ЗМІСТ
Вступ.
Організація вихідної інформації.
Вимоги вихідної інформації.
Вихідні групи документів.
Формування вихідної інформації.
Заходи організації діалогових систем вихідної інформації.
Висновок.
Перелік посилань.
ВСТУП
Вихідна інформація – це сукупність даних про економічні процеси і явища, що надходить з однієї системи управління в іншу. Її можна розглядати як інформацію нову, яка вперше виявлена, а також як інформацію, яка вже десь була використана.
Вихідну інформацію можна отримувати будь-де, але особливу увагу необхідно приділяти достовірності отриманої інформації.
Джерела інформації:
статистичні матеріали;
наукові публікації;
навчальна література.
За призначенням вихідні форми документів поділяють на:
1) основні – це документи підпорядковані функціональній меті економіки, контролю та аналізу і мають відповідати всім методологічним вимогам і правилам.
2) допоміжні – це документи, які містять різноманітні разові і періодичні відомості, що використовуються лише з довідковою, інформаційною та аналітичною метою і не потрібні безпосередньо для здійснення конкретних управлінських рішень.
ОРГАНІЗАЦІЯ ВИХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Вихідна економічна інформація формується в реальному масштабі часу, тобто спостерігається зближення процесів формування, відображення і використання інформації. Вихідною інформацією економіки є економічні показники, необхідні для контролю і аналізу виробничо-господарської діяльності підприємства, підготовки управлінських рішень та інформації, яка використовується з метою підтвердження вірогідності економічної інформації та аналізу. До вихідної економічної інформації також відносять інформацію, призначену для використання в подальших економічних циклах і для вирішення завдань на суміжних АРМ. За призначенням вихідні форми документів поділяють на основні і допоміжні.
Основні документи підпорядковані функціональній меті економіки, контролю та аналізу і мають відповідати всім методологічним вимогам і правилам.
Допоміжні документи містять різноманітні разові і періодичні відомості, які використовуються лише з довідковою, інформаційною та аналітичною метою і не потрібні безпосередньо для здійснення конкретних управлінських рішень.
За змістом розрізняють такі документи: оборотна відомість; відомість руху коштів та їх джерел; інвентаризаційні відомості; групувально-аналітичні документи; відомість для управління підприємством і т. ін. Зміст вихідних документів має забезпечувати можливість перевірити правильність результатної інформації та її відповідність інформації первинних документів. Як правило, вихідна інформація використовується за запитом, і тому найбільш прийнятним способом її формування та відображення є фрагментарні документи і відеограми. Надання повним вихідним документам «безпаперового» вигляду і задоволення поточних потреб фрагментарними документами та відеограмами дасть основу для визначення повного комплексу документів — людиночитаної копії реєстрів, яка має однакову юридичну силу з оригіналом. Склад показників відеограм має бути узгоджений з інформацією повних вихідних документів, переведених до «безпаперового» вигляду. Інформація відеограм може бути виведена у вигляді фрагментарного документа і навпаки. Вихідна інформація економіки, контролю та аналізу, що подається у вигляді вихідних документів на машиночитаному носії, має бути оформлена так, аби забезпечувалася юридична сила цих документів, а також відповідність вимогам архівного зберігання, документальних ревізій та аналізу нарівні з традиційними документами бухгалтерського обліку, контролю та аналізу на паперових бланках.
ВИМОГИ ВИХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Специфіка економіки визначає його як систему суцільного, безперервного, взаємозв’язаного об’єктивного відображення фактів господарської діяльності.
Це висуває певні вимоги до використовуваної таким обліком вихідної інформації, а саме:
• вірогідність — безпомилкове формування облікової, контрольної і звітної інформації згідно з методологією звітності;
• своєчасність, системність, взаємозв’язок інформації, контролю та аналізу (синтетичного і аналітичного), облікової і звітної інформації;
• обґрунтованість — відповідність даним первинних документів, які відображають законно досконалі і правильно оформлені господарські операції;
• повнота — одержання всієї облікової та звітної інформації, необхідної для здійснення функцій в управлінні господарською діяльністю підприємства, юридична повноцінність інформації, яка формується.
Вихідний документ має містити інформацію, яка дасть змогу однозначно ідентифікувати підприємство, де створено документ (назва, номер і т. ін.), структурний підрозділ підприємства, якого стосується складений документ (для документів, що створюються за структурними підрозділами підприємства), звітний період, за який сформовано відбиту в документі результатну інформацію (або дата звітного періоду, на яку сформовано цю інформацію), відбиті в документі облікові та звітні показники, обсяг інформації документа (кількість рядків і стандартних сторінок), дату створення документа, особу, яка склала документ і відповідає за правильність його виготовлення. Вихідний документ на машиночитаному носії, якщо він підтримує «безпаперовий» вигляд певних реєстрів, є оригіналом, а інформація, яка відображається за потребою в людиночитаній формі, є його копією. Вихідні документи (оригінали, дублікати та копії) на машиночитаному носії підлягають авторизації. Для авторизації використовується код посадової особи, що відповідає за формування вихідних документів на АРМБ.
