ПІСТОЛЕТ МАКАРОВА
Призначення й бойові властивості пістолета.
9-мм пістолет Макарова є особистою зброєю нападу й захисту, призначений для поразки противника на коротких відстанях.

Загальний вид 9-мм пістолета Макарова
Вогонь із пістолета найбільш ефективний на відстанях до 50 м. Вбивча сила кулі зберігається до 350 м
Вогонь із пістолета ведеться одиночними пострілами.
Бойова швидкострільність пістолета 30 пострілів за хвилину.
Маса пістолета зі спорядженим магазином 810 г.
Для стрільби з пістолета застосовуються 9-мм пістолетні патрони. Початкова швидкість польоту кулі 315 м/с.
Подача патронів у патронник при стрільбі здійснюється з магазину ємністю 8 патронів.
Загальна будова і робота частин пістолета.
Пістолет простий по своїй будові і при використанні, малий по своїх розмірах, зручний для носіння і завжди готовий до дії.Пістолет — зброя самозарядна, тому що його перезаряджання під час стрільби здійснюється автоматично. Робота автоматики пістолета заснована на принципі використання віддачі вільного затвора. Затвор зі стволом зчепления не має. Надійність запирання каналу ствола при пострілі досягається великою масою затвору і силою зворотної пружини. Завдяки наявності в пістолеті самовзводного ударно-спускового механізму куркового типу можна швидко відкривати вогонь безпосереднім натисканням на хвіст спускового гачка без попереднього взведення курка
Безпека при використанні пістолета забезпечується надійно діючим запобіжником. Пістолет має запобіжник, розташований на лівій стороні затвора. Крім того, курок автоматично стає на запобіжний взвод під дією бойової пружини після спуска курка («відбій» курка) і при відпущеному спусковому гачку.
Курок під дією вигнутого (відбійного) кінця широкого пера бойової пружини повернутий на деякий кут від затвора (це і є «відбій» курка) так, що носик шептала перебуває поперед запобіжного взводу курка.
Після того як спусковий гачок буде відпущений, спускова тяга під дією вузького пера бойової пружини просунеться в заднє крайнє положення. Важіль взводу й шептало опустяться вниз, шептало під дією своєї пружини притиснеться до курка і автоматично курок стане на запобіжний взвод.
Пістолет складається з:
рамки зі стволом і спусковою скобою;
затвора з ударником, викидачем і запобіжником;
зворотної пружини;
ударно-спускового механізму;
рукоятки з гвинтом;
затворної затримки;
магазину.
До кожного пістолета надається приналежність: запасний магазин, протирка, кобура, пістолетний ремінець.
Для виконання пострілу необхідно натиснути вказівним пальцем на спусковий гачок. Курок при цьому завдає удару по ударникові, який розбиває капсуль патрону.
. У результаті цього запалюється пороховий заряд й утворюється велика кількість порохових газів. Куля тиском порохових газів викидається із каналу ствола.

Основні частини й механізми пістолета:1 — рамка зі ствлом і спусковою скобою; 2 — затвор з ударником, викидачем і запобіжником; 3 — затворна затримка; 4 — частини ударно-спускового механізму; 5-зворотна пружина; 6 — магазин; 7 — рукоятка з гвинтом.
Затвор під тиском газів, що передаються через дно гільзи, відходить назад, утримуючи викидачем гільзу й стискуючи зворотню пружину. Гільза при зустрічі з відбивачем викидається назовні через вікно затвора.
Затвор при відході в крайнє заднє положення повертає курок на цапфах назад і ставить його на бойовий взвод. Відійшовши назад до відмови, затвор під дією зворотної пружини повертається вперед. При русі вперед затвор досилачем висуває з магазина черговий патрон і досилає його в патронник. Канал ствола запертий вільним затвором; пістолет знову готовий до пострілу.
Для виконання наступного пострілу необхідно відпустити спусковий гачок, а потім знову натиснути на нього. Так стрільба буде вестися до повного використання патронів у магазині.
По використанні всіх патронів з магазину затвор стає на затворну затримку і залишається в задньому положенні.
РОЗБИРАННЯ, ЗБИРАННЯ ПІСТОЛЕТА.
Розбирання пістолета може бути не повне й повне. Неповне розбирання здійснюється для чищення, змащення й огляду пістолета, повне - для чищення при сильному забрудненні пістолета, після знаходження його під дощем або в снігу, при переході на нове змащення, а також при ремонті.
Часте повне розбирання пістолета не допускається, тому що воно прискорює зношування частин і механізмів.
При розбиранні й збиранні пістолета необхідно дотримуватись наступних правил:
– розбирання й збирання робити на столі або ослоні, а в полі - на чистій підстилці;
– частини й механізми класти в порядку розбирання, ставитись до них обережно, не допускати зайвих зусиль і різких ударів;
– при збиранні звертати увагу на нумерацію частин, щоб не переплутати їх із частинами інших пістолетів.
Неповне розбирання пістолета.
1. Витягти магазин з основи рукоятки. Утримуючи пістолет за рукоятку правою рукою, великим пальцем лівої руки відвести защіпку магазину назад до відмови, одночасно відтягаючи вказівним пальцем лівої руки виступаючу частину кришки магазина, витягти магаПзин із основи рукоятки.
Перевірити наявність патрона в патроннику, для цього виключити запобіжник (опустити прапорець вниз), відвести лівою рукою затвор у заднє положення, поставити його на затворну затримку й оглянути патронник. Натиснувши великим пальцем правої руки на затворну затримку, відпустити затвор.
2.Відокремити затвор від рамки. Взявши пістолет у праву руку за рукоятку, лівою рукою відтягнути спускову скобу вниз і, перекосивши її вліво, уперти її в рамку так, щоб вона втримувалася в цьому положенні. При подальшому розбиранні втримувати її в даному положенні вказівним пальцем правої руки. Лівою рукою відвести затвор у крайнє заднє положення й, піднявши його задній кінець, дати йому можливість просунутися вперед під дією зворотної пружини. Відділити затвор від рамки і поставити спускову скобу на своє місце.

