Не учні у мене, а очі: відкриті, всевидячі, чисті. Не учні у мене, а серце у сяйві тепла променистім.
Не учні у мене, а мудрість добута віками народом.
Ми йдем в 21 століття, немов у Карпати походом.
Я вчуся у них підніматись, наповнююсь їхнім багатством.
І зустріч із ними здається маленьким духовним царством.
Сьогоднішні мої учні - цвіт суверенної нації і незалежної соборної України, плекання і захист якої в 21 столітті здійснюватимуть саме вони. Моє завдання - допомогти їм підготуватись до цієї святої справи.
Тим часом занепокоєння викликає стан їхнього морального і фізичного здоров’я, їхні життєві цінності та інтереси, уподобання та орієнтири, спосіб життя, чистота помислів і вчинків, екологія інтелекту, душі, тіла, а також світогляду, моралі, культури.
Не заперечуючи важливість знань, згоджуюся з педагогом – гуманістом Дж. Локком, який сказав: ”Мудра людина, людина доброчесна безкінечно вище великого вченого. Без духовних задатків люди, не дивлячись на чини, ранги, звання, стають ще більш дурними”.
Дуже хочу, щоб мої вихованці були здоровими і життєрадісними. Що можу для цього зробити? Пошуки привели до нетрадиційних в педагогіці джерел. Практичне випробування на собі методик психотренінгу, інсайдів, медитацій дали результат. Вчу дітей бачити і відчувати зв'язок тонких матерій-енергій людського тіла, планети і всесвіту. Показую, що мало турбуватись про здоров’я свого тіла, адже хвороби в ньому тільки закінчуються. Починаються вони значно глибше, в наших душах. Неминучість їх залежить від нашого духовного рівня. Отже, здоровою може бути тільки людина духовна. Що ж таке духовне людство? Це наступний етап розвитку людської цивілізації після “Людини розумної”. Духовна людина матиме чисту душу, сприйматиме тонше вібрації, житиме в тоншому плані. Тепер настав перехідний період і ми маємо можливість вибору. Звідси важливість ролі вчителя географії як особистості, як вихователя.
Основний принцип роботи - від педагогіки заходів - до особистісної спрямованості виховання. Це означає, по-перше, виховати особистість. А особистість визначається тим, що і як людина цінить, знає, творить, з ким і як спілкується, які її потреби і як вона їх задовольняє. По друге, - орієнтація на кожного учня.
Наголос на “я” на основі психологічних діагностик в 5 класі та психолого- педагогічних спостережень впродовж всього навчання. Проникнення в душевний світ дитини є тонкою і цікавою справою, яка при вдалому використанні дає неоціненний ефект. По третє, тільки особистість може виховати особистість.
Це вимагає постійного самовдосконалення, розширення інтересів. Мені допомагають захоплення шахами, туризмом, музикою, малюванням, віршуванням .
В складній і багатогранній роботі вчителя виділяються кілька основних видів діяльності, спрямованих на вдосконалення особистості.
Вивчення учнів - необхідна умова індивідуалізації виховного процесу. В міру можливості визначаю рівень біологічної та генетичної програми дитини, але особливу увагу звертав на визначення індивідуальності, тобто реальності наслідків вибору та особистої відповідальності за свою поведінку.
Організація класного колективу – обов’язковий елемент створення оптимальних умов для успішного розв’язання навчально-виховних завдань .
Співпрацю з іншими вчителями - предметниками можна назвати успішною, якщо вдається завчасно розкрити психологічні передумови певних ситуацій. Скоординована діяльність усіх заінтересованих осіб значно покращує функціонування колективу.
Організація виховного процесу в позакласній роботі є частиною діяльності вчителя географії. Позакласні заняття проходять у формі тематичних годин, круглих столів, усних журналів, дискусійних клубів. Вважаю дуже ефективними зустрічі з цікавими людьми. Вони несуть пізнавальне навантаження, створюють емоційне піднесення, справляють позитивний моральний вплив. Серед найбільш пам’ятних - зустріч з сім’єю Жигалюків, які повернулися з Сибіру через 45 років; заслуженим лісоводом України В.Юрченком, який створив тисовий резерват; представниками української діаспори в Австралії; чемпіоном світу з шахів серед юнаків Р.Слободяном і т.д. Позакласні години у формі конкурсів дають можливість учням проявитися і реалізувати свої здібності і інтереси (інтелектуальні ігри, КВК та ін.), моральні якості (“Панна”, “Дружні секрети”), фізичну вправність (“Веселі старти”, “Козацькі забави”, “Майбутній воїн”).
Взірцем поєднання різносторонніх знань може бути план заняття краєзнавчого гуртка.
Тема : “Пий воду з криниці своєї...”
Книга приповістей Соломонових
Мета: формувати духовний світ через зв’язок людини з природою осмислення свого місця в світі і світу в своєму житті; вивести особистісне сприйняття за межі тілесного, фізичного і зробити спробу осмислення навколишніх процесів; виховувати ставлення до води як до святого дару життя, як основи життя; розкрити одну із сторінок української самобутності, розвивати бажання самому творити красу, залишити чистий слід на Землі.
Обладнання: “Біблія”.
Д. Павличко “Ой радуйся, земле!”,
В. Скуратівський “Берегиня”,
В. Ермолова “Планета вода”, “Савур – могила”,
Л. Костенко “Поезія”,
М. Рильський “Поезія”,
М. Катернога “Криниці на Україні”,
К. Свенціцька “Спадщина віків”, “Загадки”.
Фонозаписи пісень “Ой у полі криниченька”, “Розпрягайте, хлопці ,коні”, “Батькова криниця”, “Мамина криниця”, “Гуцульські мелодії”.
