ТЕМА 1
1.1. Сутність та призначення стратегічного управління
В умовах нинішньої жорсткої конкуренції, боротьби і посиленн впливу змін які відбуваються у зов.середовищі підва.повинні концентрувати увагу не тільки на внут.стані справ, а встанов менти та врах.в своїй діяльності можливі зміни оточення. Головні передумови успішної діяльності підва знаходиться не в середині, а зовні його, тобто межі або зараз успіх підва тісно повязується з тим на скільки воно вдало пристосується до свого навколишнього середовища. При цьому головним залишається проблема збалансування виникнення внутр.можливостей підва та змін у внутр.середовищі з метою виживання у конкурентній боротьбі сьогодні й у перспективі.
Якщо раніше вважалось що більше підво має кращі можливості перемагати у конкуренції в порівняно з меншим то зараз все більшим очевидним стає факт, що перевагу у конкурентній боротьбі отримує більш швидке підво, адаптоване до споживача.
Прискорення змін в оточуючому середовищі поява нових потреб і змін позиції споживача зростання конкуренції на ресурси, інтернаціоналізація бізнесу, поява нових часто цілком неочікуваних можливостей для бізнесу, розв.інформ мережі які роблять інф., широкий доступ сучасних технологій, зміна ролі людськіх ресурсів, а також ряд інших факторів призводить до різкої зміни певних стеріотипів господарювання появи впровадження та зростання значення системи стратегій управління.
Термін “стратегічне управління” був введений в кінці 60-х на початку 70-х років для того, щоб позначити різницю між поточним управлінням на рівні підприємства й управлінням, яке здійснюється на вищому рівні. Провідною ідеєю, яка відображала сенс переходу від оперативного управління до стратегічного, стала необхідність перенесення центру уваги вищого керівництва на оточення, для того щоб відповідним чином і своєчасно реагувати на зміни в ньому.
Концепція стратегічного управління розроблена найбільшою американською консультативною фірмою з управління “Мак-Кінсі” і впроваджена, починаючи з 1972 р. у корпораціях “Дженерал Електрик”, “ІБМ”, “Кока-Кола” та інших. А вже на початку 80-х років цю систему використовували 45% із 600 найбільших корпорацій США, а на початку 90 х рр. у всьому світі. (97-98р.р. в Україні)
Суть стр.управ.полягає в тому, що на підприємстві з одного боку існує чітке виділення і організоване стр.планування, а з іншого боку структура управ.підпвом і механізм взаємодії окремих підрозділів побудовані так щоб забезп.розроблення довгострокових стратегій таїї реалізацію через поточні вироб-госп.плани
Тобто страт.управ.включає 2 головні процеси: - страт планування на основі якого розроб.місія, цілі та стратегія.; - тактико оперативне управління реалізацією сформульованої стратегії.
При цьому особлива увага приділяється ств.відповідних гнучких структур.управління. Структ.управ.не варто розглядати як просто результати еволюції планування воно покликане глибокими обєктивними змінами у навколишньому середовищі підва.і орієнтоване на ринок завтрашнього дня.
Стратегічне управління – це управлінський процес, який опираючись на людський потенціал як основу підприємства, орієнтує виробничу діяльність на потреби споживачів, гнучко реагує і здійснює своєчасні зміни на підприємстві, що відповідають виклику з боку оточення і дозволяє досягати конкурентних переваг, що в сукупності дає можливість виживати підприємству у довгостроковій перспективі, досягаючи при цьому своїх цілей.
Для того щоб підприємство забезпечило собі виживання у довгостроковій перспективі воно повинно виробляти таку продукцію, яка стабільно буде знаходити покупця. Це значить, що продукція повинна бути, по-перше, цікава покупцю настільки, що він готовий віддати за неї гроші, і, по-друге, цікава покупцю більше, ніж аналогічна або подібна за якістю, що виробляється іншими підприємствами. Якщо продукція володіє цими двома властивостями, то вважається, що вона має конкурентні переваги.
Для визначення конкурентних переваг необхідно виконати аналіз відносин і відповідно взаємодії трьох суб’єктів ринку:
1,– це “наше” підприємство, яке виготовляє певну продукцію;
2, – це покупець, який може купити цю продукцію, а може і не купити;
3, – це конкуренти, які готові продати покупцю свою продукцію, що може задовольнити ту ж саму його потребу, що й наша продукція.
Головним у цьому ринковому трикутнику є покупець. Тому конкурентні переваги продукції – це втілена у продукції цінність для покупця, яка і спонукає його цю продукцію купити.
Отже, підприємство у нинішній час може успішно функціонувати і розвиватися лише в тому випадку, якщо його продукція володіє конкурентними перевагами. Створювати та утримувати конкурентні переваги і покликано стратегічне управління.
1.2. Розвиток вітчизняного управління підприємствами
Вітчизняне підво.які діють в умовах не стабільного розв.ринку і поняття конкуренції для забезпечення собі виживання, розв.і отримання стабільного прибутку необхідно завжди виробл.конкуренто-здатну продукцію.
Для цього їм необхідно передбачити і врахувати дію конкурентів визначити : місію і цілі розв, складання плани, формулювати постійно страт.поведінки на ринку.
Але цей процес процес супроводжується великими труднощами зумовленими не вмінням вищого керівництва думати стратегічно відсутністювасного досвіду страт.управління, а також неможливістю скористатись заруб.досівдом через істотні відмінності між умовами функціонування вітчизняних і закорд.підв.
Його традиційна модель була зорієнтована на дії вищих органів управління і пошук внутрішніх резервів, тому сучасні економічні перетворення гальмує інертність керівників та їхня націленість на вирішення поточних проблем.
1. У 20-ті роки ХХ ст. відбувся перехід від “воєнного комунізму” до нової економічної політики, яка сприяла розвитку економічної думки. В цей час розгорнулись активні дискусії щодо співвідношення плану та ринку, а також методології планування. Під час дискусії економісти поділилися на два напрямки: телеологічний і генетичний.
Прихильники телеологічного напрямку пропагували директивні методи управління – регламентацію “згори” діяльності підприємств. Представниками цього напрямку були Г.Кржижановський і С.Струмілін. вони вважали що план «переходить» на зміну ринку, а планове госп.є повною йому зміною.Прихильники цього напрямку заперечували позитивну роль ринку, розглядали план як регулятор виробництва, висунули ідею триланкової системи безперервного формального планування (генеральне, п’ятирічне та річне).
В Україні прихильниками цього напрямку були Введенський, Винник, Фалькевич тощо.Вважається що теологічний напрямок став теоретичною основою адмін.сист.управ.
Прихильники генетичного напрямку відстоювали ринковий механізм господарювання, відхиляли диктатуру плану, вважали що планування неможливе без прогнозу, а план повинен базуватися на вивченні об’єктивних закономірностей і тенденцій економічного розвитку. Представниками цього напрямку були М.Кондратьєв та В.Базаров.
Ці вчені вважали що різниця між 2-ма зазнач.напрямками полягає у вихідному пункті планування тобто розроб.плану повинно залежати не від довільно обраної мети, а від обєктивної закономірностей, тенденцій розв.. Вчені цього напрямку також запропонували триланкову систему планування: генеральний план, як основа системи; перспективний план, як попереднє уточнення; та річний план.
В Україні представниками напрямку Звоницький, Фомін, Шмідт.
Перемога в дискусії кінця 20-х років належить телеологічній школі, а багато представників протилежної школи, деякі з яких стали відомими в усьому світі, було репресовано. У науковій теорії залишились мало відомими теорії ВЕЛИКИХ ТА МАЛИХ ХВИЛЬ Кондратьєва, ЗАТУХАЮЧОЇ КРИВОЇ Базарова.
