Передумови виникнення Конституції 1848 року
Передумовами виникнення Другої Республіки та Конституції 1848 року є те, що в 40-х роках XIX століття Франція робить помітні успіхи в промисловому розвитку, на місце мануфактури і кустарної промисловості стає капіталістична фабрика. Настає епоха великого машинного виробництва.
Чим далі заходив цей процес, тим все чіткіше ставали його головні наслідки:
а) посилення ворожості між робітничим класом, з одного боку, і буржуазією - з іншого;
б) їхнє загальне невдоволення режимом Липневої монархії. Промислова буржуазія не бажала терпіти політичну монополію фінансової аристократії. Робітники не могли зносити далі жахливий нестаток.
Два нещастя, що з'єдналися в 1847 році, довели загальне невдоволення до революції: першим нещастям був неврожай, другим - світова торгова і промислова криза.
Використовуючи ситуацію, опозиційні кола буржуазії вимагали зниження виборчого цензу. Таким шляхом вони сподівалися завоювати для себе нижню палату.
Уряд прекрасно розумів ці наміри. Не бажаючи ніяких реформ, він (в особі голови міністерства історика Гізо) відповів опозиції пам'ятною фразою: "Збагачуйтеся, і ви станете виборцями".
Пропозиції про розширення виборчого права Гізо називав "фанатизмом розуму". "У 1789 році, - говорив він, - виборча система проголосила загальну подачу голосів... яку, однак, жодна з партій не бажала приймати в цілісності; ніхто не допустить цього тепер".
Буржуазна опозиція протестувала, але справа не йшла далі випадів у газетах і на банкетах, які спеціально влаштовувалися. Черговий банкет після довгих коливань був призначений на 22 лютого. Уряд побоювався, що ця демонстрація може розпалити народне невдоволення. Депутат Токвіль лякав його картиною революції, яка наближається. "Хіба не бачите ви, - говорив він у палаті, - що політичні пристрасті робітничими класом стали вже соціальними пристрастями... що в голови робітників усе глибше проникає ідея, що спрямована не проти того чи іншого закону, не проти того чи іншого міністерства, ні, - вона має на увазі звалити все сучасне суспільство".
Оскільки мова йшла про буржуазну опозицію, уряд не став прибігати до сили. Після переговорів з улаштовувачами банкета умовилися в такий спосіб: запрошені вільно прибудуть на банкет, після цього поліцейські комісари запропонують їм розійтися: відповідний протокол буде представлений у суд, що і вирішить, хто правий – опозиція чи уряд. Це була змова, при якому обидві фракції одного класу "зберігали своє лице". Вартувало, однак, Луї Філіпові побажати більш твердих дій, і банкет був відмінений.
Усі наступні події були вже повною несподіванкою. 22 лютого - у день ганебно скасованого банкета - у захист виборчої реформи і проти уряду Гізо піднялися робочі передмістя Парижа. Уряд, що вже набив собі руку на придушенні "заколотів", кинув проти демонстрантів війська. Кавалерія і піхота атакували беззбройних і мирних людей, які вимагала хліба і реформи. У відповідь на це Париж покрився барикадами. Боротьба продовжувалася весь наступний день. У надії встояти Луї Філіп дає відставку Гізо, виражає згоду на реформу. Занадто пізно!
У кривавому бої повсталі захоплюють Тюільрі, королівський палац. Але короля в ньому вже не було: відрікшись від престолу, він біг, рятуючи життя. Його трон виволокли на площу і спалили на величезному багатті. Франція в друг раз зробилася республікою.
Завоювавши республіку, робітники сподівалися, що вона буде соціальною, як тоді говорили, тобто забезпечить їх достатнім заробітком, у першу чергу подбає про їхню старість, освіту для дітей і т.д. Ці надії були обмануті.
Установчі збори, що відкрилися 4 травня, порвали з усіма соціальними ілюзіями лютневої революції. Вони прямо проголосили буржуазну республіку, і тільки її.
Тимчасовий уряд, утворений з лідерів буржуазної опозиції, подбало про те, щоб склад Установчих зборів були строго буржуазним.
Міністр внутрішніх справ писав префектам: "Ви мене запитуєте щодо Ваших повноважень, особливо на майбутніх виборах. Відповідаю на це просто: ви - органи революційного уряду, тому повноваження Ваші безмежні (!) і Ви повинні застосувати їх для того, щоб з майбутніх виборів республіка вийшла переможницею. Префекти негайно узялися за діло. Усі кандидати в депутати виходили від уряду, минулого, що називається, "офіційними". Звідси і склад Установчих зборів.
Робітники знову повстали, цього разу не разом з буржуазією (як у лютому), а проти її. У цьому велике історичне значення червневої барикадної боротьби. Вперше в історії антагонізм буржуазії і пролетаріату розкрився у всій його непримиренності. Як ми тепер бачимо, через цей антагонізм потрібно було пройти, пройти до крайності, щоб обидва класи - нехай через сторіччя - переконалися в можливості деякого соціального світу, як він затвердився - при всіх можливих застереженнях - у передових країнах Європи, Америки і навіть Азії.
