Вступ
Метою даної виробничої аналітичної практики є закріплення теоретичних знань і набуття практичних навичок майбутньої професії на ДП «Кременецький лісгосп».
Під час практики студент набуває професійних умінь та навичок, необхідних для успішного виконання у майбутньому обов’язків економіста підприємства для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних ринкових і виробничих умовах, здійснювати організаційно-управлінську роботу.
Основним завданням виробничої практики – є поглиблення професійної підготовки спеціаліста економіста, ознайомлення і набуття досвіду на робочих місцях методики господарювання, формування вміння реально оцінювати переваги і недоліки різних методів господарювання, розвиток вміння аналізувати конкретні виробничі ситуації і приймати рішення.
Разом з цим завданням є збір основних планових і економічних даних, що характеризують планову і фактичну виробничо-господарську діяльність, техніко-економічні показники ефективності виробництва, інформації щодо системи взаємовідносин з партнерами, аналіз основних показників різних форм звітності.
Загальна характеристика підприємства
Державне підприємство «Кременецьке лісове господарство» засноване на державній формі власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України і входить до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового господарства таскладається з 8 лісництв.
Державне підприємство «Кременецьке лісове господарство» створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 р. № 133“ Про організаційну структуру управління лісовим господарством України “.
Підприємство створено з метою:
- ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення державного мисливського фонду на території мисливських угідь.
Державне підприємство «Кременецьке лісове господарство», надалі ДП«Кременецький лісгосп», здійснює свою діяльність на підставі:
Статуту (нова редакція), який затверджений наказом Держкомлісгоспу України від 10.03.2005 р. №150
Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, серія АОО №217288, виданого Кременецькою районною державною адміністрацією Тернопільської області, зміни до установчих документів проведено 10.03.2005 р. за №16401050001000098.
Довідки № 07-51 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданої головним управлінням статистики у Тернопільській області від 10.03.2005 р.
Основними напрямками діяльності Підприємства є:
- Проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності, створення насаджень із швидкоростучих і технічно цінних порід.
- 3дійснення заходів із заміни малоцінних низькопродуктивних насаджень на високопродуктивні, залісення малопродуктивних земель.
- Організація лісонасінневої справи і лісових розсадників.
- Збереження та посилення захисних властивостей лісів, лісонасаджень, що виконують захисні, водоохоронні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та рекреаційні функції.
- Поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів.
- Охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях та інших лісопорушень, притягнення до адміністративної відповідальності лісопорушників та стягнення з них збитків відповідно до чинного законодавства.
- Охорона лісів і захисних лісонасаджень від пожеж, здійснення протипожежних заходів, захист лісів від хвороб та шкідників.
- Облік лісових користувань.
- Виробництво продукції та товарів народного споживання, проведення лісозаготівельних та лісопильно-деревообробних робіт.
- Ведення мисливського господарства та контроль за дотриманням правил полювання.
- Здійснення біотехнічних заходів, що спрямовані на підвищення продуктивності і поліпшення якості мисливських угідь та зростання чисельності мисливських тварин.
- Організація та проведення полювання, в тому числі й полювання іноземними громадянами, реалізація мисливських тварин та продукції полювання, в тому числі і за кордон.
- Ведення рибного господарства.
- Ведення сільського господарства, в тому числі вирощування, заготівля, зберігання і переробка сільськогосподарської продукції та її реалізація.
- Облік лісового фонду і реєстрація всіх змін у його складі; розробка і подання по підлеглості матеріалів про розподіл лісів на групи та застосування лісових такс і зміну границь лісництв.
- Проведення матеріальної та грошової оцінки лісу на лісосіках, призначених до рубки; проведення рубок з додержанням діючих настанов і правил.
- Забезпечення підвищення продуктивності праці на основі механізації трудомістких лісокультурних і лісогосподарських робіт.
- Популяризація серед населення значення збереження і правильного використання лісів і захисних лісонасаджень; залучення громадськості до справи відтворення та охорони лісів,
- Здійснення капітального будівництва, ефективне використання виробничих фондів і капітальних вкладень, технічного переозброєння підприємства.
- Складання виробничих, фінансових та інших планів в межах установлених контрольних цифр та лімітів, балансів прибутків та витрат, кошторисів; подання їх по підлеглості та здійснення заходів по їх виконанню.
- Організація первинного обліку, складання зведених фінансових та статистичних звітів.
- Здійснення соціального захисту працівників, поліпшення їх житлових та культурно-побутових умов, організація торгового обслуговування та громадського харчування працівників, контроль за дотриманням законодавства з охорони праці.
- Визначення основних напрямків розвитку, підготовка пропозицій по створенню науково-технічних, технологічних, нормативних розробок, організація їх впровадження.
- Здійснення зовнішньо-економічної діяльності; співробітництво з міжнародними та іноземними організаціями і громадянами, відкриття валютних рахунків в установах банків.
- Торговельна діяльність у сфері оптової, роздрібної, комісійної торгівлі та громадського харчування по реалізації продукції, продовольчих і непродовольчих товарів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.
- Виробництво товарів народного споживання.
- Проведення робіт щодо сертифікації продукції та її штрих кодового маркування.
- Внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним та залізничним транспортом.
- Створення та експлуатація власної мережі багато профільних магазинів, пунктів харчування, побутового обслуговування населення.
- Розробка та реалізація інноваційних проектів з метою вдосконалення виробництва.
ДП «Кременецький лісгосп» є юридичною особою. Участь підприємства в асоціаціях, корпораціях, концернах та інших об’єднаннях здійснюється за рішенням управління Державного комітету лісового господарства України у встановленому законом порядку.
Майно ДП «Кременецький лісгосп» становлять основні фонди та оборотні засоби, кошти, а також інші цінності вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання. ДП «Кременецький лісгосп» володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству.
Підприємство самостійно планує свою діяльність, визначає стратегію та основні напрямки свого розвитку відповідно до галузевих науково-технічних прогнозів та пріоритетів, кон'юнктури ринку продукції, товарів, робіт, послуг та економічної ситуації.
Підприємство реалізує свою продукцію, послуги, залишки від виробництва за цінами, що формуються відповідно до умов економічної діяльності, а також у випадках, передбачених законодавством України, за фіксованими державними цінами.
Основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності Підприємства є прибуток (доход).
Чистий прибуток Підприємства, який залишається після покриття матеріальних та порівняних до них витрат, витрат на оплату праці, оплати відсотків по кредитам банків, податків та інших платежів та внесків до бюджету, передбачених законодавством України, відрахувань у галузеві інвестиційні фонди, залишається у його розпорядженні.
Підприємство утворює цільові фонди, призначені для покриття витрат, пов'язаних з своєю діяльністю:
-амортизаційний фонд;
- фонд розвитку виробництва;
- фонд споживання;
- резервний фонд.
Джерелом формування фінансових ресурсів Підприємства може бути бюджетне фінансування та прибуток (доход), амортизаційні відрахування, кошти, одержані від продажу цінних паперів, безоплатні або благодійні внески членів трудового колективу, підприємств, організацій, громадян та інші надходження, включаючи централізовані капітальні вкладення та кредити.
Трудові відносини в ДП регулюються чинним законодавством України про працю.
Припинення діяльності підприємства здійснюється шляхом його реорганізації чи ліквідації. Реорганізація здійснюється за рішенням вищого органу підприємства., а ліквідоване підприємство може бути у випадку збитковості його діяльності, за рішенням вищого органу, на підставі рішення суду чи арбітражного суду, у випадку визнання підприємства банкрутом та в інших випадках передбачених законодавством.
2.Оцінка техніко-економічних показників діяльності підприємства.
Дані показники представимо у таблиці 1.:
Таблиця 1
Основні техніко-економічні показники діяльності підприємства
Показники
Один. вим.

