РУЧНИЙ ПРОТИТАНКОВИЙ ГРАНАТОМЕТ РПГ- 7
Ручний протитанковий гранатомет РПГ-7В і РПГ-7Д призначений для боротьби з танками, самохідно-артилерійскими установками і іншими броньованими засобами противника. Крім того, він може бути використаний для знищення живої сили противника, що перебуває в легких укриттях, а також у спорудженнях міського типу.
Стрільба із гранатомета виконується пострілами ПГ-7В и ПГ-7ВМ із надкаліберною протитанковою гранатою кумулятивної дії. Граната володіє бронебійністю, що дає можливість вести ефективну боротьбу з усіма типами сучасних танків і самохідно-артилерійских установок противника.
Постріл ПГ-7ВМ є модернізацією штатного пострілу ПГ-7В трохи легший і перевершує його по бронебійністі, кучності бою і більш стійкий проти вітру.
Найбільш дійсний вогонь із гранатомета по танках, самохідно-артилерійським установкам і іншим цілям, що мають висоту 2 м і більше, на дальності прямого пострілу, рівної для пострілу ПГ-7В — 330 м, ПГ-7ВМ —310 м. Прицільна дальність стрільби 500 м.
Бойова швидкострільність 4-6 пострілів за хвилину.
Вага гранатомета з оптичним прицілом: РПГ-7 - 6,3 кг, РПГ-7Д - 6,7 кг.
Вага пострілу (гранати з пороховим зарядом): ПГ-7В - 2,2 кг, ПГ-7ВМ - 2,0 кг.
Основні частини і механізми гранатомета і робота їх при стрільбі.
Гранатомет складається з наступних основних частин і механізмів:
ствола з механічним (відкритим) прицілом;
ударно-спускового механізму із запобіжником;
бойкового механізму;
оптичного прицілу.
У гранатомета РПГ-7Д, крім того, є механізм блокування, а в гранатомета з нічним прицілом - пристрій світлоблокування. В комплект гранатомета входять запасні частини, інструмент і приладдя.
Постріл до гранатомета складається з протитанкової гранати і порохового заряду.
Протитанкова граната складається з наступних основних частин:
головної частини з вибуховою речовиною;
підривача;
реактивного двигуна;
стабілізатора (разміщеного в пороховому заряді).
При пострілі із гранатомета від удару бойка по капсулю-запалювачу гранати запалюється пороховой заряд. Гази, виділенні при згоранні порохового заряду, надають гранаті обертальний рух (за допомогою турбіни) і викидають її з каналу ствола зі швидкістю при стрільбі пострілом ПГ-7В -120 м/с, ПГ-7ВМ-140 м/с.
Після вильоту гранати з каналу ствола відкриваються пір'я стабілізатора, відбувається взведення підривача і на відстані, що забезпечує безпеку стріляючого, запалюється пороховой заряд реактивного двигуна.
При горінні порохового заряду реактивного двигуна внаслідок витікання порохових газів через соплові отвори утворюється реактивна сила і швидкість польоту гранати збільшується, досягаючи наприкінці повного згоряння заряду 300 м/с. Надалі граната летить по інерції.
За рахунок перерозподілу стартової (початкової) і маршової (від реактивного двигуна) швидкостей при стрільбі пострілом ПГ-7ВМ досягнуте поліпшення зовнішньобалістичних характеристик гранати.
При зустрічі гранати з перешкодою (ціллю) п’єзоелемент підривача стискується, у результаті чого виробляється електричний струм, під дією якого вибухає електродетонатор підривача, а потім розривний заряд гранати. При вибухові гранати утворюється кумулятивний (зосереджений, спрямований) струмінь, що пробиває броню (перешкоду), уражає живу силу, руйнує озброєння і устаткування, а також запалює пальне.
При пострілі гранатомет віддачі немає. Це забезпечується витіканням порохових газів назад через сопло і разтруб патрубка ствола. Реактивна сила, яка утворилася внаслідок цього спрямована вперед, урівноважує силу віддачі, а дія порохових газів на передню стінку розширення труби (зарядної камери) викликає деякий рух гранатомета вперед (викочування), що сприймається стріляючим малопомітно
.
Розбирання і збирання гранатомета
Розбирання гранатомета може бути неповним і повним: неповне – для чищення, змащення й огляду гранатомета; повне — для чищення при сильному забрудненні гранатомета, після знахождения його під дощем або в снігу, при переході на нове мастило, для огляду в розібраному вигляді і при ремонті. Зайве часте розбирання гранатомета шкідливе, тому що прискорює зношування частин і механізмів.
Розбирання і збирання гранатомета необхідно робити на столі або чистій підстилці; частини і механізми класти в порядку розбирання, поводитись з ними обережно. Відокремлюючи або приєднуючи частини гранатомета, не застосовувати зайвих зусиль і різких ударів. При розбиранні і збиранні гранатомета застосовувати інструмент, що входить у комплект ЗІП.
