Прибуток виражає основну мету і кінцевий результат діяльності підприємства. Стимулювання через участь у прибутку здійснюється у формі виплат із прибутку, тобто певна частина прибутку розподіляється між працівниками. Виплати персоналу з прибутку поділяються на два види:
1.Виплати за участь у капіталі
2.Виплати за результати діяльності
Виплати працівникам за участь у капіталі стосуються передусім акціонерних під-ств, такі виплати здійснюються у формі щорічних дивідендів тим працівникам які є власниками акцій підприємства.
Джерелом виплат дивідендів є прибуток під-ства, інколи дивіденди виплачуються і не грошима, а акціями шляхом додаткового їх випуску. Таку форму розрахунків часто застосовують компанії, які швидко розвиваються і потребують коштів на інвестування. Таким чином підприємство зберігає гроші, а акціонери додатково одержують акції. При цьому треба мати на увазі що форма виплати дивідендів впливає на структуру балансу підприємства: у разі грошової виплати дивідендів на суму виплат зменшується актив і пасив. При цьому зменшується ліквідність і частка власного капіталу. Якщо дивіденди виплачуються через додатковий випуск акцій, то актив не змінюється, а у пасиві змінюється структура власного капіталу, тобто збільшується статутний капітал. Також при виплаті дивідендів через додатковий випуск акцій зменшується так звана внутрішня бухгалтерська ціна акцій.
Досить ефективним і поширеним є стимулювання працівників із прибутку не пов’язане з відносинами власності.
Для підрозділів центрів-витрат виплати із прибутку працівникам підрозділів здійснюється централізовано на основі певної системи оцінки результатів роботи, такі виплати можуть бути періодичними, декілька разів на рік, так звані бонуси, можуть бути виплати за окремі результати роботи, виплати пов’язані з видатними датами (ювілеї), виплати у вигляді матеріальної допомоги.
Для підрозділів центрів прибутку стимулювання здійснюється децентралізовано і має форми індивідуального та колективного заохочення.