Альбом дитячих робіт “Криниці в Україні”, ілюстрації “Води Прикарпаття”,
Відгадайте загадки :
1. Хоч я без ніг, а біжу прудко, не сиджу ні вдень, ні вночі, хоч ніколи з ліжка не встаю.
2. Що біжить без повода?
3. Біжить - не вибіжить, тече - не витече.
Із Біблії. Перша книга Мойсеєва Буття. Створення світу.
“2 .... і дух Божий ширяв над поверхнею води”.
“20. І сказав Бог: “ Нехай вода вироїть дрібні істоти, душу живу, і птаство, що літає над небесною твердю!”.
Отже, життя пішло з води і зв’язане з нею назавжди. Людське тіло складається на 3/4 з води, а рослини - на 4/5.
Так що таке вода? Знайдемо відповідь у Тлумачному словнику.
“Вода - надзвичайний мінерал. Неможливо знайти іншу речовину, в якій би було приховано стільки невияснених якостей. Вчені вивчають воду в різних обставинах. Але до цих пір ми не знаємо, чому сполука кисню і водню займає таке важливе місце в житті природи”. “В. Єрмолова, “Планета Вода”. С.І48).
Щоб пізнати, що таке вода, треба знати, як вона утворилася.
1. З “ Біблії”.
2. “Земні глибини - головне джерело походження води на планеті.
За теорію академіка Виноградова, при формуванні первинної земної кори виділялись гази і пара, які конденсувалися при охолодженні. Німець Заннер підрахував: вулкани викидають за рік і км3 вологи. А за мільярди років? (Там же. С.282).
То скільки ж води на Землі?
“Загальну кількість води на Землі ніхто не підрахував. Надто загадкові ті умови, в яких знаходяться надра нижче поверхні Мохоровичича”. (С.277).
Хоч ми вважаємо, що вода земного походження, але є докази зв'язку води з космосом (огляд ікон, на яких є півпостать Космосу, К. Свенціцька, “Спадщина віків”, Ілюстр.9,32).
“Плями і спалахи на Сонці, магнітні бурі, зміни швидкості Землі впливають на воду, що міститься в крові людини. Магнітні бурі збільшують кількість психічних і серцевих хвороб. Тайний зв'язок води і подій, що відбуваються у Всесвіті, чекає своїх дослідників”. (с. 126).
Вода лікує тіло людини, знімає біль і втому.
1. Успішно випробували свіжу талу льодовикову воду в комплексній терапії різних захворювань. Одержано позитивний результат при особливо важких хворобах, які важко піддаються лікуванню звичайним способом”. (С.І68).
2. Чутливі люди вказують на те, що вода добре вбирає і несе в собі інформацію. Тому звертаються до зарядження води позитивним полем, яке б сприяло покращенню фізичного стану людини. Особливу силу має вода в день Святого Водохрестя. Освячена вода приносить здоров’я і красу.
“Йордан, Йордан,
Вода студененька,
Пречиста Діва воду брала.
Своє дитятко напувала”.
(Д.Павличко)
Вода лікує і душу людини. Спокоєм повниться душа на березі водотоку під тремтливу музику струмків. Як точно передано це в гуцульських мелодіях Мишинських музик (прослуховування).
Вода творить чудеса.
“Савур – могила”, “Чудодійна криниця”. С.35.
Вода - це щастя.
Довженкові слова (Катернога, “Криниці на Україні”).
Вода - це життя.
”Савур - могила'”. “Криниця на Лисій горі”. С.35.
Кожен день ми стикаємось із криничною водою.
Що таке криниця? Відповідь у Тлумачному словнику.
Наш час несе багато проблем. Але, на мою думку, найбільша з них - це проблема духовної глухоти. Ми оглухли до себе, до навколишнього.
Л. Костенко “Голос криниці, чого ж ти замовк ...”
Криниця - символ кожного краю, за нею тужать, нею вихваляються:
М. Шашкевич “Пісня про криницю”.
Криниця - це витвір мистецтва (Огляд альбому учнівських робіт).
Криниці - місце відпочинку тіла і душі.
Пісня “Розпрягайте, хлопці, коні”.
З криницею дівчата пов'язували чарування.
(Уривок з пісні).
Розгляньте рушник, який розповідає:
“Оце ж тая криниченька,
Що голуб купався.
Оце ж тая дівчинонька.
Що з нею кохався”.
Постаті козака на коні і дівчини, що дає йому напитися біля криниці, на якій сидить голуб. Символ криниці і голуба говорить про невичерпну і чисту любов між цими людьми, чого і вам треба бажати.
(Прослуховування) “Ой у полі криниченька” у виконанні І. Козловського, “Мамина криниця” М.Сливоцького, “Батькова криниця” П. Двірського.
Розповідь учня про невелике дослідження: скільки є в селі криниць, скільки з них старовинних, дерев’яних, скільки “журавлів”, де найсмачніша вода і т.д.
Розповідь про операцію “Живи, джерело!” на території села.
Криниця у нас на подвір’ї. Це не тільки господарські зручності, але й висока естетична потреба. Яка криниця, така й господарка. Хай буде чистим і вічним ваше джерело! Хай будуть чистими Ваші помисли! Хай добротою і ласкою Землі вливається вода її у Ваші душі.
“Пий воду з криниці своєї,
і текуче з свого колодязя...”