Порядок неповного розбирання гранатомета.
Зняти чохли спочатку з казенної, а потім з дулової частини гранатомета.
У гранатомета РПГ-7Д розібрати ствол: утримуючи трубу лівою рукою, віджати великим пальцем важіль механізму блокування, повернути патрубок правою рукою проти годинникової стрілки до упору і відокремити його від труби. Якщо після тривалої стрільби із гранатомета відділити патрубок від труби важко, то зафіксувати ключем-викруткою у віджатому положенні важіль механізму блокування; потім одному гранатометчику утримувати трубу, а другому повернути патрубок проти напрямку руху годинної стрілки.
Розбирання ствола робити тільки для переводу гранатомета в положення для десантування, огляду і чищення в місці з'єднання труби і патрубка.
У гранатомета з нічним прицілом попередньо відокремити сошку: підняти важіль, вивести сергу із зачепа стрижня і відкинути верхню частину хомута сошки.
Відокремити ударно-спусковий механізм: покласти гранатомет на стіл планкою для кронштейна оптичного прицілу вниз; натиснути ключем-викруткою або пристосуванням для збирання і розбирання ударно-спускового механізму на розрізну частину чеки і утопити її, потім виштовхнути (вибити) вибивачем чеку і, взявшись за рукоятку, відокремити ударно-спусковий механізм від ствола.
У гранатомета РПГ-7Д с тросовим механізмом блокування ударно-спусковий механізм при неповному розбиранні не відокремлюється.
Відокремити бойковый механізм: повернути гранатомет бойковим механізмом догори (або поставити його у вертикальне положення); утримуючи ствол лівою рукою, правою рукою за допомогою ключа-викрутки вигвинтити ніпель і вийняти з основи бойкового механізму бойок, пружину бойка й опорну втулку.
Відокремити кришку корпуса ударно-спускового механізму: взяти ударно-спусковий механізм у ліву руку, правою рукою за допомогою ключа-викрутки вигвинтити чотири гвинти і зняти кришку корпуса ударно-спускового механізму. У гранатомета з нічним прицілом після вигвинчування двох верхніх гвинтів відокремлюється основа механізму світлоблокування.
Порядок збирання гранатомета після неповного розбирання.
Приєднати кришку корпуса ударно-спускового механізму: поставити на місце кришку корпуса і загвинтити чотири гвинти.
У гранатомета з нічним прицілом спочатку вгвинтити два нижніх гвинти, а потім за допомогою двох верхніх гвинтів приєднати основу механізму світлоблокування.
Приєднати бойковий механізм: одягти на бойок пружину, вставити опорну втулку і бойок із пружиною в основу бойкового механізма і загвинтити ніпель ключем-викруткою до відмови в опорну втулку.
Приєднати ударно-спусковий механізм: ввести виступ основи бойкового механізму у виріз на корпусі ударно-спускового механізма, притиснути ударно-спусковий механізм до стволу і з лівої сторони вставити (забити) чеку в отвір.
У гранатомета РПГ-7Д зібрати ствол: утримуючи трубу лівою рукою, віджати великим пальцем важіль механізму блокування, вставити патрубок у трубу так, щоб секторні виступи патрубка ввійшли у відповідні виїмки труби (при цьому стійка повинна бути приблизно на лінії механічного прицілу); відпустити важіль, повернути патрубок правою рукою по направлению руху годинної стрілки до заходу защіпки (виступу важеля) за торець секторного виступу патрубка.
У гранатомета з нічним прицілом приєднати сошку: між підставою мушки і ударно-спусковим механізмом установити сошку так, щоб нога із пружинною застібкою була з лівої сторони, опустити верхню частину хомута, ввести сергу за зачіп стрижня і опустити до кінця важіль.
5. Перевірити правильність збирання гранатомета: поставити курок на бойовий взвод (при цьому повинен бути чутний щиглик); при натисканні на спусковий гачок курок повинен энергійно вдарити по бойку.
6. Надягти чохли спочатку на дулову, а потім на казенну частину гранатомета.
Примітка. Бойковий механізм може бути відділений від гранатомета і приєднаний до нього і при не відокремленому ударно-спусковому механізмі. Для цього треба попередньо поставити курок на бойовий взвод і перемістити вправо запобіжник.
Призначення частин і механізмів гранатомета, пострілів до нього, запасних частин, інструмента і приналежностей
Ствол гранатомета служить для спрямування польоту гранати і відводу порохових газів при пострілі. Канал ствола гладкий, відкритий з обох кінців. Діаметр каналу ствола називається калібром; у гранатомета він дорівнює 40 мм.
