Міністерство оборони України
Національний університет водного
господарства і природокористування
Кафедра військової підготовки
Назва розділу програми „ Затверджую”
військової підготовки
„Вогнева підготовка” Завідувач кафедри військової під-ки
Категорія, що навчається: полковник запасу М. Чопик
Студенти ВНЗ „ „ _____________ 2006 р.
Спеціальність:
ВОС – 021000.
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
з вогневої підготовки
Тема № 8: „Гармата БМП і постріли до неї.”
Заняття № 1 Гармата бойової машини піхоти.
Час: 2 години.
Розробив:
полковник запасу Собчук О.С
Обговорена на засіданні
кафедри військової підготовки
Протокол №
Від „____” __________2006 р.
м. Рівне 2006 р.
Навчально-виховні цілі:
Вивчити зі студентами будову основних частин і механізмів гармати БМП, роботу частин та механізмів гармати при пострілі.
Показати високі бойові якості гармати 2А28.
Навчити студентів готувати гармату до стрільби.
Виховувати у студентів почуття особистої відповідальності за зберігання зброї в постійній бойовій готовності.
Час: 2 години.
Місце: клас вогневої підготовки
Метод: розповідь з показом, поясненням.

Матеріальне забезпечення:
Бойова машина піхоти – 1 шт.
ЗІП до гармати _ 1 к-т.
Плакати – 2 шт.
Література:
Бойова машина піхоти (Технічний опис та інструкція по експлуатації) стор.63-103.
Технічне обслуговування і експлуатація гармати 2А28.
Інструкція по експлуатації БМП, ч.2.
Керівництво по стрільбі із БМП.
Схема проведення заняття:
1. Вступна частина – 15 хв.
2. Основна частина – 70 хв.
1. Призначення, бойові якості, загальна будова і принцип дії гармати. Неповне розбирання та збирання гармати - 30 хв.
2. Призначення частин та механізмів гармати – 20 хв.
3. Положення частин та механізмів гармати до заряджання і їх робота при стрільбі – 20 хв.
3.Заключна частина – 5 хв.
Методика проведення заняття:
1. Вступна частина
- прийняти рапорт чергового взводу про готовність до заняття;
- перевірити наявність студентів та їх зовнішній вигляд;
- об’явити тему, навчальні цілі та розкрити актуальність теми;
- провести контроль пройдених занять по темам: „ Ручний протитанковий гранатомет,” „Пістолет Макарова,” „Ручні гранати”.
.
ІІ. Основна частина.
Вивчення матеріальної частини гармати БМП дає необхідні знання для його бойового використання , а також має мету надати навики, які забезпечують правильне поводження з гарматою і боєприпасами, їх зберігання та безвідмовну роботу при стрільбі в різних умовах.
При викладенні першого питання необхідно використовувати як плакати так і саму БМП. Показати загальну будову гармати на плакті і на бойовій машині. Дати під запис призначення та бойові якості гармати. Неповне розбирання та збирання дати під запис, а потім показати на бойовій машині.
При розгляді другого питання особливу увагу приділити необхідно призначенню та будові основних частин та механізмів гармати. Дати під запис, показати на плакаті (на бойовій машині) будову частин та механізмів гармати
При розгляді третього питання по плакатові даю положення частин та механізмів до заряджання; при заряджанні; після проведення пострілу, тобто при відкаті; накаті і викоті.
Після розгляду кожного питання необхідно опитати 1-2 студентів для контролю засвоєння матеріалу.
ІІІ. Заключна частина.
- нагадати тему та мету заняття та ступінь їх досягнення;
- відповісти на питання студентів;
- дати завдання на самопідготовку:
Вивчити призначення, бойові якості, загальну будову і принцип дії гармати, а також будову та роботу частин та механізмів гармати, положення частин та механізмів гармати при заряджанні і пострілі.
1. Призначення бойові якості, загальна будова і принцип дії гармати.
73 мм гладкоствольна гармата 2А28 призначена для ураження танків, САУ та інших броньованих цілей ворога, а також для подавлення живої сили та вогневих засобів ворога, розташованих відкрито або які знаходяться в легких укриттях.