(«Книга приповістей Соломонових”)
Позакласні і позашкільні заходи є окрасою життя школи. Це походи, поїздки, екскурсії, відвідання храмів, музеїв, пам’яток історії та культури. Все повинно бути добре підготовленим і продуманим. Ось перед екскурсією “Скарбниця духу” до м. Львова ми вивчали історію міста, знайомились з історичними особами, з ним пов’язаними. Приймали нас і проводили екскурсії випускники школи – студенти ЛДНУ (факультету міжнародних відносин кафедри країнознавства). Такі форми приносять відчуття святкової атмосфери, піднесеного очікування зустрічі з захоплюючим невідомим. Надовго залишаються в пам’яті яскраві картини пізнаного, часто вони корегують або навіть спрямовують дальший розвиток особистості в кращу сторону.
Переконана, що будь - яка форма організації спілкування дітей, скращена позитивним емоційним фоном, наповнена багатим змістом, принесе незаперечну користь. Головне хотіти працювати і працювати .
Центром позакласної роботи з географії є гурток “Край”. Його члени Лілія Кремер та Оксана Кушнірчук були делегатами Всеукраїнської наукової конференції “Культура і екологія юнацтва”. Пропоную тези їхнього виступу, надрукованого в збірнику “Культура і екологія юнацтва” ( м. Хмельницький, 1996, с. 68-71 ).
Позакласна робота з географії як засіб вдосконалення фізичного і духовного здоров’я (з досвіду роботи краєзнавчого гуртка Сопівської школи)
“Чим серце наповнене, те говорять уста.
Або виростіть дерево добре, то й плід його добрий…”
Євангеліє від Святого Матвія, с.18
Часто чуємо навколо розмови про погане здоров'я у зв’язку з погіршенням екологічної ситуації. Але варто було б задуматись, що частіше причиною захворювання е ситуація, в котрій людина виявилась не на належному духовному рівні. Адже відомо первопричинність духу над матерією. Тому в кожнім моменті варто звірятись, чи не порушено закони життя, інакше зрив в духовному неминуче проявиться на фізичному плані.
Розповідаючи про діяльність нашого гуртка, хочемо показати простий приклад роботи над фізичним і духовним вдосконаленням ще в шкільні роки.
Наш гурток називається “Край”. Програма його роботи передбачає в першу чергу вивчення рідного краю. Перший рік ми виконували опис природного комплексу села і його історії. На підсумкове урочисте засідання запросили голову виконкому, сім’ю Жигалюків, які вернулися на рідну землю після перебування в Сибіру . Сльози на очах присутніх свідчили про хвилюючу тему розмови найкраще. А під кінець всі разом співали: “Сопів, Сопів - чарівний рідний край. Куди б не йшов, не їхав, його не забувай”.
Відшукали записки вже покійного Томенка Олекси про Сопів і пережите в ньому. По його спогадах знайшли місцевість, де було наше село 1000, 600 років тому. На території сучасного поселення підтвердились описані ним історичні події. Ці записи зацікавили нас ще й тому, що деяку інформацію Томенко Олекса брав із видінь і снів, а потім знаходив підтвердження в церковних книгах. Такі можливості ми намагаємось розвивати у себе, але про це пізніше.
Зібрані матеріали стали основою для створення краєзнавчого кабінету. В наступному навчальному році ми досліджували Коломийський район. Пройшли стежками Коломийщини; піднялись на найвищу її точку - г. Варатик (771 м.) В велосипедних походах познайомились з дендропарком Печеніжина, сосновим бором Малого Ключева, тисовим резерватом Княждвора. Там зустрілись із Заслуженим лісоводом України В.І. Юрченком. Трохи пізніше, на підсумковому занятті, ми прийняли його в почесні члени нашого гуртка. В лісництві знайшлася нам робота по збору насіння тиса ягідного і плодів чорної горобини. Також ми почали вивчати зсуви в долині р. Прут на території заказника.
Потім ми почали вивчати природу Івано-Франківської області. Літом ми здійснили похід по Покутських Карпатах. У вересні побували в Манявському Скиті, бачили найвищий в області Манявський водоспад. Проїхали по Прикарпатському кільцю. Піднялись на Говерлу. Крім цього кожен з членів гуртка має свій напрямок роботи на цілий рік. Навесні, на підсумковому занятті, кожен звітує про свої дослідження.
Така робота приваблює нас тим, що ми бачимо своїми очима живу красу рідної землі, красу України. Саме краса захоплює нас в першу чергу. В “Живой этике” записано Реріхами поради Махатм:
“Спросят - как перейти жизнь?
Отвечайте - как по струне бездну.
Красиво, бережно й стремительно.”
Ці три слова поступово проникають в нашу свідомість і стають програмою нашого життя. Але, щоб жити красиво, треба вміти бачити красу, вчитись розуміти і переносити її на свій стиль життя. В поході, на екскурсії, біля річки, на порозі свого дому нас захоплює гармонія образу і звучання природи. Це видимий світ. А є ще невидимий! І він – основний. Із закритими очима ми бачимо певний географічний об’єкт, наповнений символами і знаками. Що це? Може, душа його? Вона прекрасна. Почалося це з коротких сеансів медитації на заняттях гуртка. Ми вчилися зосереджуватися, входити в потік живого часу, підзаряджати свої енергетичні оболонки, очищати їх з допомогою молитв. Найчастіше об’єктом нашої уваги є природне середовище нашого села. Звичайний сільський ставок випромінює яскравим світлом, покритий прекрасними ліліями. Ліс наповнений розумними і добрими істотами, в яких є чому повчитись, зустріч з якими приносить щастя.
Радість відкриття втішила це більше, коли ми знайшли у Л.Костенко: “Цей ліс живий. У нього добрі очі і т.д.” Виявляється, Л.Костенко сприймає ліс як істоту.
