МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
КАФЕДРА ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ
Есе на книгу
«Богатый папа, Бедный папа»
Роберт Кийосаки
Виконала:
студентка 4 курсу
спец. «Облік і аудит»
групи 1
Гевді Н. О.

Рівне – 2011
Книгу Роберта Кійосакі «Богатый Папа, Бедный Папа», я раджу прочитати всім і кожному, хто хоче стати не лише фінансово незалежним, а й змінити своє ставлення до життя, до своєї поведінки. Адже фінансова незалежність – це такий стан життя, при якому ви можете собі дозволити жити, не обтяжуючи себе роботи за гроші. На мою думку, іншими словами, це достатня кількість грошей, на які ви можете безбідно існувати, насолоджуючись життям.
Ця книга:
докаже вам, що для того, щоб розбагатіти, зовсім не потрібно багато заробляти;
переконає вас у тому, що будинок це вдале капіталовкладення;
дасть батькам зрозуміти, що не можна повністю покладатися на школу;
раз і назавжди пояснить, куди краще вкладати гроші;
поможе вам навчити дітей правильно поводитися з грішми і досягти матеріального благополуччя в майбутньому.
Основна ідея автора, висловлена в книзі, наступна: у переважній більшості люди бідні тому, що вони за великим рахунком нічого не знають про гроші. Ця тема є в суспільстві фактичною і зрозумілою. У всьому, що стосується грошей, людина повинна покладатися тільки на свій власний досвід і свої психічні установки. А якщо досвіду і установок не вистачає - що ж, суспільство вам в цій проблемі із задоволенням допоможе, наганяючи жахи про те, яким великим злом є гроші і все, що з ними пов'язано, а багатство - це взагалі найгірше з проклять, які можуть дістатися людині. Навіть академічна фінансова освіта, стверджує Кійосакі, влаштовано по всьому світу так, що не дає зрозуміти головного: чому ж, врешті-решт, є гроші, в чому їх сила і слабкість, як навчитися ними керувати.
Початок книги (приблизно два перші розділи) були цікавими. У них автор розповідає про своє дитинство, про те з чого і як почалося його розуміння, що таке гроші, і отримання «фінансової мудрості». У нього було два батьки (рідний - «бідний тато» і батько друга - «багатий тато»), які мали діаметрально протилежні уявлення про життя. Один був високоосвіченою людиною, але небагатим. Інший не був так утворений академічно, але знав і вмів, як заробляти гроші, щоб вони в підсумку працювали на нього, тому і був багатим. Таким чином, автор в процесі дорослішання був свідком двох сторін життя і двох думок: бідний батько казав: «Я не можу собі це дозволити ...», багатий же казав: «Як я можу собі це дозволити?». Загалом, він розповідає про те, які уроки давав йому «багатий тато», і через що він прийшов до розуміння, що його «бідний батько живе неправильно».
Але найцікавіше починається з третього розділу, де Кійосакі вже наводить конкретні приклади, як повинна мислити людина, яка бажає вибратися з «щурячих перегонів». Наведено дуже зрозумілі і доступні діаграми. Вводяться такі поняття, як «актив» і «пасив ». Ось такий приклад з книги:
«Актив — то, что кладет деньги в ваш карман. Пассив — то, что вынимает деньги из вашего кармана. Я не говорю — не покупайте дом! Я говорю: поймите разницу между активом и пассивом. Когда я хочу большой дом, я сначала приобретаю активы, которые станут генерировать денежный поток, чтобы расплачиваться за дом. Финансовое положение моего образованного (бедного) отца лучше всего демонстрирует жизнь того, кто участвует в крысиных гонках. Его расходы всегда шли параллельно доходу, не позволяя инвестировать в капитал. Как результат, его пассив, в который входят закладная и долги по кредитным карточкам, превышает его активы».
Поняття спочатку здаються трохи розмитими, але до кінця книги автор дає більш-менш доступні роз'яснення.