Для стрільби з гармати застосовуються активно-реактивний постріл
ПГ-15В з кумулятивною гранатою та активний постріл ОГ-15В з осколковою гранатою.
Бойові властивості гармати.
1. Калібр - 73 мм.
2. Дальність прямого пострілу при висоті цілі 2 м - 765 м.
3. Найбільша прицільна дальність стрільби:
а). кумулятивною гранатою - 1300 м.
б). осколковою гранатою - 1600 м.
4. Вага гармати - 115 кг.
5. Тип запірного механізм - затвор клиновий.
6. Найбільший кут підйому +30*.
7. Найменший кут опускання -5*.
8. Довжина відкату - до 150 мм.
9. Довжина викоту - до 5 мм.
10. Посилення подачі при відкаті - 13 т.
11. Посилення викоту - 5 т.
12. Гальмівна рідина (тип) - ПЕС-3 (поліетилсаліксилова рідина).
13. Кількість рідини в гідровідкатнику – 1300 см3.
14. Швидкострільність – до 8 пострілів за хвилину.
Принцип дії гармати.
Наведення гармати на ціль здійснюється за допомогою прицілу 1ПН22М2, який дозволяє вести стрільбу кумулятивною гранатою на дальності до 1300 метрів, осколковою гранатою – 1600 метрів по рухомим та нерухомим цілям.
Загоряння електричного капсуля пострілу виконується від бортової мережі машини, а при виході її з ладу – від додаткового джерела живлення – дублера генератора, який виробляє електричний струм при повороті спускового важеля генератора.
Автоматика роботи гармати полягає на принципі віддачі ствола. Екстракція гільзи проходить в кінці накату, що забезпечує мінімальну загазованість бойового відділення машини. Заряджання зброї виконується вручну.
Відкат та накат рухомих частин гармати при пострілі виконується гідравлічним противідкатним пристроєм концентричного типу.
Гармата 2А28 встановлена в амбразурі башти на цапфах, які опираються на голкові підшипники, а ті в свою чергу закріплені в обоймах, які змонтовані в приливах башти. Обойми фіксуються клинами, які закриті зверху корками.
Для ущільнення і герметизації амбразури башти, вона закривається ущільнювачем, який кріпиться на лафеті гармати хомутами, а до башти - пластинками та гвинтами.
На лафет гармати одягається бронева маска, яка кріпиться до нього з допомогою гайок.
Загальна будова гармати.
73 мм гладко ствольна гармата 2А28 складається з наступних основних частин та механізмів:
- ствола з казенником;
- лафета з двома копірами;
- гідровідкатника;
- затвора;
- передньої гайки та розрізного кільця.
Крім вище перерахованих частин до гармати мають відношення: механізм повороту башти; механізм підйому гармати; механізм стопоріння та з’єднувальні деталі.
2. Призначення частин та механізмів гармати. Неповне
розбирання та збирання гармати.
Ствол – служить для направлення польоту гранати при пострілі та надання (повідомлення) їй початкової швидкості. Ствол –моноблок має у внутрішній частині гладкий циліндричний канал, який в казенній частині переходить в патронник. На задній торцевій частині патронника є проточки для викидача і прорізь для проходу бойка при відкриванні та закриванні затвора.
На передній частині ствола, на вінчику дулового зрізу ствола нанесені 4 риски для кріплення ниток при вивірці прицілу. В середній частині ствола, з зовнішньої сторони є кільцева проточка для кріплення розрізного кільця в яке однією стороною впирається втулка, а іншою стороною вона впирається у внутрішній циліндр гідровідкатника ; в задній частині – циліндричне потовщення для направленого руху ствола в середині лафету, буртик для упору та різьба для кріплення казенника.
Казенник служить для розміщення затвору та направлення руху клина при закриванні та відкриванні каналу ствола. Казенник накручується на різьбову частину ствола до упору в буртик ствола; від прокручування утримується вкладишем, який в свою чергу стопориться гвинтами.
В середній частині казенника є прямокутне гніздо для розміщення клина затвору та два наскрізних вертикальних пази для прокату копірів лафету.