Ствол гранатомета складається із труби і патрубка. У гранатомета РПГ-7 труба і патрубок з'єднані між собою за допомогою різьби.
У гранатомета РПГ-7Д труба й патрубок з'єднуються сухарно за допомогою секторних виступів патрубка, що відповідають виїмкам труби, і фіксуються в зібраному виді засувкою. Для запобігання прориву порохових газів у кільцевій проточці труби розміщений обтюратор.
Труба в казенній частині має розширення, що утворює зарядну камеру.
Патрубок має в передній частині сопло, у задній частині - розтруб, що закінчується тарелью, яка запобігає попаданню в казенну частину ствола землі, піску і інших предметів при випадковому утиканні гранатомета в ґрунт.
На стволі є: на дуловій частині - виріз для фіксатора гранати; зверху - основи (виступи) для кріплення мушки і прицільної планки; знизу - вушка для приєднання ударно-спускового механізму, основа бойкового механізму із гніздом для бойкового механізму і виступом для кріплення ударно-спускового механізму, тонкостінний виступ для кріплення рукоятки ствола, що полегшує утримання гранатомета при стрільбі; ліворуч - планка з виступами для кріплення оптичного (нічного) прицілу; праворуч - дві антабки для кріплення ременя із чохлами і плечового ременя.
У гранатомета РПГ-7Д на трубі є виступи з пазами, а на патрубку - стійка з фіксатором і пружиною для кріплення патрубка на трубі в десантному положенні; вушка для кріплення корпуса (кожуха) механізму блокування.
На стволі гранатомета закріплені хомутиками дерев'яні накладки, що охороняють гранатометника від опіку при стрільбі. Хомутики стягуються гвинтами.
Ударно-спусковий механізм служить для спуска курка з бойового взводу, нанесення удару по бойку і для постановки гранатомета на запобіжник. Він складається з корпуса, курка, запобіжника, спускового гачка, шептала і стержня з бойовою пружиною.
У гранатомета РПГ-7Д з тросовим механізмом блокування в ударно-спусковий механізм додатково введений перемикач із важелем і пружиною, вкладиш і штіфт, а також змінена конструкція запобіжника. На перемикачі є скіс, який при переводі важіля назад діє на скіс запобіжника і автоматично ставить гранатомет на запобіжник у випадку неповного з'єднання труби з патрубком. У корпусі ударно-спускового механізму гранатомета зі стрижневим механізмом блокування є паз для передньої частини засувки.
У гранатомета з нічним прицілом додатково вводиться основа механізму світлоблокуванння.
Корпус має кришку, запобіжну скобу, вікно для спускового гачка, паз для шептала, гніздо для бойової пружини з пазом для вибивача, гніздо для стопора запобіжника і його пружини, виріз для курка і виріз для з'єднання корпуса ударно-спускового механізму зі стволом. Крім того, у корпусі є: отвір для чеки, отвір для осі спускового гачка, нарізний отвір для осі курка, отвір для запобіжника, чотири нарізних отвори для гвинтів кришки і нарізний отвір для гвинта шептала. Корпус закінчується пластиною, що із прикрепленними до неї по обидва боки двома пластмасовими (дерев'яними) щічками утворює рукоятку.
Курок служить для нанесення удару по бойку. Він має спицю з насічкою для постановки курка на бойовий взвод, два виступи – бойовий і запобіжний, призначені для зчеплення із шепталом, і отвір для вісі курка.
Запобіжник служить для запирання спускового гачка, чим виключається можливість випадкового пострілу. Він має буртик і два гнізда, у які залежно від положення запобіжника входить стопор, що піджимається пружиною. Щоб поставити гранатомет на запобіжник, треба натиснути на запобіжник з лівої сторони так, щоб червона кільцева смужка була втоплена в рівень з кришкою корпуса. Щоб зняти гранатомет із запобіжника, треба натиснути на запобіжник із правої сторони і втопити його.
Спусковий гачок служить для спуска курка з бойового взводу. Спусковий гачок має верхній зуб для виводу шептала із зачеплення з бойовим виступом курка, отвір для вісі, хвіст для натискування пальцем при пострілі і нижній зуб для упору в буртик запобіжника при постановці гранатомета на запобіжник.
Шептало служить для утримання курка на бойовому взводі. Шептало являє собою пластинчасту пружину, на передньому кінці якої є зуб, який служить для зчеплення з бойовим (запобіжним) виступом курка. У хвостовій частині шептала є отвір для кріплення шептала гвинтом до корпуса ударно-спускового механізму.
Стержень із бойовою пружиною служить для надання курку обертового руху, необхідного для нанесення удару по бойку. Стержень має головку з направляючими плечима і двома виступами (великим і малим) і отвір для виколотки.
Механізм блокування гранатомета РПГ-7Д разом з ударно-спусковим механізмом виключає можливість здійснення пострілу при недокрученому патрубку.