Під час медитації Леся І. мала розмову з кущем жасмину, який росте під вікном: на його прохання робили віночок з польових квітів і на наступний день поставили йому на голову. Яка ж радість чекала всіх, коли жасмин з’явився Лесі І. в образі прекрасної молодої дівчини. Вінок їй потрібен був для весілля. Тепер ми знаємо, що Леся Українка писала правду в “Лісовій пісні”.
Так ми доторкнулися до істинної краси нашого краю. Але милуватися мало, треба рятувати цю красу. Під час екскурсії в ліс ми розмовляли із старим дубом. Він скаржився на мурашок, які продірявили його стовбур. Тіло його боліло, а ми не знали, як йому допомогти. 3 того часу ми задумались над другим словом великих душ – “бережно”.
Бачимо і знаємо, що земля страждає. Отруєні грунти, води, повітря. Хворіють рослини, звірі, птахи. Міліє Сопівка, перетворюється на смітник її заплава. Немов чиряки на тілі, в різних кутках села появились сміттєзвалища. Група гуртківців утворила загін “Юний природоохоронець”. Сільвиконком видав нам посвідчення і уповноважив вести охорону ріки, ставків і лісу на території села. Але ми бачимо, що боротьба за чистоту адміністративним методом малоефективна. Треба, щоб кожен сприймав біль природи як свій біль, щоб у кожного в душі совість не допустила ганебних вчинків. Ми намагаємось усвідомити, що все суще навколо нас наповнене Божим духом. Вбити рослину, тварину, принести шкоду земній стихії - це злочин, який карається космічним законом.
На заняттях ми проводимо енергетичну очистку середовища, посилаємо туди свою любов і віримо в те, що робимо велику справу - творимо добро. Це добро всесильне і проникаюче. Адже Людина, Земля, Космос - єдине тіло, що живе єдиним законом Гармонії і Любові.
Кожен відступ відзивається болем у всьому безмежному просторі. Знеболена наша планета, хворіємо ми, хвора наша Україна. Ми відчуваємо твій біль, Україно. Комен сеанс ми закінчуємо охоронною мантрою:
Хай буде мир землі.
Хай буде мир воді.
Хай буде мир усім своїм істотам, Україно.
Хай буде щастя всім істотам.
Хай буде радість всім Істотам.
Ми усвідомляємо, що група людей не зможе врятувати Землю. Спасіння прийде, коли кожен зрозуміє силу своєї душі, перестане ненавидіти.
Ми на краю прірви і тут проявляється трете слово з програми Махатм “стремительно”. Це треба робити сьогодні, поки не пізно. Схаменімся! Наповнім добротою душі! Доброта породжує добро. Адже сказано: “Пізнай себе і пізнаєш світ”. Трохи інакше: “Змінимо себе, змінимо світ навколо себе”. Почнімо з себе. Підвищимо свій духовний рівень - покращиться фізичний стан. 3 вірою зцілимо себе і світ навколо.
Але сама система позакласних заходів не може створити умови для всеохоплюючого процесу духовного росту школярів. Левову частку в становленні молодого покоління відіграють уроки, особливо уроки гуманітаризації як один із головних принципів реформування освіти в Україні. Суть гуманітаризації полягає в переорієнтації освіти з предметно - змістового принципу навчання основ наук на вивчення цілісної картини світу, і насамперед - світу культури, світу людини. Пріоритетом у такій освіті визнаються духовні цінності, а головною метою - формування всебічно розвинутої, творчо мислячої особистості. Причому фундаментальні знання географії беруть у цьому найактивнішу участь. Учні одержують свідчення ролі географічних умов у формуванні світової культури. І саме тоді вони ставляться до отриманих географічних знань як до важливого елементу загальної культури людства. Отже, уроки географії, стають уроками гуманітаризації за умов, якщо процес навчання буде насичений органічно поєднаними знаннями зі сфери культури. Інших галузей наук, які сприятимуть формуванню гармонійної, цілісної особистості.
В системі шкільних наук географії належить особливе місце. Вона має необмежені можливості навчати молоду людину на прикладі структурної
організованості природних об'єктів та зв’язків, що об’єднують і диференціюють їх в єдину систему. Структурно - функціональний аналіз розкриває перед учнями внутрішню впорядкованість географічних систем, їхню саморегуляцію і самоорганізацію, їх розвиток, вдосконалення і трансформацію. Учнів захоплює рівновага самої системи і її природного оточення. Вони починають розуміти, що досконалий дизайн навколишнього світу не може бути продуктом випадку, а свідчить про розумну першопричину їх існування - наявність Творця. Виникає закономірне намагання людини правильно вписатися в географічне оточення, не викликаючи ускладнених і дестабілізуючих наслідків. Шкільна географія вже сьогодні готова до нових пріоритетів, пов’язаних з тонкою структурно- інформаційною організацією природних систем.
“Только там начинаеться наука, где дух завладевает материей”.
