ЛЬВІВСЬКИЙ ОРДЕНА ЧЕРВОНОЇ ЗІРКИ ІНСТИТУТ СУХОПУТНИХ ВІЙСЬК ІМЕНІ ГЕТЬМАНА ПЕТРА САГАЙДАЧНОГО
НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
проведення групового заняття з навчальної дисципліни
«Загальна тактика»
Т Е М А № 16: Механізоване відділення в обороні
Заняття 1: Організація оборони в умовах відсутності зіткнення з противником
Час: 2 години
Місце: навчальна аудиторія



Навчальні питання та розподіл часу:

ВСТУП – 5 хв.
Прийняти рапорт чергового навчальної групи, перевірити наявність курсантів на занятті, їх зовнішній вигляд, готовність до занять. Оголосити тему та мету заняття, навчальні питання.
Зазначити взаємозв’язок вивчення даної теми із темами інших дисциплін.
Провести контрольне опитування:
- види сучасного загальновійськового бою;
визначення поняття оборона;
визначення поняття наступ;
загальні обов'язки сержанта і солдата в бою;
дати визначення бою,
обов'язки командира відділення,
обов'язки гранатометника, кулеметника, снайпера.
Вивчаючи тему „Основи сучасного загальновійськового бою” ми з вами розглянули основні види бою - оборону і наступ.
Оборона, як вид бою, буде застосовуватися на початку війни, і має на меті:
Відбиття наступу переважаючих сил противника;
Нанесення йому максимальних втрат;
Утримання важливих районів (об'єктів) місцевості;
і тим самим створення сприятливих умов для переходу в наступ.
Більш цілеспрямовано оборону, як вид бою, ми з вами будемо вивчати, розглядаючи тему 16. А на цьому занятті ви ознайомитеся з місцем і роллю механізованого відділення в бойовому порядку взводу, його організацією та озброєнням, бойовими можливостями, послідовністю роботи командира відділення по організації оборони, а також з порядком ведення оборонного бою.
ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ - 80 хв.
1. Організація та озброєння механізованого відділення. – 30 хв.
Механізоване відділення - найменший тактичний підрозділ, який організаційно входить до складу механізованого взводу і бойові завдання, як правило, виконує в його складі. Командує відділенням - командир відділення. На озброєнні відділення можуть бути БМП, БТР, або воно може перевозитися на автомобілі.
Під час ведення оборонного бою відділенню може додаватись РПГ-18, як додатковий ПТ засіб., особового складу і відділенні - 9 чоловік; автоматів АК-74 -5 шт.; кулемет РПК-74 - 2 шт.; гранатомет РПГ-7 - 1 шт.; пістолет АПС - 1шт.; СВД - 1 шт; БМП або БТР - 1 шт. Водій БТР озброєний тільки АК-74.
у 2 відділенні -8 чоловік; автоматів АК-74 -5 шт.; кулемет РПК-74 - 2 шт.; гранатомет РПГ-7 - 1 шт.; пістолет АПС -1шт.; БМП або БТР - 1 шт.
у З відділенні - 9 чоловік; автоматів АК-74 -6 шт.; кулемет ПК -1 шт.; гранатомет РПГ-7 - 1 шт.; пістолет АПС - 1шт.; СВД - 1 шт; БМП або БТР - 1 шт.
2. Оборонна позиція відділення, її обладнання та зайняття особовим складом – 30 хв.
Механізоване відділення в обороні, як правило, розташовується в опорному пункті взводу, займаючи своє місце в центрі, на правому або на лівому фланзі. Проміжок між відділеннями може бути до 50 м.
Перехід відділення до оборони може здійснюватися в різних умовах обстановки. В більшості випадків воно буде переходити до оборони і організовувати її під вогнем противника. В інших випадках, коли противник не буде діяти на нього, перехід до оборони буде здійснюватися завчасно. В зв'язку з цим перехід до оборони у першому випадку буде називатися переходом в умовах безпосереднього зіткнення з противником, а в другому випадку - поза зіткненням з ним. При цьому відділення буде змушене в ході бою захопити вигідний для оборони рубіж, і під вогнем противника, у складних умовах проводити всі роботи, пов'язані з організацією оборони.
Труднощі та складність такого переходу до оборони полягає в тому, що потрібно продовжувати бій, і в той же час вибирати місце, обладнувати його в інженерному відношенні, ставити завдання підлеглим, організовувати систему вогню. Застосування різноманітної землерийної техніки при цьому значно обмежено.