Бойковий механізм призначений для розбивання капсуля-запальника гранати. Він міститься в гнізді основи бойкового механізму і складається з бойка, пружини бойка, опорної втулки і ніпеля.

Основа механізму світлоблокування служить для приведення в дію механізма захисту нічного прицілу. Вона має кронштейн, важіль і фіксатор.
Для стрільби із гранатомета з нічним прицілом необхідно:
— відгвинтити два верхніх гвинти кришки ударно-спускового механізму й прикрутити ними основу механізму світлоблокування;
приєднати нічний приціл до гранатомета в порядку, викладеному для встановлення оптичного прицілу;
з'єднати механізм світлоблокування (захисту) нічного прицілу з основою механізму світлоблокування: взяти корпус перемикача, натиснути ним на фіксатор і поступальним рухом вверх ввести корпус у пази основи механізму світлоблокування до упору; при цьому фіксатор повинен зафіксувати корпус перемикача, а кінець важеля ввійти в паз регульовочної гайки перемикача.
При від’єднанні нічного прицілу від гранатомета необхідно натиснути пальцем на кінець фіксатора і вивести корпус перемикача із зачеплення з основою механізму світлоблоківання; після чого повернути ручку затискного гвинта у бік наглазника і зсунути назад нічний приціл із планки гранатомета.
Прицільні пристосування служать для наведення гранатомета при стрільбі по цілям на різні відстані.
Прицільні пристосування гранатомета складаються з оптичного прицілу ПГО-7 і механічного (відкритого) прицілу.
Оптичні приціли останніх років виготовлення з відкоректованими кутами прицілювання випускаються зі скороченим найменуванням ПГО-7В.
Оптичний, приціл ПГО-7В и механічний приціл забезпечують наведення гранатомета в ціль як при стрільбі пострілами ПГ-7В, так і ПГ-7ВМ.
Оптичний приціл є основным прицілом гранатомета. Збільшення приціла 2,7х, поле зору 13°. Оптичний приціл складається з корпуса із кронштейном, оптичної системи, механізму вивірки прицілу, пристрою освітлення сітки при стрільбі в нічних умовах, наглазника і налобника.
Корпус служить для з'єднання всіх частин прицілу. Він має кронштейн для кріплення прицілу на гранатометі. На кронштейні є затискниї гвинт, ручка зі стопором для повороту затискного гвинта і засувка для кріплення ручки на затискному гвинті.
Щоб установити приціл на гранатометі необхідно:
ручку затискного гвинта повернути убік наглазника до упору стопора в кронштейн;
сполучити посадкові місця гранатомета і прицілу і просунути приціл уперед до відмови;
повернути ручку затискного гвинта в сторону об'єктива до упору стопора в кронштейн. Якщо приціл хитається або стопор не впирается в кронштейн при міцно закріпленому прицілі на гранатометі, необхідно:
зрушити засувку ключем-викруткою до сполучення отвору засувки із затискним гвинтом і зняти її;
переставити ручку на кілька зубців на затискному гвинті і домогтися нормального закріплення прицілу на гранатометі;
надягти засувку на затискний гвинт і поставити так, щоб її виступ увійшов з гніздо ручки.
Оптична система складається з об'єктива для отримання зображення об'єкта, за яким ведеться спостереження; призми для повного обертання зображення; сітки для прицілювання; окуляра для розглядання зображення об'єкта; захисного скла об'єктива і сітки для.запобігання попаданню у приціл вологи і пилу.
Для запобігання забруднення і пошкодження захисного скла об'єктива на виступ об'єктива надівається ковпачок, прикріплений до корпуса прицілу за допомогою ременя. На оправі окуляра за допомогою хомутика закріплений гумовий наглазник.
На сітці прицілу нанесена шкала прицілу (горизонтальні лінії), шкала бокових поправок (вертикальні лінії) і дальномірна шкала (суцільна горизонтальна й крива пунктирна лінії).
Лінії шкали прицілу позначені ліворуч цифрами 2, 3, 4, 5, що відповідає дальностям стрільби в сотнях метрів (200, 300, 400, 500 м).
Лінії шкали бічних поправок позначені знизу (зліва і з права від центральної лінії) цифрами 1, 2, 3; 4, 5. Відстань між двома вертикальними лініями відповідає десяти тисячним (0-10). По шкалі бічних поправок можна вводити бічні поправки вправо і вліво до 0-50.
Лінія шкали прицілу, що відповідає дальності 300 м і центральна лінія шкали бічних поправок зроблені подвійними для полегшення вибору необхідних міток при прицілюванні. Крім того, центральна лінія продовжена нижче шкали прицілу для виявлення бічного нахилу гранатомета.