2. Протягом 30 – 80-х років відбувався подальший розвиток адміністративної системи управління, особливостями якої було:
- використання директивних методів управління виробництвом і розподілом продукції;
- централізоване забезпечення кожного підприємства матеріально-технічними ресурсами;
- встановлення державних цін на продукцію;
- планування “від досягнутого”;
- слабка наукова обґрунтованість планів;
- усім виробникам затверджували практично однакові планові показники;
- недемократичний характер розроблення планів: план доведений “згори”, був обов’язковий для виконання тощо
- результатами госп діяльності підва.
У цій системі головними були 5-річка, і річний план.
В межах адмін.системи управління неодноразово рибилися спроби її вдосконалити так у 1956 році було прийнято рішення про демократизацію планування і посилення його перспективного хар. У 1986 р.внесені зміни в систему складання планів, доведення лише зміну цін, пізніше держ замовлень тощо. Однак ці рішення так і не сприяли суттєвим змінам в системі управління..
3. На початку 90-х років з проголошенням курсу переходу до ринкової економіки розпочалася перебудова управління. Під час чергової дискусії з приводу співвідношення плану та ринку, пріоритет уже надавався ринковому самоврядуванню. З часом стало зрозуміло, що діючи в умовах нестабільності зовнішнього середовища, досягти успіху можна лише тоді, коли вдається передбачити зміни і вжити запобіжних заходів.Тому вітчизняні підва починають формувати новий підхід до системи управління але обовязково з урахуванням сучасних його особливостей.
1.3. Особливості страт управ в сучасних умовах.
Можливості стр.управ не безмежні існує ряд обмежень на його використання які вказують що і цей тип управління на рівні з іншими не універсальний як для будь-яких ситуацій так і завдань
По-перше
Стр.управ.вже за своєю сутністю не дає і не може дати точної і детальної карти майбутнього. Описання у стр.управ.бажаного майб підва це не детальне описання його внутр.стану і положення у зоавн.середовищі, а більшості випадків сукупність якісних бажань того у якому стані повино знах.підво в майб.яку позицію повинно займати не ринку та в бізнесі, яку мати організаційну культуру тощо. При цьому вже в сукупносты повинно визнач.і виживе пыдво.у майб.у конкурентный боротьбі чи ні
По-друге
Страт управ.не може бути зведене до набору рушійних правил процесу та схем.У нього не має теорії яка визначає що і як робити при вирішенні певних завдань чи в певних ситуаціях і кожним окремим керівником розуміється і реалізується в значній мірі по своєму. На практиці Ефект.страт.управ. – це симбіоз(поєднання) інтуіції імистецтв вищого керівництва вести підво.до страт.цілей; -- високий професійність і творчий працівників які забезп.звязок підва з оточенням, оновлення підва та його продукцію, а також реалізац поточних планів.
По-третє
Потрібні значні зусилля і великі затрати часу для того щоб на підві почав здійснюватися процес стратегічного управління. Необхідно вести і здійснювати страт.планування яке суттєво відрізняється від довгостроков.планування що потребує обовязкового вирішення за будь яких умов. Необхідно також ств.підрозділи відслідковувати за оточенням і включеня підва в середовищі.
Служби маркетингу звязків з громадкістю та інші набувають виняткову значимість і ротребують дод.суттєвих.витрит
По-четверте
Різко підсилюється негативні наслідки помилок стратег.передбачається. В умовах коли у зжаті терміни створ.абсолютно нова продукція коли неочікувано виникають нові можливасті для бізнесу і на очах зникають можливості які існували багато років. Ціна розплати за невірне передбачення і відповідно помилки стратег.вибору досить часто стають фатальними для підва.
Особливо страт наслідки невірного прогнозу бувають для підва які здійснюють без альтернативний шлях функціонування або ж реалізують страт.що непідаються принциповому коригуванню.
По-пяте
При здійсненні стратег.управ досить часто головна увага приділяється стратег.плануванню. Однак цього абсолютно не достатньо оскільки стратег.план не забезпечує його обовязкового успішного виконання.однією з найважливіших складових страт.управ.є реалізація створ.організ.культкри яка дозволяла реалізрв стратегію. Створ.системи організації та мотивації праці створ.певної гнучкості на підві.тощо.
При цьому випадку страт.упр.процес виконання чинить активний зворотній вплив.на планування що ще більше підсилює значимість фази виконання. Тому підво.не млже перейти до страт.управління якщо у нього навіть дуже добре налагоджене страт.планування, але при цьому не має передумов або можливостей для реаліз страт.
1.4. Стратегічне управління як наука, її виникнення та місце в підготовці фахівців з економіки підприємства
Стратуправ. вважається не тільки обєктивного управ.діяльністю але й вершиною наук управління. Серед інших екон.наук. його вирізняє те що воно розглядає методи розроблення заг.страт. яка є основою інших страт.(бізнесу, фінансову, операційну), а також мех.їх реалізації з метою досягнення відповідності між цілями внутр.потенціалу та зовн.середовища.
Як наука, стратегічне управління сформувалось у другій половині ХХ ст., у травні 1971р. у м. Пітсбурзі (США) було проведено першу розширену конференцію з питань стратегічного управління, де і було визначено основні напрямки його розвитку. А вже в 1973р вважали початком регулярно теорет.дослідження та практ.впровадження страт.управ.З тих пір інтерес до страт.управ.постійно утримуються на високому рівні.Причиною такого явища є те , що управління повинно забезп.підво.перевагу над конкурентами. А це значить що керівництво повинношукати нові оригінальні кроки в управлінні. Якщо керівники будуть все робити як конкуренти, поступати згідно заг.прийнятих правил і стандартів то ніякої оригінальності у поведінці підва.вони не досягнути а значить і не зможуть обійти конкурентів.
Ефективне упрвління – це таке в основі якого лежить прагнення не бути правильним а робити неможливе. Управління має справу не з логікою, а з інтересами, тому воно весь час зних.у стані пошуку і через це постійно розив теорія управління яка відображає найефект.його практику. Ще однією особливістю страт.управ. є те що в ньому дуже мало стандартних правил і прцедур і дуже багато творчості
ТЕМА 2
2.1. Сутність і класифікація управлінських рішень
Управлінське рішення – це результат аналізу, прогнозування, оптимізації, економічного обґрунтування і вибору альтернативи з багатьох варіантів досягнення конкретної цілі системи управління.
Поштовхом до управлінського рішення є необхідність ліквідації, зменшення актуальності чи вирішення проблеми, тобто наближення у майбутньому дійсних параметрів об’єкту (явища) до бажаних, прогнозних.
Для вирішення проблем необхідно кількісно визнач.різницю між бажаним і пргнозним станом обєкту, а також структуризувати цю поблему шляхом побудови для її вирішення ДЕРЕВА ЦІЛЕЙ.
Оскільки ресурси для вирішення ідеї як правило обмежені варто ранжувати проблеми за їх актуальністю маштабністю та ступенем ризику
Рішення аналізуються на основі класифікації за такими ознаками:
Стадією життєвого циклу
товару:
– маркетингові;
– НДПКР;
– впровадження та інші.
Сферою діяльності:
– економічні,
– техніко-технологічні;
– соціальні та інші.
Цілями:
– комерційні;
– некомерційні.
Рангом управління:
– верхні;
– середні;
– нижні.
Масштабністю:
– комплексні;
– часткові.
Організацією вироблення:
– колективні;
– особисті.
Об’єктом впливу:
– зовнішні;
– внутрішні.
Тривалістю дії:
– стратегічні;
– тактичні;
– оперативні.
Методами формалізації:
– текстові;
– графічні;
– математичні.
10.Формами відображення:
– план;
– програма;
– наказ;
–розпорядження;
– вказівка;
– прохання.
11. Складністю:
– стандартні;
– нестандартні.
12.Способом передачі:
– вербальні;
– письмові;
– електронні.