2006
рік

2007
рік

Відхилення





Абсолютне
Відносне,
%

1
2
3
4
5
6

1.Витрати на ведення лісового господарства і мисливтва, охорона і захист лісів в лісовому фонді :
тис. грн.

8319,1

9722,7

1403,6

14,5

в т.т. за рахунок бюджетних коштів
тис. грн.
840,3
1089,3
249
29,6

2.Питома вага бюджетного фінансування у витратах на ведення лісового господарства
%
10,1
11,2

1,1

9,9

із витрат на ведення лісового господарства:
 





3.Рубки догляду за лісом
га
1054
1513
459
43,5


мЗ
27713
28895
1182
4,3

-в т.ч. за молодняками
га
330
325
-5
-1,6

4.Інші рубки, пов'язані з веденням лісового господарства
га
711
819
108
15,2


мЗ
18240
19902
1662
9,1

5.Рубки головного користування
га
130
130
0
-


мЗ
23308
23307
-1
-0,01

6.Лісовідновлення в ДЛФ
га
153
126
-27
-17,7

-в т.ч. посів і посадка лісу
га
135
116
-19
-14,1

7.Заготівля насіння
кг
3581
11829
8248
230,3

8.Доповнення лісових культур
га
268
274
6
2,2

9.Догляд за лісовими культурами
га
942
1555
613
65,1

10.Лісопатологічне обстеження
га
5000
5000
0
-

11.Витрати на створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг
тис. грн.