При організації оборони поза зіткненням з противником е можливість ретельно вивчити підступи до оборони, організувати систему вогню, більш повно обладнати вказане місце в інженерному відношенні, поставити різні загородження перед переднім краєм, при необхідності провести розчистку секторів обстрілу та виконати інші роботи.
Відділення обороняє ділянку місцевості (траншеї) або окоп, який називається позицією. Вона може бути до 100 м по фронту і повинна мати криволінійне або ламане зображення. Загальна довжина окопу на відділення складає в цьому випадку 120-130 м. Прямолінійна ділянка окопу називається фасом. Його довжина може досягати 15-20 м. На позиції відділення автоматники (стрільці), кулеметник і гранатометник розташовуються потай від противника з інтервалами до 15 м. Командир відділення на позиції звичайно знаходиться в такому місці, звідки зручніше управляти відділенням, спостерігати за місцевістю і за сигналами командира взводу. Як правило, він розташовується по центру позиції, поряд з ним знаходяться кулеметник і гранатометник.
Всі підступи до позиції відділення перед фронтом і на флангах повинні знаходитись під дійсним (особливо фланговим) вогнем, а загородження та перешкоди повинні добре проглядатися і прострілюватися. Відділення повинно бути готовим до маневру на загрозливий напрямок, веденню вогню вночі та в інших умовах обмеженої видимості. На позиції відділення обладнуються основні та запасні вогневі позиції для БМП (БТР), кулемета, гранатомета і приданих вогневих засобів. Вони повинні мати добрі сектори обстрілу і по можливості скриті шляхи підходу і висування.
За призначенням вогневі позиції поділяються на:
основні - для виконання основних вогневих задач;
тимчасові - для виконання окремих приватних задач;
запасні - на випадок необхідності здійснення маневру абозмушеного залишення основної позиції;
несправжні - для введення противника в оману.
Вогневі позиції вибираються з врахуванням виконуваних задач та умов місцевості, обладнуються в інженерному відношенні і ретельно маскуються.
БМП (БТР), яка має могутнє озброєння та броньовий захист, є основою оборони позиції відділення, її вогнева позиція може обладнуватися в центрі позиції, на фланзі або позаду позиції на віддалі до 50 м. БМП без десанту в обороні може виділятися для дій у вогневій засаді; як кочуючий вогневий засіб і у складі бронегрупи батальйону (роти). Вогонь БМП (БТР) повинен забезпечувати прикриття позиції відділення. Для БМП (БТР) готується одна (дві) запасні позиції. Вона вибирається, як правило, в місці, яке забезпечує її скрите розташування, з таким розрахунком, щоб можна було вести спостереження за противником і вести вогонь на граничну відстань, прикрити вогнем особовий склад відділення під час інженерного обладнання позиції, забезпечити кругову оборону, можливість ведення зосередженого вогню, а також скриті шляхи для маневру з одної вогневої позиції на іншу. На позиції відділення можуть розташовуватися вогневі засоби старшого командира. Під час організації системи вогню відділенню вказуються смуга вогню і додатковий сектор обстрілу.
Бойові можливості відділення
На фронті оборони відділення може наступати близько 1,5 відділення противника. Під час ведення вогню лежачи із автомата, кулемета на віддалі 300 м для ураження одної цілі потрібно 4 кулі, а при веденні вогню на ходу для вирішення цієї ж задачі потрібно 25 куль. Таким чином, ефективність вогню відділення в обороні в 4-6 разів більша, ніж у противника, що наступає.
Досвід бойових дій показав, що для відбиття атаки піхоти противника обороняючийся повинен створити щільність вогню перед фронтом оборони і на флангах не менше 3-5 куль на 1 м фронту. Така щільність забезпечує 50% знищення атакуючої піхоти противника.
Таким чином, механізоване відділення в обороні спроможне відбити атаку близько двох мотопіхотних відділень противника і обороняти позицію до 100м по фронту.
Боротьба з атакуючими танками противника.
Відділення ручним протитанковим гранатометом РПГ-7 та озброєнням БМП спроможне успішно вести боротьбу з танками противника, який наступає. На фронті вогневого забезпечення відділення можуть наступати біля 2-х танків. Розрахунок можливостей по боротьбі з танками базується на використанні коефіцієнту бойової ефективності зброї. Для БМП-1 він рівний 2.0, а для РПГ-7 - 0.3. Таким чином, відділення спроможне знищити (1 БМП х 2.0 + 1 РПГ х 0.3 = 2.3) біля двох танків противника. За досвідом війн, для зриву атаки противника достатньо знищити 50% його атакуючих танків.
