ПРЕДМЕТ, МЕТОД І ЗАВДАННЯ СТАТИСТИКИ
БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
СИСТЕМА СТАТИСТИЧНИХ ПОКАЗНИКІВ
БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1.1. Місце статистики банківської діяльності в системі статистичних наук
Банківська діяльність — специфічний вид підприємницької діяльності, якою займаються як фізичні та юридичні особи, так і держава.
Банківська система у широкому розумінні — це сукупність відносин, які пов'язують між собою діяльність у сфері акумуляції та розподілу тимчасово вільних коштів, руху позичкового капіталу, посередництва у платіжних та розрахункових операціях, що здійснюються через особливий інститут — банк. У вузькому розумінні банківська система - це сукупність установ, які виконують усі перелічені функції.
Банки — це кредитно-фінансові установи, функцією яких є кредитування суб'єктів господарської діяльності та громадян за рахунок акумулювання й залучення коштів підприємств, установ, організацій, населення та інших кредитних ресурсів, касове та розрахункове обслуговування народного господарства, виконання валютних та інших банківських операцій.
У сучасній економіці існує кілька видів банків, кожний з яких виконує специфічні функції, що є підставою для віднесення банку до тієї чи іншої категорії.
Щоб зрозуміти значення банків у сучасній економічній системі незалежно від їх конкретного виду, треба проаналізувати операції, які вони здійснюють, і усвідомити їх важливість для функціонування підприємств, організацій, установ, а також для життя громадян.
Банки можуть виконувати такі банківські операції:
1) залучення й розміщення грошових вкладів та кредитів;
2) здійснення розрахунків за дорученням клієнтів;
3) ведення рахунків клієнтів;
4) фінансування капітальних вкладень за дорученням власників або розпорядників інвестованих коштів;
5) випуск платіжних документів і цінних паперів (чеків, акредитивів, акцій, облігацій, векселів тощо);
6) купівля, продаж і зберігання платіжних документів, цінних паперів, а також виконання операцій з ними;
7) видача поручництв, гарантій та інших зобов'язань за третіх осіб, що передбачають їх виконання у грошовій формі;
8) придбання права вимоги з поставки товарів і надання послуг, прийняття ризику виконання таких вимог та їх інкасація (факторинг);
9) придбання за власні кошти засобів виробництва та передання їх в оренду (лізинг);