“Шляхи вдосконалення навичок
читання школярів”


Тема: За А. Ковалем “ У школі все таке знайоме”.
Мета: 1. Ознайомити учнів з походженням слів, які вони вживають щодня. Працювати над виразністю і свідомістю читання, вдосконалювати навички читання.
2. Виховувати любов до книги, інтерес до вивчення рідної мови, до навчання.
3. Розвивати виразне, свідоме читання, усне зв’язне мовлення.
Обладнання: виставка книг, анаграми, криптограма, “павутинка”, плакат.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Дзвоник вже сигнал нам дав,
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай.
Працювати помагай!
ІІ. Оголошення теми уроку
1. Сьогоднішній урок я хочу почати з слів В.О.Сухомлинського. (Діти читають висловлювання)
Читання – це віконце, через які діти бачать і пізнають світ та самих себе.
Доведіть правдивість цих слів. (відповіді учнів).
Отже, сьогодні ми ще раз заглянемо в це чарівне віконце.
2.Мовна розминка
Продовжити прислів’я
Знання – сонце -... (книга – вікно)
Дім без книги - ... (день без сонця)
Одна книга - ... (тисячі людей навчає)
Книга для розуму - ... (що теплий дощ для посівів)
- А може ви знаєте прислів’я про книги?
Вибирай книгу так, як вибираєш товариша.
Хліб годує тіло, а книга – розум.
Золото добувають із землі, а знання з книги.
Читання – найкраще навчання.
Книга вчить як на світі жить.
3. Розповідь вчителя
Сьогодні ми помандруємо в дивовижний світ слова. Виявляється, кожне слово нашої мови можна уявити собі таким вічним мандрівником, який весь час мандрує, зазнає різних пригод.
Зупинившись на якийсь час біля вас ці слова розкажуть вам про себе. Ви тільки прислухайтеся до них уважно. А допоможуть зрозуміти їхні розповіді отакі книги.
4. Виставка книг
А.П. Коваль “Життя і пригоди знайомих незнайомців”.
Словникова скарбничка
Тлумачний словник
Словник іншомовних слів.
коридор
дошка
крейда
карта
клас
парта
школа
Зараз ми повинні з вами розпутати чарівну павутинку і попасти в таємний світ слів.

Відгадайте загадку:
Голубі віконця
Сяють проти сонця
В ній сидять малята
Учаться писати.
Правильно, перше віконце павутинки школа.
Зараз ви скажете, а що тут таємничого?
До школи ми ходимо кожний день. Тут усе нам знайоме. Але це тільки на перший погляд. Давайте звернемось у довідкове бюро.
Довідкове бюро.
5.
1 дівчинка. Школа наша виявляється дуже стара. Їй уже 24 століття. Коли вона з’явилась, стародавні греки назвали її схоле. А що означає слово схоле? Воно спочатку означало “затримка”, потім “Заняття у вільний час”. Так грецьке слово “схоле” по дорозі до нас і стало школою.
Щоб дальше розпутати павутинку. Звернемось до підручника. І сьогодні ми прочитаємо оповідання Алли Коваль. Це мовознавець, доктор філологічних наук, професор Київського державного університету імені Т.Г.Шевченка.
6. Криптограма.
7. Робота на д текстом
Перше читання вчителя.
Словникова робота
Споконвіку, укріплення, знаряддя, табло, племінниця, латинська мова.
Читання учнями в парах.
Читання “ланцюжком”
Колективно до кінця
Вибіркове читання Павутинка
Що означає слово “коридор”
Які значення має слово “клас”?
Що означає слово парта?
(Доповнення в довідковім бюро)
2. Дівчинка. Розповідають, що давніше учні сиділи на довгих лавах біля столу. Та ось їх розділили та розсадили по два: апарат _ “зборку”, “окремо”. А сьогодні у нас парта.
Звідки походить ім’я класної дошки?
Що цікавого дізналися про слово карта?
А що дізналися про таблицю?
7. Гра “Розвідка”
8. Відгадування загадок. А відгадки читають з анаграм.
Біла білка плиг та плиг
По чорному полі...
Ми без неї не змогли б
Вчитися у школі (Крейда)
Довідкове бюро. Павутинка.
Ні в лісі, ні в саду,
Корінці на виду,
Гілля не має,
Тільки одне листя. (Книга)
З дерева робилося
ліоцьове
канійлі
ганик
дайкре
Учневі згодилося.
У мене загадок немає, а відгадка є.
Придумати загадку.
V. Підсумок.
Чи сподобався вам урок?
А що саме?
Що нового ви взяли для себе?
VІІ. Домашнє завдання. Читати і переказувати оповідання. Намалювати ті предмети, про які ми говорили.