А. Гумбольдт
Так почав Г.І. Швебс “Введение в зниогеографию. Книга І. Зниоземлеведение”. Поява такого типу літератури викликана потреба ми не тільки науки, але і шкільної освіти. Надто очевидним є факт неможливості повного і живого пояснення учням явищ і процесів, що відбуваються навколо, засобами шкільного підручника. В шкільній географії Земля виступає як тіло чуже і віддалене від особи, що з нею знайомиться. Зовсім інакше сприймається Земля під час безпосереднього спілкування на екскурсіях і в походах. Намагаючись наблизити картину живої Землі до підручникової, вчитель стає неминуче на шлях пошуку істини, заглибившись в езотеричну літературу. А там надія лише на природний інстинкт, який дасть можливість обминути небезпечні відхилення. Тому втішає поява еніогеографії, що дозволяє не шукати зернин на узбіччі, не сумніватися в праві передавати учням ці знання, звіритись з уже зробленим, на міцному фундаменті креслити перспективу. Нині вже експериментально доведена теорема нелокальної взаємодії (Белля, Еспект, Бом), наявність кремнієвих форм життя (Боковиков , 1998), геоактивних точок Землі (Петлін, 1999), які насамперед аналогічні за своєю структурою біоактивним точкам людини і тварини. Такі нові підходи гуманізують шкільну географію, перетворюють її в засіб морально-етичного виховання. Учні переконуються, що Всесвіт, Земля, Людина мають однакову структуру. Під час уроку “Оболонки Землі” (6 кл.) наочно і практично перевіряють правильність такої думки, бачать рух енергії в своєму тілі. Знають, що євангельські білі одежі - не вимисел, а є чисте поєднання цих енергій.


Урок географії в 6 класі:
Тема: Оболонки Землі.
Мета: Вивчити назви і значення оболонок Землі, дати поняття про головний принцип будови планети, підкреслити зв'язок Космосу, Землі і Людини, вдосконалювати світосприйняття через ознайомлення з окремими положеннями Біблії, виховувати дбайливе ставлення до свого тіла і тіла планети, розвивати потребу в духовній чистоті.
Обладнання: глобуси, таблиці “Оболонки Землі”, “Енергоцентри людини”; фонозаписи легкої музики; література: Біблія , Канигін Ю. “Шлях аріїв”.
Ігнатенко А. “Як стати феноменом”, Швебс Г. “Духовность Мироздания”;
Головна ідея: Все охоплене єдиним.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку: Мотивація навчальної діяльності.
Вже другий рік ми вивчаємо географію. В 5 кл. предметом вивчення був рідний край. А в цьому навчальному ми приступили власне до географії. Цілу чверть готувались, ознайомлювались із положенням Землі в космосі, із засобами, що допоможуть нам вивчати її. І ось урочистий момент - ми перед самими дверима географії. (Музика). Це величний палац. Величезні золоті двері відчиняються, робимо крок, зупиняємось на порозі. Прекрасний сяючий світ, повен таємниць. Та ми пізнаємо їх...
Запис теми. Ідеї уроку, перегляд матеріалів підручника, якими користуватись під час самопідготовки.
Актуалізація опорного досвіду.
Яку форму має Земля? Які її розміри?
Сприйняття і осмислення нового матеріалу.
- А будову Землі розглянемо на малюнку “Оболонки земної кулі”, а підручнику. З допомогою таблиці розшифруємо назви оболонок.
(гр..) (укр..) Заучуємо поняття.
Сфера куля
Читаємо в підручнику характеристики
літ камінь
атмо пара Закріплюємо вивчене.
біо життя
гідро вода
антропо людина
Які оболонки видно за нашим вікном? Що з побаченого не відноситься до жодної? Ким це створено? З допомогою таблиці назвіть цю оболонку (антропосфера). А тепер назвіть всі сім оболонок Землі.
Складаємо аплікацію.
Порівняємо з малюнком підручника.
Чи дотримано логіки кольорів? Порівнюємо з таблицею “Енергоцентри” Збіг не випадковий. Тіло людини має теж складну будову. Наші центри зв'язані з оболонками Землі, адже все охоплено єдиним, усе в усьому, одне породжує інше й народжене ним.
Отже, на здоровій планеті здорові люди і здорова планета, коли здорові люди. Але у нас і планета хвора, і ми хворі. Люди думають, як припинити занепад. Е багато пропозицій, але нам не варто чекати остаточної відповіді, а починати з себе. Ключ очистки оболонок людини дано в Біблії.
Молитва “Отче наш!”... містить сім прохань, вібрації яких відповідають 7 енергетичним центрам людини і гармонізують з їх Всесвітом . Поєднання чистих кольорів наших чакр дасть білий колір душі, про ці білі одежі говориться в Біблії.
А якщо ми замість фіолетової чакри включимо коричневу (зло), то одержимо чорні одежі, чим зашкодимо собі і всім.
Хвилина релаксації. Інсайд “Ми з тобою єдині”. (Музика, поза розслаблена, в певному порядку діти проглядають свої чакри, очищають їх і т.д.).
Узагальнення і систематизація знань.
Назвати оболонки Землі. Як людина зв'язана з ними? Що означають Євангельські “білі одежі”?
Висновки. Отже, всі тіла, як планетарне, так і людське, охоплені єдиним законом, мають сфери - структури, які вкладені одна в одну і тісно взаємодіють. Дбаючи про своє тіло, ми дбаємо про тіло планети і навпаки, дбаючи про планету, ми дбаємо про себе. Ми – мікрокосми, в яких відбуваються всі закони світобудови. За призначенням і будовою Землю можна порівняти з яйцем, яке дає нове життя.
І в цьому процесі нема кінця. Іде безперервний процес інволюції матерії - переходу її із однієї форми в іншу.
На домашне завдання матеріал підручника і додатково спрогнозувати розвиток планети і людства. Попередні класи пропонували різні варіанти. Один з них передбачає планету у вінці чистоти, її модель - глобус у віночку з білих і рожевих квітів, а людство піднімається на новий рівень свідомості, жар - птицею злітаючи ввись над глобусом.