3. Зняти зі ствола зворотну пружину.Утримуючи рамку правою рукою за рукоятку й обертаючи зворотну пружину на себе лівою рукою, зняти її зі ствола.
Збирання пістолета після неповного розбирання.
1. Надягти на ствол зворотну пружину. Взявши рамку за рукоятку в праву руку, лівою рукою надягти зворотну пружину на ствол обов'язково тим кінцем, у якому крайній виток має менший діаметр у порівнянні з іншими витками.
2. Приєднати затвор до рамки. Утримуючи рамку за рукоятку в правій руці, а затвор у лівій, завести вільний кінець зворотної пружини в канал затвора і ввідвести затвор у крайнє заднє положення так, щоб дулова частина ствола пройшла через канал затвора й виступила назовні. Опустити задній кінець затвора на рамку так, щоб поздовжні виступи затвора помістилися в пазах рамки і притискаючи затвор до рамки, відпустити його. Затвор під дією зворотної пружини енергійно повертається в переднє положення.Включити запобіжник (підняти прапорець вгору).
3. Вставити магазин в основу рукоятки. Утримуючи пістолет у правій руці, великим і вказівним пальцями лівої руки вставити магазин в основу рукоятки через нижнє вікно основи рукоятки. Натиснути на кришку магазину великим пальцем так, щоб защіпка (нижній кінець бойової пружини) заскочила за виступ на стінці магазину. при цьому повинен відбутися щиглик. Удари по магазину долонею не допускаються.
Перевірити правильність збирання пістолета після неповного розбирання. Виключити запобіжник (опустити прапорець вниз). Відвести затвор у заднє положення і відпустити його. Затвор, просунувшись трохи вперед, стає на затворну затримку й залишається в задньому положенні. Натиснувши великим пальцем правої руки на затворну затримку, відпустити затвор. Затвор під дією зворотної пружини повинен енергійно повернутися в переднє положення, а курок повинен стояти на бойовому взводі. Включити запобіжник (підняти прапорець догори). Курок повинен зірватися з бойового взводу й заблокуватися.
ПРИЗНАЧЕННЯ І БУДОВА ЧАСТИН ТА МЕХАНІЗМІВ ПІСТОЛЕТА.
. Рамка зі стволом і спусковою скобою.
Ствол служить для напрямку польоту кулі. Всередині ствол має канал із чотирма нарізами, що в'ються зліва вверх направо. Нарізи служать для надання кулі обертального руху. Проміжки між нарізами називаються полями. Відстаннь між двома протилежними полями (по діаметру) визначає калібр каналу ствола; він дорівнює 9 мм. З казенної частини канал ствола гладкий і має більший діаметр; він служить для розміщення патрона і називається патронником. Патронник має уступ.
На казенній частині ствола є прилив для кріплення ствола в стійці рамки і отвір для штифта ствола. На приливі і у нижній частині патронника є скіс для направлення патрона з магазину в патронник.

Зовнішня поверхня ствола гладка. На ствол надівається зворотна пружина. Ствол з'єднується з рамкою пресовою посадкою й закріплюється штифтом
Рамка служить для з'єднання всіх частин пістолета. Рамка з основою рукоятки становить одне ціле.
У передній частині рамка має: зверху - стійку для кріплення ствола, знизу - вікно для розміщення спускового гачка й гребеня спускової скоби. На бічних стінках цього вікна - цапфові гнізда для цапф спускового гачка. Стійка рамки має: у верхній частині - отвір, у якому закріплюється ствол; знизу - вікно для розміщення головки спускового гачка; праворуч - кривий паз для розміщення й руху передньої цапфи спускової тяги
У задній частині рамка має: зверху - виступи із цапфовими гніздами для цапф курка і шептала і з пазами для напрямку руху затвора (цапфові гнізда для цапф курка й праве цапфове гніздо для цапфи шептала мають прорізи); знизу - вікно для пір'я бойової пружини.
У середній частині рамка має вікно для виходу верхньої частини магазина й виріз на лівій стінці для затворної затримки.
Основа рукоятки служить для кріплення рукоятки, бойової пружини й для розміщення магазина. Вона має бічні вікна (праве й ліве) для зменшення маси пістолета; нижнє вікно для вставляння магазина; на задній стінці - прилив з різьбовим отвором для кріплення бойової пружини за допомогою засувки й рукоятки за допомогою гвинта; внизу- виріз для защібки магазина; в передній стінці - прилив із гніздом для кріплення спускової скоби до рамки за допомогою осі.
Спускова скоба служить для запобігання ненавмисного натискання на хвіст спускового гачка. Вона має на передньому кінці гребінь (прилив) для обмеження ходу затвора при русі назад. Спускова скоба втримується в рамці у верхнім положенні пружиною і віссю, розташованими в гнізді на передній стінці основи рукоятки.
Затвор служить для подачі патрона з магазина в патронник, запирання каналу ствола при пострілі, утримання гільзи (виймання патрона) і постановки курка на бойовий взвод.

З зовні затвор має: мушку для прицілювання; поперечний паз для цілини; насічку між мушкою і ціликом для виключення відсвічування поверхні затвора при прицілюванні; на правій стороні - вікно для викидання гільзи (патрона); паз для викидача; гніздо для осі з пружиною викидача; з лівої сторони - гніздо для запобіжника й дві виїмки для фіксатора запобіжника: верхня - для положення прапорця «запобігання» і для положення прапорця «вогонь»; поруч із верхньою виїмкою - червоний кружок, що відкривається при постановці прапорця в положення «вогонь» і закривається прапорцем при включенні запобіжника; по обидва боки - насічки для зручності відведення затвора рукою; на задньому кінці затвора - паз для проходу курка.
Всередині затвор має: канал для розміщення ствола зі зворотною пружиною; поздовжні виступи для напрямку руху затвора по рамці; зуб для постановки затвора на затворну затримку; гребінь; паз для відбивача; паз для роз'єднувального виступу важеля взводу; чашечку для розміщення дна гільзи; досилач для дослання патрона з магазина в патронник; виступ для роз'єднання важеля взводу із шепталом; виїмка для розміщення роз'єднувального виступу важеля взводу при натиснутому спусковому гачку; на правій стороні гребеня затвора є виїмка, призначена для роз'єднання шептала з важелем взводу при знятті затвора із затворної затримки при натиснутому спусковому гачку; канал для розміщення ударника.
Ударник служить для розбиття капсуля. Він має: у передній частині - бойок, у задній частині - зріз для запобіжника, що втримує ударник у каналі затвора. Ударник виготовлюється тригранним з метою зменшення його маси й зменшення тертьових поверхонь
Викидач служить для утримання гільзи (патрона) у чашечці затвора до зустрічі з відбивачем. Він має зачіп, який заскакує в кільцеву проточку і утримує гільзу (патрон) у чашечці затвора і пяточку для запобіжника ля з'єднання із затвором; у задній частині пяточки викидача зроблений уступ для розміщення головки гнетка. У задній частині викидача розміщена виїмка для зручності утоплювання гнітка виступом протирки при відділенні викидача від затвора. Викидач розміщується в пазі затвора.

Викидач.
1 — зачіп; 2 — пяточка для з'єднання із затвором; 3 — гніток; 4— пружина

Гніток у головній частині потовщений. У потовщену частину впирається передній кінець пружини викидача, одягнутої на задню частину гнітка (меншого діаметра).
Гніток із пружиною викидача розміщується в гнізді в затворі. Під дією пружини зачіп викидача увесь час нахилений до чашечки затвора.
Запобіжник служить для забезпечення безпеки користування пістолетом. Він має: прапорець для переведення запобіжника з положення «вогонь» у положення «запобігання» і назад; фіксатор для утримання запобіжника в заданому йому положенні; вісь, на якій зроблений уступ з поличкою для повороту шептала й звільнення курка від бойового взводу при переведенні запобіжника в положення «запобігання»; ребро для запирання затвора з рамкою при постановці запобіжника в положення «запобігання»; зачіп для запирання курка в положенні «запобігання»; виступ для приняття удару курка при включенні запобіжника.
Запобіжник вставляється в гніздо затвора.
Цілик разом з мушкою служить для прицілювання. Своєю основою він вставляється в поперечний паз затвора.
Зворотна пружина служить для повернення затвора в переднє положення після пострілу. Крайній виток одного з кінців пружини має менший діаметр у порівнянні з іншими витками. Цим витком пружина при збиранні надівається на ствол, щоб забезпечити її надійне утримання на стволі при розбиранні пістолета. Пружина, одягнута на ствол, розміщується разом з ним у каналі затвора.

