Втiлення кращих рис трудового народу в образi Ганни-колгоспницi
"Вже сам вигляд жiночої фiгури показує, що вона не призначена для надто великої працi - нi духовної, нi тiлесної. Вона вiдчуває обов'язки життя не дiйсним, а страдницьким чином". Такої думки про слабку половину роду людського дотримувався нiмецький фiлософ Артур Шопенгауер.
Яка ж за своєю природою українська жiнка? Чи вiдповiдає цьому взiрцевi? До змалювання образу жiнки зверталися майже всi українськi письменники, починаючи з Т.Г.Шевченка. Це Катерина з однойменної поеми поета, Ганна з "Наймички", Галя, Мотря, Христя з роману "Хiба ревуть воли, як ясла повнi?" Панаса Мирного, Оксана з поеми Лесi Українки "Бояриня", Тетяна з повiстi С. Васильченка "Талант", Маруся Чурай з однойменного роману Лiни Костенко. Якi вони рiзнi, i в той же час всi вони жiнки-страдницi. Але то було дев'ятнадцяте столiття. А як же змiнилось життя жiнки двадцятого столiття? Про це ми можемо говорити, прочитавши оповiдання Ю.Мушкетика "Суд".
Головна героїня цього оповiдання - Ганна, талановита трудiвниця, колись уславлена за благородну працю, а нинi пiдсудна. Перед нами постає iсторiя нелегкого життя Ганни, а водночас - iсторiя села, всього селянства, цiлої держави, в якiй сталiнiзм афiшував себе як втiлення народолюбства, а насправдi був прикладом найжорстокiшого антигуманiзму.
Ганну судять. За що? За те, що стара хвора жiнка не може вiдпрацювати встановлену норму трудоднiв. Драма Ганни жорстока, бо судять її тi, хто вчора хвалили , отже - лицемiрнi й фальшивi друзi. I на цей раз сам факт суду набуває значення символу, бо ця картина над довiрливою жiнкою - то суд над усiм тим, що зумовило кризу соцiальних, нацiональних, духовних вiдносин у суспiльствi, отже, мусило стати пiдсудним. Нiхто не змiг зарадити Ганнi. Тiльки односельцi спiвчували їй, обiцяли допомогти. I засудили Ганну. Тут совiсть села постає як його ганьба. Читач разом з автором спiвчуває Ганнi, спiвпереживає з нею.
Отже, i в оповiданнi "Суд" змальовано образ жiнки-страдницi. Та чи довго ж ще страждати українськiй жiнцi? Важко дати впевнену вiдповiдь на це питання. Але менi здається, що тiльки повнiстю вiльна вiд будь-яких пут жiнка в незалежнiй справедливо побудованiй країнi позбавиться страждань.
Правда життя в iм'я торжества iстини, справедливостi i духовної честi, свободи - така громадянська й художня тема оповiдання "Суд" Ю. Мушкетика.