1)Існують дві основні форми спеціал-ії-технологічна і предметна.
Технологічна представляє виконання цехами п-ва певної частини технолог-го процесу.Підрозділи створюються за принципом технологічної однорідності.Технолог-на форма спеціалізації цехів і технологічна виробнича структура характерні для під-в одиничного та дрібносерійного виробництва які випускають різноманітну та нестійку номенклатуру виробів.
Предметна-основні цехи п-ва спеціалізуються на виготовленні будь-якого виробу,групи однорідних виробів,вузлів,деталей з використанням найрізноматніших технологічних процесів і операцій. У цехах предм-ої спеціалізації здійснюється замкненний цикл вироб-ва у звязку з чим їх називають предметно-замкнутими.
Поширеним типом виробничої структури для під-в багатьох галузей промисловості є предметно-технологічна спеціалізація або змішана,яка характеризується наявністю на під-ві основних цехів,що організовані як за технологічною так і за предметною ознакою;як різновид цієї спеціалізації використовують предметну подетальну чи предметно повузлову спеціа-ію цехів з неповним циклом вироб-ва продукції.
Спеціалізація та кооперування у вироб-ві скорочують к-ть структурних підрозділів і спрощують їхні взаємозвязки.Вироб-во може спеціалізуватися на одній із фаз вироб-го процесу,проте воно може спеціалізуватися також на всіх фазах вироб-ва продукції (від отримання замовлень до постачання виробу замовнику).
Широка спеціалізація дає можливість мінімізувати витрати,скоротити тривалість циклу вироб-ва продукції,підвищити її якість та конкуренто спромож-ть.Тенденція світового роз-ку-це вузькоспеціалізовані п-ва.
2)Орієнтація вироб-ва.Розширення предметної спеціалізації сприяє збільшенню к-ті виробничих процесів,виготовлення науково містких і капіталомістких виробів.Вироб-ча структура таких під-в зорієнтована на розвиток технологій та вимагає формування виробничих підрозділів з жорсткою залежністю від технологічного процесу.Водночас існує багато під-в з орієнтацією вироб-ої структури на продукт (виготовлення декілька простих подібних видів продукції).Складність продукції та способів її вироб-ва обумовлюють орієнтацію вироб-их під-в та безпосередньо впливають на прийняття структурних рішень.
3)Організаційне середовище. Елементи організаційного середовища ( управлінська культура вироб-ва).Ці елементи характеризують потенційні можливості розвитку вироб-ої структури та створюють умови для формування нових структурних підрозділів.
4)Місце розташування вироб-ва та структурних підрозділів найчастіше визначається вимогами клієнтів у тому чи іншому регіоні.Глобалізація вироб-ої бази передбачає роєташування нових вироб-в у регіонах де можливо забезпечити мінімум витрат насамперед за рахунок дешевих ресурсів,наближення до ринків збуту та пільгових умов господарювання.
Висновок: Завданням створення раціон-ої вироб-ої структури під-ва або розроблення рекомендацій щодо її удосконалення полягає у пошукутакого варіанта виробничої структури який би найкраще відповідав критерію “керованості проекту” і відповідно сприяв підвищенню ефективності управління ним.
(Критерії “керованості”-максимально можливе спрощення його вироб-ї структури,скорочення к-ті елементів системи спрощення звязків між ними та підвищення стабільності функціонування системи).