124,1

189,5

65,4

52,7

12.Обсяг реалізації продукції
тис.грн.

9103,0

10297,7

1194,7

13,1

13.Рентабельність реалізованої продукції
%
3,0
1,7
-1,3
-44

14.Рентабельність підприємства
15.Фінансовий результат від звич. діяльності до оподаткування
%
тис. грн.
2,2
242,8
1,01
151,5
-1,19
-54,1

16.Чистий прибуток
тис. грн.
128,2
67,0
-61,2
-47,7

17.Собівартість 1м3 деревини з верхнього складу
грн.
82
82,66
0,66
0,008

18.Вартість 1 м3 продукції з верхнього складу
грн.
118,29
120,61
2,32
1,9

19.Собівартість 1 м3 вивезеної деревини
грн
179,99
190,21
10,22
5,7

20.Вартість лісопродукції в оптових цінах з урахуваннням верхнього і нижнього складів, без ПДВ.
тис.грн.
7737,7
8768,0
1030,3
13,3

21.Відпускна вартість 1 м3 деревини з нижнього складу
грн..
189,96
200,7
10,74
5,7

22. Фондовіддача
грн/грн
3,39
3,47
0,8
2,4

23. Виробіток в розрахунку на 1-го працюючого у лісопромисловому комплексі
грн/чол

172,86

253,18

80,32

46,47

24.Середньомісячна заробітна плата одного працівника
грн.
741,7
1032,9
291,2
39,26

25.Середньооблікова чисельність персоналу в еквіваленті повної зайнятості
чол.
332
288
-44
-13,3


З даних таблиці ми бачимо, що з кожним роком збільшуються витрати на ведення лісового господарства ( на 14,5%), що свідчить про підвищення рівня обслуговування лісового фонду. В свою чергу на 29,6% збільшились асигнування з бюджету у 2007 році по даній статті.
Слід відзначити збереження на сталому рівні обсягу рубок головного користування, що свідчить про сталість господарювання (130 га). У 2,5 рази збільшився у 2007 році обсяг заготівлі насіння, що вказує на наявність вільних земель для посадки лісу, а також те, що підприємство дбає про відновлення лісового фонду належних йому земель.
На підприємстві у 2007 році на 1194,7 тис. грн. зріс обсяг реалізації, хоча в свою чергу рентабельність реалізації продукції знизилась на 1,3%, а загальна рентабельність підприємства на 1,19%, що потягнуло за собою зниження чистого прибутку з 128,2 тис.грн. до 67 тис.грн. Дані зміни можуть бути викликані ринковими факторами,підвищенням собівартості продукції, а саме, інших операційних витрат.
У 2007році зросла на 5,7% собівартість вивезеної деревини, а також незначно собівартість 1 м3 деревини з верхнього складу та її вартість, що викликано загальним підвищенням вартості обробки деревини та техсировини.
Відпускна вартість 1 м3 деревини з нижнього складу на 10,74 грн. Дана тенденція могла потягнути за собою зниження рентабельності реалізації продукції.
Підвищення рівня виробітку у 2007 році викликано оптимізацією ( скороченням) кількості працюючих та оновленням, модернізацією активної частини основних фондів у лісопромисловому комплексі.
Позитивною тенденцією є підвищення рівня фондовіддачі на 0,8 грн/грн. у 2007 році, що свідчить про підвищення рівня використання основних фондів, а також підвищення рівня віддачі основних фондів, що викликано проведеною модернізацією активної частини овф (придбанням нових верстатів на нижньому складі ).
Дані показники свідчать про зниження ефективності діяльності підприємства у 2007 році у зв’язку із зниженням основних економічних та фінансових результатів діяльності.
Потрібно відзначити підвищення середньої зарплати на 39%, що свідчить про ефективність соціальної стратегії підприємства та галузі. Дана зміна також
викликана зниженням середньооблікової чисельності працівників на 44 особи.
3.Оцінка змін капіталу підприємства
На основі показників балансу оцінимо динаміку змін капіталу ДП ДП«Кременецький лісгосп» та дослідимо структурні зрушення за три останніх роки ( табл.2)
Таблиця 2
Структурно-динамічний аналіз капіталу підприємства за 2005-2007 рр.

