Приведення гвинтівки до нормального бою й порядок роботи з оптичним прицілом
Снайперська гвинтівка, що перебуває в підрозділі, повинна бути наведена до нормального бою. Необхідність приведення гвинтівки до нормального бою встановлюється перевіркою бою.
Перевірка бою гвинтівки здійснюється:
· при надходженні гвинтівки в підрозділ;
· після ремонту гвинтівки й заміни частин, які могли б змінити її бій;
· при виявленні під час стрільби відхилень середньої крапки влучення (СТВ) або розсіювання куль, що не задовольняють вимогам нормального бою гвинтівки.
У бойовій обстановці перевірка бою гвинтівки здійснюється періодично при кожній можливості.
Для перевірки бою зробіть чотири постріли, ретельно й одноманітно прицілюючись через відкритий приціл. Стрільбу ведіть по чорному прямокутнику розміром 20 см по ширині й 30 см по висоті, укріпленому на білому щиті шириною 0,5 м і висотою 1 м. Точкою прицілювання служить середина нижнього краю чорного прямокутника. По прямовисній лінії на відстані 16 см вище точки прицілювання відзначте крейдою або кольоровим олівцем нормальне положення середньої точки влучення при стрільбі з відкритим прицілом. Точка є контрольною (КТ).
Дальність стрільби 100 м, приціл 3. Положення для стрільби "лежачи з упору". Для перевірки бою гвинтівки й приведення її до нормального бою застосовуються набої зі звичайною кулею зі сталевим сердечником. Стрільбу проводите без багнета-ножа.
По закінченні стрільби огляньте мішень і розташування пробоїн, визначите купчастість бою й положення середньої точки влучення.
Купчастість бою гвинтівки визнається нормальною, якщо всі чотири пробоїни вміщаються в коло діаметром 8 см.
Якщо купчастість розташування пробоїн не задовольняє цій вимозі, повторіть стрільбу. При повторному незадовільному результаті стрільби відправте гвинтівку в ремонтну майстерню.
Приведення гвинтівки до нормального бою з оптичним прицілом
Для приведення гвинтівки до нормального бою з оптичним прицілом приєднайте до гвинтівки приціл і надягніть щоку на приклад. Обертанням маховичків установите маховичок кутів прицілювання на поділку 3, а маховичок бічних виправлень на поділку 0.
Проведіть стрільбу з оптичним прицілом за тих самих умов, що й при перевірці бою гвинтівки з відкритим прицілом, тільки контрольну точку відзначте на висоті 14 см від точки прицілювання. Якщо в результаті стрільби всі чотири пробоїни вміщаються в коло діаметром 8 см, але СТВ відхилилася від КТ більш ніж на 3 см, визначте відхилення СТВ і внесіть відповідні виправлення в установці гайок на маховичках кутів прицілювання й бічних виправлень. Переміщення гайок на одну поділку щодо шкали на пояску маховичків при стрільбі на 100 м змінює положення СТВ на 5 см. Для внесення виправлень відверніть на один, півтора оберти гвинти на торцях маховичків, і обертаючи рукою гайку механізму кутів прицілювання або гайку механізму бічних виправлень, змістіть їх на необхідну величину й закрутіть гвинти.
Після внесення виправлень в установки маховичків проведіть повторну стрільбу. Якщо при повторній стрільбі всі чотири пробоїни вміщаються в коло діаметром 8 см, а СТВ збіглася із КТ або відхилилася від її в будь-яку сторону не більш, ніж на 3 см, то гвинтівка вважається приведеною до нормального бою. По закінченні приведення гвинтівки до нормального бою положення СТВ занесіть у формуляр.

Робота частин і механізмів при заряджанні
Для заряджання автомата необхідно приєднати до нього споряджений магазин, поставити перевідник на автоматичну (АВ) або одиночну (ОД) стрільбу, відвести затворну раму назад до упору й різко відпустити її. Автомат заряджений. Якщо не передбачається негайне відкриття стрільби, то необхідно поставити перевідник на запобіжник. При приєднанні магазина його зачіп заходить за виступ ствольної коробки, а опорний виступ фіксується засувкою й магазин утримується у вікні ствольної коробки. Верхній набій, упираючись знизу в затворну раму, стискає пружину магазина.
При постановці перевідника на автоматичну стрільбу східчастий виріз у кришці ствольної коробки для рукоятки затворної рами звільняється, сектор перевідника перекриває східчастий виступ шептала одиночної стрільби, але не перешкоджає повороту спускового гачка. При відведенні затворної рами назад (на довжину вільного ходу) затворна рама, діючи переднім скосом фігурного вирізу на ведучий виступ затвора, повертає затвор ліворуч, бойові виступи затвора виходять із вирізів ствольної коробки - відбувається відкриття затвора, виступ затворної рами звільняє важіль автоспуску, а шептало автоспуску під дією пружини притискається до передньої площини курка.
При подальшому відведенні затворної рами разом з нею відходить назад затвор, відкриваючи канал ствола, зворотна пружина стискується, курок під дією затворної рами повертається на осі, бойова пружина закручується, бойовий взвод курка послідовно заскакує за фігурний виступ спускового гачка й під засувку сповільнювача курка, а потім курок стає на нижній виступ шептала автоспуску, важіль автоспуску при цьому піднімається нагору й стає на шляху руху виступу затворної рами.