Виходячи із бойових можливостей, механізоване відділення, використовуючи вигідні умови місцевості і її інженерне обладнання, у взаємодії з сусідами, а також з підрозділами інших родів військ може відбити атаку біля двох мотопіхотних відділень, посилених 1-2 танками, нанести їм ураження і стійко обороняти позицію по фронту до 100 м.
3. Організація оборони; ведення оборонного бою. Організація оборони механізованим відділенням – 20 хв.
Сучасна оборона буде вестися в умовах широкого застосування противником, який наступає, ЗМУ, систем ВТЗ, авіації, вертольотів вогневої підтримки і масованого застосування танків та інших броньованих машин.
Тому оборона повинна бути:
стійкою і активною;
здатною відбити удари противника, який використовує можливості всіх видів зброї.
Організація оборони і управління відділенням в бою полягає в цілеспрямованій роботі командира щодо підтримання бойової готовності відділення, підготовки його до бою і керівництва ним під час виконання бойового завдання. Командир відділення несе повну одноособову відповідальність за бойову готовність, підготовку відділення, озброєння і техніки до бою та успішне виконання бойового завдання у встановлені терміни.
Послідовність роботи командира відділення,
В умовах відсутності зіткнення з противником робота командира відділення по організації оборони в себе включає: з'ясування отриманого завдання;
виведення відділення на вказану позицію;
організацію спостереження;
визначення основної і запасної вогневої позиції для БМП (БТР), вогневих позицій кулеметнику, гранатометнику і місць стрільцям;
віддачу бойового наказу;
організацію інженерного обладнання і маскування позиції;
визначення відстані до орієнтирів, підготовку даних для ведення вогню вдень та вночі;
складання картки вогню.
З'ясування отриманого завдання.
З'ясування отриманого завдання є початком роботи командира відділення по організації оборони. При з'ясуванні завдання він повинен зрозуміти:
завдання (задачу) взводу і відділення;
на якому напрямку і на утримання якої ділянки місцевості зосередити основні зусилля; які об'єкти (цілі) на напрямку дій відділення уражаються засобами старших командирів;
завдання сусідів та порядок взаємодії з ними;
- час готовності до виконання задачі.
Крім того, командир відділення повинен оцінити обстановку, яка складається із:
- оцінки противника, який може появитися на напрямку дій відділення;
- оцінки свого підрозділу;
- оцінки сусідів;
- вивчення місцевості.
Організація спостереження.
Спостереження в бою являється одним з найбільш розповсюджених способів ведення розвідки противника і місцевості. Кожний солдат зобов'язаний безперервно і цілеспрямовано вести спостереження за полем бою. 3 виходом на позицію командир відділення зобов'язаний призначити спостерігача, якому для ведення розвідки противника і місцевості призначається сектор (смуга), а інколи район або об'єкт спостереження.
При постановці задачі спостерігачу вказуються:
- орієнтири і кодовані (умовні) найменування місцевих предметів;
- відомості про противника і свої підрозділи;
- місце для спостереження;
- сектор (смугу), район (об'єкт) спостереження, за чим спостерігати і на що звертати особливу увагу;
- напрямок імовірного підльоту літаків (вертольотів) противника;
- порядок доповіді про результати спостереження,
- сигнали оповіщення.
Віддача бойового наказу.
В бойовому наказі на оборону командир відділення вказує:
- орієнтири;
- склад, положення та характер дій противника;
- завдання взводу;
- завдання відділення (позицію, смугу вогню та додатковий сектор обстрілу; порядок спостереження і ведення вогню по наземних та повітряних цілях; місця на ділянках зосередженого вогню взводу, по яких вести вогонь відділенням);
- завдання сусідів;
- завдання особовому складу (навіднику-оператору або кулеметнику БТР; кулеметнику, гранатометнику);
- основні та запасні вогневі позиції; старшому стрільцю та стрільцю;
- місця для стрільби, послідовність їх обладнання і зміни в ході бою; навіднику-оператору БМП або кулеметнику БТР і кулеметнику відділення, крім того, основний і додатковий сектори обстрілу з кожної позиції; механіку-водію або водію БТР;
маршрут виходу на запасну (тимчасову) вогневу позицію, порядок спостереження та коректування вогню);
сигнали оповіщення, управління, взаємодії та порядок дій за ними;
час готовності до оборони і заступника.