Далекомірна шкала розрахована на висоту цілі 2,7 м. Це значення висоти цілі зазначено знизу горизонтальної лінії. Над верхньою пунктирною лінією нанесена шкала з поділками, відстань між якими відповідає зміні відстані до цілі на 100 м. Цифри шкали 2, 4, 6, 8, 10 відповідають відстаням 200, 400, 600, 800, 1000 м.
Над шкалою прицілу нанесений знак « + », призначений для перевірки прицілу.
Механізм вивірки прицілу служить для забезпечення паралельності нульової лінії прицілювання і осі каналу ствола гранатомета і введення поправок на температуру. Він складається з каретки, у яку вгвинчений об'єктив в оправі, вивірочного гвинта по бічному напрямку, закритого кришкою, вивірочного гвинта по висоті і маховичка введення температурних поправок. На маховичці збоку нанесені знаки « + » і « - », які встановлюються навпроти риски на корпусі прицілу залежно від температури повітря.
Пристрій освітлення сітки служить для освітлення сітки прицілу при стрільбі у сутінках і вночі. Він складається з корпуса з контактом і гвинтом, батарейки, що є джерелом струму, ковпачка з упором і пружиною для піджаття батарейки до гвинта, дротів, що з'єднують гвинт із електролампочкою через тумблер, і тумблера для включення і вимикання електролампочки.
Для висвітлення сітки при температурах від + 2°С и нижче необхідно користуватися зимовим пристроєм висвітлення сітки, що складається з корпуса з контактом і прижимом, ковпачка з контактом, втулки, пружини, прокладки і екранованим дротом.
Батарейка встановлюється в корпус так, щоб центральний електрод був підключений до контактного гвинта, а бічний електрод (зміщений убік) - до зрізу на контакті корпуса.
Для підготовки пристрою освітлення сітки до стрільби вночі в зимових умовах необхідно батарейку вкласти в корпус зимового пристрою так, як зазначено вище, і надягти на нього ковпачок, знятий з корпуса на прицілі, а ковпачок зимового пристрою надягти на корпус на прицілі. Корпус зимового пристрою з батарейкою переноситься в кишені гранатометчика.
Налобник служить для зручності при стрільбі. Він кріпиться на оптичному прицілі. Для установки налобника необхідно:
зняти з прицілу хомутик наглазника і наглазник;
зняти хомутик з наглазника;
вставити в отвір кільця налобника наглазник;
вставити в отвори налобника гвинти (головками ліворуч) і нагвинтити на них на 1—2 витки гайки;
надягти наглазник з налобником на корпус прицілу, сполучивши краї наглазника і налобника з лінією переходу двох діаметрів, які є на окулярній частині корпуса прицілу;
затягуючи по черзі гвинти (гайки), за кріпити жорстко налобник з наглазником на прицілі.
Чохол служить для перенесення оптичного прицілу і ЗІПу до нього, а також для захисту прицілу від дощу при розміщенні його на гранатометі. Для закріплення на прицілі чохлавін має шнурок. Чохол має зовнішні кишені для серветки і для зимового пристрою освітлення сітки, внутрішня кишеня для запасних електролампочок і батарейок. В цій кишені також розміщуються ключ-викрутка для гвинтів прицілу і електролампочок, два світлофільтри (жовтогарячий і нейтральний), які надіваються на виступ об'єктива: жовтогарячий - з появою серпанку в повітрі і зниженням освітленості, нейтральний - при яскравому сонці і сліпучому снігові
Механічний (відкритий) приціл використовується у випадку ушкодження (виходу з ладу) оптичного прицілу. Він складається із прицільної планки з хомутиком, основної і додаткової мушок, які розміщуються у кожухах.
Прицільна планка віссю з'єднана з кожухом і утримується пружиною у двох положеннях: вертикальному і горизонтальному. Прицільна планка має вікно і шкалу з поділками, позначеними цифрами 2, 3, 4, 5. Цифри шкали позначають дальності стрільби в сотнях метрів (200, 300, 400, 500 м).
Хомутик надет на прицільну планку й утримується в заданому положенні засувкою. Засувка має зуб, яким під дією пружини вона заскакує у виріз прицільної планки. Хомутик має проріз для прицілювання і вікно, нижній зріз якого служить покажчиком установки прицілу.
Основна мушка застосовується для стрільби при мінусовій температурі повітря. Вона віссю з'єднана з кожухом і утримується пружиною у двох положеннях: вертикальному й горизонтальному. Вершина мушки захищена запобіжником.
Додаткова мушка застосовується (встановлюється у вертикальне положення) для стрільби при плюсовій температурі повітря. Вона обертається на осі і фіксується пружиною в горизонтальному і вертикальному положеннях. У вертикальному положенні додаткова мушка повинна бути вище основної мушки.