На етапі відображення даних для забезпечення юридичної повноцінності вихідної інформації документи, що мають юридичну силу і подані на машинних носіях, мають бути перетворені до людиночитаної форми. Передавання користувачеві має відбутися згідно зі встановленим технологічним порядком та відповідними правилами, що стосуються внесення змін до створеного документа; тиражування вихідної інформації з додержанням вимог щодо створення дублікатів і копій документів засобами обчислювальної техніки; забезпечення можливості ідентифікувати структурні підрозділи та осіб, які відповідають за вірогідність передавання даних по каналах зв’язку; наявності на вихідних документах обов’язкових реквізитів; забезпечення цілості вихідної інформації протягом установленого терміну за нормативами архівного зберігання.
Зазначені вимоги до вихідної інформації аналізу підлягають в основному кількісному оцінюванню та конкретизації залежно від виду інформації. На відміну від цих вимог вказівка на важливість забезпечення максимально можливої вигоди використання вихідної інформації персоналом має інформаційний (і до того ж неоднозначний) характер, яким визначаються лише загальні напрямки та принципи організації відображення вихідної інформації в автоматизованій системі, контролю та аналізу.
ВИХІДНІ ГРУПИ ДОКУМЕНТІВ
За умов обробки інформації на основі АРМ з можливістю видачі «безпаперових» вихідних документів і організації роботи в режимі «запитання — відповідь» постає завдання одночасного застосування чотирьох збалансованих груп документів:
1) документів на машиночитаних носіях;
2) повних документів;
3) фрагментарних документів на паперовому носії;
4) відеограм.
Різні способи групування документів неоднаковою мірою забезпечують процес реалізації вхідних документів у «безпаперовому» вигляді та видачу вибіркової інформації у формі відеограми або фрагментарного документа.
Перший спосіб передбачає таку організацію вихідної інформації, яка забезпечувала б однозначне її перетворення на структуру, характерну для традиційного документа на паперовому носії. При цьому вихідна інформація має бути підготовлена в завершеному вигляді, що виключає необхідність будь-якого доопрацювання в разі перетворення до людиночитаної форми та використання за призначенням.
Другий спосіб полягає в тому, що процес формування вихідного документа потребує додаткової обчислювальної обробки інформації в інформаційній базі, компонування й редагування вихідної інформації.
Третій спосіб передбачає організацію вихідної інформації у вигляді спеціальних груп даних. Перетворення їх на людиночитаний документ потребує компонування та редагування показників (наприклад, упорядкування вихідних даних). Здебільшого цей спосіб використовується для формування підсумків.
Коли йдеться про «безпаперову» технологію, найдоцільнішим вважається третій спосіб організації вихідної інформації. Індивідуальна і колективна форми організації потребують різних підходів до відображення вихідної інформації. Система відображення на основі документів у «безпаперовому» вигляді застосовується, як правило, у разі індивідуальної форми організації, коли інформація відображається за запитом у момент виконання операцій.
ФОРМУВАННЯ ВИХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Система формування вихідної інформації має ґрунтуватися на таких загальних підходах:
• автоматизація відображення вихідної інформації;
• розмежування відповідальності за відображення вихідної інформації;
• регламентація процесів відображення вихідної інформації зі здійсненням контролю за їх додержанням;
• контроль вихідної інформації на всіх етапах відображення;
• усунення надмірності та забезпечення відповідності вихідної інформації потребам облікового персоналу;
• забезпечення вимоги юридичної повноцінності відображуваної інформації.
Автоматизація відображення вихідної інформації передбачає її автоматизовану обробку й перетворення з широким використанням програмно-апаратних засобів.
Розмежування відповідальності за відображення вихідної інформації на першому етапі відображення має забезпечуватися обов’язковим автоматичним документуванням процесів обробки й перетворення вихідних документів або їх фрагментів, на другому — належними формами документів та обов’язковою реєстрацією моменту передавання користувачеві.
Регламентація відображення передбачає технологічний процес автоматизованої обробки інформації та здійснення контролю за його додержанням. У рамках такого контролю необхідно вживати заходів щодо забезпечення збереження програмних засобів, зокрема обмеженням доступу до них. Контроль за виконанням умов установленого технологічного процесу також здійснюється обов’язковим автоматизованим його документуванням у протоколі виконуваних процедур. Для здійснення контролю вихідної інформації на етапі перетворення забезпечується її вірогідність і завдяки цьому — юридична повноцінність. Контроль здійснюється перевіркою готовності до перетворення вихідної інформації на машиночитаному носії, правильності цього перетворення, а також перевіркою даних на зазначеному носії.
