Створення таблиць
Отже, Ви приступаєте до створення таблиць бази даних, в які згодом вводитиметься інформація. Надалі дані в таблиці можуть доповнюватися новими даними, редагуватися або виключатися з таблиці. Ви можете проглядати дані в таблицях або упорядковувати їх за деякими ознаками. Інформація, що міститься в таблицях, може бути використана для складання звітів. Крім того, Ви можете дати графічну інтерпретацію інформації, що міститься в базі даних. З рішенням цих задач Ви познайомитеся в подальших розділах.
Таблиці - основні об'єкти бази даних. Без запитів, форм звітів і іншого можна обійтися, але якщо немає таблиць, то дані нікуди записувати, а виходить, немає і бази. Створення бази починається зі створення першої таблиці.
Створення таблиці полягає в завданні її полів і призначенні їхніх властивостей. Воно починається з натиснення лівої клавіші миші на кнопці “Создать” у вікні “База данных”.
1. Є декілька способів створення нової таблиці, що відрізняються рівнем автоматизації.
2. «Найавтоматичніший» спосіб полягає в імпорті таблиць з іншої бази, може бути, навіть створеної в іншій системі. У залежності від обставин з імпортованої таблиці може надійти структура полів, їх назви і властивості, а також і вміст бази. Якщо щось імпортується не зовсім так, як треба, необхідні виправлення (наприклад, у властивості полів) вносять вручну.
3. У тих випадках, коли мова йде про чужу таблицю, що знаходиться на віддаленому сервері і який не можна імпортувати цілком, користуються режимом “Связь с таблицами”. Це нагадує підключення до таблиці для спільного використання її даних.
4. Досвідчені розроблювачі користуються “Мастером таблиц”. Це програма, що прискорює створення структури таблиці. “Мастер” задає ряд питань і, керуючись отриманими відповідями, створює структуру таблиці автоматично. Незважаючи на те що цей режим служить для спрощення роботи, що починає користуватися їм не рекомендується, оскільки, не володіючи всією термінологією, легко заплутатися в питаннях і відповідях. Перші таблиці варто спробувати створити вручну.
5. Пункт “Режим таблиці” відчиняє заготовку, у якій усі поля мають формальні імена: Поле1, Поле2... і т.д. і один стандартний текстовий тип. Таку таблицю можна відразу заповняти інформацією.
6. Найбільш універсальний - ручний - метод дає пункт “Конструктор”. У цьому режимі можна самостійно задати імена полів, вибрати їхній тип і настроїти властивості.
Виберіть з цієї таблиці відповідний Вам варіант створення таблиці і натисніть кнопку ОК.
Створіть структуру таблиці за допомогою вибраного Вами засобу.
Для того, щоб пов'язати таблицю з інформацією, що міститься в ній, кожній таблиці привласнюється ім'я. Задайте ім'я таблиці у вікні діалогу “Збереження” і натисніть кнопку ОК.
При привласненні імені таблиці, як і імені бази даних, Ви можете не обмежуватися вісьма символами. Ім'я таблиці, як і імена інших об'єктів бази даних, зберігається в самій базі даних.
Ми стисло розглянули всі основні кроки створення таблиці, а зараз детальніше розглянемо окремі способи створення структури таблиці.