Ударно-спусковий механізм складається з курка, шептала із пружиною, спускової тяги з важелем взводу, спускового гачка, бойової пружини і засувки бойової пружини.

Курок служить для нанесення удару по ударнику. Він має: зверху - головку з насічкою для взведення курка рукою; на передній площині - виріз для забезпечення вільного ходу курка при спуску його з бойового взводу; виїмку для зачепа запобіжника; у основі курка - два уступи: верхній — запобіжний взвод, нижній — бойовий взвод; з боків — цапфи, на яких обертається курок у цапфових гніздах рамки і дугоподібні виточки для зменшення маси; праворуч — зуб самовзводу для взведення курка важелем взводу; курка важелем взводу; ліворуч – виступ для запирання курка запобіжником; знизу - поглиблення для широкого пера бойової пружини; праворуч у нижній частині основи курка - кільцева виїмка для розміщення пяточки важеля взводу. Цапфи курка мають лиски для вільного відділення курка від рамки.

Шептало служить для утримання курка на бойовому і запобіжному взводі. Воно має: носик для зчеплення з уступами курка; цапфи, на яких обертається шептало у цапфових гніздах рамки; ліворуч - зуб для підйому шептала поличкою уступу запобіжника при переведенні запобіжника в положення «запобігання»; праворуч – виступ на який діє важіль взводу при спускові курка. На лівій цапфі шептала одіта пружина. З'єднання пружини шептала з шепталом зроблено розбірним - кінець пружини входить у спеціальний отвір у стійці шептала. Вільний кінець пружини зігнутий у вигляді гачка для з'єднання із затворної затримкою. Пружина притискає носик шептала до курка. Цапфи шептала мають лиски для вільного відділення шептала від рамки.
Спускова тяга з важелем взводу служить для спуска курка з бойового взводу і взведення курка при натисканні на хвіст спускового гачка.Спускова тяга має на кінцях цапфи. Передньою цапфою вона з'єднується зі спусковим гачком, а задньою - з важелем взводу.

Спускова тяга з важелем взводу:
Важіль взводу має: роз'єднувальний виступ, за допомогою якого він розчіплюється із шепталом при русі затвора назад; виріз для виступу шептала; виступ самовзводу, що зводить курок при натиску на хвіст спускового гачка; пяточку, на яку опирається вузьке перо бойової пружини. Пяточка важеля взводу міститься в кільцевій виїмці курка.
Спусковий гачок служить для спуску курка з бойового взводу і взведення курка при стрільбі самовзводом. Він має: цапфи, які розміщаються в цапфових гніздах рамки; отвір для з'єднання зі спусковою тягою й хвіст. Спусковий гачок своєю головкою вставляется у вікно стійки рамки.
Бойова пружина служить для приведення в дію курка, важеля взводу і спускової тяги.
Вона має: широке перо для дії на курок; вузьке перо для дії на важіль взводу й спускову тягу; у середній частині — отвір для одягання пружини на прилив з різьбовим отвором основи рукоятки. Нижній кінець бойової пружини є защіпкою магазина. Кінець широкого пера бойової пружини зігнутий для забезпечення «відбою» курка, тобто для постановки курка на запобіжний взвод у спущеному положенні. Бойова пружина кріпиться на основі рукоятки засувкою.
Рукоятка з гвинтом прикриває бічні вікна й задню стінку основи рукоятки й служить для зручності тримання пістолета в руці. Вона має: отвір для гвинта, що кріпить рукоятку до основи рукоятки; антабку для пристібання пістолетного ремінця; пази для вільного насування рукоятки на основу рукоятки; у задній стінці - виїмка для засувки магазина. В отворі для гвинта розташована металева втулка, що призначена для стопоріння головки гвинта від довільного відгвинчування. Рукоятка виготовлена із пластмаси.
Гвинт рукоятки служить для кріплення рукоятки й засувки на основі рукоятки. Він має головку і нарізну частину.
Затворна затримка утримує затвор у заднім положенні по використанню патронів з магазину. Вона має: в передній частині – виступ для утримання затвора в задньому положенні; кнопку з насічкою для звільнення затвора натисканням руки; у задній частині - отвір для з'єднання з лівою цапфою шептала; в верхній частині - відбивач для відбиття назовні гільз (патронів) через вікно в затворі.
Затворна затримка передньою частиною уставляється у виріз у лівій стінці рамки.
Магазин служить для розміщення восьми патронів. Він складається: з корпуса, подавача, пружини подавача і кришки.
Корпус магазину з’єднує всі частини магазину.Верхні краї бокових стінок корпусу загнуті всередину для утримання патронів і подавача, а також для направлення патронів при подачі в потронник затвором. Він має; в бокових стінках – вікна для зменшення маси магазину і для визначення кількості патронів, які знаходяться в магазині; внизу – загнуті ребра для кришки магазина, виступ для защіпки магазина, виріз для вільного проходу лівої стінки кришки магазину, жолоб для проходу зуба подавача.
Магазин вставляється в основу рукоятки через нижнє вікно.
Подавач служить для подачі патронів. Він має два відігнутих кінці, які направляють рух його в корпусі магазина. На одному з відігнутих кінців подавача з лівої сторони є зуб для включення затворної затримки по використанню всіх патронів із магазина.
Пружина подавача служить для подачі нагору подавача з патронами при стрільбі.

Нижній кінець пружини відігнутий для запирання кришки магазина.
Кришка магазина має отвір для відігнутого (нижнього) кінця пружини подавача і пази, якими вона надівається на загнуті ребра корпуса магазина.
Призначення і будова приладдя до пістолета.
До приладдя до пістолета входять: кобура, протирка, запасний магазин, пістолетний ремінець.
Кобура служить для носіння й зберігання пістолета, запасного магазина й протирки. Кобура складається з корпуса, кришки кишені для запасного магазина, передніх і задньої носильних петель, застібки, петель для протирки і внутрішнього допоміжного ремінця.
Протирка використовується для розбирання, збирання, чищення й змащення пістолета. Протирка має: на одному кінці - виступ для зняття й постановки гачка пружини шептала і для утоплення гнітка при відділенні викидача; проріз для просмикування в неї клоччя або ганчірки; на іншому - кільце для втримання протирки при чищенні. На стику кільця є лезо для вигвинчування й вгвинчування гвинта рукоятки при розбиранні і збиранні пістолета.