Сошка служить упором при стрільбі із гранатомета з нічним прицілом. Вона може використатися і при стрільбі без нічного прицілу.
Сошка складається з підстави з хомутом, двох ніг з полозками для упору в ґрунт і виступами для фіксації ніг у складеному (похідному) положении, пружини для розведення ніг. На лівій нозі сошки є пружинна застібка для кріплення ніг у складеному положенні. Ноги сошки розсувні і їхнє положення по высоті регулюється і фіксується за допомогою пружинної защіпки в чотирьох положеннях. Верхня частина хомута має стрижень із зачепом і пружиною, а нижня частина хомута - важіль із сергою, за допомогою яких сошка приєднується до гранатомета.
Запресованим у втулку запобіжника, і тим, що його донна частина підгорнута кільцем із прокладкою.
Будова пострілів до гранатомета.
Постріл ПГ-7В складається з протитанкової гранати і порохового заряду.
До складу протиганкової гранати входить головна частина, підривач, реактивний двигун і стабілізатора (розміщеного в пороховому заряді).
Постріл ПГ-7ВМ подібний до пострілу ПГ-7В, але має деякі особливості:
1). Підривач в обох пострілах уніфікований. Підривач пострілу ПГ-7ВМ відрізняється від підривача пострілу ПГ-7В тільки складом, запресованим у втулку запобіжника, а також тим, що його нижня частина піджата кільцем з прокладкою.
2). Пороховий заряд пострілу ПГ-7ВМ (ПГ-7ПМ) невзаємозамінний з пороховим зарядом пострілу ПГ-7В (ПГ-7П), тому використання в пострілі ПГ-7ВМ порохового заряду ПГ-7П або в пострілі ПГ-7В порохового заряду ПГ-7ПМ недопускається.
3). Для підвищення надійності з'єднання порохового заряду ПГ-7ПМ із гранатою на виступ з різьбою дна реактивного двигуна надіта пружинная шайба, яка при повністю навинченном пороховому заряді впирається в цоколь стабілізатора і розпрямляється. Пороховий заряд варто нагвинчувати до упору так, щоб забезпечувалося щільне притискування шайби; при цьому зайвих зусиль, які могли б викликати ушкодження картонної гільзи порохового заряду, не прикладати. Постріли, у яких порохові заряди нагвинчуються не повністю, до стрільби не допускаються.
4). Змащення різьби виступу гранати пострілу ПГ-7ВМ не здійснюється.
Головна частина гранати складається з корпуса, обтікача, струмопровідного конуса, ізоляціоної втулки, ізоляційного кільця, втулки заряду, воронки, провідника і розривного заряду.
У втулку обтікача вгвинчується головна частина підривача, у донне віконце вставляється донна частина підривача. Підривач (п'єзоелектричний) служить для забезпечення розриву гранати при зустрічі її з ціллю (перешкодою). Він складається з головної і донної частин.
Головна частина підривача має п’єзоелемент, який при ударі гранати об перешкоду виробляє електричний струм. Для захисту пєзоелемента від випадкового удару в службовому обігу на корпус головної частини підривача надітий запобіжний ковпачок із чекою.
Донна частина підривача має електродетонатор, який при подачі на нього електричного струму від п’єзоелемента вибухає і викликає розрив головної частини гранати.
Електричний зв'язок обох частин підривача здійснюється через зовнішній і внутрішній ланцюги, які утворюються, металевими частинами гранати. Зовнішній ланцюг: обтікач - корпус; внутрішній ланцюг: струмопровідний конус – воронка - провідник.
У службовому обігу підривач безпечний, тому що повзун, на якому розташований електродетонатор, зміщений убік і електродетонатор відключений від електричного ланцюга.
У донної частини підривача міститься самоліквідатор, призначений для розриву гранати, якщо відмовить електрична частина підривача, або якщо граната протягом 4-6 секунд після вильоту з каналу ствола гранатомета не зустрінеться з перешкодою.
Реактивний двигун гранати служить для збільшення швидкості польоту гранати. Він складається із труби, соплового блоку, фіксатора із шайбою, упору, діафрагми і дна.
У трубі міститься пороховий заряд, запалювач і піросповільнювач, що служить для запалення порохового заряду реактивного двигуна.
Сопловий блок має шість закритих герметизаторами соплових отворів, через які після пострілу витікають порохові гази з реактивного двигуна.
Фіксатор при заряджанні входить у виріз на дуловій частині ствола гранатомета і забезпечує розташування капсюля-запалювача гранати проти бойка.
Шайба за рахунок пружних властивостей утримує гранату в гранатометі, що дозволяє вести стрільбу під від’ємними кутами .
Дно має радіальний і осьовий канали, заповнені димним порохом. У радіальному каналі поміщений капсюль-запалювач, а в осьовому - ковпачок, що охороняє порох від вологи і висипання. Дно, крім того, має виступ з різьбою для нагвинчування порохового заряду.