Прийняття будь-якого рішення базується на інтуїції, судження та раціональності. Інтуіція та рішення які базуються на судженнях приймаються в основному в прцесі операт управління. Для тактичного ітехнологічного управління приймаються раціональні рішення, які базуються на екон.аналізі, обгрунтування та оптимізація.
2.2. Вимоги до якості організаційно-економічних управлінських рішень
Якість управлінського рішення – це сукупність параметрів рішення, які задовольняють конкретного споживача і забезпечують реальність його реалізації.Складові «ЧОРНОГО ЯЩИКА» системного підходу до прийняття рішення показано на схемі.

Вхід в систему хар параметрами проблеми яку необхідно вирішити (якість обєкту, вимоги споживачів, обсяг продажів, ціна, терміни постачання тощо)
На Виході з системи рішення виражені кількісно або якісно які мають певну ступінь ймовірності реалізації на ступінь ризику досягнення запланованого результату.
До зовнішнього середовища відносяться фактори заг.та операц.зовн.середовища які впливають на якість управління рішення.
Зворотній звязок хар різноманітню інф.яка поступає від споживачів та оточення до особи що прийняла рішення.
Надходження такої інф.може бути повязане з неякісним рішенням дод.вимогам споживачів що до уточнення чи опрацювання рішення та іншими факторами.
Процес прийняття рішення у системі включає
-виявлення проблем і формування цілей
-пошук та опрацювання необхідної інф.
-виявлення можливостей забзп.ресурсами
-рангування цілей та формування завдань
-оформлення необхідних докум.і реаліз.завдань
Головними умовами забезпечення високої якості та ефективності управлінського рішення є:
використання наукових підходів;
вивчення впливу економічних законів;
забезпечення особи, яка приймає рішення якісною інформацією;
структуризація проблеми і побудова дерева цілей;
забезпечення багатоваріантності рішення;
правове обґрунтування рішення;
автоматизація процесу збирання і опрацювання інформації;
розроблення і функціонування системи відповідальності та мотивації якісного й ефективного рішення;
наявність механізму реалізації рішення.
Виконати всі перераховані умови підвищення якості й ефективності управлінського рішення досить важко і дорого. Тому у повному обсязі їх виконують лише при прийнятті рішення по дуже важливих і дорогих об’єктах. Разом з тим, нинішня конкуренція об’єктивно вимагає від кожного інвестора підвищувати якість та ефективність управлінського рішення.
2.3. Оцінка ризиків при прийнятті рішення
Питання оцінки ризиків при прийнятті управлінського рішення є досить актуальним і важливим, особливо для інноваційної діяльності в умовах української економіки, яка характеризується невизначеністю багатьох факторів.
Найточніше фактори ризику та інфляції можна визначити на основі розрахунку індивідуальної ставки дисконту по проекту.
Ставка дисконту – це норматив приведення майбутніх інвестицій до розрахункового чи поточного періоду.
Однак менеджерам дуже рідко потрібна така точність, для цього їм достатньо враховувати фактори ризику та інфляції за допомогою коефіцієнта дисконтування.
Коефіцієнт дисконтування без урахування ризику визначається за залежністю:

де – ставка дисконту без урахування ризику; r – ставка рефінансування, яка встановлюється Національним банком, %; і – темп інфляції, який оголошується Урядом України на поточний рік.
З урахуванням поправки на ризик ставка дисконту буде дорівнювати:
,
де Р – коефіцієнт, який враховує ризик, %.
Значення показника «Р» який врах.види ризику.

Вид ризику
Приклад мети проекту
Р,%

1..
Низький, середній, високий, дуже високий
Кап.вк.,збіл.обсяг.,нова.прод,кап.дослід.іннов.
5-7, 10-15, 15-17, 18-20.

