Розділ 3. Шляхи маркетингового забезпечення підвищення ефективності діяльності АТВТ “Рівненський пивзавод” на ринку пива
3.1. Впровадження відділу маркетингу на підприємстві
Метою маркетингової діяльності АТВТ “Рівненський пивзавод” являється збільшення збуту пива, що в свою чергу створить умови для максимального росту виробництва. Цього можна досягнути, якщо продукція буде максимально задовільняти потреби споживачів.
В сучасних умовах для успішної діяльності підприємству необхідно орієнтувати свою діяльність на вимоги ринку, для цього йому необхідно пов’язати можливості виробництва з потребами ринку. Таке завдання з’являється у кожного сомостійного виробника, але вирішується вона по-різному. Діяльність даного об’єкту дослідження, як і багатьох вітчизняних виробників, організована на виробничому підході, коли план виробництва формується на основі раціонального використання виробничого потенціалу, а перед відділом збуту постає завдання продати вироблену продукцію, як свідчить досвід такий підхід до виробництва в ринкових умовах неефективний.
Отже, підприємству необхідно організувати свою діяльність на основі маркетингового підходу, коли виробнича програма підприємства формується на основі прогнозу (плану) продаж, який складається службою маркетингу на основі даних збутових служб та досліджень ринку, для цього підприємству необхідно створити власну службу маркетингу на яку і будуть покладені ці функції. На нашу думку найбільш ефективною організаційною структурою служби маркетингу, у зв’язку із негативним фінансовим становищем, буде наступна рис.3.1.1.
SHAPE \* MERGEFORMAT Маркетинг - директор
Відділ збуту
Відділ планування
Відділ реклами

Рис. 3.1.1. Структура відділу маркетингу АТВТ ”Рівненський пивзавод”
Відділ служби реклами і стимулювання збуту повинен містити фахівця по основних формах і засобах реклами, по питаннях організації ярмарків, демонстраційних вітрин і проведенню торгових заходів.
Відділ планування повинен включати фахівця по дослідженню попиту, по збору і переробці інформації і бібліотечно-інформаційного обслуговування і комерційної інформації та плануванню (маркетолог- аналітик).
Відділ збуту повинен містити фахівця по оперативно-збутовій роботі (маркетолог- мерчендайзер).
Відділ маркетингу являється самостійним структурним підрозділом підприємства, підкоряється директору підприємства і очолюється заступником директора по маркетингу.
Структуру і штати служби відділу маркетингу затверджує директор підприємства, виходячи з умов і особливостей виробництва, а також об'єму робіт, покладених на відділ.
Задачі відділу маркетингу
Розробка короткострокової, середньострокової і довгострокової стратегії маркетингу і орієнтація працівників і виробництва на виконання вимог споживачів до продукції, що випускається.
Дослідження споживацьких властивостей і вироблюваної продукції і вимог, що пред'являються до неї покупцями; дослідження чинників, які визначають структуру і динаміку споживацького попиту на продукцію підприємства, коньюктури ринку; вивчення попиту на продукцію підприємства і розробка короткострокових, середньострокових і довгострокових прогнозів, потреби в продукції, що випускається.
Аналіз цін на продукцію конкурентів, подання рекомендацій і пропозицій щодо ціноутворення продукції підприємства.
Організація реклами і стимулювання збуту продукції (стимулювання споживачів, посередників, торгового персоналу).
Участь у розробці нових видів продукції, розробці нових видів етикетки, упаковки тощо.
Своєчасна підготовка договорів на поставку готової продукції; забезпечення виконання планів поставки продукції в строк і по номенклатурі; контроль за поставкою продукції .
На початку свого становлення відділ служби маркетингу створюється на базі існуючого відділу збуту, при покращенні фінансового сановища на підприємстві, він може бути відокремлений як окремий підрозділ підприємства. Витрати на утримання служби маркетингу наводяться у таблиці 3.1.1.
Таблиця 3.1.1.
Річні витрати на утримання відділу маркетингу

Продовження таблиці 3.1.1.
Таблиця 3.1.2
Програма маркетингової діяльності
підприємства АТВТ “Рівненський пивзавод” на 2004 рік
При складанні програми маркетингової діяльності підприємства враховувалися такі основні напрямки діяльності маркетингу:
вивчення оточуючого середовища;
комплексне вивчення ринку, позиції конкурентів;
оцінка власних можливостей підприємства;
формування маркетингових цілей на перспективу;
максимально можливий контроль за збутом;
координацію всієї маркетингової дільності.
Служба маркетингу, зібравши велику кількість інформації і її обробивши, змогла б надавати прогнози і рекомендації щодо уникнення неприємностей і вдосконалення діяльності на перспективу. Відсутність інформації не дає повної картини діяльності ринку і тому підприємству важко визначитися і вирішити чи розширити свій кругозір, чи зробити крок у перед, чи варто це робити?
Зміни потрібно провести шляхом поступового перетворення відділу реалізації і збуту у відділ маркетингу.
3.2. Розробка комплексу заходів маркетингового забезпечення підвищення ефективності діяльності підприємства
Таблиця 3.2.1.
Розробка комплексу заходів маркетингового забезпечення підвищення ефективності діяльності АТВТ ”Рівненський пивзавод” на 2004 р.