Приводом до повстання послужила навмисна ліквідація Національних майстерень, що давали заробіток тисячам безробітних. Звільнені повинні були відправитися на роботу в провінцію (де вони були менш небезпечні для уряду). На прохання робітників скасувати розпорядження, уряд пригрозило застосуванням сипы. "Прекрасно, - відповів на це глава робочої делегації Пюжоль. - Ми знаємо тепер те, що хотіли знати".
Вийшовши на площу, де його чекали робітники Парижа, Пюжоль сказав: "Ви віддали республіці три місяці нестатку і за це ви одержали три місяці зради... Вони заплатять за неї".
"Клянемося", - відповіла площа. "Завтра о шостій годині ранку", - крикнув Пюжоль, і юрба повторила цей заклик. "Смолоскипи згасли, - пише історик Еритье, - і навкруги запанувала могильна тиша. Повстання, це страшне червневе повстання почалося".
Бій продовжувався п'ять днів. Барикади, починаючи в передмістях міста, завзято просувалися до центра, до міської ратуші. Уряд доручив розправу над повсталими генералу Кавеньяку. По вираженню одного з міністрів, воно вирішило "улаштувати бойню".
Повстання було стихійним. Ніхто його не готував. Не було ні визначеного плану дій, ні ясної програми, ні керівного центра. Проте 24 червня по барикадах стали передавати списки передбачуваного уряду: у ньому були імена соціаліста Луи Блана, комуніста-утопіста Кабе, стійкого революціонера О. Бланки, робітника Альберта, але також Луи Бонапарта і деяких Інших.
Ранком 25 червня стало ясно, що уряд, володіючи величезною перевагою сил, перемагає. Проте повсталі не помишляли про здачу. "До себе на барикади вони привели своїх дружин і дітей, - розповідає свідок боротьби, - "ми не можемо їх годувати, так нехай вони вмруть разом з нами". Жінки кидалися назустріч багнетам. "Ви убили наших чоловіків і братів - убийте ж і нас".
Останнім бастіоном залишалося славне Сент-Антуанское передмістя. Тут повсталі вивісили плакат, що визначав мети боротьби, як їхній тоді розуміли: "Ми хочемо соціальної і демократичної республіки. Ми хочемо самодержавства народу". Тут гордо відкинули пропозиція про "примирення". Повстанці погоджувалися скласти зброю, якщо будуть розпущені Установчі збори, війська виведені з міста, і при тій неодмінній умові, що "народ сам виробить собі конституцію".
Ранком 26 червня бій припинився, але всюди розстрілювали захоплених у полон повстанців - у казармах, у каменоломнях і багатьох інших місцях. Відрізнилася в звірствах буржуазна Національна гвардія, що приводила на розстріл сотні людина. Трупи скидали в Сену, і та несла їх у море.
У лютневих боях паризький пролетаріат утратив більш 5 тис. чоловік убитими і пораненими. У червні одній убитих було, по оцінці англійських газет, не менш 50 тис. чоловік. Більш З тис. повстанців було холоднокровно перебите після повстання. Не менш 15 тис. чоловік було заслано без суду.
Уряд до кінця виконало свій підлий задум, початий розпуском Національних майстерень".
На стороні буржуазної республіки, писав пильно спостерігав за описаними подіями К. Маркс, стояли фінансова аристократія, промислова буржуазія, середні шари, дрібна буржуазія, армія, організований у мобільну гвардію люмпен-пролетаріат, інтелігенція і, нарешті, селянство.
"Паризький пролетаріат мав на своєму боці тільки самого себе".
Створення нової Конституції 1848 року
Терор ще продовжував лютувати, коли Установчі збори відновили обговорення нової конституцій.
1. Конституція 1848 року проголошувала Францію республікою, девізом якої був "сім’я, праця, власність і суспільний порядок".
Це була, зрозуміло, буржуазна республіка та ще така, що відбила на собі всі тільки що пережиті страхи перед перемогою "анархізму, соціалізму і комунізму".
Законодавці хотіли було написати: "Власність, родина, релігія, порядок", але написали "праця", сподіваючись, що цей виверт гарантує їм "класовий світ". З тексту конституції випливало, що під "правом на працю" розуміється не більш ніж "рівність у відносинах менаду робітником і хазяїном" і організація "суспільних робіт, призначених доставляти заняття безробітним". І це говорилося після розгону Національних майстерень!
Утім, уже по ходу суперечок було ясно, що ні Збори, ні ті, хто піде за ним, не мають наміру триматися "права на працю" ні в якому виді. Навіть ті, хто його захищав, погодилися головним чином на "обіцянки, що були зроблені в лютому", чи волали до "жалю", як це пролунало в мові глави тимчасового уряду Ламартіна.