У рішеннях можуть передбачатися також різноманітні механізми стабілізації, які забезпечують захист інтересів учасників за несприятливих змін умов їх реалізації. В одному випадку може бути знижений ступінь самого ризику (за рахунок додаткових витрат на створення резервів і запасів, удосконалення технологій, зменшення аварійності виробництва). В іншому – ризик перерозподіляється між учасниками (індексація цін, різні форми страхування, застава майна та інше).
Як правило, застосування в рішеннях стабілізаційних механізмів потребує від учасників додаткових витрат, розмір яких залежить від умов реалізації заходу, очікувань та інтересів учасників а також кількісних та якісних оцінок ступеню ризику. Такі витрати необхідно обов’язково враховувати при визначенні економічної ефективності рішення.
2.4. Економічне обґрунтування рішення
Комплексне техніко-економічне обґрунтування є завершальним етапом процесу розроблення рішення. Одночасно цей етап є самим відповідальним, так як за результатами обґрунтування приймається до реалізації один з альтернативних варіантів рішення.
Ек.результат реаліз рішення у вироб.продукції проявляється після її продажу, а у споживача після її купівлі та в процесі викор.товару .Ці особливості проявлені ефект.розв системи управ у сфері вироб і споживання потребують викор.відповідних методик розрах екон.ефекту.
До головних принципівекон.обгрунтування рішення відносяться: -урах.фактора часу; - урах.витрат і результатів протягом ЖЦТ; - викор системного підходу; - забезп.багатоваріантностиі рішення; - забезп.порівняння варіантів виходу чи з віихідною інф.
До заходів з підвищення якості процесу в системі відносяться – удосконалення технології, організації виробництва, оперативного управління та підвищення рівня автоматизації. У цьому випадку економічний ефект визначається за залежністю:

де ЕТ – очікуваний економічний ефект від розроблення і впровадження заходів з підвищення якості процесів у системі за термін Т; – кількість назв продукції, на які поширюються ці заходи; – прогноз ціни і-го товару у році t; – прогноз собівартості одиниці цього товару у році t; – прогноз податку на одиницю такого товару у році t; –прогноз обсягу випуску товару; – рік капіталовкладення у ці заходи (Твкл – останній рік вкладень); – одноразові затрати на підвищення якості процесів у році tвкл.
Аналогічно проводиться комплекс тех-ек.обгрунтування управ.рішень за кожною складовою «ЧОРНОГО ЯЩИКА» Економічне обґрунтування заходів щодо удосконалення управління дозволяє підвищувати його ефективність і стабільність функціонування.
ТЕМА 3
3.1. Елементи системи стратегічного управління
Методологічною основою стр.управ.є системний підхід згідно з яким підво хар такі особливостями як:
-унікальність і непередбачуваність поведінки системи в конкретних умовах.
-здатність змінювати структуру та формувати варіанти поведінки, протистояти загрозливим тенденціям адаптуватись до змін умов
-проагнення до формування цілей в середині підва.
Система стратегічного управління підприємством складається з трьох окремих елементів:
стратегія підприємства, як сукупність управлінських рішень щодо перспективного його розвитку;
відповідна організаційна структура управління, зорієнтована на розроблення і впровадження стратегії;
організаційна культура, яка створює можливості для розроблення і реалізації стратегії.
В результаті утвор трикутник.

