Білет № 29
1-й рівень ( по 1 балу)
1. Схема якого пристрою зображена на рисунку? D D D
а) асинхронний двійковий лічильник; C C C
б) синхронний двійковий лічильник; R R R
с) регістр зсуву.
2. Чи залежить тривалість звертання до пам’яті при зчитуванні від часу доступу до інформації?
( так, ні )
3. Як називається режим одночасної передачі інформації в зустрічних напрямках?
а) дуплексний;
б) симплексний;
в) напівдуплексний.
4. Вкажіть помилковий запис мовою Паскаль:
а) 5>10 б) true<0 в) x<>0 г) a or (not a)
5. Мікроконтролер в якому команда виконується за 12 тактів відноситься до МК з CISC-архітектурою.
( так, ні )
6. Дата на документі проставляється :
виконавцем
начальником структурного підрозділу
особою, яка його підписує
7. Щорічні звіти про роботу режимно-секретних органів:
Не складаються
Складаються за бажання керівника установи
Складаються в обов’язковому порядку
8. Які порівняння називаються рівносильними?
Порівняння називаються рівносильними, якщо вони мають однакові розв’язки
2-й рівень ( по 8 балів)
9. Записати числа +0,100111; +0,010110; -0,110110; -0,001011 в прямому, доповняльному і оберненому кодах.
10. Опишіть будову та принцип дії мікродвигуна постійного струму з порожнистим немагнітним якорем.
Двигун постійного струму з порожнистим немагнітним якорем (рис.5.1) має таку будову. Рухомою частиною є ал 1, порожнистий якір 2 та колектор 3. У порожнечі якоря розташовано осердя 4, що називається внутрішнім статором (нерухоме). На статорі знаходиться обмотка збудження 5 з осердям 6. Це – зовнішній статор.
EMBED Visio.Drawing.11
Порожнистий якір являє собою пластмасовий стакан, в який запресовано обмотку якоря. Обмотка також може наноситися на поверхню порожнистого якоря друкованим методом.
Така конструкція має переваги в порівнянні зі звичайним колекторним двигуном постійного струму:
- якір має дуже малу інерційність;
- якір не має феромагнітних ділянок, тому вплив реакції якоря незначний;
- через відсутність радіальних сил протягування якоря до статора зменшуються момент тертя та відповідно механічні втрати двигуна;
- якір немає зубців, тому індукція у зазорі розподіляється рівномірно, що спричиняє зникненню пульсацій.
11. Дайте характеристику системам телевізійного спостереження, опишіть принципи їх організації та порівняйте комп’ютерні та традиційні системи відеоспостереження.
Охоронне телебачення — найбільш розповсюджений технічний засіб охорони. Головна якість охоронного телебачення полягає в тім, що воно дозволяє не тільки фіксувати порушення режиму охорони об’єкта, але і контролювати ситуацію довкола нього, визначати причини спрацювання охоронної сигналізації, вести приховане спостереження і робити відеозапис місця або предмета, що охороняється, фіксуючи дії порушника.
Традиційні системи теленагляду, зокрема системи з прихованими камерами, можуть застосовуватися для широкого спектра об'єктів: від квартир, офісів і дач до складських приміщень, банків, магазинів, автомобільних стоянок тощо. Найпростіша система теленагляду складається з телевізійної камери і монітора. На “простих“ об’єктах встановлюють системи телевізійного спостереження, які містять не більше 4-х телекамер, монітор і прості засоби обробки відеосигналу. Такі системи дозволяють чітко розрізняти дрібні предмети, номери автомашин тощо, а комутатор дає можливість спостерігати на екрані монітора зображення в автоматичному режимі, послідовно від кожної камери, з певною періодичністю, обраною оператором. Для документування подій в системі передбачено відеомагнітофон з генератором часу і дати.
Комп'ютерні системи застосовуються для комплексного керування системами теленагляду, які здійснюють охорону і контроль доступу у приміщення як невеликих, так і великих офісів, банків тощо. Комп'ютерні системи забезпечують: перегляд кольорового і чорно-білого відеозображень від одного до шістнадцяти джерел відеосигналів одночасно або на вибір оператора; автоматичне або напівавтоматичне покадрове зберігання зображень у цифровому вигляді з заданою дискретністю; надання дати, часу, службових сигналів та іншої інформації на відеозображення; стискання і передавання їх по каналах обчислювальної мережі (локальна, глобальна), а також по каналах телефонного зв'язку через модем; покадровий перегляд збереженої відеоінформації з можливістю встановлення, вибірки і сортування за датою, часом, найменуванням об'єкта; оброблення відеозображення цифровими методами в реальному масштабі часу; дистанційне керування системою по телефонній лінії; підключення службових сигналів (сигнал тривоги, виклику і ін.) та можливість автоматичного керування системою за заданим алгоритмом.
12. Відобразіть схему функціональних залежностей для реляційної БД АЗС. Наведіть відповідну ER-діаграму.
EMBED Visio.Drawing.6
3-й рівень ( по 15 балів)
13. Визначити кодову відстань між комбінаціями А і В двійкового коду та записати всі комбінації, які знаходяться від комбінації А на кодовій віддалі d=3, коли А=01001, В=11101.
EMBED Equation.3 кодова віддаль рівна 2
Решта комбінацій:
EMBED Equation.3 EMBED Equation.3 EMBED Equation.3 EMBED Equation.3 EMBED Equation.3 EMBED Equation.3
14. Опишіть фізичну природу виникнення та охарактеризувати можливі шляхи утворення каналу побічних електромагнітних випромінювань і наводів, радіотехнічного, параметричного та хімічного каналів витоку інформації.
До каналів побічних електромагнітних випромінювань і наводів відносяться:
- перехоплення побічних електромагнітних випромінювань (ПЕМВ) елементів технічних засобів передачі інформації (ТЗПІ);
- перехоплення ПЕМВ на частотах роботи високочастотних (ВЧ) генераторів у ТЗПІ і ДТЗС;
- перехоплення ПЕМВ на частотах самозбудження підсилювачів низької частоти ТЗПІ;
Перехоплення побічних електромагнітних випромінювань ТЗПІ здійснюється засобами радіотехнічної розвідки, розміщеними поза контрольованою зоною
- зняття наводок ПЕМВ ТЗПІ зі сполучних ліній ДТЗС і сторонніх провідників: можливе шляхом безпосереднього підключення до сполучних ліній ДТЗС і сторонніх провідників, а також до систем електроживлення і заземлення ТЗПІ.
Параметричний канал витоку телекомунікаційної інф. утворюється шляхом „високочастотного опромінення” ТЗПІ. Для перехоплення інформації необхідні спеціальні високочастотні генератори з антенами, що мають вузькі діаграми спрямованості, і спеціальні радіоприймальні пристрої.
Параметричний канал витоку акустичної інф. утворюється шляхом „високочастотного опромінення” приміщення, де встановлені напівактивні закладні пристрої чи технічні засоби, що мають елементи, деякі параметри яких змінюються за законом зміни акустичного (мовного) сигналу. Для перехоплення інф. з даного каналу необхідний спеціальний передавач зі спрямованим випромінюванням і приймач.