Вже ніхто не заперечує, що людський організм складний і багатовимірний. Виявляється, мало турбуватися про здоров'я свого тіла, адже хвороби тільки закінчуються в ньому. Починаються вони значно глибше, в наших душах. А неминучість їх залежить від духовного рівня. Отже, здоровою може бути тільки духовна людина. Що ж таке духовне людство? Це наступний етап розвитку людської цивілізації, який послідує після “людини розумної”. Духовна людина матиме чисту душу, сприйматиме тонші вібрації, житиме в тоншому плані. Тепер проходить перехідний період і ми маємо можливість вибору. Звідси важливість ролі вчителя як особистості, як вихователя, як пропагандиста християнських ідей співжиття.
Щастя вчителя географії полягає в тому, що в його житті наука, яка дозволяє реалізувати прагнення і пориви до пізнання навколишнього і передавати цей інтерес дітям, допомагає пізнавати себе через світ, а світ через себе, дає можливість працювати не тільки на розширення свідомості, але й вдосконалювати і витончити душу, пропагувати здоровий спосіб життя.
Шкільна географія починається з рідного порога, з географії рідного краю. Перший урок географії в нашій школі проходить на Тикининому березі. Перед очима стрічка Сопівка, на обидвох берегах село, далі - Коломия, інші села, позаду ставки, ліс, Карпати. Ми шукаємо свою хату, школу, вулицю, церкву, говоримо про красу, розучуємо пісню про своє село. Коли емоційний стан набирає вищого піднесення, ставлю питання: “Які сили створили цю красу?” Чи бачимо ми їх?” Пропоную відчути. Стаємо босими ногами на теплу землю, на шовкову траву, вчимося працювати серцем. Заглиблюємося в себе і слухаємо. Через ноги в наше тіло йдуть теплі сильні потоки. Піднімаємо руки. Сонце гріє наші долоні, через них в тіло проникає лагідна сильна енергія. Дві сили: Землі і Сонця зливаються в нашому тілі. Вони творять нас. Ці ж сили творять наше село і все навколо. Це сили Добра і Любові.
А далі відповідно програмі зустріч з земними стихіями: з гірськими породами і мінералами, що шепчуть; з річкою, що грає; з дубом, що розмовляє; з квітами, що мріють. Виявляється, навколо нас цікавий світ, він живий. Нам залишається тільки любити його і розуміти.
Така робота спрямована на розвиток інтересу до природи і географії як науки, що її вивчає, триває в усіх курсах шкільної географії. Введення в програму загальної географії рядка “Енергетичні явища Всесвіту” відкрило для вчителя нові ширші можливості. Вивчення особливостей сфер Землі та зв’язків між ними і паралельно структури тонких тіл людини підтверджує взаємозв'язок людини із Всесвітом. Дітям легко вдається проглянути свої енергетичні центри і побачити, що їхні кольори відповідають аплікативному зображенню оболонок Землі на шкільній таблиці. А звідси висновок: стан їхньої душі впливає на структури Всесвіту.
Особливо урочисте звучання мають моменти єднання дитини і Землі, що її
народила, в курсі географії України. Ми не маємо права викладати географію рідної держави тільки розумом. Кожен малий українець має пізнати свою Батьківщину всією душею. Він повинен відкритим серцем сприйняти її природні комплекси і розчинитися в їх красі. Він має душею відчути біль і страждання українського чорнозему. Він повинен розділитись на тисячі струмків та рік і спливти разом з ними до морів. Він може силою своєї зростаючої любові зупинити Чорнобильську задуху. Лиш таке пізнання: через розум плюс серце - може називатись повноцінним. Пізнання прекрасних моментів доброти своєї власної душі, відчуття великої творчої сили любові позитивно впливає на формування уявлень про здоровий спосіб життя. Неоціненною в цьому плані є тема: “Навколишнє середовище і здоров’я”. На цьому уроці географ має вчити, як зберегти своє фізичне і духовне здоров’я в сучасному середовищі. Треба сказати про геопатогенні зони, навчити їх визначати. Треба розповісти про екологію нашого житла і місця навчання, про благотворність перебування в церковному храмі, про очищаючу силу молитви і ще багато чого треба знати саме українцям.
Урок географії у 8 класі.
Тема: “Навколишнє середовище і здоров’я.
Мета: Пояснити терміни “медична географія”, “рекреація”, “деградація”; розглянути окремі аспекти впливу навколишнього середовища на здоров’я людини, причини катастрофічної демографічної ситуації на Україні, можливості покращення стану власного здоров’я. Наштовхнути на пошуки єднання з Природою з метою прогресу душі, росту істинної любові до всього, що нас оточує.
Обладнання: фізична і екологічна карти України, контурні карти; записи телепередачі “Альфа і Омега”, радіопередач “Рідна природа”, “Як ми живемо”, Гендель “Пассакалія”, Сен-Санс “Лебідь”; Діапозитиви “Промисловість України”, додаткова література: Крип’якевич І. “Історія України”, Степанов В. “Громовержці”; хліб, ікона, свічки, вагарці.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку: Актуалізація чуттєвого досвіду.
В книзі В.Степанова “Громовержці” розповідається про двох командирів підводних човнів Ю. Брянцева (Рос.) і Е. Грея (США). Вони зустрілись на дні Атлантичного океану, а потім дали змогу побувати в гостях один в одного. Брянцев звернув увагу на сина Грея Майкла: “Тільки тепер, мимоволі порівнюючи з своїм щуплим і блідим Сергійком, Брянцев побачив, яким міцним здорованем ресте Майкл. Його біле, так і хотілося сказати, молочно-налите обличчя, приглушене на щоках розсипом веснянок, нагадувало підберезовика, що враз виріс під сонячним дощиком”. (с.143).
- Чому так по-різному виглядають хлопчики?
Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми, мети, завдань уроку, перегляд матеріалів підручника та атласу, додаткової літератури; запис домашнього завдання.
Сприйняття і осмислення матеріалу.
