство. Найбільша кількість таких повиоланових господарів зустрічалась па Лівобережжі, де феодальне гноблення не набуло таких розмірів, як на інших українських землях. Зав­дяки невеликій густоті населення там залишалося багато вільної землі. Д° заможної групи належали також селяни, що займалися сільськими нр°' мис лами, — мельники, корчмарі, рудники, а також сільські старшини " отамани і "вибрапці" (селяни, що належали до королівського мали привілеї, такі як звільнення від данини і примусів). Заможні селяни .   ді відкуплялися грішми від робіт на пана, а траплялося, що й купували

собі волю.

Аграрна реформа 1557 р. і розвиток фільварків прискорили зменшення селянських наділів та зростання кількості малоземельних і безземельних селян. Про це свідчать дані люстрині!' 1564 — 1565 рр. усіх сіл державних маєтків Руського і Волзького воєводств про співвідношення кметських наділів і загальної кількості дворів:

Розмір наділу

Більше 1/2 лану

Швлану

Від 1/4 до 1/2 лану

Менше 1/4   лану

Кількість кмсгських

господарств, 18,5 47,5 ;.-25,0 ? 6,3

о/

На початку XVII ст. на українських землях 15 % кметів мали наділ більше нівлану, близько 33% — півлану, до 20% — менше чверті лану. Третину селянства становили малоземельні й безземельні. У 40-х роках XVII ст. найпоширенішими були господарства на чверть лану (5 — 7 га), це був той мінімум, який, па погляд панів, забезпечував прожиток селянської сім'ї і створював сприятливі умови для відтворення робочої сили — селя­нина і його реманенту як основи існування і розвитку фільварку.

Розгортання нанщипно-фільваркової системи не тільки позбавило права селян на землю, а й призвело до збільшення їх панщини, примусів і втрати права переходу. На українських землях у складі шляхетської Польщі основна маса селян була закріиачеиа протягом перших десятиліть XVI ст. Польські сейми (1505 і 1520 рр.) заборонили селянам покидати свій наділ без зго­ди пана й узаконили дводенну панщину. Королівський асесориий суд в 1518 р. позбавив селян права подавати скарги на лана і, як правило, був па боці останніх, якщо скаржилися селяни королівських маєтків.

На українських землях Литовської держави відбувалися ті самі проце­си. Селянам було заборонено скаржитися на своїх панів, які використовува­ли право вотчинного суду. Литовські статути 1529 і 1566 рр. дозволяли купувати селян без землі. "Устави на волоки" 1557 р. юридичне закріпляли належність селян феодалові: "Кметь і все його майно є наше". Для^ тягло­вих селян встановлювалася панщина в розмірі двох днів па тиждень з воло-ки' Для городників — один день пішої панщини (без робочої худоби) і Додатково шість днів під час жнив, прополювання городів. Тяглові селяни „ ВиІІпі були виконувати "шарварки" (роботи з будівництва), "толоки", Івалти", жати сіно, платити чинш і натуральні податки. У кінці XVI ст. па ] . ^1Ллі панщина доходила до двох-трьох днів на тиждень з господарства. У впічиій Київщині селяни платили данину медом і грошову ренту, иан-

;233шипа становила кілька днів па рік. У південній Київщині, нівдешю-східній Брацлавщині, де землеробство ускладнювалося татарськими набігами, над. щшш не було.

"Артикули" польського короля Генріха Валуа 1573 р. і третій Литов­ський статут 1588 р. остаточно закріпачили селян, їм заборонялося само­стійно виступати на суді, свідчити як проти, так і за своїх панів. Практично неможливим стало право переходу. "Похожі" селяни, які вважалися вільними, проживши десять років в маєтку папа, повинні були при переході сплати­ти 10 кіп грошів, що дорівнювало половині вартості селянського господар­ства із землею, а також повернути позику, отриману при поселенні. Шлях­тич мав право протягом десяти років розшукати селян-утікачів, а спіймав­ши їх, зробити "отчичем", тобто селянином, який втратив право переходу. Всі селяни вважалися кріпосними, позбавлялися права розпоряджатися своїм майном, заповідати, відчужувати його без дозволу поміщика, повинні були коритися і щодо віросповідання. Запроваджувалася необмежена пан­щина "з волі пана". Шляхтич міг позбавити селянина життя на свій розсуд.

У першій половині XVII ст. у Галичині, на Волині, Поділлі нормою для волочних і підволочних селянських господарств стала щоденна панщина. У північно-західній частині Київщини вона зросла до двох-трьох днів. Поряд з регулярною щотижневою панщиною поширилася нерегулярна, що здійсню­валася на вимогу землевласника чи управляючого маєтком. Почала запро­ваджуватися урочна панщина, коли селянин повинен був виконати певну роботу в точно зазначений строк.

Надзвичайно обтяжливими були примуси: забезпечення квартирами, харчами й фуражем військових загонів, вартування при папському дворі, лагодження шляхів, будівництво при млинах, ремонтування будинків, випа­сання худоби тощо. Тягарем для селян було кілька разів на рік їздити своїми кіньми або волами з папським хлібом чи іншими продуктами у далеку дорогу — па ярмарки або до портів. У 40-х роках XVII ст. се­лянські підводи долали шлях з Київщини до Вісли. Існували так звані дарові дні, коли селяни повинні були гатити греблі, ловити рибу, стригти овець, чесати льон і коноплі, працювати на городі.

Магнати та шляхта намагалися закріпачити селян на Лівобережжі. Ш землі освоювалися і заселялися завдяки широкій народній колонізації-Селяни "сиділи" в слободах і мали пільги на 25 — 30 років, сплачуючи натуральну та грошову ренти. Строки "волі" минали в кіпці 20 —30-х років XVII ст. і саме в цей час почалося посилення кріпосництва. У відповідь Зросла і набула масового характеру боротьба селян і козаків за землю, зни-ацення кріпацтва, перетворення їх на вільних землевласників.

У Закарпатській Україні феодальні повинності регламентувалися угор­ським загальнодержавним законодавством. У XVI ст. максимальна величи­на панщини становила 52 дні із селянського господарства на рік. В основ­ному це були будівельні роботи, охорошю-ноштова служба, з другої поло­вини століття — праця у сільському господарстві. З поширенням фільварків у середині XVII ст. панщина досягла двох-трьох днів на тиждень.

На Буковині основою господарства залишалися селянські землі. За ко­ристування ними селяни платили натуральну та грошову ренти, державні податки на користь молдавського господаря і турецького султана.

Отже, протягом XVI — першої половини XVII ст. на українських зем­лях відбулися істотні зміни в аграрних відносинах. Розширення внутріш­нього та зовнішнього ринків призвело до формування й утвердження фільварково-ІІаІІщигшої системи господарства. Зросло магпатсько-шляхет-ське землеволодіння. Завершилося юридичне закріпачення селян, які підпа­ли в поземельну, особисту і судово-адміністративну залежність від фео­далів. Найіитенсивпіше ці процеси відбувалися в Галичині, Волині, Поділлі, швіїічно-західішх районах Київщини. В Наддніпрянській і Задніпрянській Україні, де вирувала народна колонізація, селяни були вільними, жили в слободах, залежність їх від феодала виявлялася у сплаті йому натуральної і грошової ренти. На цих землях формувалося козацьке землеволодіння як зародок землеволодіння фермерського типу. Наступ феодалів на права селян, прагнення покріпачити все населення України зумовили зростання чисель­ності козацтва і посилення національно-визвольної боротьби українського народу, найвищою точкою якої стала Визвольна війна середини XVII ст.