Приладдя до пістолета:
а -кобура; б — 8апасный магазин; в — протирання; м — пістолетний ремінець; /-задня носильна петля; 2-передня носильна петля; 3 — кришка; для втримання протирання при чищенні.
Пістолетний ремінець забезпечує кріплення пістолета до поясного ременю. Він складається з ременя, карабінчика й петлі для поясного ременя.
РОБОТА ЧАСТИН І МЕХАНІЗМІВ ПІСТОЛЕТА.
Положення частин і механізмів пістолета до заряджання.
Частини і механізми пістолета до заряджання знаходяться у наступному положенні.
Затвор під дією зворотної пружини - у крайньому передньому положенні; чашечка затвора впирається в казенний зріз ствола, у результаті чого ствол замкнений вільним затвором. Поздовжні виступи затвора входять у пази, наявні в задній частині рамки. Затвор з рамкою замкнений ребром запобіжника.
Курок під дією широкого пера бойової пружини спущений і впирається передньою площиною у виступ запобіжника так, що не може просунутися вперед.
Шептало поличкою уступу на осі запобіжника піднято догори і утримується в такому положенні так, що між запобіжним взводом курка й носиком шептала є невеликий зазор.
Спускова тяга з важелем взводу під дією вузького пера бойової пружини відведена в крайнє заднє положення; важіль взводу втоплений у рамку і його виступ самовзводу зчеплений із зубом самовзводу курка так, що при натисканні на хвіст спускового гачка курок не зводиться, але має деякий вільний хід назад. Магазин вставлений в основу рукоятки. Подавач перебуває вгорі і впирається в гребінь затвора. Зуб подавача натискає на затворну затримку.
Прапорець запобіжника перебуває в положенні «запобігання». При цьому виступ запобіжника опущений униз і стикається з передньою площиною курка; поличка уступу на осі запобіжника дією на зуб шептала піднімає нагору шептало й утримує його в цьому положенні; зачіп запобіжника входить у виїмку курка і впираючись у його виступ, замикає курок у положенні «запобігання» так, що він не може бути зведений; ребро запобіжника зайшло за лівий виступ рамки і замикає затвор з рамкою.
Робота частин і механізмів пістолета при заряджанні
Для заряджання пістолета необхідно:
спорядити магазин патронами;
вставити магазин у основау рукоятки;
виключити запобіжник (повернути прапорець униз);
відвести затвор у крайнє заднє положення і різко відпустити його.
При спорядженні магазина патрони лягають на подавача один на іншій в один ряд, стискаючи пружину подавача; у міру наповнення магазина патронами пружина подавача стискується і натискаючи на подавач знизу, піднімає патрони догори. Верхній патрон утримується загнутими краями бічних стінок корпуса магазина.
При приєднанні спорядженого магазина в основу рукоятки засувка магазина заскакує за виступ на стінці магазина і утримує магазин в основі рукоятки. Верхній патрон впирається в гребінь затвора. Подавач перебуває внизу, його зуб не діє на затворну затримку.
При вимиканні запобіжника (повороті прапорця вниз) виступ запобіжника піднімається і звільняє курок. При повороті запобіжника його зачіп, виходячи з виїмки курка, звільняє виступ курка, чим забезпечується вільне відведення курка назад. Поличка уступу на осі запобіжника звільняє шептало, що опускається під дією своєї пружини трохи вниз і носик шептала стає спереду запобіжного взводу курка (курок стає на запобіжний взвод). При повороті запобіжника його ребро виходить через лівий виступ рамки і роз'єднує затвор з рамкою.При цьому затвор може бути відведений рукою назад.
При відведенні затвора назад відбувається наступне.
Затвор, рухаючись по поздовжніх пазах рамки, повертає курок. Шептало під дією пружини заскакує своїм носиком за бойовий взвод курка. Рух затвора назад обмежується гребенем спусковий скоби. Зворотна пружина перебуває в найбільшому стисненні. Курок при повороті передньою частиною кільцевої виїмки зміщає спускову тягу з важелем взводу вперед і трохи вгору, завдяки чому вибирається частина вільного ходу спускового гачка. При підйомі важеля взводу догори, його виріз підходить до виступу шептала.
Подавач магазина під дією пружини подавача піднімає патрони догори так, що верхній патрон стає попереду досилача затвора.
При відпусканні затвора зворотна пружина посилає затвор уперед. Рухаючись по поздовжніх пазах рамки, затвор досилачем просуває верхній патрон у патронник. Патрон, рухаючись по загнутих краях бокових стінок корпусу магазину і по скосу на приливі ствола і в нижній частині патронника, входить в патронник і впирається переднім зрізом гільзи в уступ патронника; канал ствола запертий вільним затвором, Другий патрон під дією пружини подавача піднімається вверх до упору в гребінь затвора.
Коли затвор дійде до крайнього переднього положення і дошле патрон у патронник, зачіп викидача заскакує в кільцеву проточку гільзи.
Курок - на бойовому взводі.
Пістолет готовий до пострілу.
Робота частин і механізмів зарядженого пістолета
при включенні запобіжника
Якщо пострілу робити не потрібно то, не спускаючи курка з бойового взводу, варто включити запобіжник, повернувши його прапорець догори, до відмови так, щоб червоний кружок закрився прапорцем запобіжника.
При повороті прапорця виступ запобіжника опускається і до початку підйому шептала встає на шляху руху курка; вісь запобіжника поличкою уступу піднімає шептало, внаслідок чого шептало повертається й звільняє курок; курок під дією широкого пера бойової пружини повертається й завдає удару по виступі запобіжника; ребро запобіжника, повертаючись, заходить за лівий виступ рамки замикає затвор з рамкою. Зачіп запобіжника, опускаючись, входить у виїмку курка і замикає його так, що звести курок неможливо.
Якщо в цьому положенні виключити запобіжник, то курок завдяки «відбою» автоматично стає на запобіжний взвод. У цьому випадку пістолет готовий до негайного відкриття вогню самовзводом. Безпека обігу з пістолетом при випадкових ударах забезпечується автоматичною постановкою курка на запобіжний взвод.
Якщо спуск курка виконується не запобіжником, а вручну, тобто натисканням на хвіст спускового гачка вказівним пальцем правої руки з притрманням за головку курка великим пальцем цієї ж руки, то курок після звільнення спускового гачка також автоматично (завдяки «відбою») стає на запобіжний взвод.
Робота частин і механізмів пістолета при пострілі.
Для виконання пострілу необхідно виключити запобіжник, звести курок і нажати пальцем руки на хвіст спускового гачка.
При вимиканні запобіжника й взведенні курка робота частин і механізмів пістолета відбувається, як описано раніше.
При натисканні пальцем на хвіст спускового гачка спускова тяга зміщується вперед, а важіль взводу, з'єднаний із заднім кінцем спускової тяги, повертається на задній цапфі спускової тяги і піднімається доти, поки не впреться своїм вирізом у виступ шептала; потім важіль взводу піднімає шептало й розчіплює його з бойовим взводом курка. Роз'єднувальний виступ важеля взводу входить у виїмку затвора.