п/п
Показники
2005рік
2006рік
2007рік
Відхилення






2006-2005рр.
2007-2006рр






Абсол.
%
Абсол.
%

1
2
3
4
5
6
7
8
9

1.
Статутний капітал, тис.грн
2685
2684,9
2684,9
-0,1
-0,001
0
-


- у % до власного капіталу
91,9
93,1
88,8
1,2
-
-4,3
-

2.
Інший додатковий капітал, тис.грн

106

106,4

106,4

-0,4

0,003

0

-


-у % до власного капіталу
3,6
3,7
3,5
0,1
-
-0,2
-

3.
Додатковий вкладений капітал, тис.грн.

-

92,2

233,9

-

-

141,7

153,7


-у % до власного капіталу

-
3,2
7,7
-
-
4,5
-

4.
Нерозподілений прибуток, тис.грн

131

-

-

-131

-

-

-


-у % до власного капіталу
4,5
-
-
-4,5
-
-
-

5.
Разом власний капітал, тис.грн
2922
2883,5
3025,2
-38,5
-1,3
141,7
4,9

6.
Реальний власний капітал, тис.грн

2922

2883,5

3025,2

-38,5

-1,3

141,7

4,9

7.
Різниця реального власного капіталу та статутного
237
198,6
340,3
-38,4
-16,2
141,7
71,3



З даної таблиці видно, що статутний капітал підприємства за період 2005-2007 роки у вартісному значенні майже не змінюється, хоча у відсотках до власного капіталу знизився у 2007 році на 4,3% порівняно з 2005 роком. Визначальний вплив на таку зміну спричинило підвищення у 2007 році частки додатково вкладеного капіталу, який зріс на 141,7 тис.грн., тобто на 153,7%..Найбільш реальним поясненням зростанням даної статті є підвищення рівня державних асигнувань у 2007 році або за рахунок дооцінки основних засобів. На ту ж суму зріс власний капітал у 2007 році, а саме, на 4,9% порівняно з 2006 роком.
Інший додатковий капітал за досліджуваний період залишився на одному рівні. Наявність у 2005 році нерозподіленого прибутку (131 тис.грн.) свідчить про вільні кошти у розпорядженні підприємства, хоча у наступних роках ці кошти знаходять своє застосування у діяльності.
Реальний власний капітал дорівнює власному капіталу, що свідчить про відсутність на балансі підприємства неоплаченого, вилученого капіталу, доходів майбутніх періодів і вказує на фінансову стійкість підприємства.
Показник різниці реального власного капіталу та статутного має позитивну зростаючу тенденцію, що вказує на розширення діяльності підприємства та виконання мінімальної умови фінансової стійкості.
Аналіз структури та динаміки власного капіталу ДП вказує на фінансову стійкість та незалежність підприємства, а також позитивні тенденції у веденні господарювання.
4.Аналіз ефективності використання робочого часу та робочої сили на підприємстві
Облік використання робочого часу на підприємстві здійснюється за допомогою документа Форма №3-ПВ „ Звіт про використання робочого часу”. Згідно даних цього документа проведемо аналіз ефективності використання робочого часу у таблиці 3.
Таблиця 3
Аналіз ефективності використання робочого часу за 2006-2007 рр.

п/п
Назва
показників
Роки
Відхилення



2006
2007
2007/2006



Людино-годин
Людино-годин
Абсол
%

1
2
3
4
5
6

1
Максимально можливий фонд робочого часу
660345
562126
-98219
-15

2
Відпрацьовано, всього
563676
499537
-64139
-11,4

3
Не відпрацьовано, всього
96669
62589
-34080
-35,3

4
Табельний фонд робочого часу
596606
526588
-70018
-11,8

5
Корисний фонд робочого часу
570505
500462
-70043
-12,3

6
Коеф. використаня максимально можливого фонду робочого часу
0,854
0,889
0,035
-

7
Коеф. використаня табельного фонду робочого часу
0,945
0,948
0,003
-

8
Коеф використаня корисного фонду робочого часу
0,988
0,998
0,01
-


Дані таблиці вказують на зниження основних характеристик відпрацьованого часу у 2007 році порівняно з 2006р., що викликано зниженням кількості працюючих на 44 особи. Дані зрушення призвели до підвищення коефіцієнта використання максимально можливого та табельного фонду робочого часу, відповідно на 0,035 та 0,003, що свідчить про покращення використання робочого часу на підприємстві та зниження втрат по даному показнику. Інтегральним показником даної таблиці є коефіцієнт використання корисного фонду робочого часу, який досяг у 2007 році майже максимального значення 0,998 і відображає в собі вищезгадані позитивні тенденції та свідчить про оптимізацію використання робочого часу на підприємстві.
Оцінку рівня використання робочої сили на підприємстві можна відобразити наступною таблицею:
Таблиця 4
Аналіз ефективності використання робочої сили на підприємстві