В тильній частині – отвір для проходу пострілу; зверху – паз для вкладиша. В нижній частині – пази для кришки казенника, на передній частині – два вікна для викидачів, на правій стороні – гніздо для перехідної колодки.
Лафет служить для кріплення всіх частин гармати і для встановлення її в бойовій машині. Він являє собою складну відливку в середині якої розміщується гідровідкатник. Для запобігання провертання гідровідкатника в лафеті вварена шпонка, в якій змонтований підпружинений контакт, призначений для забезпечення надійного контакту „маси” лафету з „масою” казенника, що необхідно для надійної роботи електрогальванозапалу.
До лівої стінки лафету прикріплений зубчатий сектор механізму вертикального наведення гармати. В задній частині з обох сторін до лафету прикріпленні два копіри, які служать для направлення руху клина затвора при відкаті та накаті. Зверху є площадка з різьбовими отворами для кріплення кронштейна пускової установки. Справа до лафету кріпиться станок кулемету ПКТ.
Лафет кріпиться в башті з допомогою двох цапф на голчатих підшипниках і фіксуються клиновим пристроєм.
Копіри служать для направленого руху клина затвору при відкаті та накаті. З внутрішньої сторони копірів є профільні пази для проходу ромбовидних виступів клина затвору. На лівому копірі є повздовжній паз, в якому закріплений механізм противідскоку (для усунення відскоку затвору після удару у вкладиш казенника. В задній частині копірів є отвір для вісі відсікача.
Гідровідкатник служить для поглинання енергії відкату і для повернення в вихідне положення рухомих частин гармати після пострілу. Гідровідкатник концентричного типу, розміщений навкруг ствола. Він складається :
- зовнішнього циліндру;
внутрішнього циліндру;
поршня з чотирма гумовими ущільнюючими кільцями;
пружини.
Гідровідкатник складається з рухомих та не рухомих частин.
До рухомих частин відносяться внутрішній циліндр та поршень з чотирма гумовими ущільнюючими кільцями. Внутрішній циліндр та поршень з чотирма гумовими ущільнюючими кільцями знаходиться з зовнішньої сторони гармати і рух відкату гармати після пострілу передається з допомогою втулки, яка закріплена на стволі розрізним кільцем і гайкою.
До нерухомих частин відносяться: зовнішній циліндр та пружина. Зовнішній циліндр жорстко кріпиться в лафеті гайкою і від прокручування – шпонкою лафету.
Зовнішній циліндр. В середині має профільний кільцевий виступ для утворення з поверхнею внутрішнього циліндра зазору, через який проштовхується рідина, і в цей же виступ впирається бурт внутрішнього циліндра; з обох кінців є різьба для загвинчування гайок. Передня гайка стопорить в передньому положенні внутрішній циліндр, задня гайка стопорить буфер. Ззовні: з передньої частини – потовщення; зверху – площадка з двома отворами для кріплення пускової установки ПТКР, та два отвори для заливки рідини в гідровідкатник; в середній частині – кільцевий буртик для упору гідровідкатника в лафет.
Внутрішній циліндр кріпиться на стволі і має: в передній частині проточку для насадки поршня; в середній частині – виступ з двома гумовими ущільнюючими кільцями, який впирається в виступ зовнішнього циліндра. Зовнішня поверхня циліндра має перемінний профіль, який разом з кільцевим виступом зовнішнього циліндра утворює перемінний зазор при русі внутрішнього циліндра разом зі стволом під час відкату та накату. На задню частину циліндра одягається пружина, яка одним кінцем впирається у бурт внутрішнього циліндра, а другим кінцем - в буфер. Між внутрішнім та зовнішнім циліндрами утворюється порожнина , яка з обох кінців закрита поршнем та буртом. Ця порожнина заповнюється робочою рідиною (полі етилсиліксанова рідина) в кількості 1,3 л.
Поршень служить для проштовхування робочої рідини через перемінний зазор між внутрішнім та зовнішнім циліндрами. Поршень знаходиться на передній частині внутрішнього циліндра.
Пружина призначена для повернення рухомих частин гармати в вихідне положення та часткове поглинання енергії відкату. Вона знаходиться на задній частині внутрішнього циліндра і одним кінцем впирається в буфер зовнішнього циліндра, а другим – в бурт внутрішнього циліндра.