Курок звільняється від шептала і під дією широкого пера бойової пружини різко повертається на цапфах уперед і вдаряє по ударнику.
Ударник енергійно рухається вперед і бойком розбиває капсуль патрона; відбувається постріл.
Тиском газів, що утворилися, куля викидається з каналу ствола; у той же час гази давлять на стінки й дно гільзи. Гільза роздається і щільно притискається до стінок патронника. Тиск газів на дно гільзи передається на затвор, внаслідок чого він рухається назад.
Робота частин і механізмів пістолета після пострілу
Затвор від тиску порохових газів на дно гільзи відходить назад разом з гільзою. На початку руху назад (на довжині 3-5 мм) затвор своїм виступом зміщує роз'єднувальний виступ важеля взводу вправо, розчіплюючи його тим самим із шепталом (відбувається роз'єднання).
Звільнене шептало під дією пружини притискається до курка; коли курок повернеться назад до відмови, носик шептала заскакує за бойовий взвод курка і утримує його до наступного пострілу.
При подальшому русі затвора назад роз'єднувальний виступ важеля взводу рухається по пазу затвора; гільза, утримувана викидачем у чашечці затвора, ударяється об відбивач і викидається назовні через вікно в стінці затвора.
Подавач подає черговий патрон і ставить його перед досилачем затвора.
Затвор, дійшовши до крайнього заднього положення, під дією зворотної пружини повертається в переднє положення; затвор досилачем виштовхує з магазина черговий патрон і досилає його в патронник. Коли затвор дійде до крайнього переднього положення й дошле патрон у патронник, зачіп викидача заскакує в кільцеву проточку гільзи.
Важіль взводу впирається в шептало (збоку) і роз'єднувальний виступ його перебуває проти виїмки на затворі. Пістолет готовий до чергового пострілу.
Для виробництва наступного пострілу необхідно відпустити хвіст спускового гачка і знову нажати на нього.
При відпусканні хвоста спускового гачка спускова тяга з важелем взводу під дією вузького пера бойової пружини -відходить назад, одночасно важіль взводу опускається вниз і своїм вирізом заходить під виступ шептала.
При натисканні на хвіст спускового гачка важіль взводу піднімає шептало й знову звільняє курок від шептала. Відбувається наступний постріл.
Якщо затвор не дійде до крайнього переднього положення (пом'ятий патрон), то роз'єднувальний виступ важеля взводу не ввійде у виїмку на затворі, внаслідок чого важіль взводу не ввійде в зчеплення із шепталом і при черговому натисканні на спусковий гачок не поверне шептало і не зробить спуска курка. Цим виключається можливість пострілу, якщо патрон не повністю досланий у патронник.
Робота частин і механізмів пістолета при стрільбі самовзводом.
Якщо стрільба ведеться без попереднього взведення курка, то при натиску на хвіст спускового гачка курок зводиться автоматично. При цьому важіль взводу, увійшовши в зачеплення своїм виступом самовзводу з зубом самовзводу курка, зводить курок. Курок, не стаючи на бойовий взвод (тому що шептало в момент зриву виявляється піднятим у верхнє положення виступом важеля взводу), зривається з виступу самовзводу важеля взводу й ударяє по ударнику; відбувається постріл.
Робота частин і механізмів пістолета по використанню патронів з магазина.
По використанню всіх патронів з магазина подавач магазина своїм зубом піднімає передній кінець затворної затримки догори. Затвор, упираючись своїм зубом у виступ затворної затримки, зупиняється в заднім положенні
Курок поставлений на бойовий взвод.
Пружина подавача має найменше стиснення. Затвор залишається в заднім положенні також і після виймання магазина з основи рукоятки пістолета, утримуючись на затворній затримці.
Затвор звільняється від затворної затримки (при вийнятому або вставленому магазині) шляхом натискання пальцем руки на кнопку затворної затримки.
Затримки при стрільбі з пістолета і способи
їхнього усунення
Пістолет при правильному використанні, уважному підході і збереженні є надійною і безвідмовною зброєю.
Однак при тривалому використанні, внаслідок зношування частин і механізмів, а частіше при необережному і неуважному поводженні можуть виникнути затримки при стрільбі.
Для попередження затримок при стрільбі з пістолета і забезпечення безвідмовності в роботі пістолета необхідно:
правильно готовити пістолет до стрільб;
вчасно, з дотриманням всіх правил оглядати, чистити й змащувати пістолет; особливо ретельно стежити за чистотою і змащуванням всіх тертьових частин пістолета;
своєчасно проводити ремонт пістолета;
перед стрільбою оглядати патрони; непридатні, ржаві і брудні патрони для стрільби не використовувати;
під час стрільби і при переміщеннях оберігати пістолет від забруднення і ударів;
якщо пістолет перед стрільбою знаходився довгий час на сильному морозі, то перед заряджанням треба декілька разів енергійно відвести затвор рукою і відпустити його, після кожного відведення і відпускання затвора необхідно проводити спуск курка натисканням на хвіст спускового гачка.
Якщо при стрільбі відбудеться затримка, то її потрібно усунути перезарядженням пістолета. Якщо перезарядженням затримка не усувається, то необхідно з'ясувати причину затримки і усунути її, як зазначено нижче.
Осічка. Затвор у крайньому передньому положенні, курок спущений, але пострілу не було.
1. Капсюль патрона несправний.
Загущене мастило або брудний канал для ударника.
Не повністю загвинчений гвинт рукоятки ( в пістолетах без засувки бойової пружини).
Малий вихід ударника чи забоїни на бойкові.
Перезарядити пістолет і продовжувати стрільбу. Оглянути і почистити пістолет. Загвинтити гвинт рукоятки до відмови. Відправити пістолет до майстерні для ремонту.
Недозакривання патрона затвором. Затвор зупинився, не дійшовши до крайнього переднього положення; спуск курка провести не можливо.
Забруднення патронника, пазів рамки і чашечки затвора.
Дуже важкий рух викидача внаслідок забруднення пружини викидача або гнітка.
Дослати затвор вперед поштовхом руки і продовжувати стрільбу, Оглянути і почистити пістолет.
Не подача чи не просування патрона із магазина в патронник. Затвор знаходиться в передньому положенні, але патрона в патроннику не має; затвор зупинився в середньому положенні разом з патроном, не діславши його в патронник.
Забруднення магазину і рухомих частин пістолета.
Гнутість верхніх країв корпусу магазина.
Перезарядити пістолет і продовжувати стрільбу. Почистити пістолет і магазин.
Замінити не придатний магазин.
РУЧНІ ГРАНАТИ.
Ручні осколкові гранати призначаються для поразки осколками живої сили противника в ближньому бої (при атаці, в окопах, укриттях, населених пунктах, у лісі, у горах і т.п.).На озброєнні Української Армії знаходяться: ручна граната РГД-5; ручна граната РГ-42; ручна граната РГН; ручна граната РГО; ручна граната Ф-1.