- Уявіть собі, що ви лікар. До вас прийшов пацієнт. Який план Ваших дій? (Обслідувати, знайти причину, встановити діагноз, призначити ліки).
- Нашим сьогоднішнім пацієнтом є Україна - земля і люди, її символ - ікона Богородиці з дитям... Обслідування почнем з допомогою медичної географії. Це наука про вплив природного середовища на здоров’я, закономірності поширення захворювань, заходи боротьби з ними. Вона розробляє ідеї про природні вогнища хвороб, їх ендемічність, розвиває концепцію про природні передумови та фактори їх поширення, вивчає екологію людини.
- Як ви оцінюєте природу вашої держави з точки зору її впливу на здоров’я?
І. Крип’якевич пише: “Україна - це вислід труду і праці багатьох поколінь. Природа не дала українському народові вигідних умов життя, не забезпечила йому легких успіхів і безтурботного існування (с. 22). На території України в даний час нема ідеальних умов в природі для формування фізичного благополуччя людських популяцій в поколіннях, для їх вдосконалення, нема умов як для груп населення, так і для індивіда. Навпаки, на фоні від’ємного приросту прослідковується деградація (запис в зошит: деградація (лат.) -занепад, рух назад) українців фізично і духовно.
- Яку роль відіграє тут природа? Приклади.
Полісся було вогнищем малярії в 20-х роках. Завдяки оздоровленню в першу чергу навколишнього середовища, знищення умов проживання комара Anopheles, в 50-х роках було ліквідовано цю хворобу. В нашій місцевості відсутність фтору впливає на розвиток карієсу зубів, а йоду - зобу. Ніби перепрошуючи, природа дарує нам прекрасні рекреаційні зони (в зошит: рекреація ( лат.)- відновлення). Це Прикарпаття, Закарпаття, Хмельник, узбережя морів.Але більшу вину за упадок нашого здоров'я несуть самі люди. Адже ми уявили себе великими і “не можем ждать милостей от природы, взять их наша обязанность”.
Синхронна схема: Компоненти ПК вражається людиною ... У відповідь вражаються органи людського тіла... Що дали природі, те й одержали ми і наступні покоління.
Прослуховування фрагменту передачі “Рідна природа”, конспектування.
“Деградація флори і фауни, за яку ми несемо відповідальність перед наступним поколінням, стала реальністю практично в усіх районах нашої держави. Екстенсивне виробництво, нехтування екологічним обгрунтуванням при плануванні АПК, зарегулювання стоку Дніпра, осущення боліт, стихійний розвиток садівництва - ці та інші недалекоглядні дії привели до знищення 70% ландшафтів та інших природних комплексів. Під загрозою знищення перебуває більше 600 видів рослинного і 400 видів тваринного світу, які занесені до Червоної книги України”.
- То тепер доводиться говорити про вогнища хвороб не природного, а антропогенного характеру. За картою визначаємо райони екологічного лиха, спеціальним значком позначаємо на контурній карті, оглядаємо слайди: ЧАЕС, Донбас, Кривий Ріг, Придніпров'я, узбережжя морів.
- Як на вашу думку можна оцінити стан природи в нашій місцевості?
Психологічний тест: вибрати для оцінки геометричну фігуру в кольорі.
Аналіз результатів.
Запис інтерв’ю обласному радіо працівників статуправління:
“В основному треба відмітити зменшеність народжуваності і збільшення смертності в нашій області. Природний приріст впав наполовину. Основна причина - умови нашого життя. Наша область займає по дитячій смертності перше місце в Україні”.
Огляд слайдів: Бурштинська ТЕС, “Оріана”, Надвірнянський НПЗ. Нанесення на контурну карту.
Отже, ми обслідували пацієнта і встановили, що мова повинна йти не стільки про нездоров’я людей, скільки про нездоров’я природи. Вернемося до схеми: “Хто причина зла?” Якщо людина, то і “лікування” треба починати саме з неї. Ліквідувати зло спочатку треба в душі людини. Спуститися з висот, ставши на коліна, слухати землю, воду, вітер, ліс.
Запис фрагменту радіопередачі “Рідна природа”.
Хвилина відпочинку: музика - Гендель “Пассакалія”, поезія, Л. Костенко.
Цей ліс живий. У нього добрі очі. Малі озерця блискають незлісно,
Шумлять вітри у нього в голові. Колише хмара втомлені громи.
Старезні пні, кошлаті поторочі. Поїдемо поговорити з лісом,
Літопис тиші пишуть у траві. А вже тоді я зможу із людьми.
Я підходжу до дерева і подумки прошу його: “Мені погано, допоможи мені, дай мені сили, здоров’я , натхнення”. А воно хитне мною:” Притулись ... “Я обнімаю дерево, тулюсь до нього серцем і відчуваю, як його сила пронизує мене наскрізь. Воно любить мене. Моє тіло, душа моя стають здоровішими,” Спасибі, дерево, за спасіння”. ( Під час релаксації у дітей зручні пози, очі стулені. Після відпочинку розмова про власні відчуття.)
- А вдома, на кухні, де в повітрі двоокис азоту, чадний газ, летючі речовини пластиків, посадіть хлорофітум, герань, традесканцію. У вітальні, куди ви принесли своє знервоване тіло, запаліть свічку і вона спалить негативну енергію (демонстрація можливостей церковної свічки).