Затвор служить для запирання каналу ствола, проведення пострілу і викидання стріляної гільзи. Він розміщається в казенникові.
Затвор складається зі наступних частин та механізмів:
- клин затвору;
- обладнання для підведення електричного струму до електрокапсуля гільзи пострілу;
- датчик положення затвора;
- механізм зупинення клина затвора;
- закриваючий механізм;
- механізм противідскоку;
- механізм викидання стріляної гільзи;
- відсікач з віссю;
- спеціальний роз’єм.
Клин затвору служить для закривання каналу ствола. Він має форму призми з передньою, добре обробленою поверхнею. В нижній частині, зліва та справа клин має два ромбовидні виступи, які рухаються по профільним пазам копірів при відкаті та накаті рухомих частин гармати і переміщають його в вертикальній площині
На передній площині клина є отвір для розміщення електроконтактного бойка; отвір для контакту, який забезпечує контакт між масою затвора та гільзою пострілу; канавки відводу газів; дві пари скосів (верхні – для утримання зачепами викидачів затвору у нижньому положенні , нижні – для взаємодії з коротким плечем викидача).
Зверху клин має напів циліндричний виріз для проходу пострілу при заряджанні.
Знизу клин має два свердлення для монтування закриваючих механізмів.
На лівій стороні клин має паз для механізму зупинення клину затвора.
На правій стороні в двох гніздах знаходяться деталі прохідного контакту бойка та датчика положення затвора.
Обладнання для підведення електричного струму до електричного капсуля гільзи пострілу призначено для надійного підведення електричного струму до капсуля гільзи пострілу і складається з таких основних частин: електроконтактного бойка, стакана, пружини бойка, штовхача і контакта, який встановлений на правій стінці клина затвору.
Датчик положення затвора призначений для подачі сигналу про місце знаходження клина затвору.
Механізм зупинення клина затвора призначений для утримання від переміщення вверх опущеного клина затвору в період накату гармати.
Закриваючий механізм призначений для підйому клина затвору в верхнє положення, в положення запирання каналу ствола. Закриваючі механізми однакові, встановлюються в отвори клина затвору знизу і закріпляються кришкою. До складу закриваючих механізмів входять: пружини закриваючих механізмів, гайки, направляючих стержнів з головкою, направляючих втулки з головкою, вкладишів, ручок, штифтів.
Механізм противідскоку призначений для протидії відскоку затвору після удару у вкладиш казенника і для фіксації затвора у верхньому положенні.
Механізм викидання стріляної гільзи служить для викидання стріляних гільз пострілів із патронника і утримання клина затвора в нижньому положенні. Він складається із двох викидачів (викидачі є трьохплечими важелями - плече довге, коротке і верхнє); вісі викидачів; двох важелів викидачів; вісі важелів; двох концентричних пружин з направляючими стержнями.
Відсікач з віссю призначений для направлення гільз в гільзозбірник при викиданні з каналу ствола, складається з наступних частин: відсікача, вісі відсікача, важеля ручного відкривання клина затвору.
Спеціальний роз’єм призначений для підводу електричного струму до перехідної колодки, від якої живиться електричний бойок клину затвора та датчик сигналу положення клину затвора від бортової мережі чи від дублера. Він кріпиться на правій стороні лафету.
Неповне розбирання та збирання гармати.
Для неповного розбирання гармати необхідно:
- вимкнути вимикачі МЗ, СПУСКИ та ПРИВІД на щиткові башти і на пульті керування;
- закрити затвор;
- відділити затвор від казенника, для чого необхідно натиснути почергово на рукоятки закриваючого механізму і повернути їх на 90* в любу сторону; вивести направляючі втулки із гнізда кришки казенника і вийняти вниз пружини; вийняти кришку із казенника, для чого посунути її горизонтально в напрямку до дулового зрізу каналу ствола; опускаючи затвор з допомогою важіля з рукояткою, відділити його від казенника;
- відділити бойок від затвору, для чого вигвинтити гайку із гнізда контакта бойка; вийняти ізоляційну шайбу, контакти з пружиною і ізоляційну втулку. Втулку виймати з допомогою ріжка ключа за отвір у втулці; відділити стакан у зборі і електроконтактний бойок;
- відділити контакт „маси” затвора з гільзою, для чого висунути кришку із пазів задньої стінки клина затвора; вийняти гнеток, пружину і контакт;
- почистити ствол з зовні ганчіркою.