Весь четвертий розділ, аж до самого кінця книги, пронизана гаслом: «Думайте про свій бізнес!». У процесі автор розповідає про податки і основні знання (типу бухгалтерського обліку, маркетингу тощо), на яких має будуватися свій бізнес, якщо ви його все-таки вирішили створити.
Останні три розділи дуже емоційні і читаються залпом. Тут автор розповідає на прикладах, як він заробив свої мільйони, про те, як розібратися з причинами, які перешкоджають нам рухатися вперед, і почати, нарешті, діяти, замість того, щоб продовжувати боротися за ілюзорні благополуччя і успішність в «щурячих перегонах ». Таких причин п'ять:
страх;
цинізм;
лінь;
погані звички;
зарозумілість.
Також він дає цілком конкретні рекомендації, як почати щось робити - це 10 кроків до початку нового життя, про яку кожен з нас, напевно, не раз думав і мріяв.
Цікавим є вислів Кійосакі, прочитаний мною в книзі «Я не работаю на деньги! Деньги работают на меня». Це є правильна думка, тому що, якщо людина прагне бути багатою, заробляти гроші, то вона не буде сидіти склавши руки, і чекати щоб гроші самі прийшли. Адже, бути багатим – право, дане вам від народження, і тому, потрібно насамперед цього справді захотіти і багата людина буде змушувати гроші робити на себе.
Гроші звичайно не найголовніше, але от без них дуже важко, особливо в нашій країні. Гроші дають свободу. Вчитель, лікар просто не можуть вижити за ті гроші які вони отримують. Нас довго вчили що бідність це не порок, а гроші взагалі скоро скасують через непотрібність. Так ось цього не сталося, тому треба вміти ними керувати, цьому і вчить Роберт Кійосакі.
Дійсно Кийосаки пише примітивні істини, до того ж часто повторює одне і теж. Але не варто забувати, на кого розрахована ця книга. Безумовно не на знаючих підприємців, а саме на простих трудівників яким складні економічні теорії абсолютно ні до чого.
Мабуть, ця книга може змінити свідомість людини. Американський бізнесмен з японським корінням Роберт Кійосакі написав свою працю дуже простою, зрозумілою і, головне, переконливою для звичайної людини мовою. У підсумку "Багатий тато, бідний тато" помітно відрізняється від основної маси так званої "мотиваційної літератури ": книга сприймається не як чергове просторікування на тему "що таке добре і що таке погано", а більше як керівництво до дії, такий собі сигнал. В очах Кійосакі все гранично ясно: бути багатим - це добре, бути бідним - погано. Питання залишається за тим, як же тоді розбагатіти.
Маленький Роберт вибрав шлях, запропонований батьком свого друга («Багатим татом») і добився фінансового благополуччя. У 47 років він «зміг залишити свій бізнес і перейти на освітній творення». Згідно з книгою «Якщо хочеш стати багатим і щасливим - не ходи в школу», освіта - його новий бізнес.
Насправді більшість людей просто не є фінансово грамотними, із-за чого самі і страждають. Вони звикли до свого життя і змирилися. Багато кажуть, що вище голови не стрибнеш. І лише мала частина з них роблять спроби, що б вирватися з цієї пастки раз і назавжди.
Автор пропонує шість уроків, які є зовсім зрозумілими на мій погляд, але задумуючись важко їх усвідомити. Першим із уроків є те, що «багаті не працюють на гроші» – цей урок дає зрозуміти, що багатим людям хочеться все більше і більше грошей, і вони різними шляхами добиваються того, як їх здобути.
Також велику увагу необхідно приділяти фінансовій грамотності, оскільки в школі застосовується лише поняття «грамотність». Кійосакі так і пише в своїй книзі про фінансову грамотність та її важливість в житті людини.