п/п
Назва показників
Одиниця виміру
Роки
Відхилення




2006
2007
2007/2006






Абсол.
%

1
2
3
4
5
6
7

1
Середньооблікова кількість штатних працівників
осіб
332
288
-44
-13,3

2
Прийнято працівників
осіб
56
48
-8
-14,3

3
Вибуло працівників
осіб
136
92
-44
-32,4

4
Коеф. обороту по прийому

0,17
0,17
-
-

5
Коеф. обороту по звільненню

0,41
0,32
-0,09
-12

6
Плинність кадрів
%
23,8
3,82
-20,48
-

7
Середня заробітна плата (лісопромисловий комплекс),
грн
606,6
853,73
247,13
40,7

8
Виробіток в розрахунку на одного працюючого, (лісопромисловий комплекс)
грн/чол

172,86

253,18
80,32
46,5

9
Темп росту ПП
%
-
146,47
-
-

10
Темп росту заробітної плати
%
-
140,74
-
-

11
Коеф. випередження

-
1,041
-


Дані таблиці відображають підвищення ефективності використання робочої сили на підприємстві, що втілюється у зниженні на 20,48% показника плинності кадрів та свідчить про те, що за період підприємство провело оптимізацію кадрового складу та вийшло на необхідний рівень забезпечення працівниками. Про дані процеси свідчать показники обороту по прийому та звільненню, які за період досягли високого рівня 0,17 та 0,32.
Слід відзначити підвищення на 40,7% середньої заробітної плати у лісопромисловому комплексі та на 40,7% виробітку одного працюючого на нижньому складі, що свідчить про підвищення рівня використання робочої сили на підприємстві.
Інтегральним показником, що відображає перелічені зміни є коефіцієнт випередження, який склав за період 1,041 і показує перевищення темпів росту продуктивності праці над темпами росту заробітної плати на 4,1%, що характеризує діяльність підприємства з позитивної сторони і має носити позитивний вплив на зниження собівартості та підвищення обсягів реалізації, вказує на ефективність використання робочої сили на підприємстві
5.Аналіз основних фондів підприємства
Даний аналіз здійснимо на основі даних звіту 11-ОФ „Звіт про наявність, рух та амортизацію основних фондів” та представимо у наступній таблиці:
Таблиця 5
Аналіз динаміки основних фондів
№ п/п

Показники

Роки
Відхилення




2006

2007
2007/2006





Абсол.
%

1
2
3
4
5
6

1
Основні фонди, всього, тис.грн.
6211,1
7014,2
803,1
12,9

1.1
Будинки, споруди та передавальні пристрої

4739

4764,2

25,2

0,5

1.2
Машини та обладнання
440,3
820,5
380,2
86,4

1.3
Транспортні засоби
653,6
808,4
154,8
23,7


1.4
Інструменти, прилади, інвентар (меблі)

177,7

253,2

75,5

42,3

1.5
Робоча і продуктивна худоба
14,1
19,6
5,5
39

1.6
Інші основні засоби
168,9
323,2
154,3
91,4

1.7
Інші необоротні матеріальні активи
17,5
25,1
7,2
43,4

2
Знос основних засобів, тис.грн.
231,9
250,8
19,9
8,2

3.
Темпи росту основних фондів, %
-
112,9
-
-

4
Темпи росту зносу, %
-
108,2
-
-


Ознайомившись з динамікою зміни основних фондів підприємства за період 2006-2007 роки, ми бачимо, що у 2006 році загальна сума основних фондів зросла на 803,1 тис.грн. Найбільшу вагу даних зрушень викликали інвестиції підприємства у придбання деревообробних машин та обладнання для нижнього складу. Частину даних вкладень було профінансовано за рахунок бюджетних асигнувань. Як бачимо усі проаналізовані статті мають позитивну зростаючу тенденцію, що свідчить про нарощення обсягів діяльності підприємством та, відповідно, додаткову потребу в основних фондах. Також у 2007 році підприємством було придбано легковий автомобіль для власних потреб.
Також за період було оновлено технічне та комунікаційне забезпечення лісництв, що викликало зростання на 91,4% суми інших основних засобів.
Незважаючи на таке значне зростання основних фондів темп росту зносу склав лише 8,2%, тоді як темп росту основних фондів 12,9%. Дані показники показують перевищення темпів росту основних фондів над темпами росту зносу, що свідчить про ефективне використання підприємством своїх потужностей та основних фондів та виправдовує вкладення в основні засоби підприємства.
6. Аналіз „Звіту про фінансові результати”