Як тільки нижня площина затворної рами пройде вікно для магазина, набої під дією пружини магазина підіймуться нагору до упору верхнім набоєм у загин стінки магазина. При русі затворної рами вперед затвор виштовхує з магазина верхній набій, досилає його в набійник і закриває канал ствола.
При підході затвора до казенного зрізу ствола зачіп викидача заскакує в кільцеву проточку гільзи, затвор під дією скосу лівого вирізу ствольної коробки на скіс лівого бойового упору затвора, а потім, під дією фігурного вирізу затворної рами на ведучий виступ затвора, повертається навколо поздовжньої осі праворуч, бойові виступи затвора заходять за бойові упори ствольної коробки - затвор зачиняється. Затворна рама, продовжуючи рух вперед, своїм виступом повертає важіль автоспуску вперед і вниз, виводячи шептало автоспуску, з-під взводу автоспуску курка; курок під дією бойової пружини повертається, виходить з-під засувки сповільнювача й стає на бойовий звід (мал. 21).
Набої в магазині під дією пружини піднімаються догори до упору верхнім набоєм у затворну раму.Поставлений на запобіжник перевідник закриває східчастий виріз кришки ствольної коробки й стає на шляху руху рукоятки затворної рами назад; сектор перевідника повертається вперед і стає над правим прямокутним виступом спускового гачка (замикається спусковий гачок).
Робота частин і механізмів при стрільбі.
Робота частин і механізмів при автоматичній стрільбі. Для здійснення автоматичної стрільби необхідно поставити перевідник на автоматичну стрільбу (АВ), якщо він не був поставлений при заряджанні, і натиснути на спусковий гачок.
При постановці перевідника на автоматичну стрільбу сектор перевідника звільняє прямокутний виступ спускового гачка (відмикає спусковий гачок), але перекриває східчастий виступ шептала одиночної стрільби. Спусковий гачок отримує можливість повертатися навколо своєї осі, шептало одиночної стрільби від повороту разом зі спусковим гачком утримується сектором перевідника.
При натисканні на хвіст спускового гачка його фігурний виступ виходить із зачеплення з бойовим взводом курка. Курок під дією бойової пружини повертається на своїй осі й енергійно завдає удару по ударнику. Ударник бойком розбиває капсуль набою. Ударний склад капсуля набою запалюється, полум'я через затравні отвори в дні гільзи проникає до порохового заряду й запалює його. Відбувається постріл.
Куля під дією порохових газів рухається по каналу ствола; як тільки вона мине газовідвідний отвір, частина газів спрямовується через цей отвір у газову камеру, давить на газовий поршень штока й відкидає затворну раму назад. Відходячи назад, затворна рама (як і при відведенні її назад за рукоятку) переднім скосом фігурного вирізу повертає затвор навколо поздовжньої осі й виводить його бойові виступи через бойові упори ствольної коробки - відбувається відмикання затвора й відкривання каналу ствола, виступ затворної рами звільняє важіль автоспуску, він під дією пружини трохи піднімається нагору, і шептало автоспуску притискається до передньої площини курка. До цього часу куля залишає канал ствола.
Після вильоту кулі з каналу ствола порохові гази попадають у задню камеру полум'ягасника, розширюються й через отвір і конічний розтруб вилітають в атмосферу, чим забезпечується зменшення полум'я й звуку при пострілі.
Затворна рама із затвором по інерції продовжує рух назад: гільза, утримувана зачепом викидача, натрапляє на віддзеркальний виступ ствольної коробки й віддзеркалюється (викидається) назовні.
Надалі робота частин і механізмів, за винятком роботи курка й сповільнювача, відбувається так само, як і при заряджанні. Курок стає на верхній виступ шептала автоспуску й утримується на ньому при поверненні затворної рами із затвором у переднє положення. Після того як затвор дошле верхній набій з магазина в набійник, відбудеться закривання каналу ствола й запирання затвора, затворна рама, продовжуючи рух уперед, виведе шептало автоспуску з-під взводу автоспуску курка.
Курок під дією бойової пружини повертається й ударяє по засувці сповільнювача курка; сповільнювач повертається назад, підставляючи під удар курка передній виступ; внаслідок цих ударів по сповільнювачу рух курка вперед трохи сповільнюється, що дозволяє стволу після удару по ньому затворної рами із затвором прийняти положення, близьке до первісного, і цим поліпшити купчастість стрільби. Після удару по передньому виступу сповільнювача курок завдає удару по ударнику. Відбувається постріл. Робота частин і механізмів автомата повторюється. Автоматична стрільба буде тривати доти, поки натиснуто спусковий гачок й у магазині є набої.
Для припинення стрільби необхідно відпустити спусковий гачок. При цьому спусковий гачок під дією бойової пружини повернеться і його фігурний виступ встане на шляху руху бойового взводу курка, курок стає на бойовий взвод. Стрільба припиняється, але автомат залишається зарядженим, готовим до проведення подальшої автоматичної стрільби.