Різні методи контролю вихідної інформації спрямовані на виявлення помилок, допущених під час виконання функціональних завдань. Загальний методичний принцип розробки методів контролю полягає в тому, що будь-який контроль має бути здійснений раніше за відображення вихідної інформації у процесі виконання функціональних завдань. Такий підхід дає змогу якомога раніше виявити, локалізувати й виправити помилки у вихідній інформації та забезпечити її подання в необхідний час за запитом користувача. Здебільшого використовуються стандартні види контролю, а саме:
• контроль діапазону даних;
• за списком діапазонів і значень;
• з використанням довідників;
• виконання логічних співвідношень;
• відхилень від нормальних умов;
• візуальний;
• за станом і витрачанням коштів;
• за результатами звертання до баз даних;
• за правильністю формування первинних даних.
У процесі відображення вихідної інформації користувачеві надається можливість змінювати склад вихідних документів залежно від кола завдань, а також варіювати в певних межах зміст вихідних документів і способи їх оформлення. Потреба в таких діях може виникнути передусім у разі зміни нормативних актів або коли знадобиться дістати певну інформацію для управління виробничо-господарською діяльністю підприємства. Це досягається автоматизованим формуванням вихідної інформації з використанням програмного автоматизованого документування.
ЗАХОДИ ОРГАНІЗАЦІЇ ДІАЛОГОВИХ СИСТЕМ ВИХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
До складу діалогових систем відображення незалежно від предметної галузі, в якій вони використовуються, входять компоненти методологічного та лінгвістичного забезпечення (інструкції і методики ведення діалогу, мова діалогової взаємодії тощо), інформаційного забезпечення (інформація діалогових повідомлень, методики їх організації, дані спеціального призначення і т. ін.), програмного та технічного забезпечення.
Для організації діалогових систем відображення вихідної інформації необхідно вжити таких заходів:
дослідити інформаційну систему ;
визначити категорії користувачів інформації, мету, мову та структуру діалогу, контрольних і аналітичних функцій, структуру технічних засобів, канали зв’язку та структуру програмного забезпечення;
установити взаємозв’язки з інформаційною базою даних.
Особливого значення у впровадженні діалогової системи відображення вихідної інформації набуває дослідження інформаційної системи. При цьому уточнюється взаємозв’язок завдань і послідовність їх виконання, досліджуються питання організації інформаційної бази даних, визначаються засоби захисту і подання даних, здійснюється структуризація, контроль та аналіз за рівнями управління. Уточненням типу користувачів діалогової системи вихідної інформації визначається функціональна галузь: вид діяльності, рівень управління, склад даних, які слугують базою для прийняття рішень і виконання конкретних контрольних і аналітичних процедур, вид рішень, які приймаються, і процедур, що виконуються, ступінь інтенсивності взаємодії з інформаційною системою.
ВИСНОВОК
Таким чином, вихідна інформація - це інформація, що надходить з однієї системи управління в іншу. Та сама інформація може бути вхідною для одного структурного підрозділу як її споживача, так і вихідною - для підрозділу, що її виробляє. При цьому форма представленя економічної інформації може бути: алфавітно-цифрова (текстова) - у виді сукупностей алфавітних, цифрових і спеціальних символів і графічна - у виді графіків, схем, малюнків; а фізичним носієм інформації - папір, магнітний диск, зображення на екрані дисплея.
Вихідна інформація, що відіграє важливу роль у виконанні апаратом управління своїх функцій, організовується в наші дні на основі традиційних (ручних) та автоматизованих систем опрацювання інформації. Удосконалення і забезпечення її передбачає вирішенні завдань управління.
Застосування вихідної інформації в роботі розглядаються з точки зору її застосування для досліджень на підприємстві.
Комплексне вивчення вихідної інформації полягає в визначенні змісту інформації, мети і задачі. Значна кількість цієї інформації потребує постійної роботи по її формуванню на засадах застосування обчислювальної техніки, та програмного забезпечення.
ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ
Гордійчук А.С., Стахів О.А. Основи наукових досліджень

2. Пілюшенко В.Л., Шкрабак І.В., Словенко Е.І. Наукове дослідження: організація, методологія, інформаційне забезпечення. Навчальний посібник.-Київ: Лібра, 2004.- 344с.
3. Романчиков В.І. Основи наукових досліджень. Навчальний посібник.-К.: Центр учбової літератури, 2007.-254с.
4. Стеченко Д.М., Чшир О.С. Методологія наукових досліджень. Підручник.-К.: Знання, 2005.-309с.