Вдосконалення кваліфікаційного рівня менеджера
Велике значення сьогодні має постійне вдосконалення кваліфікаційного рівня менеджера. Адже люди не стоять на місці, тому потрібно постійно підвищувати свій професійний рівень, щоб успішніше керувати ними.
Суттєвий вплив на ефективність керівництва здійснює особистість керівника та вибраний ним стиль управління. Численні дослідження в цій області не дали нічого конкретного. Виявилось, що немає жодної суттєвої залежності між рисами характеру та ефективністю управління.
Стиль керівництва характеризується за двома основними ознаками:
-по відношенню лідера до підлеглих;
-по ступеню використання влади.
Відношення до підлеглих характеризується ступенем довіри, сердечності, розуміння інтересів, турботи та поваги, які проявляє керівник.
В залежності від того, що переважає в діях менеджера – увага до людей чи до виробничих та технологічних аспектів роботи, розрізняють:
- стиль зорієнтований на робітників та людські відносини;
- стиль зорієнтований на цілі, коли наголос робиться на формальні методи управління, що грунтуються на офіційних та посадових засадах, обов’язках, правилах та інструкціях.
У першому випадку керівник більше уваги й часу приділяє індивідуальній роботі з людьми, виявленню та використанню мотивації, переконань, виховання та заохочення.
При орієнтації на ціль, наголос робиться на чітку постановку задач та жорсткий контроль за їх виконанням. Тут переважає формальна оцінка результатів праці робітників та схильність до використання штрафних санкцій.
За ступенем використання влади стиль керівництва можна охарактеризувати як його крайні різновиди: авторитарний та демократичний.
При авторитарному стилі робітники не беруть участь у прийнятті рішень.
При демократичному стилі робітники приймають участь у вирішенні тих питань, які їх стосуються.
Розглянута вище класифікація не може бути основою оптимального вибору стиля управління, якщо не враховувати обставин реалізації керівництва.
До основних факторів, що визначають орієнтацію на стиль управління відносяться:
-соціально-політична та економічна ситуація у країні, регіоні, організації;
-загальний рівень культури, освіти, прфесійної підготовки робітників;
-соціально-політична орієнтація підлеглих, ступінь їх соціальної активності;
-ступінь задоволення первинних потреб;
-система життєвих цінностей та соціальна мотивація поведінки робітників;
-наявність неформальних груп та їх відповідність до цілей організації;-відношення підлеглих до керівника
-технологія та ступінь структуризованості задач.
Останнім часом в керуванні спостерігається тенденція до орієнтації на людські стосунки та демократичний стиль управління. Встановлено, що чим більше в суспільстві політичних свобод, чим вищий рівень життя, культури та освіти, тим більш ефективним є демократичний стиль управління.
Найбільш ефективним є керування, що спрямоване на індивідуальну роботу з людьми, включення їх інтересів у сферу організації, товариські відностни між керівниками та їх підлеглими.
Варто додати, що соціально-психологічна ситуація в організації постійно змінюється. Адаптація до цих змін повинна проходити шляхом корегування організаційної структури та змін стилю управління.
Ступінь участі підлеглих в управлінні доцільно вибирати з врахуванням :
-рівня компетентності робітників;
-рівня їх інформованості;
-часу, що відводиться для прийняття рішень;
-можливості компромісу між різними точками зору;
-можливості створення відповідної структури для прийняття колективних рішень.
Краще розуміючи людей, можна збільшити свої шанси на успіх. наприклад, чим краще ви знаєте хід думок вашого співробітника, тим з кращої сторони ви можете подати себе.
Можна зрозуміти типи харектеру і стилі поведінки власної сили розуму, тому що вона дозволяє краще пізнати тип глибинних рис характеру особистості. Крім того, можна використати цю інформацію, щоб вирішити чи хочете ви вступати в контакти, проводити чи припинити їх.
Будь-який тип характеру відрізняється певними рисами, способами сприйняття світу та взаємовідносин з іншими людбми. Крім того, кожна особистість, незалежно від особливостей її харектеру. має своє власне поняття про етику та чесність, Кожен з нас володіє змішаними рисами характеру, що складають нашу індивідуальність, різновиди стилів поведінки, що зв’язані з прешочерговою орієнтацію по відношенню до світу та інших людей. Існує багато термінів для характеристики згідно типу характеру в різних системах. Наприклад, теорія “ДИСК”, популярність якої в зростає в ділових в ділових колах і яка використовується деякими інструкторами по менеджменту, бере початок з робіт Вільяма Марстена, який дослідив емоції середньостатистичних людей. Він розробив чотирьохвимірну модель, що основана на спостереженні в особистості чотирьох основних тенденцій в різних комбінаціях.
Вільям Марстен ці чотири основні типи наступним чином:
Д – схильний до лідерства, ціленаправлений;
И – має великий вплив та зацікавленість у людях;
С – володіє високою стійкістю та стабільністю;
К – дуже добросовісний та компетентний.
Фізіолог карл Юнг ділить людей на тих, хто поєднує в собі думаючу і розуміючу, іна тих, хто поєднує знаючу та відчуваючу функції.
Існує також харалтеристика людей згідно типу їх основног сприйняття та стилю поведінки:
1) особа, що бере на себе відповідальність;
2) аналітик та дослідник;
3) людська особистість;
4) добросовісний планувальник.
Особа, що бере на себе відповідальність, зазвичай має сильно розвинуту здатність сприймати інформацію на слух. Аналітик має добре розвинуте зорове сприйняття. Людська особистість, як правило, відчуває різні почуття, реагує емоційно та виразно. Добросовісний планувальник часто має відчуття, що знає, або впевнений в тому, якою є дана ситуація, або якою вона буде. Проте кожна особистість має змішані фактори впливу.
Важливим моментом є той факт, що люди володіють різними типами сприйняття та стилями поведінки (дод.3.), і щоб найефективніше встановлювати з ними відносини, потрібно знати про їх погляди, так як люди найбільш відкликаються до тих, хто враховує їх точку зору. Таким чином, керівник, який використовує свою інформованість. Може краще керувати своїми підлеглими.

Додатки
Додаток №1





Додаток №2



Додаток №3
Стилі етичної поведінки