Одна з частин книги, яка називається " как начать?", автор дає інструменти і підказки, за допомогою яких можна застосувати ті уроки, що викладено вище. Ці інструменти дають більше напрямів і тем для роздумів і менше практичного керівництва. Поряд з тим вони збільшують мотивацію, і сенс всього цього призводить до висновку, що щось з цим все-таки треба робити. Одна замітка в цій частині книги, наприклад, говорить про те, що вчитися потрібно не тільки по книгах і на семінарах, але і від професіоналів у своїй справі, яких ми зустрічаємо щодня - працівників банку, бухгалтерів, агентів з нерухомості, які можуть просунути нас з фінансової точки зору. Ще одне зауваження - розвивати три фінансові здібності, які можна застосувати в будь-якій справі, загалом і у відкритті власного бізнесу зокрема: управління потоками готівки, управління людьми і своїм особистим часом. У цій книзі автор, природно, не розказує про ці здібності та інші способи, які він описує, але він збуджує цікавість і бажання продовжувати читати і вчитися на ці теми, щоб дізнатися більше, і, може, застосувати їх у справі, і таким чином досягти фінансового благополуччя.
Сучасна шкільна програма базується на знаннях, які згодом потрібні для освоєння вибраної професії. Отримавши всі навики людина йде працювати вчителем, бібліотекарем, банкіром, лікарем, і т.д., але всі вони стикаються з фінансовими проблемами, ризиком, невдачею. Так, наприклад, сьогодні лікарі також стикаються з фінансовими проблемами, які не бажаєш і своєму гіршому ворогу: страхові компанії, забираючи контроль над бізнесом, управляють охороною здоров'я, влада втручається в питання охорони здоров'я, має місце порушення законів охорони здоров'я і т.д. Сьогодні більшість хочуть бути комп'ютерними геніями, кінозірками, рок-зірками. А все тому, що тут є слава, гроші, престиж. З цієї причини так важко чимось зацікавити дітей у школі. Вони знають, що професійний успіх вже не так пов'язаний з рівнем знань, як це було раніше. Але для того, щоб зробити хоч якісь кроки в цій справі, потрібна певна сміливість і готовність до ризику, інакше людина ризикує на все життя залишитися рабом цього непізнаного поняття. І саме ці заповітні якості намагається автор пробудити в своєму читачі, перемежовуючи розповідь про власне життя з ідейними міркуваннями. Головним прийомом, який розказує автор, є посилання на авторитетні висловлювання "багатого тата" (це успішний бізнесмен, який виступає в ролі наставника), який протиставляється "бідному батькові" (справжній батько Кійосакі, працював у сфері освіти і який не добився в житті особливих фінансових успіхів).
Докази автора важко скасувати - та й чи варто? Адже все, про що він пише, є правдою. Ми хочемо стати багатими. Мало на світі знайдеться людей, які відмовляться від мішка золотих монет. І, взагалі-то, в грошах не міститься такого особливого зла, яким нас лякають. У будь-якій справі головне - людина. І якщо людина цілеспрямована, стійко переносить удари, вірить у те, що вона досягне мети, то рано чи пізно досягне свого. Ну а якщо він слабкий і злий по своїй природі, то тут вже неважливо, скільки у нього монет. У світі достатньо як хороших, так і поганих людей - і багатих, і бідних. Немає сенсу прирікати себе на існування в постійній нужді тільки через те, що хтось вважає багатство поганою якістю.
У висновку можна сказати, що прочитана книга надає читачеві знання про гроші, яких не навчать у школі. Її найважливіший постулат: справжньою цінністю є активи, що приносять "пасивний" (тобто не залежить від роботи) дохід власнику. Книга вчить набувати і накопичувати дохідні активи, щоб знайти фінансову незалежність. Я особисто від себе раджу прочитати цю книгу, і думаю що багато людей, які прочитають її, візьмуть для себе хоч якусь частинку від прочитаного для відображення в житті, в своєму власному бізнесі, адже, щоб виживати сьогодні, нам потрібна велика фінансова мудрість.