Урок 4 Організація обліку по власному (пайовому) капіталі
4.1. Елементи власного капіталу
У буквальному сенсі капітал означає основна кількість грошей, необхідна для запуску і підтримки діяльності бізнесу.
Внесений капітал є синонімом капіталу в сучасній інтерпретації. Це просто засоби для капіталу, які збираються з різних інвесторів. Іноді їх називають оплаченим капіталом, складеним капіталом, як правило, використовуються для покупки акцій випущених компанією. За (щодо) структури видатків (витрат) засобів (коштів) (придбання засобів виробництва і робочої сили) внесений капітал можна розділити відповідно на постійний і оборотний (обіговий) капітал. У свою чергу, постійний капітал з урахуванням використання та обігу може бути розділена на основний капітал і поточний (в обігу) капітал.
Основний капітал є частиною постійного капіталу, яка інвестувала в основний капітал (такі як земля, будівлі, транспортні засоби та устаткування (обладнання)), які залишаються в бізнесі майже постійно.
Обіговий (поточний) капітал є частиною постійного капіталу, який інвестується на роботу об'єктів ринку (сировина, операційні витрати та комплектуючі), оплати праці.
Щодо джерел формування капітал підприємства складається з власного і залученого капіталу.
Борговий (залучений капітал) це капітал, який підвищує бізнес шляхом отримання кредиту. Залучений капітал може включати банківський кредит, кредиторську заборгованість, спрямовані (направлені) і бюджетні кошти, спрямовані на підтримку бізнес-операцій.
Власний капітал є зацікавленістю власника в активах підприємства після відрахування всіх її зобов'язань. Економічний сенс власного капіталу може бути представлений даним рівнянням:
Власний капітал = Активи - Зобов'язання.
Через не визначений термін власний капітал є джерелом довгострокового фінансування діяльності підприємства. Він засвідчує, що власники несуть відповідальність за ризики підприємництва в межах їх частки в зазначеному (статутному) капіталі та платоспроможності гарантів в рамках свого розміру.
Перед реєстрацією компанії кожен з акціонерів повинен інвестувати не менше 30% від своєї частки. Цей факт повинен бути визнаний в документах, виданих банком.
Значення інтелектуальної власності та інших нематеріальних активів інвестовані в зазначений (статутний) капітал повинен визначатися на договірній основі між власниками підприємства та авторського права власників. Вартість активів, підписаних як внесок статутного капіталу підприємства оцінюється за погодженням з власниками.
У разі внесення змін до статутного капіталу акцій вони повинні бути відображені в установчих документах, які підлягають державній реєстрації. Компанія або підприємство повинно повідомити орган, який зареєстрував його про зміни протягом п'яти днів.
Зміни у власному капіталі власника пунктів відповідно до даних річного звіту № 4 "Звіт про власний капітал", наведені в таблиці 4.1.
Таблиця 4.1.
Зміни у власному капіталі елементів
Статутного капіталу (колонка 3 Ф. № 4 «, рядок 300 Ф. № 1 **)

- формування статутного капіталу акцій(+);
- випуск нових акцій (для акціонерних товариств) (+);
- збільшення номінальної вартості акцій(+);
- кількість збільшення номінальної вартості акцій (+);
- реінвестування дивідендів у вигляді акцій (+);
- Зменшення номінальної вартості акцій; (-)
- Анулювання казначейських акцій (на суму номінальної вартості); (-)
- Погашення частки статутного капіталу на момент звільнення з компанії членів - сума засвідчує меморандум асоціації;(-)

Пайовий капітал (колонка 4 Ф. № 4 , рядок 310 Ф. № 1)

-реєстрація-платежів "; (+)
- погашення платежів (акцій) на момент виходу членів з компанії; (-)

Додатковий вкладений капітал (колонка 5 Ф. № 4; рядок 320 Ф. № 1)

- вкладений капітал понад номінальну вартість; (+)
- продаж викуплених акцій за ціною, яка перевищує їх номінальну вартість;
- анулювання власних акцій, ціна яких менше номінальної вартості; (+)
- анулювання власних акцій, ціна якого перевищує номінальної вартості; (-)
- продаж викуплених акцій за ціною, яка менше, ніж ціна викупу;(+)

Інший додатковий капітал (колонка 6 Ф. № 4; рядок 330 Ф. №1)

- переоцінка довгострокових активів; (+)
- довгострокові активи, отримані безоплатно; (+)
- облік довгострокових активів; (-)
- амортизація довгострокових активів, отриманих безкоштовно;(-)

Надлишок (Резервний капітал) (колонка 7 Ф. № 4; рядок 340 Ф. № 1)

- напрямок прибутку по відношенню до свого покоління і поповнення; (+)
- платежі за допомогою надлишкових (дивіденди за привілейованими акціями; відсотки зборів за облігаціями); (-)
- покриття збитків; (-)