Для запобігання капсюля-запалювача від випадкового наколу і різьби виступу від ушкодження при транспортуванні на дно нагвинчується запобіжник із прокладкою.
Пороховий заряд призначений для надання гранаті початкової швидкості. Він конструктивно об'єднаний зі стабілізатором і складається зі стрічкового нитрогліцеринового пороху і розміщений у гільзі з патронного паперу. Позаду стабілізатора встановлений пиж з пінопласту. Пороховий заряд міститься в паперовому пеналі для захисту його від вологи і механічних ушкоджень при зберіганні і транспортуванні.
Стабілізатор забезпечує стійкий політ гранати. Він розміщений в середині порохового заряду і складається із хрестовини, чотирьох пір'їн (вільно обертаючихся на осях), цоколя і турбінки.
Цоколь виконує роль обтюратора, що перешкоджає прориву порохових газів до реактивного двигуна. Хрестовина має різьбу для нагвинчування порохового заряду на виступ дна реактивного двигуна.
Турбінка служить для надання гранаті обертання. У гнізді турбинки розміщений трассер.
Робота частин і механізмів гранатомета
й пострілу до нього
Положення частин і механізмів гранатомета до заряджання
Частини і механізми гранатомета до заряджання перебувають у наступному положенні.
Курок спущений, бойова пружина перебуває в найменшому жатті. Стержень своїми виступами впирається знизу в курок і утримує його в зачепленні з шепталом.
Шептало зайшло своїм зубом за запобіжний виступ курка і одночасно натискаючи на верхній зуб спускового гачка, відводить хвіст спускового гачка вперед.
Бойок під дією пружини опущений униз і не перешкоджає заряджанню гранатомета; хвостова частина бойка виступає з отвору ніпеля.
Запобіжник виступає з лівої сторони корпуса ударно-спускового механізму, його буртик не перешкоджає просуванню назад нижнього зуба спускового гачка.
Робота частин і механізмів гранатомета при заряджанні
Для заряджання гранатомета треба: поставити гранатомет на запобіжник; при цьому буртик запобіжника встане проти нижнього зуба спускового гачка і буде перешкоджати повороту спускового гачка назад.
Вставити підготовлену гранату в дулову частину ствола гранатомета так, щоб фіксатор гранати ввійшов у виріз на стволі; при цьому капсюль-запалювач буде розташований проти отвору для бойка.
Робота частин і механізмів гранатомета при пострілі
Для здійснення пострілу треба:
Поставити курок на бойовий взвод, для чого великим пальцем правої руки нажати на спицю курка і відвести його вниз. Курок давить на великий виступ стержня, опускає його вниз і стискає бойову пружину. Зуб шептала, переміщуючись по курку, заскакує за бойовий виступ курка (чутний щиглик) і курок стає на бойовий взвод.
Зняти гранатомет із запобіжника. Натиснути на запобіжник із правої сторони і утопити його. У гранатомета РПГ-7Д з тросовим механізмом блокування у випадку неповного з'єднання труби з патрубком (патрубок не довернутий) зуб засувки механізму блокування впирається в секторний виступ патрубка і засувка утримує повзуна, трос і важіль перевідника в задньому положенні; перевідник своїм скосом впирається в скіс запобіжника і не дозволяє зняти гранатомет із запобіжника. При повному довороті патрубка щодо труби засувка заходить за торець секторного виступу патрубка; повзун, трос і важіль перевідника під дією пружини перевідника повертаються в переднє положення і перевідник виходить із зачеплення з запобіжником. Після цього можна зняти гранатомет із запобіжника. У гранатомета РПГ-7Д зі стержневим механізмом блокування у випадку неповного з'єднання труби з патрубком виступ важеля механізму блокування упирається в секторний виступ патрубка і утримує стрижень із засувкою в передньому положенні. Передня частина засувки знаходиться над шепталом і не дозволяє йому здійнятися нагору, чим виключається можливість пострілу в цьому положенні. При повному з'єднанні труби з патрубком виступ важеля під дією пружини важеля заходить за торець секторного виступу патрубка, стержень із заслінкою пересувається назад і звільнює шептало. Здійснення пострілу в десантному положенні гранатомета виключається, тому що курок ударно-спускового механізму міститься в патрубкові і не може завдати удару по бойку.
Натиснути вказівним пальцем на спусковий гачок. При цьому спусковий гачок, обертаючись на своїй вісі, верхнім зубом піднімає шептало і виводить його зуб із зачеплення з бойовим виступом курка. Курок під дією бойової пружини енергійно повертається вгору, ударяє по бойку. Бойок, просуваючись вгору, стискає свою пружину і розбиває капсюль-запалювач гранати.