- Зверніть увагу на те, що в одних місцях ми почуваємо себе піднесено, а в інших – пригнічено. Це теж вплив енергій. Наукові дослідження показали, що поверхня Землі вкрита сіткою Хартмана. Лінії проходять з півночі на південь, із заходу на схід, перетинаючись через 2-2,6 м. В цих перетинах несприятливі для людини місця. Якщо вдома або з школі ви довго перебуваєте в такій точці, то стан вашого здоров'я може гіршати. Встановити ці точки можна за допомогою методу біолокації вагарцем або рамочкою. (Показ.) об’єктивного приладу поки що не створено.
Прослуховування інтерв'ю з професором Куриком:
“Щоб створити прилад, треба ще багато попрацювати. Мені приємно сьогодні відзначити, що АН пішла нам на зустріч. Створена комісія для вивчення цих патогенних зон. Але я звертаюсь до вас, може, хтось з вас зможе запропонувати цікаві ідеї для дослідження цих зон, про які йшла мова”.
- Та є на Землі тіла, які за будь-яких умов дають тілам позитивний заряд: хліб, ікона, церква. (Перевірка заряду хліба, ікони вагарем). Тисячі людей цілують хрест, ікони в церкві. Ось, здавалось би, можливість для страшних епідемій. Але мікроби і бактерії відсутні в позитивному полі. Тому перебування в церкві позитивно впливає на наш стан.
А можна і самому поповнювати тіло енергією за допомогою спеціальних вправ або під час релаксації. Спробуємо зробити це: зручна поза, очі стулені , фон- Сен-Санс “Лебідь” (за голосом вчителя у встановленому порядку учні релаксуються, вслухаючись в музику, в міру можливостей намагаються розчинитися в ній, не заважаючи енергопотокам рівномірно розподілитись в тілі. Далі йде текст, який закінчується приблизно так: енергія доброти наповнює нас і все навколо. Хай буде мир і світло небесам! Хай буде мир воді! Хай буде мир землі! Хай буде мир, щастя, радість всім істотам!
Обмін враженнями.
- А тепер домашнє завдання для душі: частіше дивіться на зорі, слухайте Землю і Космос, відвідуйте чисті місця, захоплюйтесь красою, прагніть стати її частиною, тоді і навколишне середовище і ваше здоров’я будуть покращуватися.
Висновки: - Що показало обслідування? Який ставимо діагноз? Що є причиною хвороби? Яке рекомендуємо лікування?
Підсумок уроку.
Останній урок географії в нашій школі в 9 класі проводимо на тому ж Тикининому березі, де і починали. Говоримо про село, край, Україну, своє місце і роль в цьому світі. Запам’ятовуємо назавжди, що чистота світу починається з чистоти думки. Тому і посилаємо на прощання усією силою своєю в простір наші добрі помисли:
Хай буде мир і світло небесам!
Хай буде мир воді!
Хай буде мир землі!
Хай буде мир всім істотам!
Хай буде щастя всім істотам!
Хай буде радість всім істотам!
Впродовж спілкування на уроках і в позакласній роботі учням дається сума певних знань, які самі по собі і вже є виховуючими і спрямовують духовний розвиток до досконалості. В цілому модель виховуючої шкільної географії можна уявити як спіраль (мал. І). Розширення площин показує розширення фактичного навчального матеріалу, збільшення кількості засвоєних понять, освоєння простору в процесі урочної і позаурочної роботи. Найкращим вихователем людини є природа, а найкращим вихователем патріота - рідний край. Тому в 5 класі вивчаємо своє село, в 6 і 7 - освоюємо район, у 8 і 9 - область і т.д. Гармонійна зміна кольорів на схемі підкреслює послідовна поєднання виховного і навчального матеріалу з метою заглиблення у свідомий і підсвідомий світ людини, що посилюється насиченістю і витонченістю кольорів (вібрацій). Коли учень закінчує школу, він має вибудовану нижню частину свого духовного кристалу з певною верхньою площиною. Якщо школа розкрутила в ньому потребу в пізнанні - площина буде розширюватись далі. Ті, що такої потреби не відчувають, залишають цю площину з її кольором і насиченістю як основу для побудови верхньої частини кристалу. Ідея живого Всесвіту, живої Землі і Людини закладається на перших уроках географії рідного краю, коли дітям ще легко вдається відчути рідну землю як добре і любляче середовище і відповісти взаємністю. Наступні курси програми дають можливості для розвитку чутливого сприйняття і розширення свідомоогі, для більш глибокого розуміння себе і свого місця в житті. Безпосереднє спілкування з різними об'єктами природи, в тому числі через надчутливість, є підґрунтям для етичного виховання, тісно зв’язаного з проявами доброти, щирості, поваги не тільки до природи, її ландшафтів і стихій, але і до людей.
Суспільство, в якому ми живемо, рішуче вимагає не покірних виконавців, не просто фахівців і навіть не слухняних відмінників, а творчих людей з широким кругозором. Вони мають уміти виходити за межі “фахового коридору”, самостійно і неординарно мислити, не боятися порушити стереотипи, аналізувати явища у природному і суспільному середовищі. Цього можна досягти через гуманізацію навчання взагалі і зокрема шкільної географії.
Авторитарному суспільству відповідала вертикальна схема управління освітнім процесом. При якій учень знаходився в самому низу, задавлений і обмежений певними рамками умовностей ( мал. 2 ).

МО Д
ОУО В Учень

РВО РВО
Д ОУО
В МО
учень


мал. 2 мал. 3
Маючи ряд переваг, які не треба відкидати, все-таки така структура не давала можливостей вільного вибору. Саме тому виникла потреба формування освіти, яке передбачає цілком інший підхід ( мал. 3 ), де учень в центр, а зусилля всього апарату спрямовані на створення умов для його вільного вибору і розвитку. При такому підході шкільна географія зможе якнайповніше використати закладений в ній пізнавальний і виховний потенціал.