Стратегія підприємства – це комплексна програма дій, спрямована на ефективну виробничу, науково-дослідну, комерційну, фінансову та іншу діяльність, реалізація якої забезпечить здійснення місії та досягнення цілей підприємства.
Тобто стратегія – це планування усіх найважливіших дій (підприємницьких, конкурентних, функціональних), які потрібно реалізувати, щоб забезпечити тривалий успіх підприємству. Наявність стратегії можна виявити на будь-якому підві іноді навіть без втілення її в певних документах без формалізації, пояснюється це тим що підво не може постійно змінювати свій напрямок дяльності вести абсолютно гнучку політику й одразу реагувати на зміни у середині. Потрапляючи в ситуацію, яка потребує прийняття рішення.Керівник форує йогг під впливом сисеми принципів правил пріорітетів, що діють на підві та зумовлених обставинами місця виникнення це допомагає керівнику діяти відповідно до страт лінії поведінки підва виявляюяи при цьому мах.самостійність.
Організаційна структура необхідна для організації виконання робіт на підприємстві відповідно до його існуючої стратегії. Орган.структура кожного підва має свій характерні особливості, тобто вона відповідає ті організаційній структурі які були перед нею на цьому підві .думку керівництва про нейкращу систему підлеглості і звітності, політику призначеної посади і розподілу завдань а також різноманітні внутрішні фактори.
Організаційна культура є порівняно новим елементом стратегічного управління, яку формують система цінностей, вірувань, традицій та норм поведінки, що склалися на підприємстві.
Між перерахованими елементами системи стратегічного управління підприємства існує взаємозалежність: чітко організоване стратегічне планування перебуває в тісному взаємозв’язку зі структурою управління, яка забезпечує розроблення та реалізацію стратегії для досягнення цілей, і організаційною культурою, яка створює відповідні можливості для поєднання стратегічного планування й організаційної структури. Це є ще одним доказом того, що успіх підприємства – результат взаємодоповнення перерахованих елементів, хоча за різних умов одні елементи можуть переважати над іншими. Для певного рівня нестабільності середовища можна сформувати відповідну комбінацію елементів, які забезпечуватимуть найкращі результати діяльності підприємства.
3.2. Головні етапи процесу стратегічного управління
На сучасному етапі в Україні, як держ.акціонерний, приватний та інші підва зіштовхуються з проблемою побудови ефективної системи управління. Це пов язано з кардинальними змінами середовища в якому діяло підприємство. Як відомо при адм. Управлінні ек. Перед п ством в основному ставились завдання внутрішнього характеру. Проблема асортименту, обсягу виробництва, реалізації, джерела фінансування, розподілу прибутку, вирішувались вище стоячими організаціями. Відповідної системи управління п-ством будувалась таким чином, щоб максимально оптимізувати виробничий процес.
В умовах ринков.ек.питання управління підвом.набуває велике значення оскільки йому потрібно боротися за споживача,якість продукції тощо.
Процес управління є тією продуктивною силою, яка об’єднує всі ресурси підприємства і приводить їх в узгоджений рух для досягнення поставлених цілей.
Стратегічне управління – це складний безперервний процес, спрямований на вирішення певних проблем, який характеризується наступним переліком послідовних дій:
усвідомлення необхідності прийняття рішення;
діагностику та структуризацію проблеми;
формування варіантів подальших дій;
аналіз можливих наслідків планової діяльності;
прийняття одного або декількох варіантів для реалізації;
реалізацію рішення;
контроль за виконанням і оцінку результатів;
відслідковування важливих тенденцій і можливих збоїв як в діяльності підприємства, так і в його оточенні.
Стректура процесу СУ показано на схемі
А-повернення до етапів 1,2,3,4 при необхідності
Б- проведення страт. змін при необхідності
В-переформулювання страт при необхідності
Г-визначення повторно при необхідності
Д-переоцінювання при необхідності.--
Процес стратегічного управління складається з 5 етапів.
1 – етап: діагностика середовища підприємства забезпечує основу для уточнення його місії, цілей та вибору відповідної стратегічної поведінки. При цьому відбувається оцінювання зовнішнього та внутрішнього середовища шляхом формулювання основних складових та їх чинників і вибір з них таких, які дійсно мають значення для підприємства, а також складаються прогнози майбутнього стану середовища.
2 – етап: визначення місії та цілей підприємства передбачає вирішення того: “Яким має бути підприємство, що воно збирається робити і чого хоче досягти?” Для цього необхідно стратегічно продумати сферу діяльності підва, принципи його роботи, інтереси, очікування і цінності спожив.,при чому не тільки на теперішньому етапі, а й у перспективі тому місія на відміну від цілей не показ.як Головна мета отримати прибуток чи досягти інших ек.показників.
Місія – це чітко виражена причина існування підприємства, тобто основний вид його діяльності.
Якщо місія задає загальні орієнтири, напрямки функціонування підприємства, які виражають причину його існування, то конкретний кінцевий стан господарювання, якого підприємство сподівається досягти на певний момент у майбутньому, фіксується у вигляді його цілей.
Цілі – це конкретний стан окремих характеристик підприємства, досягнення яких є для нього бажаним і на досягнення яких спрямована його діяльність.(стратегічні, тактичні, оперативні, прибутковість, продуктивність, продукція, потужність, вироб, персонал, ринок)
3 – етап: вибір та формулювання стратегії – основа стратегічного управління. На цьому етапі за допомогою спеціальних методів визначається, як досягти цілей і реалізувати місію підприємства. При цьому порівнюються чинники зовнішнього і внутрішнього середовища, аналізуються можливі стратегічні альтернативи, вибираються конкретні стратегії та “стратегічний набір”, який відповідає заданим критеріям, а також визначаються усі складові процесу стратегічного управління підприємством.
Заг процес формулюв. стратег.охоплює такі етапи:
Оцінка і аналіз існуючої стратегії
Кориг. існуючої або формув нової ст.-ї
Прогноз. потенц. можл. госп. рішень
Обгрунт. і вибір стрвт альтернативи
4– етап: реалізація стратегії вважається критичним процесом, тому що саме у випадку успішного його виконання підприємство досягне мети, а при неуспішному – з’являться додаткові труднощі.
Реалізація страт.передбачає регулярне поглиблення вивчення стану середовища, оцінювання ресурсів і можливостей їх розподілу, створення умов для мотивації працівників під час реалізації операт.розроблення і впровадження оптимальної організ.струк. приведе орган.культури у відповідні до обраної страт.управ. страт.змін на підві.
5 – етап: контроль за реалізацією стратегії та оцінка результатів діяльності – завершальний процес стратегічного управління підприємством, який повинен забезпечити якісний зворотній зв’язок. Стратегічний контроль здебільшого з’ясовує, якою мірою реалізація стратегії сприяє досягненню цілей підприємства, і значно менше – оцінює правильність виконання стратегії чи окремих її етапів. На цьому етапі може виявитись що піво не в змозі реалізувати вибрану стратегію що пояснюється недосконалим проведенням аналізу і відповідно неправильними висновками або виникненням непередбачувані і неочікуваних змін у зов.середовищі.
Постійна поява нових обставин змушує регулярно здійснювати коригування, внаслідок чого довгострок.напрямок розвитку може бути змінений, діяльність підва переорієнтованою, завдання управ.з точки зору майб підва можуть бути переглянуті.
Кінцевим “продуктом” процесу стратегічного управління підприємством є нова комбінація товарів, ринків і технологій, розроблених та впроваджених на підприємстві. Перехід до нової позиції підприємства вимагає перерозподілу ресурсів, з чого можна зробити висновок, що процес прийняття стратегічних рішень подібний до традиційних рішень про вкладення капіталу.
3.3. Адаптація підва та управління ним до сучасних сучасних вимог.
Аналіз теорії і практики свідчить що ця система вже більш адаптована до цих змін, яких зазнає підво.Рівень його мобільності в умовах нестійкогозов.серед.хар.швидкістю й гнучкістю реакції на ці зміни з метою зберегти себе на ринку і досягти ек.ефективності.З іншого боку, переймаючи виклик оточення до них так, щоб його позиції в майб були якнайкращими.
Таким чином особливостями підва, яке здійснює стр.управ. в сучасних умовах є те що:
підво є відкритою системою головні передумови діяльності якого закладені не в середині, а поза ним тобто успіх залежить від того наскільки підво пристосувалось до свого оточення4 організ.механізми такого підва пристосовані до виявлення нових проблем і формув.нових рішень, а не контролю
Підво можна одночасно вважати як соц.так і екон. системою. Новим чинником розв.є його перетворення з чисто вироб.системи у вироб-соц, найважливішим при цьому є роль керівництва його стиль управління, роль працівників їх поступове перетворення у співвласників зі зміною їх відношення до праці та реакції на управлінські рішення.
Підво доволі часто обєднують перетворюючи їх у сукупність різноцільових госп.підрозділів обєднаних для досягнення однієї генеральної мети розв. Які самостійно визнач.стратегію самостійно її реалізують і несуть відповідальність за результати своєї діяльності. Управління такими підрозділами хар.відкритими як внутр.так і зов. Діловими стосунками
Під час розроблення стратегії відбуваються докорінна зміна технології планування тобто проходження шляху від майбутнього до теперішнього, а не від минулого до майбутнього , що властиве системі довгострокового планування
Планування стратегії на сучасному підві хар.посиленням гнучкості зокрема планових горизонтів при цьому термін часу на який розроблення прогнозу не є суворо визначеним а здебільшого залежить від хар.страт. мети .Планування страт. може охоплювати тривалі періоди часу хоча досить часто вони базуються на середньотерміновому плануванні
Вважається що саме у цьому його особливість:
- стра.це не функція часу, а функція напрямку розвитку;
- вище керівництво повинно запропонувати оптимальний мех.переходу від існуючого стану до бажаного
3.4. Формування конкурентної переваги підприємства
Конкурентна перевага підприємства – це сукупність показників, які забезпечують йому перевершення конкурентів на цільовому ринку.
Формування конкурентної переваги є головним завданням стратегічного управління, яке забезпечить підприємству досягнення рівня зростання й прибутковості вищого, ніж у середньому на ринку.
Існують три основні сфери конкурентних переваг:
організаційні;
функціональні;
переваги, які засновані на взаємовідносинах із зовнішніми підприємствами.
Організаційні переваги охоплюють такі показники як: високий рівень мобільності підприємства, його великі розміри, набутий досвід діяльності, фінансова могутність та ефективність управління.
Функціональні переваги охоплюють показники функціональних служб підприємства (маркетинг, виробництво, кадри): імідж підприємства, розмір і кількість цільових ринків, знання споживачів і конкурентів, ефективна цінова стратегія, передова технологія, економія на масштабах виробництва, висока кваліфікація персоналу та інші.
Переваги, які засновані на взаємовідносинах із зовнішніми підприємствами, охоплюють низку показників, які відтворюють імідж та набутий досвід роботи підприємства з фінансовими організаціями, торговельними посередниками, політичними організаціями, конкурентами та постачальниками.
Бостонська консультативна група у 1981 році залежно від кількості конкурентних переваг та їх важливості запропонувала виділити 4 різновиди ринку.
Можлива к-сть конкур. переваг
Важливість конкур. переваг


