Лабораторна робота № 4 “Мультиколінеарність”
1. Мета роботи : Набуття студентами практичних навичок тестування наявності мультиколінеарності в економетричній моделі і її усунення.
2. Задачі роботи :
Тестування наявності мультиколінеарності у багатофакторній лінійній регресійній моделі за допомогою тесту Фаррара-Глобера.
Усунення мультиколінеарності.
3. Завдання роботи і вихідні данні.
Для деякого регіону виконується економетричне дослідження, метою якого є визначення залежності витрат на споживання деяких товарів (С) від рівня доходів (О), збережень (З) і заробітної плати (Ц) для відповідної категорії споживачів. Вважається, що ця залежність може бути описана економетричною моделлю у вигляді багатофакторної лінійної регресії. Дані вибіркових статистичних спостережень за зазначеними економічними показниками наведені нижче у таблиці
Ґрунтуючись на наведених статистичних даних :
За допомогою тесту Фаррара-Глобера перевірити наявність мультиколінеарності між незалежними змінними моделі.
При наявності мультиколінеарності запропонувати засоби і шляхи її вилучення.
Висновки:
1. В даній лабораторній роботі залежною змінною є у=С(споживання), а незалежними (пояснюючі) - x1=О(доходи), x2=З(збереження), x3=Ц(заробітна плата).
2. Порівнявши розрахункове значення ?2 = 39,271 з табличним ?2табл.= 7,8 , бачимо, що ?2 > ?2табл , що свідчить про наявність мультиколінеарності в масиві незалежних змінних.
3. Для рівня значимості ?= 0,05 і ступенів вільності v1= m-1 i v2= n-m за статистичними таблицями F - розподілу знаходиться критичне значення критерію Фішера Fкр= 3,89 .Табличне значення Fkp<F1,F2,F3 , отже фактори хji мультиколінеарні.
Зробивши відповідні розрахунки за допомогою критерію Стьюдента
бачимо що, між першим і третім факторами наявна кореляція, що створює проблему мультиколінеарності. Тому для усунення мультиколінеарності можна вилучити з моделі третій фактор (заробітну плату).







Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра трудових ресурсів та підприємництва


Звіт з лабораторної роботи №4
Мультиколінеарність

Виконав:
Студент ФМ
Групи УПЕП – 31
Садовець І. В.
Перевірив:
Бредюк В. І.



Рівне-2005