У даному розділі здійснимо аналіз на основі „Звіту про фінансові результати”, співставивши темпи росту обсягів реалізації та темпи росту розміру валового прибутку. Розрахунок представимо у наступній таблиці:
Таблиця 6
Загальна оцінка ділової активності підприємства за якісними критеріями
№ п/п
Показники
2005
2006
2007
Відхилення, +/-






2006/2005
2007/2006

1
2
3
4
5
6
7

1.
Обсяг реалізації, тис.грн.
8390
9103
10297,7
713
1194,7

2.
Темп росту обсягу реалізації продукції

-
1,09
1,13
-
0,04

3.
Валовий прибуток, тис.грн.
2879
2801
3220,7
-78
419,7

4.
Темп росту валового прибутку

-
0,97
1,15
-
0,18

Співставивши темпи росту обсягу реалізації та темпи росту валового прибутку за 2005-2007 роки можна сказати, що, незважаючи на незначне спадання валового прибутку у 2006році (-78 тис.грн), показник має позитивну зростаючу тенденцію (темп росту у 2007році склав 115%) і темпи його росту перевищують темпи зростання обсягу реалізації продукції (в середньому 111,5% за період), що свідчить про ефективність управління підприємством, дієвість збутової та маркетингової політики. Дана тенденція пояснюється чітко налагодженими каналами збуту продукції, постійні контакти із споживачами продукції. Також слід відзначити, що весь обсяг продукції підприємства знаходить свого покупця і не затримується на складах готової продукції.
7.Структурно-динамічний аналіз витрат підприємства за економічними елементами
За даними форми №2 „Звіту про фінансові результати” здійснимо структурно-динамічний аналіз витрат підприємства за економічними елементами у таблиці 7.
Таблиця 7
Структурно-динамічний аналіз витрат підприємства (у тис.грн.)

Найменування показника



Відхилення

п/п

2005
2006
2007
2006-2005рр.
2007-2006рр.



абс.
Пв,%
абс.
Пв,%
абс.
Пв,%
абсол.
%
абсол.
%

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

1
Матеріальні затрати
2623
29,66
3131,9
32,68
4132,5
35,62
508,9
3,02
1000,6
2,94

2
Витрати на оплату праці
2756
31,16
2779,2
29
3403,3
29,34
23,2
-2,16
624,1
0,34

3
Відрахування на соціальні заходи
1047
11,84
1028,7
10,73
1258,2
10,85
-18,3
-1,11
229,5
0,12

4
Амортизація
268
3,03
252,5
2,63
250,8
2,16
-15,5
-0,4
-1,7
-0,47

5
Інші операційні витрати
2150
24,31
2391,7
24,96
2555,4
22,03
241,7
0,63
163,7
-2,93

6
Разом
8844
100
9584
100
11600,2
100
740
-
2016,2
-


Провівши структурно-динамічний аналіз елементів витрат підприємства за період 2005- 2007 року можна зробити наступні висновки: за період доля матеріальних витрат у загальній структурі зросла на 5,96%, що відображає щорічне нарощення обсягів виробництва підприємством та відображається у підвищення собівартості продукції лісопромислового комплексу. Елемент витрат на оплату праці хоча і підвищувався у абсолютному значенні, проте питома вага його по рокам спадала з 31,16% до 29,34% без чіткої тенденції. Дані зміни можна пояснити коливанням середньооблікової чисельності працівників та щорічним підвищення фонду оплати праці на підприємстві та середньої зарплати. Дана тенденція пояснює і динаміку зміни елемента відрахувань на соціальні заходи.
Спадаюча динаміка зміни амортизаційних відрахувань (питома вага знизилась із 3,03% до 2,16%) відображає ефективне та раціональне використання підприємством основних фондів в часі та по потужності. Дані зміни досягнуті за рахунок модернізації та придбання нових деревообробних верстатів та пил. Підприємство у 2006-2007 році здійснювало покупку нових основних фондів, що відображено у його балансі. Зниження питомої ваги інших операційних витрат( хоча сума збільшувалась, що призвело до зростання собівартості на зниження чистого прибутку) за період на 2,28% свідчить про оптимізацію використання витрат даного елементу.
Загальна сума витрат за період має зростаючу тенденцію, що пояснюється постійним нарощенням обсягів виробництва та реалізації, а також тим, що з кожним роком вартість ресурсів задіяних у процесі виробництва зростає і підприємству доводиться платити більше.
8. Аналіз грошових коштів
На основі „ Звіту про рух грошових коштів” проведемо аналіз руху грошових коштів на підприємстві за період 2005-2007 рр., результати представимо у наступній таблиці:
Таблиця 8