Залежно від дальності розльоту осколків гранати діляться на наступальні і оборонні.Ручні гранати РГД-5, РГ-42 і РГН відносяться до наступальних гранат. Гранати Ф-1 і РГО - до оборонних.
Ручні осколкові гранати комплектуються модернізованими уніфікованими запалами до ручних гранат (УЗРГМ, УЗРГМ-2).Капсуль запала УЗРГМ (УЗРГМ-2) запалюється в момент кидка гранати, а вибух її відбувається через 3,2-4,2 с після кидка (датчик цілі запала до РГН, РГО спрацьовує при ударі гранати об перешкоду).
Гранати РГД-5, РГ-42, РГН, РГО і Ф-1 безвідмовно вибухають при падінні в бруд, сніг, воду і т.п. При вибуху утвориться велика кількість осколків, що розлітаються в різні сторони. Осколки гранат РГД-5 і РГ-42 мають енергію, необхідну для поразки живої сили в радіусі до 25 м, а гранати Ф-1 -до 200 м.

. Ручна кумулятивна граната РКГ-3 є протитанковою гранатою й призначається для боротьби з танками й іншими броньованими цілями (самоходно-артиллерийская установка, бронетранспортер, бронеавтомобіль і т.п.), а також для руйнування міцних перешкод і укриттів польового типу.

Ручна кумулятивна граната при влученні в мету (тверду перешкоду) миттєво вибухає, що утворилися при вибуху гази завдяки кумулятивній виронці збираються у вузький пучок, який здатний пробити броню сучасного танка і знищити в середині його екіпаж і устаткування. Найбільш ефективна дія граната робить при ударі в ціль дном. Напрямок польоту гранати дном уперед забезпечується стабілізатором. Порівняно невелика маса гранат дозволяє натренованому солдатові метати їх на дальності: осколкові гранати на 40—50 м; протитанкову гранату на 15— 20 м.
РУЧНА ОСКОЛКОВА ГРАНАТА РГД-5
Призначення й бойові властивості гранати
Ручна осколкова граната РГД-5 — гра ната дистанційної дії, призначена для ураження живої сили противника в наступі та обороні. Метання гранати здійснюється з різних положень при діях у пішому порядку і на бронетранспортерері (автомобілі). Радіус розльоту забійних осколків гранати близько 25 м. Середня дальність кидка гранати 40—50 м.Маса спорядженої гранати 310 гр. Час горіння сповільнювача запала 3,2— 4,2 с
Будова гранати
Ручна осколкова граната РГД-5 складається з корпуса з трубкою для запалу, розривного заряду і запала.
Корпус гранати служить для розміщення розривного заряду, трубки для запалу, а також для утворення осколків при вибухові гранати. Він складається із двох частин: верхньої та нижньої.


Верхня частина корпуса складається із зовнішньої оболонки, називаємої ковпаком і вкладиша ковпака. До верхньої частини за допомогою манжети приєднується трубка для запалу.
Трубка служить для приєднання запала до гранати і для герметизації розривного заряду в корпусі.
Для запобігання трубки від забруднення в неї вгвинчується пластмасова пробка. При підготовці гранати до метання замість пробки в трубку вгвинчується запал.
Нижня частина корпуса складається із зовнішньої оболонки, називаємої піддоном і вкладиша піддона.
Розривний заряд заповнює корпус і служить для розриву гранати на осколки.
Запал гранати УЗРГМ (УЗРГМ-2) — уніфікований запал ручної гранати модернизований, призначається для підриву розривного заряду . Він складається з ударного механізму і запала.
Ударний механізм служить для запалення капсюля-запалювача запала. Він складається з трубки ударного механізму, з'єднувальної втулки, направляючої шайби, бойової пружини, ударника, шайби ударника, спускового важеля й запобіжної чеки з кільцем.
Трубка ударного механізму є основою для збирання всіх частин запала.
З’єднувальна втулка служить для з'єднання запала з корпусом гранати. Вона одіта на нижню частину трубки ударного механізму.
Направляюча шайба є упором для верхнього кінця бойової пружини і направляє рух ударника. Вона закріплена у верхнїй частині трубки ударного механізму.
Бойова пружина служить для придання ударникові енергії, необхідної для наколу капсюля-запалювача. Вона одіта на ударник і верхній кінець упирається в направляючу шайбу, а нижній - в шайбу ударника.

Запал гранати УЗРГМ (УЗРГМ-2):
Ударник служить для наколу і запалення капсюля-запалювача. Він розміщається в середині трубки ударного механізму.
Шайба ударника одіта на нижній кінець ударника і є упором для нижнього кінця бойової пружини.
Спусковий важіль служить для утримання ударника у зведеному положенні (бойова пружина стиснута). На трубці ударного механізму спусковий важіль утримується запобіжною чекою.
Запобіжна чека проходить через отвори вушка спускового важеля і стінок трубки ударного механізму. Вона має кільце для її висмикування.
Запал служить для підриву розривного заряду гранати. Він складається з втулки сповільнювача, капсюля-запалювача, сповільнювача і капсуля-детонатора.
Втулка сповільнювача у верхній частині має різьбу для з'єднання з трубкою ударного механізму і гніздо для капсуля-запалювача, в середині - канал, у якому міститься сповільнювач, зовні - проточку для приєднання гільзи капсуля-детонатора.
Капсюль-запалювач призначений для запалення сповільнювача.
Сповільнювач передає промінь вогню від капсюля-запалювача до капсуля-детонатора. Він складається із запресованого малогазованого сладу.
Капсуль-детонатор служить для підриву розривного заряду гранати. Він розміщений у гільзі, закріпленій на нижній частині втулки сповільнювача.
Запали завжди перебувають у бойовому положенні. Розбирати запали і перевіряти роботу ударного механізму категорично забороняється.
Робота частин і механізмів гранати
Перед метанням гранати. Дістати гранату із сумки, вигвинтити пробку із трубки, на її місце вгвинтити до відмови запал. Частини ударного механізму запала перебувають у наступному положенні: ударник взведений, втримується у верхньому положенні вилкою спускового важеля, з'єднаного із трубкою ударного механізму запобіжною чекою. Кінці запобіжної чеки розведені й міцно втримують її в запалі.
При метанні гранати. Граната для метання береться в руку так, щоб спусковий важіль пальцями був притиснутий до корпуса гранати. Не відпускаючи важеля, висмикується запобіжна чека й граната кидається в ціль. Після висмикування чеки положення частин запала не міняється, ударник у зведеному положенні втримується спусковим важелем, який звільняється від з'єднання з трубкою ударного механізму, але притискається до неї пальцями руки. У момент кидка гранати спусковий важіль відокремлюється від гранати й звільняє ударник. Ударник під дією бойової пружини завдає удару (накол) по капсюлю-запалювачу і запалює його. Промінь вогню від капсюля-запалювача запалює сповільнювач (дистанційну частину запала) і пройшовши його, передається капсулю-детонатору. Капсуль-детонатор вибухає й підриває розривний заряд гранати. Корпус гранати розривається і осколки корпуса і запала розлітаються в різні сторони.
РУЧНА ОСКОЛКОВА ГРАНАТА РГ-42
Призначення й бойові властивості гранати
Ручна осколкова граната РГ-42 — граната дистанційної дії, призначена для поразки живої сили противника в наступі та в обороні. Метання гранати здійснюється з різних положень при діях у пішому порядку і на бронетранспортері (автомобілі). Радіус розльоту забійних осколків при вибухові гранати близько 25 м. Середня дальність кидка гранати 30-40 м. Маса спорядженої гранати 420 гр. Час горіння сповільнювача запала 3,2- 4,2 с.
Будова гранати
Ручна осколкова граната РГ-42 складається з корпуса з трубкою для запала, металевої стрічки, розривного заряду та запала.