ВИСОКА
НИЗЬКА

ВЕЛИКА
Спеціаліз. ринок
Фрагментарний ринок

НЕВЕЛИКА
Обємний ринок
Тупиковий ринок

Обємний ринок –це такий ринок на якому конкур. Переваги не багато але вони досить значні тобто підво яке володіє конкурентною перевагою вигідно відрізняється від інших. Прибутковістьпідва на такому ринук значною мірою залежить від його ринкової частки та розміру. Прикладом обє.ринку -будів облад.
Спеціалізований - дає багато можливостей для отримання конкурентних переваг і ці переваги будуть мати велике значення на такому ринку. Ринкова частка не відіграє вирішальної ролі. Найбільше значення має ринкова частка на певному сегменті цього ринку наівть якщо він невеликий за розміром. Найвищу прибутковість на такому ринку визначає рівень диференціації та спеціалізації підва його вміння вивчати та задовільняти специфічні потреби певного вузького кола споживачів.Приклад: спеціалізов техніки
Фрагментарний - дає багато можливостей для отримання конкурентних переваг, але це незначні переваги які не дають змогу отримати суттєву перевагу над конкурентами. Високу прибутковість тут не забезпечує ні велики розмір підва ні його ринкова частка. На такому ринку можливе співіснування багатьох невеликих підв з різним рівнем рентабельності. З метою підвищення прибутковості такі підва необхідно переорієнтуватись на обємний чи спеціалізов.ринки. Приклад: сфера послуг, магаз.одягу.,взуття, ресторан,СТО.
Тупиковий – має небагато конкурентних переваг і вони не є важливими високу рентабельність тут не забезпечують не набутий досвід ні ефект економії на маштаби вироб.тут виграють тіпідва які викор. Найновітніше обладнання. На такому ринку важко зайняти позицію ринкової ніші або знизити витрати.Стратегічні рішення повинні бути встановлені на покращення збутової діяльності. Приклад: металург.та хім.пром.
Значення матриці БКГ полягає в тому що вона надає страт.рекомендації що до виду і форм конкурентних переваг на різних видах ринків.
ТЕМА 4 Вибір стратегії
4.1. Створення реальної стратегії
Щоб створити реальну страт, необхідно ретельно вивчити внутр.стан підва і його зов.фактори для того щоб чітко визначити своє положення на ринку. Тому що неправильна оцінка ситуації підвищить ризик неправильності розроблення страт.дій, погіршує можливість отримання прибутку або ж призведе до фінансового збитку.
Стратегія підприємства як правило складається з продуманих цілеспрямованих дій(запланов.страт.) та реакції на непередбачені зміни у зовнішньому середовищі(незапланованих страт.рішень).
Тобто, стратегія – це не тільки те, що керівник завчасно продумав і наміряний застосувати для здійснення стратегічного плану. Завдання створення стратегії включає в себе розроблення плану дій та їх адаптацію до змінної ситуації.
Кожен керівник, який створює стратегію повинен старатись щоб вона з максимальним ступенем враховувала усі події, які відбуваються як всередині так і за межами підприємства й можуть впливати на його діяльність. Тільки така стратегія дозволить підприємству зайняти на ринку сильну позицію й успішно працювати незважаючи на непередбачені обставини, сильну конкуренцію та внутрішні проблеми.
4.2. Ієрархія стратегій організації та їх типологія
Враховуючи багатоплановий характер діяльності підприємств, потрібно визначити певний набір взаємопов’язаних стратегій, що формують так звану стратегічну піраміду.
Стратегічний набір – це система стратегій різного типу, які розробляє підприємство на певний проміжок часу, що показує специфіку його діяльності та розвитку, а також рівень претендування на місце і роль у зовнішньому середовищі.
Кожне підприємство розробляє свій стратегічний набір, який залежить від умов його функціонування та особливостей адаптації внутрішнього середовища до вимог зовнішнього оточення. Так, як немає двох однакових підприємств, тому і не може бути двох однакових стратегічних наборів.

Стратегічний набір однопрофільного підприємства залишається у такому вигляді до тих пір, поки воно не почне випускати диверсифіковану продукцію.
Корпоративна стратегія – це загальна стратегія управління підприємством, що охоплює всі напрямки його діяльності. У процесі управління підвом (обєднанням підв) використовують такі головні типи корпоративних.
-страт зростання- це найефект страт.стабільного збільшення підва, освоєння нових товарів, зростання обсягів вироб.іпродажу, прибутку і кап. Зокрема через проникнення на нові ринки та їх захоплення. Викор підва у динамічних галузях зі швидкою зміною технологій.
-страт.стабілізації – страт.зосередження на існуючих напрямках діяльності підва.та їх підтримку з урахуванням нестабільності обсягу продажу своєї й отримуваної величини доходів. Викор підва що домін на ринку. Ризик вчасно не помітити конкурента.
-страт.скорочення(виживання) – це захисна стратегія яка використовується під час кризового стану економічної діяльності підва.Викор.тоді коли підво збирається переорієнтовувати сою діяльність.
Стратегія бізнесу(конкурентна страт.) – це сукупність наступальних чи оборонних дій, спрямована на створення стійкого становища в галузі, з метою успішного подолання пяти чинників конкуренції і гарантування мах.віддачі від інвестованого капіталу. Страт бізнесу призначені для управління кожним окремим видим діяльності піва.Для однопрофільного підва корпоративна страт.і страт.бізнесу співпадають. Існують такі головні типи стратегії:
-страт найменших сукупних витрат – це розроблення і пропозиція такої продукції чи послуги підва, що сприймається в межах галузі як щось унікальне.
-зосередження – на конкретній групі покупців,сегменті чи товарній номенклатурі.Метою є якнайкраще обслужити конкретну цільову групу споживачів.(супермаркет, дитячий одяг)
Функціональні стратегії – це стратегії для управління кожним функціональним напрямком певної сфери діяльності бізнесу. Для успішної реалізації корпоративної стратегії та страт.бізнеу необхідно щоб усі функціональні страт були скоординованими і взаємоузгодженими, а не тільки переслідували свої порівняно вузькі цілі. Існують такі типи функ.страт.
маркетингу полягає у визначенні відповідних продуктів, послуг і ринків, на яких вони будують запропоновані
НДПКР охоплює такі складові: технолог.прогнозування (планування); раціоналізація структури НДПКР ;адаптація управління НДПКР до сучасних вимог;можливі напрямки стратегії НДПКР підва.
оскількивиробництво завжди віддзеркалює головний і пріорітетний напрямок підприємцької діяльності підва стратегія виробництва спрямована на налагодження виробничого процесу підва та його успішне функціонування.
фінансова страт.хар розподілений у часі процес формування і використання фін.ресурсів, необхідних для реалізації корпоративної стратегії підва. Вона відображає процеси формування і використання грошових коштів, фінансування кап.вкладень і поточних витрат.
екологічна страт. призначена для розроблення довгострокового плану формування і реалізації системи охорони навколишнього природнього середовища.
соц.страт. підва розробляється з метою забезпечення нормального відтворення роб сили, сприятливого псохологічного мікроклімату і підвищення ефективності підпрцької діяльності
Функціональні стратегії спрямовані на:
- визначення вимог щодо підтримки напрямків діяльності;
- формування цілей та стратегій у функціональних галузях;
- розроблення планів для реалізації корпоративної стратегії та стратегії бізнесу.
За розроблення функціональних стратегій відповідальні керівники функціональних підрозділів, затверджують їх лінійні керівники.
Операційні стратегії – це найбільш вузькі стратегії для управління головними ланками всередині функціональних напрямків при рішенні щоденних оперативних завдань, які мають стратегічну важливість.
Головну відповідальність за розроблення операційних стратегій несуть керівники ланок із залученням колег із сусідніх підрозділів, пропозиції яких повинні бути розглянуті і затверджені вищестоящим керівництвом.
4.3. Методи вибору альтернативних стратегій
Вибір стратегії передбачає генерування великої кількості альтернативних стратегій, які дають змогу досягти бажаних цілей; аналіз їх та доопрацювання, “доведення” до рівня адекватності цілям розвитку підприємства та вибір загальної стратегії(Корпот.страт.); аналіз альтернатив у межах вибраної загальної стратегії підприємства з метою наповнення її конкретним змістом.
Під час проведення ситуаційного аналізу перевага надається одній з альтернатив, яка найбільше відповідає умовам зовнішнього та внутрішнього середовища підприємства, а також вибраним цілям його діяльності. Однак результати ситуаційного аналізу є тільки основою для прийняття управлінського рішення, яке уточнюється з використанням спеціальних методів стратегічного вибору на бізнес- та корпоративному рівнях. Для уточнення вибору заг.страт.орієнтації доцільно скористатись певним алгоритмом.

