Висновки
У даній лабораторній роботі досліджувалася залежність місячних витрат домогосподарств на продукти харчування Q від наявного місячного доходу D, де витрати – залежна змінна (у), а доход – незалежна змінна (х).
Аналіз діаграми розсіювання показав, що зв'язок між змінними можна представити у вигляді парної класичної лінійної регресійної моделі.
Теоретична модель має вигляд:
EMBED Equation.3 ,
Вибіркове рівняння регресії має вигляд:
EMBED Equation.3 ;
Вибіркова економетрична модель має вигляд:
EMBED Equation.3 EMBED Equation.3
EMBED Equation.3 Використовуючи однокроковий метод найменших квадратів знайшли
оцінки параметрів моделі: EMBED Equation.3 , EMBED Equation.3 .
Оцінка рівняння регресії має вигляд: у= 2,6+0,26х;
Коефіцієнт парної кореляції = 0,98. Це означає, що між доходом і витратами є тісний прямий зв'язок.
Коефіцієнт детермінації = 0,96. Це означає, що на 96% доходи впливають на зміну витрат, а 4% - це вплив інших неврахованих в моделі факторів.
Порівнюючи розрахункове значення критерію Фішера з критичним можна зробити висновок, що дана економетрична модель є статистично значимою (адекватною).
Порівнюючи розрахункові значення критерію Ст’юдента з критичним, можна зробити висновок, що параметри EMBED Equation.3 , EMBED Equation.3 є статистично значимими.
Т-тестування вибіркового коефіцієнта парної кореляції EMBED Equation.3 показало, що даний коефіцієнт є статистично значимим, оскільки tR>tкр.
Для рівня довіри Р = 0,95 при доходах 21 у.о. можна стверджувати, що витрати в середньому дорівнюють 7.97 у.о.
Для рівня довіри Р > 0,95 при доходах 21 у.о. можна стверджувати, що для генеральної сукупності витрати будуть мати значення не менше 7,7 і не більше 8,2.
Аналогічно для індивідуального значення – не менше 7,5 і не більше 8,5.
Параметр EMBED Equation.3 не має економічної інтерпретації, параметр EMBED Equation.3 має економічну інтерпретацію. Він показує, що при збільшенні доходів на 1 у.о. витрати зростуть на 0,26 у.о.
При інтервальному прогнозі, для рівня довіри Р = 0,95 можна стверджувати, що при збільшенні доходів на 1 у.о. витрати будуть зростати не більше ніж на 0,30 і не менше 0,21.
Економічна інтерпретація середнього коефіцієнта еластичності наступна: він показує, що при збільшенні доходів на 1%, витрати зростуть на 0,6%.