Нерозподілений прибуток (колонка 8 f. № 4)

- чистий прибутку, одержаний протягом звітного періоду (рядок 350 Ф. № 1 "Баланс" та рядку 220 Ф. № 2 "Звіт про фінансові результати "),(+)
- розподіл дивідендів власникам; (-)
- чистий збиток за звітний період (рядок 350 Ф. № 1 "Баланс", або лінії 225 Ф. № 2 "Звіт про фінансові результати "); (-)
-додатки до надлишків; (-)

* F # 4 «Звіт про власний капітал»
** F # 1 "Баланс"
Організатори відкритого акціонерного товариства (емітентів) повинні перерахувати інформацію про їх випуску акцій відповідно до закону. Зміст та порядок реєстрації встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України. Термін публічної (прилюдної) пропозиції акцій не може перевищувати 6 місяців. Емітента релізи акцій покупця на умовах повної оплати їх вартості. Акціонер може отримати сертифікат на номінальну вартість акцій, що він / вона володіє, а не цінні папери.
У випадку вилучення (виключення) членів з компанії він / вона отримує наступні платежі: його / її внесок становить статутний капітал (за винятком акціонерних товариств), частка прибутку, отриманого компанією в поточному році .
4.2. Облік елементів власного капіталу
Відображення у балансі власного капіталу (елементів) пунктів та облік операцій щодо їх формування, наведено в таблиці 4 2.
Таблиця 4.2.
Елементи власного капіталу
Елементи власного капіталу
Рахунок в балансі
Зміст елемента (операції), відображення й формування за рахунками

1
2
3

1.Статутний капітал
40
Зареєстрований статутний фонд на основі яких промоутери та члени погодилися на істинне (дійсне) значення їх акцій: Дт46-Кт40

2.Пайовий капітал
41
Накопичувальне коштів фізичних і юридичних осіб, які добровільно залишаються в компанії для підтримки операцій. Пайовий капітал складається з коштів від частки внесків членів споживчого товариства, житлово-будівельних кооперативів, кредитних спілок та інших суб'єктів господарювання, а також частки членів сільськогосподарських підприємств: Дт46-Кт41

3.Додатковий капітал
421
Доходи, отримані від власних заохочених акцій за цінами, які перевищують номінальну вартість: Дт46-Кт421

4. Інший додатковий капітал
423
Сума переоцінки довгострокових активів: Дт 10,11,12 - Кт423


424
Справжня цінність довгострокових активів, отриманих безкоштовно: Дт l0, 11,12-Кт 424

5.Надлишок (Резервний капітал)
43
У акціонерному товаристві створюється надлишок у розмірі, встановленому в меморандумі компанії (статті). Однак вона не може бути менше 25% від статутного капіталу. Щорічні відрахування для поповнення надлишків передбачаються, що в статтях асоціації: Дт443-Кт43

6. Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
441 (442)
Закриття фінансового результату підприємницької діяльності:Дт79 Кт441 - Нерозподілений прибуток;
Дт443 Кт79 - Непокритий збиток

7. Неоплачений капітал
46
Статутний капітал суму, яка вказана на дату реєстрації підприємства, але насправді не здатні на зберігання промоутерів: загальний баланс Дт46 і Кт46

8.Вилучений капітал
(451-453)
Кількість вилученого капіталу відображають власну вартість акцій , які у певний момент не розподіляються між акціонерами.
Звільнені акції повинні бути або перепродані або скасовані протягом року з моменту звільнення: Дт 451-Кт 311 - з кількістю грошей, витрачених на придбання акцій

4.3. Документування операцій власного капіталу елементів
Документ, який підтверджує промоутерів в оплаті частки внесків нотаріально промоутерів реєстру власності.
Основними документами для обліку формування елементів власного капіталу , у першу чергу, є наступні:
для неоплаченого капіталу, пайового капіталу: статті компанії, (відгуки) посилання бухгалтерії, грошові чеки, хвилини акціонерів (засновників) нарад, меморандуми про асоціацій, рахунки, розміщення ініціали, замовлення і т.д.;
для додаткового капіталу: прийняття сертифікатів активів(основних засобів), довідки з бухгалтерії, рахунки-фактури, виписки з банківських рахунків, замовлень, меморандуми про асоціацій, хвилин акціонерів і членів зборів, сертифікати переоцінки довгострокових активів і т.д.;
для вилученого капіталу: реєстр акціонерів, грошові чеки, розпорядження, виписки з банківських рахунків, посилання з ін. відділу рахунку;
для надлишку (резервного капіталу): посилання (відгуки) бухгалтерії, виписки з банківських рахунків, замовлень, меморандуми про асоціацій, голосів засідань членів і т.д.
Після реєстрації випуску емітент отримує сертифікат, який дає право для друкованих форм акціонерний сертифікат (при документарній формі випуску) або для складання за підсумками глобального сертифіката (при без документарній формі випуску).