Збирання після не повного розбирання проводиться у зворотному порядку.
3. Положення частин та механізмів гармати до заряджання
та їх робота при заряджанні , пострілі.
а).Положення частин та механізмів гармати до заряджання:
Ствол під дією зусилля пружини гідровідкатника, яке передається через внутрішній циліндр, поршень, втулку та розрізну гайку утримується в передньому крайньому положенні.
Клин затвору під дією пружин закриваючого механізму знаходиться в крайньому верхньому положенні і впирається у вкладиш казенника. Контакти клина затвора замикають електричний ланцюг датчика верхнього положення клина затвора. Електричний ланцюг на бойок замкнено, тобто підготовлено до роботи.
Важіль із рукояткою ручного перезаряджання знаходиться у верхньому положенні (паралельно осі каналу ствола) і зафіксований в даному положенні фіксатором осі відсікача.
б). Взаємодія та робота частин та механізмів гармати при заряджанні.
Для заряджання гармати першим пострілом необхідно:
- натиснути вільною рукою на рукоятку важеля відсікача та опустити важіль із рукояткою вниз до кінця.
- повернути важіль із рукояткою у верхнє положення.
При цьому відбувається наступне: рукоятка рухаючись вліво тисне на фіксатор і виводить із зачеплення його з важелем і почати опускати важіль з рукояткою вниз, до кінця.
При опусканні, важіль своєю внутрішньою площиною діє на противідскок, який повертається навколо своєї вісі , стискує пружину і виходить із зачеплення з ромбовидним виступом затвору, звільняючи шлях клину затвору вниз.
При подальшому опусканні важіль перезарядки діючи на ромбовидний виступ клина затвору, долаючи зусилля пружин закриваючого механізму, опустить клин затвору вниз, при цьому розімкнуться електричні ланцюги датчика верхнього положення клина затвору і бойка.
Верхні плечі викидачів своїми пружинами через направляючі стержні постійно притискаються до передньої площини клина затвору. При ручному заряджанні гармати, коли клин затвору опускається вниз, провертаються викидачі і своїми зачепами заскакують за верхні скоси клина затвору, утримуючи його в нижньому положенні. Замикається контакт електричного ланцюга датчика нижнього положення клина затвору.
При заряджанні гармати, постріл, який різко посланий вперед, закраїнами гільзи вдаряє по плечам викидачів і повертає їх на вісі проти годинникової стрілки. При цьому зачепи викидачів виходять із зачеплення зі скосами клина затвору, більше не затримуючи клин в нижньому положенні.
Під дією пружин закриваючого механізму клин затвору енергійно піднімається до гори. При цьому розмикається електричний ланцюг контакту нижнього положення клина затвору. Клин затвору закриває канал ствола і фіксується в верхньому положенні противідскоком, замикаються електричні ланцюги датчика верхнього положення клина затвору та бойка. Бойок замикає електричний ланцюг на електричний капсуль пострілу, а контакт – на корпус гільзи пострілу. Гармата заряджена.
У випадку закривання каналу ствола без заряджання гармати необхідно:
- повернути прапорець вправо до кінця;
- натиснути вліво рукою на рукоятку важеля , вивести із нього фіксатор та підняти важіль із рукояткою догори, до кінця.
При цьому важіль із рукояткою своїм виступом поверне важіль викидача проти годинникової стрілки. Разом із важелем повертається вісь, на якій жорстко закріплені важелі викидачів. Важелі викидачів тиснуть на викидачі, останні повертаються навколо вісі і внаслідок чого зачепи верхнього плеча викидача виходять із зачеплення зі скосами клина затвору і не перешкоджають його рухові вверх. Клин затвору під дією пружин закриваючого механізму піднімається до гори і закриває канал ствола.
в).Взаємодія та робота частин та механізмів гармати при пострілі.