Корпус гранати служить для розміщення розривного заряду, металевої стрічки, трубки для запалу, а також для утворення осколків при вибухові гранати. Корпус циліндричний, має дно і кришку. До кришки прикріплюється трубка з фланцем для приєднання запала до гранати і для герметизації розривного заряду в корпусі. При зберіганні й перенесенні гранати трубка закривається пластмасовою пробкою або металевим ковпачком.
Металева стрічка служить для утворення осколків при вибухові гранати, вона згорнута в 3 — 4 слої всередині корпуса. Для збільшення числа осколків поверхня стрічки насічена на квадратики.
Розривний заряд заповнює корпус і служить для розриву гранати на осколки.
Запал гранати УЗРГМ (УЗРГМ-2) призначається для підриву розривного заряду гранати
Будова запала, робота частин і механізмів гранати аналогічно гранати РГД-5.
РУЧНА ОСКОЛКОВА ГРАНАТА Ф-1
Призначення і бойові властивості гранати Ф-1
Ручна осколкова граната Ф-1— граната дистанційної дії, призначена для поразки живої сили в оборонному бою. Метати гранату можна з різних положень і тільки із- за укриття, із бронетранспортера або танка (самохідно-артилерійської установки). Радіус розльоту забійних осколків при вибухові гранати близько 200 м. Середня дальність кидка гранати 35 –45 м. Маса спорядженої гранати 600 гр. Час горіння сповільнювача запала 3,2- 4,2 с.
Будова гранати
Ручна осколкова граната Ф-1 складається з корпуса, розривного заряду і запала.
Корпус гранати служить для розміщення розривного заряду і запала, а також для утворення осколків при підриві гранати. Корпус гранати чугунний, з поздовжніми і поперечними бороздами, по яким граната звичайно розривається на осколки. В верхній частині корпуса є отвір з різьбою для вгвинчування запала. При зберіганні, транспортуванні і переносці гранати в цей отвір загвинчена пластмасова пробка.
Розривний заряд заповнює корпус і служить для розриву гранати на осколки.
Запал гранати УЗРГМ (УЗРГМ-2) служить для підриву розривного заряду гранати.

Будова запала, робота частин і механізмів гранати аналогічно гранати РГД-5.
РУЧНІ ОСКОЛКОВІ ГРАНАТИ РГН І РГО
Призначення і бойові властивості гранат РГН і РГО.
Ручна граната наступальна РГН і ручна граната оборонна призначені для ураження мивої сили противника в наступальному і оборонному бою, в різних умовах місцевості і в любий час року при температурі навколишнього повітря від +50* до –50*С.
Будова гранат
Ручні гранати РГН і РГО складаються з гранат без запала і запала.
Ручні гранати РГН і РГО складаються з гранат без запала складаються з корпуса,підривної суміші і детонаторної шашки.

Корпус ручних гранат РГН і РГО призначені для розміщення в ньому підривної суміші, детонаторної шашки, а також для утворення осколків при підриві
Корпус ручної гранати РГН складається з двох напівсфер, виготовлених з алюмінієвого сплаву.
Корпус ручної гранати РГО для збільшення кількості забійних осколків крім двох зовнішніх на півсфер має дві внутрішні на півсфери. Всі чотири на півсфери виготовлені зі сталі.
Нижня на півсфера оборонної гранати на відміну від нижньої на півсфери наступальної гранати для зручності пізнання гранати по призначенню має по зовнішній поверхні насічку.
В верхній частині корпусів при допомозі манжети за вальцьований стакан з різьбою для загвинчування в нього запала і забезпечення герметизації підривної суміші. Під час транспортування і зберігання в стакан на мастилі загвинчується пробка.
На дно заглиблення у підривній суміші нижніх на півсфер корпусів поставлена детонуючи шашка, яка служить для передачі детонації від запалу до підривної суміші.Для виключення пересування шашки ставиться прокладка.
Запал призначений для підриву підривної суміші при ударі гранати в перепону. В випадку відмови в ударній дії запал спрацьовує від дистанційного засобу через 3,2 – 4,2 с.
Будова запала.
Запал складається зі слідуючих частин: накольно-запобіжного механізму; датчика цілі; дистанційного пристрою; механізму дального взведення; детоную чого вузла.
Накольно-запобіжний механізм , забезпечує безпеку запалу в службовому обігу і наколювання капсюля-запалювача після кидка гранати, складається з жала, ударника, шплінта з кільцем, пружини, важіля, заглушки, планки і капсуля.
Датчик цілі, забезпечує спрацювання запала при ударі гранати в перепону, складається з груза, гільзи, жала, пружини і втулки
Дистанційний пристрій, забезпечує спацювання детонатора через 3,2-4,2 с з моменту кидка гранати, складається з втулки з порохом і капсуля-детонатора.
Механізм дального взведення, Забезпечує безпеку в службовому обігу і взведенні запала через 1-1,8 с з моменту кидка, складається з втулки зі складом, стопорів. движка. капсуля і пружини.
Детонуючий вузол, складається з капсуля-детонатора і втулки, закріплених в стакані. Всі перераховані вузли і механізми зібрані в корпусі.
Дія запала.
В службовому обігові ударник утримується від переміщення важелем, який закріплений на корпусі з допомогою шплінта, кінці якого розведені. Движок зміщений відносно жала і утримується від переміщення стопорами. Груз піджатий до корпусу гільзою, переміщення якої обмежено движком.
Перед киданням гранати випрямляється (зводяться кінці) і витягається шплінт, при цьому важіль утримується в вихідному положенні ( прижатим до корпуса гранати).
При польоті важіль під дією пружини відкидається і звільнює ударник з жалом, який під дією пружини наколює капсуль. Промінь вогню запалює склад втулки.
Після вигорання складу втулки (через 1-1,8 с) стопори переміщаються і звільнюють движок, який під дією пружини зводиться.
Від перегрузки, виникаючої при зустрічі з перешкодою, переміщується груз і викликає рух гільзи, в результаті якого жало наколює капсуль. Промінь вогню забезпечує спрацювання капсуля-детонатора.
У випадку не спрацювання датчика цілі при зустрічі з перешкодою капсуль-детонатор діє від імпульса капсуля-детонатора, який спрацьовує після вигорання внутрішнього складу капсуля-детонатора (через 3,2-;.” с).

ПРОТИТАНКОВА КУМУЛЯТИВНА
ГРАНАТА РКГ-3
Призначення й бойові властивості гранати
Ручна кумулятивна граната РКГ-3 - протитанкова граната спрямованої дії, призначена для боротьби з танками, самохідно-артилерійськими установками, бронетранспортерами й бронеавтомобілями противника, а також для руйнування довготривалих і польових оборонних споруд. Метання гранати виконується з різних положень і тільки із-за укриття. Середня дальність кидка гранати 15-20 м. Маса спорядженої гранати 1070 гр.
При влученні в ціль граната миттєво вибухає і струмінь газів високої щільності і температури, що утворився, пробиває броню сучасних танків та інших міцних перешкод
Будова гранати
Ручна протитанкова кумулятивна граната РКГ-3 складається з корпуса, рукоятки, розривного заряду й запала.