Примітка.
В навчальних цілях в таблиці 3.2.1. наведені орієнтовні (наближені) вартість і термін окупності запропонованих заходів підвищення ефективності діяльності підприємства. Для визначення більш точних показників і термінів окупності потрібні більш точні ґрунтовні економічні розрахунки, які не передбачені об’ємом дипломної роботи. Тому в навчальних цілях більш точніше проведений економічний розрахунок (обґрунтування доцільності) впровадження тільки одного заходу, а саме – виробництво пастеризованого пива (впровадження лінії по пастеризації пива), який наведений нижче.
При впровадженні запропонованих заходів маркетингового забезпечення підвищення ефективності діяльності підприємства обов’язково потрібно враховувати виробничі потужності і фінансові можливості підприємства.


3.3. Маркетингове забезпечення інноваційної діяльності підприємства
3.3.1. Маркетингове і економічне обґрунтування доцільності інновацій на підприємстві АТВТ ”Рівненський пивзавод”

На підставі SWOT – аналізу підприємства, виконаного в попередньому розділі, одна із стратегічних можливостей (збільшення терміну придатності продукції (пастеризоване пиво)) для підприємства приймається в якості пріоритетної для формування напрямку розвитку підприємства. В подальшому саме на реалізацію вибраної можливості буде спрямована інноваційна діяльність підприємства.
Обґрунтування впровадження інновації на підприємстві
Головним недоліком продукції АТВТ ”Рівненський пивзавод” є низька якість продукту, причиною якої є застаріле обладнання. Тому, для АТВТ “Рівненський пивзавод” необхідно модернізувати виробництво пива, а саме було б доцільно впровадити лінію по пастеризації пива.
Крім того, в процесі формування плану виробництва в залежності від обсягів реалізації продукції на підприємстві виникає необхідність оптимізації товарних запасів, а також згладжування сезонних коливань попиту.
В таблиці 3.1 і на рисунку 3.1 наведені обсяги реалізації готової продукції АТВТ „Рівненський пивзавод” за 2000 – 2002 роки.
Таблиця 3.3.1.
Обсяги реалізації готової продукції АТВТ ”Рівненський пивзавод” в місяць за 2000 – 2002 роки, тис. дал.
Примітка. Технічна виробнича потужність підприємства становить Qтехн.=110 тис. дал. за місяць.
EMBED Excel.Chart.8 \s
Рис. 3.3.1. Динаміка обсягів реалізації готової продукції АТВТ ”Рівненський пивзавод” за 2000 – 2002 роки

На рис.3.3.1. показана лінія, яка відповідає критичному (беззбитковому) рівню обсягу реалізації продукції (Q крит = 8,7 тис. дал.). Якщо підприємство реалізує продукції нижче Q крит, то воно починає працювати збитково, тобто виробляти і реалізовувати обсяг продукції нижче беззбиткового (критичного) є практично недоцільно. Таким чином, проблемним лишається той факт, що виробнича програма (потужність запланованого виробництва) не завжди співпадає з обсягами реалізації продукції в той чи інший період. Тобто практично продукції виробляється більше ніж реалізується, особливо це помітно в осінньо-зимові місяці, а також в періоди, коли обсяги реалізації пива знижуються, наприклад, в зв’язку із зміною температури навколишнього середовища (місяці 7-й, 6-й і 6-й на рис. 3.1) і т. ін. Залишаються резерви нереалізованої продукції (залишки), термін зберігання яких (термін зберігання „живого” пива) є досить коротким (до 9 діб).
Щоб вирішити цю проблему резервів і залишків продукції рекомендуємо ввести на підприємстві лінію по пастеризації пива і частину запланованої виробничою програмою продукції пастеризувати (близько 30 %). Пастеризація збільшить строк зберігання пива (до 2 місяців), а отже дозволить реалізувати його в найближчі найбільш сприятливі періоди (за умови високої якості продукції), або компенсувати нестачі продукції в ці періоди.
Таким чином, впровадження лінії по пастеризації пива є досить актуальним для АТВТ ”Рівненський пивзавод”. Це допоможе підприємству більш оптимально формувати план виробництва продукції і використовувати товарні запаси, а також збільшить можливість оперативного реагування на зміни навколишнього середовища іт. ін.
Опис та характеристика інновації
Отже, АТВТ „Рівненський пивзавод” потребує впровадження лінії для пастеризації пива, незважаючи на те, що живе пиво дуже ціниться як за кордоном так і в нас в країні, але строк придатності живого пива не дає змоги заводу вийти на нові ринки.
Відпускні ціни великих підприємств вищі, що дасть змогу нашому виробу бути конкурентоспроможним на ринку пива.
Для впровадження лінії пастеризації пива необхідні грошові кошти і тому треба залучати інвестиції. Щоб АТВТ “Рівненський пивзавод” зміг привернути увагу інвесторів, треба розробити детальний бізнес-план інвестиційного проекту.
Для реалізації проекту встановлення на базі АТВТ „Рівненський пивзавод” лінії по пастеризації пива потрібне інвестування коштів з ДІФ у розмірі 110 тис. грн. Підприємство зобов’язується віддати позику в повному обсязі в другому кварталі другого року. Гарантією повернення коштів буде чітко розроблений бізнес план впровадження інноваційного обладнання на позичені кошти.