Залежно від того, на якій стадії життєвого циклу перебуває підприємство на цей час, його керівництво може дотримуватись однієї з цих базових (корпоративних) стратегій або використовувати їх певні комбінації з метою досягнення певних конкурентних переваг.
Наступним кроком є аналіз і вибір стратегічних альтернатив у межах загальної стратегії. А.Томпсон та А.Стрікленд запропонували використати для вибору таких альтернатив два показники – темпи приросту ринку та конкурентна позиція підприємства.(відповідна частка ринку)
Темпи приросту ринку ,%
Високі
1-квадрант стратегій:
1. Перегляд стратегій концентрації
2.Горизонтальна інтеграція або злиття
3.Вертикальна інтеграція
4. Диверсифікація
5.Скорочення підприємства
6. Ліквідація
2-квадрант стратегій:
1.Продовження концентрації
2.Вертикальна інтеграція
3.Концентрична диверсифікація


Низькі
4-квадрант стратегій:
1. Перегляд стратегій концентрації в
одній галузі
2.Горизонтальна інтеграція
3.Вертикальна інтеграція
4. Диверсифікація
5. “Збір урожаю” і вихід з ринку
6. Ліквідація
3-квадрант стратегій:
1.Концентрична диверсифікація
2.Конгломератна диверсифікація
3.Спільне підприємство у новій сфері
4.Вертикальна інтеграція
5.Продовження стратегії концентрації



Мала
Велика



Відносна частка ринку

Матриця вибору страт.альтернатив в межах корп.страт.підва.
Перегляд страт.альтернат.доповнюється аналізом чинників який дає змогу скоротити кількість можливих страт.до мін.й оцінити рівень забезпь вибраної страт, туд, фін, та матер та інш.ресурсами.
Для вибору конкурентної стратегії (стратегії бізнесу), необхідно враховувати і конкурентні переваги, якими володіє те чи інше підприємство, і положення на ринку в конкретний момент. Для цього доцільно скористатися тест-таблицею, розробленою німецьким вченим Х. Вільдеманом, за якою можна швидко визначити ринкові відносини, в яких діють підприємства, та конкурентні переваги, на які варто звертати особливу увагу.

Чинники
Типи стратегій



Найм.сукуп.витрат.
Диференціації
Зосередження

1
Темп зростринк
м
с
в

Вибір конкурентної стратегії передбачає, що підприємство має певні переваги порівняно з конкурентами, які діють на тому ж ринку, але не менш типовою ситуацією можна вважати наявну або прогнозовану неконкурентноздатність підприємства.
4.4. Основні чинники вибору стратегії
Кінцевий вибір оптимальної стратегії відбувається шляхом доповнення формального підходу творчим аналізом з урахуванням чинників, які впливають на стратегічний вибір. Головними чинниками, від яких залежить цей вибір вважаються:
цілі підприємства;
ступінь ризику;
фінансові ресурси;
інтереси і ставлення вищого керівництва;
розмір підприємства;
кваліфікація персоналу;
чинник часу та інші.
1. Цілі підприємства визначають унікальність та оригінальність вибору стратегії, адже у них відображено, чого прагне підприємство.Якщо перед підвом не стоять цілі зростання то незважаючи на можливості виявляти у зов.середов.та сильні сторони його внутр.стану страт.зрост.не буде вибрано.
2. Ступінь ризику належить до реальних чинників життєдіяльності підприємства, а тому обов’язково повинен бути врахований при виборі стратегії.
3. Фінансові ресурси підприємства істотно впливають на вибір стратегії і тісно пов’язані з ризиком, будь-які зміни в поведінці підприємства, наприклад, вихід на нові ринки, розроблення нового продукту чи перехід у нову галузь, вимагає великих фінансових витрат, очевидно, що підприємства, які мають відповідні фінансові ресурси чи легкий доступ до них, при виборі стратегії перебувають у значно вигіднішому положенні та мають більші можливості для вибору стратегічних альтернатив, ніж ті з них, які обмежені у фінансових ресурсах.
4. Інтереси і ставлення вищого керівництва відіграють особливу роль, керівники можуть бути схильними до ризику або, навпаки, прагнути його уникнути, і таке ставлення може бути вирішальним у виборі стратегії. Тому досить часто керівництво свідомо чи несвідомо дотримується випробуваних стратегій і не хоче розглядати нові перспективи, навіть особисті симпатії та антипатії відіграють важливу роль.Підво може взяти курс на диверсифіков.(основної продукції)лише через особисті стосунки чи поглинання іншого підва або з метою доведення іншим особам власної переваги.
5. Розмір підприємства істотно впливає на вибір стратегії. (малі, середні, великі)
Головний напрямок малих підприємств – зведення до мінімуму гостроти конкуренції з великими підприємствами та використання переваг гнучкості, тобто здатності оперативно переорієнтовувати свою діяльність відповідно до ринкових чинників. Основою для вибору стратегії малими підприємствами є матриця “продукція – форма існування підприємства”.
Форми існування малого підприємства
Суверенітет