Після удару курка по бойку стержень під дією бойової пружини малим виступом відводить курок від бойка. Бойок під дією пружини бойка утоплюється в отвір стінки ствола.
Спусковий гачок після звільнення його під дією шептала відходить уперед. Зуб шептала впирається в запобіжний виступ курка.
Робота частин і механізмів пострілу гранатомета
Після удару бойка по капсулю-запалювачу гранати вибухає капсульний склад і запалюється спочатку порох, що перебуває в радіальному і осьовому каналах дна реактивного двигуна, а потім пороховий заряд. Гази, що утворилися при згорянні порохового заряду, розривають картонну гільзу, проштовхують через сопло ствола пінопластовий пиж, запалюють трассер і викидають гранату з каналу ствола гранатомета. Крім того, порохові гази, проходячи через турбінку, надають гранаті обертового руху.
Після вильоту гранати з каналу ствола гранатомета під дією відцентрових сил і потоку повітря, що набігає, розкриваються пір'я стабілізатора, які надають гранаті стійкість при польоті.
При пострілі в піросповільнювачі відбувається накол капсуля на жало і починається горіння сповільнюючого складу. Наприкінці горіння сповільнюючого складу запалюється пороховий заряд реактивного двигуна. Гази, що утворилися при горінні порохового заряду реактивного двигуна, виштовхують герметизатори, і починається витікання порохових газів через соплові отвори. У результаті цього виникає реактивна сила, яка збільшує швидкість польоту гранати.
При пострілі починається і на відстані 2,5-18 м від дулового зрізу ствола закінчується взведення підривача, при якому повзун переміщається в бойове положення і відбувається включення електродетонатора в електричний ланцюг: головна частина підривача з пєзоелементом — внутрішній ланцюг гранати — донна частина підривача з електродетонатором — зовнішній ланцюг гранати — головна частина підривача.
При зустрічі з ціллю (перешкодою) пєзоеле-мент стискується і виробляється електричний струм, під дією якого вибухає електродетонатор, що викликає розрив головної частини гранати.
При пострілі запалюється піротехнічний склад самоліквідатора. Після закінчення 4-6 с, якщо граната не зустрінеться з перешкодою або відмовить електрична частина підривача, піротехнічний склад вигорає і спрацьовує капсуль-детонатор самоліквідатора, що викликає розрив гранати.
Затримки при стрільбі та способи їх усунення
Гранатомет при належному догляді, правильном зберіганні і обережному обігу является надійною і безвідмовною зброєю. Але у результаті необережного обігу із гранатометом, забруднення і зношування частин, а також при несправності гранат можуть бути затримки при стрільбі.
У випадку затримки при стрільбі повторно звести курок і продовжувати стрільбу. При повторенні затримки перезарядити гранатомет і продовжувати стрільбу. Якщо перезарядженням затримка не усувається, з'ясувати і усунути причину затримки
Осічка
Не повністю вставлена граната в канал ствола гранатомета.
Несправність капсюля-запалювача гранати.
Поломка або зношення бойка.
Неенергійний удар бойка по капсулю-запалювачу внаслідок забруднення або застигання змащення ударно-спускового і бойкового механізмів.
Дослати постріл до упора фіксатора в дно вирізу на дуловій частині ствола гранатомета.
Замінити гранату.
Замінити бойок запасним.
Прочистити ударно-спусковий і бойковий механізми.Замінити мастило.
Постріл не входить в канал ствола.
1. Брудний ствол ( залишки картонної гільзи, пороховий нагар).
Прочистити ствол.
Гранотомет РПГ-7Д не знімається з запобіжника.
1. Не повністю довернутий патрубок відносно труби і защіпка (виступ важіля) не зайшла за торець секторного виступа патрубка.
Довернути патрубок до захода защіпки; якщо патрубок туго довертається, почистити від нагару і бруду місця з’єднаня труби і патрубка.
Питання для самоконтролю по даній темі:
Призначення та бойові властивості гранатомета РПГ-7В.
Основні частини та механізми гранатомета РПГ-7В.
Принцип роботи механізму гранатомета РПГ-7В при пострілі.
Порядок неповного розбирання гранатомета РПГ-7В.
Призначення та основні частини ствола гранатомета РПГ-7В.
Призначення та основні частини ударно-спускового і бойкового механізму гранатомета РПГ-7В.
Призначення та основні частини оптичного прицілу ПГО-7В.
Призначення та основні частини механічного прицілу гранатомета.
Основні частини пострілу до гранатомета.
Положення частин та механізмів гранатомета до заряджання.
Положення частин та механізмів гранатомета при заряджанні.
Робота частин та механізмів гранатомета при пострілі.
Робота частин та механізмів гранати після натискання спускового гачка.
Які затримки при стрільбі з гранатомета можуть виникнути і способи їх усунення.