При натисканні кнопки на правій рукоятці пульта навідника-оператора при веденні вогню з використанням електроприводу наведення (при ручній роботі – клавіші на приводі вертикального наведення) замикається ланцюг живлення електричного бойка системи гальванозапала гармати. Проходить постріл.
1). Взаємодія та робота частин та механізмів гармати при відкаті.
При пострілі ствол разом з розрізним кільцем і втулкою відкочуються назад на відстань 130 - 150 мм. Разом зі стволом відкочується і казенник з розміщеним у ньому затвором.
При відкаті, ромбовидні виступи клина затвора, пересуваючись по профільним пазам лівого та правого копірів, опускають попередньо клин затвору на 70 мм, при цьому стискуються пружини закриваючого механізму і розривається електричний ланцюг бойка і контактів верхнього положення клина.
Механізм зупинення клина затвора під дією пружини заскакує в паз лівого копіра і утримує його в попередньому положенні.
Гідровідкатник. Рухомі частини гідровідкатника разом зі стволом відкочуються назад, при цьому стискується пружина гідровідкатника. Не рухомі частини, зовнішній циліндр жорстко зв’язаний з лафетом залишається непорушним. При русі ствола після пострілу втулка тисне на поршень і торець внутрішнього циліндра і переміщає їх назад, при цьому стискується робоча рідина, яка проштовхується через зазор між виступом зовнішнього циліндра і внутрішнім циліндром в задню порожнину. Профіль зовнішньої поверхні внутрішнього циліндра підібраний таким чином, що вищезазначений зазор при русі ствола назад зменшується і опір відкату зростає. Нормальна довжина відкату коливається в межах 130 – 150 мм.
2). Взаємодія та робота частин та механізмів гармати при накаті.
Після пострілу, коли граната залишила канал ствола, тиск газів у каналі ствола упав, після поглинання енергії відкату під дією стиснутої пружини гідровідкатника рухомі частини, а разом з ними і ствол гармати з казенником починають рухатись вперед.
На початку накату клин затвору, разом з казенником, рухається вперед прямолінійно, утримуючись від переміщення вверх механізмом зупинення. Далі ромбовидні виступи клина затвору рухаючись по профільним пазам копирів опускають клин затвору вниз ще на 18 мм.; механізм зупинення клина затвора виходить із паза лівого копіра і не перешкоджає рухові клина вверх. Клин затвора своїми скосами ударяє по плечам викидачів, які повертаються за годинниковою стрілкою, при цьому верхні плечі викидачів викидають гільзу із патронника ствола, яка ударяючись в гумовий амортизатор відсікача, падає донизу між копірами в гільзозбірник.
Зачепи викидачів заскакують за скоси клина затвору і утримують його в нижньому положенні, електричний ланцюг нижнього положення клина затвору замкнутий – гармата готова до наступного заряджання.
Гідровідкатник. Внутрішній циліндр разом зі стволом під дією стиснутої пружини гідровідкатника рухається вперед. При русі вперед циліндричний виступ внутрішнього циліндра давить на рідину, яка проштовхується через зазор між циліндрами в передню порожнину. Опір рідини, яка проштовхується в передню порожнину створює гальмування накату.
Якщо енергія накату до моменту приходу рухомих частин в переднє положення не погасне, то отримуємо момент викоту.
При викоті внутрішній циліндр з поршнем залишаються в передньому положенні (непорушними), а ствол продовжує рух вперед на довжину, приблизно 5 мм, переміщуючи буфер і підтискаючи пружину гідро відкатника.
Опір пружини остаточно поглине енергію викоту і поверне ствол гармати у нормальне положення. Обмеження викоту відбувається упором передньої площини казенника у лафет.
Призначення, характеристика та основні частини
постріла до гармати.
Для стрільби з гармати 2А28 застосовуються: активно-реактивний постріл ПГ-15В та активний постріл ОГ-15В. Боєкомплект до гармати – 40 пострілів, які розміщуються в конвеєрі. Кількість пострілів по видам визначається командиром перед виконанням бойового завдання.
Активно-реактивний постріл ПГ-15В призначений для знищення броньованих об”єктів противника.