Корпус гранати циліндричний, служить для розміщення розривного заряду й запала. Корпус в середині - кумулятивна воронка; зверху - нагвинчену кришку з трубкою для запалу. . Верхня частина кришки закінчується різьбою для нагвинчування рукоятки.
Зовні на корпус гранати наносяться правила метання і маркування.

Рукоятка служить для зручності метання гранати і приведення в дію ударного механізму. Вона складається з корпуса, рухливої муфти з пружиною, відкидної планки, відкидного ковпака з планкою і запобіжною чекою з кільцем.
У рукоятці містяться ударний механізм, стабілізатор і запобіжний пристрій.
Корпус рукоятки герметизований: з переду закритий пергаментним кружком, а позаду між рухливою муфтою й ковпаком є фетрові прокладки.
Рухома муфта має нарізку для нагвинчування на кришку корпуса гранати. На її бічній поверхні є вушко з отворами для запобіжної чеки і два пази. За допомогою вушка і чеки рухлива муфта з'єднується з відкидною планкою. В одному пазу рухливої муфти міститься пружинний кінець відкидної планки, а в другому - кінець планки відкидного ковпака з кулькою.
Ударний механізм призна чений для запалення капсуля-детонатора запала. Він складається з корпуса, трубки із флан цем, корпуса ударника, ударника, бойової і контр запобіжної пружини, запобіжних кульок інерційного грузика.

Корпус ударника міститься в трубці з фланцем і має чотири отвори для запобіжних кульок. Всередині корпуса розташовані ударник і бойова пружина. Дві більших запобіжних кульки втримують корпус ударника в трубці, а дві малих - ударник в корпусі ударника.
Контрзапобіжна пружина не дозволяє під час польоту гранати переміщатися інерційному грузику.
Стабілізатор служить для при дання гранаті спрямованого польоту дном вперед.

Запобіжний пристрій включає чотири запобіжники, що забезпечують безпеку при обігу із гранатою і її польоті.
Перший запобіжник Запобіжна чека з’єднує рухливу муфту з відкидною планкою і забезпечує безпеку при обігу з гранатою. Він вимикається перед киданням гранати.
Другий запобіжник забезпечує безпеку гранати при віпадковому падінні, якщо запобіжна чека висмикнута. Він складається з планки відкидного ковпака з кулькою, рухливої муфти і її пружини. Запобіжник вимикається в момент кидка гранати.
Третій запобіжник забезпечує безпеку гранати після кидка (другий запобіжник спрацював) при випадковому ударі в перешкоду, розміщену ближче 1 м від кидаючого. Він складається зі стержня з ковпачком і пружиною, рухливої і центральної трубок, ніпеля і двох кульок. Запобіжник вимикається стабілізатором після його розкриття при польоті гранати.
Четвертий запобіжник – контр запобіжна пружина забезпечує безпеку гранати в польоті, утримуючи інерційний грузик від переміщення вперед.
Розривний заряд призначений для пробиття броні (бетона) і знищення міцних перешкод. Для утворення при підриві вузького пучка газів високої щільності (декілька тисяч атмосфер) і направлення її на броню, заряд в передній частині маєвиямку форми воронки. Окрім того, між дном корпуса і кумулятивною воронкою є вільний простір (без підривної речовини), який забезпечує найбільший ефект бронепробиваємості гранати. Розривниі заряд складається з основного і допоміжного зарядів, між якими розміщена картонна прокладка.
Запал моментальної дії призначений для підриву розривного заряду гранати. Він складається з гільзи і втулки. У втулці розміщується капсуль-детонатор, а в гільзі- додатковий детонатор.
Робота частин і механізмів гранати
Перед метанням гранати. Дістати гранату із сумки, згвинтити рукоятку, вставити в трубку корпуса запал і нагвинтити до відмови рукоятку. Ударник утримується малими кульками в корпусі ударника, стискаючи бойову пружину. Корпус ударника від просуваннявперед утримується великими кульками в трубці із фланцем. Відкидна планка запобіжної чеки з'єднана з рухливий муфтою рукоятки і відігнутим кінцем - з відкідним ковпаком, її пружинний кінець знаходиться в пазу рухливої муфти. Кінці запобіжної чеки розведені і міцно утримують її на рукоятці.
При метанні гранати. Граната для метання береться за рукоятку в руку, запобіжна чека висмикується і граната кидається в ціль. При висмикуванні чеки рухлива муфта і відкидна планка роз ’єднуються. При змаху для кидка корпус гранаты разом з рухливою муфтою відходить від корпуса рукоятки, стискаючи пружину рухливої муфти і звільнюють кульку і пружинний кінець відкидної планки.
У момент відділення гранати від руки корпус рукоятки під дією пружини рухливої муфти просувається до корпуса гранати і займає колишнє (до метання) положення. Відкидний ковпак під дією своєї пружини відходить назад від рукоятки, повертає відкидну планку і звільнившись від зцеплення з нею, відділяється від рукоятки.
Пружина стабілізатора виштовхує з рукоятки стабілізатор, який під дією дротового пір'я і сили опору повітря розкривається й витягає рухому трубку, при цьому звільняються кульки третього запобіжника, які втримують стрижень. Стрижень під дією своєї пружини виходить із ударника (спрацював третій запобіжник) і звільняє великі кульки , а виходить, і корпус ударника. Просуванню вперед інерційного грузика і корпуса ударника перешкоджають контрзапобіжна пружина і тертя. Малі кульки, перебуваючи в стінках корпуса ударника і ударника, не дозволяють просунутися ударникові вперед.
При зустрічі з ціллю (перешкодою). У момент удару гранати дном корпуса або боковою частиною в ціль (перешкоду) контрзапобіжна пружина під дією інерційного грузика стискується, а корпус ударника просувається вперед доти, доки малі кульки не ввійдуть у канавку трубки із фланцем і не звільнять ударник. Ударник під дією бойової пружини різко просувається вперед, наколює капсуль-детонатор запала, він запалюється і викликає миттєвий вибух гранати.
Призначення, будова і робота частин і механізмів більше пізніх зразків ручної кумулятивної гранати PKГ-3Є і РКГ-ЗЄМ аналогічні гранаті РКГ-3.
Основні бойові характеристики ручних гранат.

Основні дані
РГД-5РГД РГД-5
РГ-42
Ф-1
РГН
РГО
РКГ-3

Тип гранати
наступ.
наступ.
оборон.
наступ.
оборон.
протитанкова

Характер бойової дії гранати.
оскол.
оскол.
оскол
оскол
оскол
кумулятивне,направленої дії

Принцип дії механізма гранати
дистанційне
дистанційне
дистанційне
дистанційне миттєве
дистанційне.миттєве
ударне

Час горіння запала (сек.)
3,2-4,2
3,2-4,2
3,2-4,2
3,2-4,2
3,2-4,2
миттєво

Радіус забійної дії осколків, (м)
до 25
до 25
до 200
до 25
до 200
-

Вага зарядженої гранати (г)
310
420
600
350
450
1070

Середня дальність кидка (м)
40-50
30-40
35-45
30-40
30-40
15-20

Вага ящика з гранатами (кг)
14
16
20
-
-
24

Кількість гранат і запалів у ящику (шт)
20
20
20
-
-
12