Виступивший проти "права на працю" Тьєр - той, хто потім "ввійде в історію" залитий кров'ю паризьких комунарів, - пішов із трибуни, нагороджений бурхливою овацією.
І дійсно, усе, що було написано в конституції про "працю", залишилося порожньою фразою.
II. Конституція залишила недоторканними всю стару організацію керування, муніципалітети, суд і армію. Деякі зміни, внесені нею, стосувалися не змісти, а змісту, не речей, а назв.
III. Самим істотної з нововведень було узаконення загального чоловічого виборчого права. Скасувати його Установчі збори не зважувалися. Але зате був введений обмежувальний пункт - шість місяців осілості.
У 1850 році ценз осілості був збільшений до трьох років, і це - поряд з нарочито складною процедурою його встановлення - викинуло з виборчого корпуса три мільйони громадян, головним чином бідняків (поденників, батраків, сезонних робітників).
IV. Установчі збори подбали начинити конституцію 1884 року мнимодемократичною фразеологією. І щораз слідом за урочистим проголошенням чергової волі випливало застереження, її що обмежувало чи зводила на немає.
От відповідні приклади:
"Викладання вільне. Волею викладання можна користатися на умовах, передбачених законом, і під верховним наглядом держави" (гл. 2 ст. 9). Чи:
"Громадяни мають право поєднуватися в союзи, організовувати мирні і неозброєні збори... висловлювати свою думку в печатці..."
Можна було очікувати по такому початку, що тим самим буде відмінний ненависний закон Ле-Шапепье, скасуються цензура і попередні дозволи на проведення збор, що просяться в поліції.
Але друга частина статті говорила: "Користування цими правами не знає інших обмежень, крім рівних прав інших і суспільної безпеки".
"Кожен параграф конституції, - справедливо писав Маркс у "Вісімнадцятому брюмера", - містить у самому собі... свою власну верхню і нижню палату: волю - у загальній фразі, скасування волі - у застереженні"'.
V. Керуючись доктриною "поділу влади", конституція доручає видання законів Національним зборам, виконавчу владу - президенту республіки.
-Національне "збори" реше1Го~било зробити однопалатним. Більшість конституціоналістів належалася до буржуазних республіканців, і вони побоювалися створювати верхню палату, звичайно промонархическую.
Для виборів президента республіки був визначений той же порядок, що і для виборів Національних зборів: загальне голосування - плебісцит.
Рішення це коштувало багатьох суперечок. Обережні пропонували, щоб "президент^-міністра-президента" обирало і зміщало Національні збори. Ця пропозиція була відкинута. Воно суперечило поділу влади, що конституція повідомляв "першою умовою вільного уряду".
Ще більше значення мали політичні розуміння. Глава виконавчої влади повинний був надійно забезпечити "суспільний порядок", тобто, говорячи ясніше, припиняти в самому зародку не тільки "червень", але і "лютий". Ці люди вважали "законної" і "припустимої" тільки ту революцію, що, зрозуміло, привела до влади їхній самих.
Прямі вибори (при таємній подачі бюлетенів) створювали президенту той же авторитет "народного обранця", що і самим Національним зборам. У республіки виявлялося "дві голови", і президент міг у будь-який час протиставити себе Національним зборам.
Гризня між законодавчою і виконавчою владою була неминуча, неї передбачали. "Гра конституційних сил", - так назвав цю систему зміщений і озлоблений Гізо.
У руках президента виявлялися всі засоби виконавчої влади: він роздавав посади, у тому числі офіцерські, від нього залежали органи місцевого самоврядування, йому фактично підкорялися збройні сили (включаючи Національну гвардію).
Примара "18 брюмера" переслідував Установчі збори, але воно дало себе переконати в тім, що ці страхи даремні. Ламартін говорив: "Щоб зважитися на акт вісімнадцятого брюмера, необхідні дві речі: довгі роки терору в минулому (малася на увазі якобінська диктатура) і такі перемоги в майбутньому, які були при Маренго". Це міркування, по виду таке глибокодумне, служить (у світлі пізніших подій) ілюстрацією до давно відомого афоризму щодо того, що єдиним уроком історії є той, що з її не витягають уроків., Наділивши президента республіки всіма атрибутами королівської влади (аж до права помилування). Збори, незважаючи на заспокійливі мови, мучилося страхом за майбутнє.
Час від часу депутати звертали свої погляди на Луї Наполеона, племінника великого Бонапарта. П'ять департаментів голосувало за цю незначність, віддавши йому 300 тисяч голосів. З усіх депутатів Зборів він був самим ймовірним претендентом на посаду президента.
Було ухвалено (68 конституції), що всяка спроба президента розпустити Збори є державна зрада; суддям Верховного суду доручалися в цьому випадку "негайно зібратися" для суду над президентом: позначалися звичка до порожнього просторікування і найменше - розуміння реальної небезпеки.