Інженерне обладнання і маскування позиції.
Після одержання бойового завдання особовий склад відділення приступає до його виконання. На позиції відділення в першу чергу розчищається місцевість для поліпшення спостереження та ведення вогню, викопуються одиночні (парні) окопи та окоп для БМП (БТР).
Потім одиночні (парні) окопи з'єднуються між собою, в окоп на відділення, який доводиться до повного профілю та з'єднується суцільною траншеєю з окопами сусідніх відділень. Для особового складу обладнується перекрита щілина.
В подальшому викопуються окоп на запасній (тимчасовій) вогневій позиції для БМП (БТР) та хід сполучення до неї, для особового складу обладнується бліндаж, ніші для боєприпасів і проводяться інші роботи щодо його вдосконалення в бойовому і господарчому відношеннях з метою тривалого перебування особового складу в обороні. Якщо траншея відрита землерийною машиною, командир організовує її дообладнання.
Всі ходи сполучення обладнуються ячейками для стрільби з метою проведення маневру силами та вогнем. Вигини між фасадами траншеї повинні розташовуватися під кутом 120-160°. Особовий склад необхідно забезпечити достатньою кількістю шанцевого інструменту.
Командир відділення повинен знати час, який необхідний для влаштування фортифікаційних споруджень.
Всього на влаштування окопу на відділення піхотною лопатою потрібно 200-300 люд.-год., саперною лопатою -100-150. На виконання всього об'єму роботи по інженерному обладнанню позиції відділення, якщо залучити 70% особового складу відділення, тобто 6 людей, потрібно у середньому:
при копанні піхотною лопатою - 41 година;
при копанні саперною лопатою - 20 годин.
Роботи першої черги (викопування одиночних окопів для особового складу і окопу для БМП (БТР) проводиться за (37,5 : 6 = 6) - 6 годин.
Інженерне обладнання і система вогню відділення при організації оборони може бути викрита противником за демаскуючими ознаками. Тому необхідне старанне маскування позиції відділення.
Маскування досягається:
збереженням воєнної таємниці;
скритним розташуванням і пересуванням підрозділів з використанням маскуючих властивостей місцевості та умов обмеженої видимості;
застосуванням будь-яких маскуючих засобів.
Складання картки вогню відділення.
Після організації інженерних робіт командир відділення складає картку вогню відділення, на яку наносяться:
- орієнтири, їх номери, найменування та відстань до них;
- положення противника;
позиція відділення;
смуга вогню та додатковий сектор обстрілу;
основні і запасні вогневі позиції БМП (БТР), гранатометів і протитанкових керованих комплексів, основні та додаткові сектори обстрілу з кожної позиції (крім сектора обстрілу РПГ);
позиції сусідів та межі їхніх смуг вогню на флангах відділення;
ділянки зосередженого вогню взводу та місця в них, по яких вести вогонь відділенням;
загородження, розташовані поблизу позиції відділення та ті, що прикриваються його вогнем.
При складанні картки вогню командир відділення спочатку наносить точку свого стояння, визначає сторони горизонту (північ або південь) і наносить самий далекий орієнтир. Відкладена до нього віддаль може служити масштабом при нанесенні інших орієнтирів, місцевих предметів і цілей. Потім він підписує орієнтири і визначає дальність до них, наносить положення противника, визначає позицію відділення за місцевими предметами, наносить смугу вогню по глибині на дальність дійсного вогню. Сектор обстрілу кулемета наноситься у межах смуги вогню, а додатковий сектор може виходити і за межу смуги вогню відділення.
Висновок до заняття: Таким чином, кожен солдат чи сержант, одночасно маючи обов’язки щодо своєї професійної діяльності і виконання наказів командирів, повинен також керуватися нормами МГП, яке накладає значні обмеження на цю діяльність, одночасно забезпечуючи широкі права, стосовно дотримання честі і гідності кожного військовослужбовця.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА – 5 хв.
1. Підвести підсумок заняття.
2. Відповісти на запитання курсантів.
3. Дати завдання на самостійну підготовку.
Розробив:
кандидат технічних наук, викладач кафедри тактики
капітан В.В. ПАШКОВСЬКИЙ

« ___» ___________200_ р.