п/п
Показники
2005
2006
2007
Відхилення






2006-2005рр.
2007-2006рр.

1
2
3
4
5
6
7

1
Чистий грошовий потік від операц.діяльності, тис.грн.
282
558,1
378,9
276,1
-179,2

2
Чистий грошовий потік від інвест.діяльності, тис.грн.
-187
-165,5
-435,8
21,5
-270,3

3
Чистий грошовий потік від фін. діяльності, тис.грн.
-166
-339
-4,3
-173
334,7

4
Чистий рух коштів за звітний період, тис.грн.
-71
53,6
-52,6
124,6
-106,2

Аналіз грошових потоків підприємства
Ознайомившись з динамікою зміни основних показників «Звіту про рух грошових коштів» за період 2005-2007 роки можна зробити наступні висновки. У 2005 році підприємство за рахунок операційної діяльності намагалось погасити витрати інвестиційної та фінансової діяльності, хоча даних надходжень не вистачило, тому у 2005 році чистий рух коштів склав -71 тис.грн., що відображає негативні тенденції у ведені фінансової діяльності.
У 2006 році підприємству вдалося за рахунок надходжень від операційної діяльності погасити видатки інвестиційної та фінансової діяльності(що відображається підвищенням обсягів реалізації та чистого прибутку). Тому за даний період позитивне значення чистого руху грошових коштів (+53,6) класифікує підприємство, як «хороше» за схемою аналізу грошових потоків. У 2007 році позитивної тенденції не вдалося зберегти по причині збільшення собівартості та видатків на придбання основних фондів на 294,4 тис.грн., що негативно відобразилось на сумі чистого руху грошових коштів. Як бачимо чіткої тенденції немає, хоча за рахунок оновлення та модернізації основних фондів підприємство зможе збільшити надходження від операційної діяльності і тим самим вийти на позитивне значення суми чистого руху грошових коштів.
9. Система планування підприємницької діяльності
Плануванням на підприємстві займається планово-економічний відділ до компетенції якого входить розробка планів техніко-економічних показників, планової калькуляції, фінансових планів підприємства та окремих лісництв, окремих виробничих планів.
На ДП «Кременецький лісгосп» використовується такий вид планування, як оперативно-календарне основним завданням якого є конкретизація показників поточного плану з метою організації ритмічної та безперервної роботи підприємства та його структурних підрозділів. Даний вид планування найбільш широко використовується при розробці планів проведення рубок різного користування, лісовідновлення, чорнової обробки деревини.
На підприємстві широко застосовується принцип «участі» при плануванні діяльності. До розробки планів, що стосуються лісогосподарської діяльності залучаються керівники лісгоспів, лісничі, тобто особи, які безпосередньо приймають участь і контролюють виконання даних планів.
Переважно плани розробляються на 1 рік, хоча на підприємстві застосовується і більш перспективне планування, що може стосуватися посіву та садіння лісових культур, догляду за лісом, мисливства.
При плануванні діяльності лісопромислового комплексу переважно застосовується нормативний метод.
По закінченню звітного періоду показники планів узагальнюються, аналізуються та робляться висновки про ступінь виконання планів та ефективність планування діяльності підприємства. Це відображається у таких документах: «показники виконання фінансового плану», «Звіт про виконання виробничих завдань по лісовому господарству», «показники виконання виробничих завдань» та ін.. За виконанням планів ведеться постійний оперативний контроль на місцях.
10. Взаємовідносини з партнерами: побудова договорів на постачання та збут, виконання договірних зобов’зань.
Підприємство реалізує свою продукцію через договір купівлі-продажу або зо допомогою аукціону
У випадку придбання товару з покупцем укладається договір в якому вказуються :
- предмет договору;
- якість товару;
- ціна та загальна сума договору ;
- умови і терміни поставки;
- пакування та маркування;
- приймання товару;
- порядок розрахунків;
- обов’язки сторін;
- форс-мажор (у випадку неможливості виконання однією із сторін своїх зобов'язань за даним договором з причин дії обставин непоборної сили, заборонних заходів державних органів, аварій, військових та диверсійних дій, блокади та надзвичайних обставин, які підтверджені належно завіреним документом, виданим Торгово-промисловою палатою України, потерпіла сторона негайно повідомляє про це іншу сторону та узгоджує з нею умови відстрочки виконання обов'язків);
- розгляд спірних питань (усі спірні питання, що виникають при виконанні даного договору, вирішуються шляхом переговорів, усі спірні питання між сторонами, з яких не було досягнуто взаємної згоди, вирішуються у відповідності до даного договору та законодавства України.);
- заключні положення ( наприклад інформація про те ,що даний договір вступає в силу з моменту реєстрації його на біржі, всі зміни та доповнення до даного договору діють тільки у тому випадку, коли вони оформлені в письмовій формі, підписані уповноваженими представниками обох сторін та зареєстровані на біржі та ін.).
Про результати проведення аукціону ( якщо виникла необхідність реалізації продукції даним способом) із продажу товару (ресурсів необробленої деревини) підприємством складається Аукціонне свідоцтво, де містяться дані як про продавця так і про покупця, кількість, назва асортименту, характеристика лота, ціна та ін.
Підприємство у повній мірі виконує свої договірні зобов’язання, тому на балансі підприємства відсутні виплати за штрафними санкціями та інші види покарань.
У підприємства не виникає проблем з пошуком покупця для своєї продукції, а також діє чітко відлагоджена система взаємодії з постійними партнерами.
11. Заходи щодо підвищення ефективності підприємницької діяльності
Пошук резервів підвищення ефективності діяльності підприємства зобразимо за допомогою рис.2.

Рис.1
На підприємстві постійно ведеться робота щодо пошуку резервів підвищення ефективності діяльності у якій задіяний керівний склад та провідні спеціалісти.
Схема, що пропонується, окреслює загальні напрямки аналізу об'єкта. Перший з них — ресурсний — відображає першочергову необхідність аналізу ефективності використання наявної матеріальної бази виробництва та живої праці. При цьому слід враховувати рівень завантаження обладнання в часі, структуру собівартості продукції, що виготовляється, з точки зору співвідношення в ній часток амортизації, матеріальних витрат, витрат на оплату праці. Зазначені показники слід розглянути в динаміці, а також по можливості порівняти з показниками найближчих конкурентів. Для оборотних фондів найважливішим показником є швидкість їх обороту, отже, слід проаналізувати чинники її збільшення, зокрема такі:
зменшення обсягів незавершеного виробництва;
удосконалення системи матеріально-технічного забезпечення з метою оптимізації виробничих запасів;
прискорення реалізації готової продукції (активізація маркетингової діяльності);
зменшення обсягів дебіторської заборгованості.
Крім того, слід звернути увагу і на інші напрямки раціоналізації використання матеріальних ресурсів:
проаналізувати основні причини втрат та нераціонального використання ресурсів;
забезпечити обґрунтоване нормування витрат матеріалів;
організувати використання вторинних ресурсів;
створити систему заохочення за економію сировини, енергії та матеріалів й відпрацювати її дійовість;
акцентувати увагу на використанні сучасних високотехнологічних матеріалів.
Що стосується аналізу ефективності використання трудового потенціалу підприємства, то тут слід зосередити увагу на таких аспектах:
внутрішньо змінні втрати робочого часу;
втрати робочого часу внаслідок плинності кадрів;
рівень використання засобів механізації, автоматизації праці та комп'ютерної техніки;
аналіз системи стимулювання працюючих;
визначення професійно-кваліфікаційної структури працюючих.
У межах другого, тобто організаційного, напрямку здійснюється пошук можливостей підвищення ефективності тих процесів, що відбуваються на підприємстві. При цьому насамперед увага звертається на ефективність управління.
Важливою складовою ефективності підприємства, а отже, і значним резервом її підвищення, є організація виробничого процесу. У конкретних умовах підприємства слід проаналізувати всі аспекти, що визначають ефективність організації робіт, від рівня робочого місця окремого робітника чи спеціаліста до рівня підприємства в цілому.
Найбільш широко на підприємстві застосовують такі резерви,як підвищення ефективності використання персоналу шляхом оптимізації кадрового складу, реструктуризації та атестації, а також технологічний резерв, тобто капіталовкладення в основні фонди.