Стратегія
копіювання
Стратегія
оптимального розміру


Симбіоз
Стратегія використання переваг великого підприємства
Стратегія участі у виробництві продукції великого підприємства



Подібна до продукції великого підприємства
Оригінальна



Продукція малого підприємства

Основні види стратегій малих підприємств.
Стратегія копіювання ґрунтується на твердженні, що будь-яка оригінальна продукція може стати об’єктом підроблення. При цьому існує два варіанти її випуску: марочна продукція великого підприємства і копія чи підробка під оригінальну продукцію. У другому випадку ціна значно нижча, ніж оригінальної продукції, тому що відсутні витрати на НДПКР і, як правило, нижча якість. Стратегію оптимального розміру застосовують тоді, коли виробництво у великих розмірах неефективне. Спроба об’єднання малих виробників може зумовити втрату оперативної гнучкості, зниження прибутку і навіть їхнє закриття. Стратегія участі у виробництві продукції великого підприємства передбачає, що окремі елементи виробу є кінцевим продуктом малого підприємства. Однак при цьому воно може повністю залежати від великого. Стратегія використання переваг великого підприємства (франчайзинг) ґрунтується на системі договірних стосунків, згідно з якими велике підприємство зобов’язується забезпечувати мале власними товарами, надавати рекламні послуги та короткострокові кредити на пільгових умовах, надавати в оренду своє устаткування, а мале підприємство гарантує, що підтримуватиме ділові контакти винятково з цим партнером і перераховуватиме йому певну частину від суми доходів.
Великі підприємства мають можливість розширяти сферу своєї діяльності, але при цьому знижується їхня гнучкість. Залежно від темпів зростання та рівня диверсифікації виробництва великі підприємства поділяють на три групи - “горді леви”, “могутні слони” і “неповороткі бегемоти”, особливості стратегій яких наведені у таблиці.
Основні види стратегій великих підприємств
№ з/п
Тип підприємства
Найважливіші характеристики стратегій



зростання
профіль
прибуток

1.
“Горді леви”
пришвидшене
спеціалізація у великому сегменті ринку
достатній для пришвидшеного зростання

2.
“Могутні слони”
середнє, стабільне
диверсифікація на ринку
забезпечує стійкість на ринку

3.
“Неповороткі бегемоти”
сповільнене
диверсифікація на багатьох ринках
недостатній, можливі збитки

Середні підприємства перебувають у перехідному стані між малими та великими. Вони можуть вижити, дотримуючись спеціалізації у певній ніші, яка реалізується в одному з чотирьох видів стратегії зростання. Вибір стратегії залежить від темпів зростання середнього підприємства та ніші, у якій воно функціонує:
Темпи зрост.підва
Високі

Стр.Виходу з ніші
Стр лідер в ніші


Низькі
Стр.Збереження
Стр.пошуку“загарбника”



Помірні
Швидкі



Темпи розширення ніші


Стратегія збереження спрямована на стабілізацію існуючого положення підприємства (темпи зростання ніші – стабільні, підприємства – невисокі). При такій стратегії існує небезпека втрати ніші внаслідок зміни потреб.Стратегію пошуку “загарбника” вибирають тоді, коли середнє за розміром підприємство немає коштів для збереження своєї позиції в межах ніші, тому воно може бути зацікавлене у поглинанні його великим підприємством. Стратегію лідерства в ніші застосовують у двох випадках:
темпи зростання підприємства та розширення ніші такі високі, що воно може перетворитись у монополіста і не допустити в цю нішу конкурентів;
підприємство володіє фінансовими ресурсами для пришвидшеного зростання.
Стратегія виходу з ніші передбачає, що підприємство робить спробу перетворитись у більше підприємство, втративши спеціалізацію. Однак при цьому виникає необхідність змагатися з сильнішими конкурентами.
6. Кваліфікація персоналу є також досить сильним обмежувальним фактором при виборі стратегії. Без кваліфікованого персоналу керівництво не може вибирати стратегії діяльності, які потребують глибоких знань і високої кваліфікації її виконавців.
7. Чинник часу сприяє успіху чи зумовлює невдачу підприємства. Виявлені у зовнішньому середовищі можливості й загрози, а також прогнозовані зміни завжди мають певні часові межі. Звідси очевидно, що розроблену стратегію можна реалізувати не в будь-який час, а тільки тоді, коли існує відповідна можливість. Крім цього якщо її не реалізувати, то це може призвести не лише до великих втрат, а й до банкрутства.
Урахування перерахованих чинників під час вибору стратегічних альтернатив дає змогу обґрунтовано вибрати одну з них, яка найбільше відповідає цілям підприємства, а також порівняти витрати й результати, які будуть досягнуті під час її реалізації.
4.5. Оцінювання вибраної стратегії
Оцінювання є завершальним етапом розроблення стратегії, завданням якої є визначення можливих наслідків реалізації вибраної стратегії.
Головним критерієм якості вибраної стратегії вважаються економічні результати діяльності підприємства. Тому методика дослідження та оцінювання стратегії передбачає формування системи показників економічного зростання відповідно до конкретних умов і стану підприємства та встановлення нормативних співвідношень між темпами зростання цих показників враховуючи чинник часу.
В основі методу лежить такий тип економічного зростання, при якому передбачені вищі темпи зниження витрат живої праці порівняно з витратами уречевленої праці та збільшення частки прибутку в створеній вартості, тобто забезпечення розширеного виробництва. На основі цього формується нормативна структура (нормативний ряд) темпів зростання показників розвитку підприємства:
< < < < ,
де – темп зростання трудових витрат (заробітної плати); – темп зростання повної собівартості товарної продукції;– темп зростання матеріальних витрат; – темп зростання вартості товарної продукції; – темп зростання прибутку.
Таким чином, оцінювання майбутньої стратегії розвитку підприємства за цим методом передбачає прогноз можливих тенденцій кожного з перерахованих показників і порівняння їх з нормативним рядом.
Ступінь відповідності нормативного та фактичного рядів показників визначають за коефіцієнтом рангової кореляції (коефіцієнт Спірмена).
Водночас важливо визначити також рівень ризику, в умовах якого реалізується стратегія. Для цього можна скористатися формулою Z - чинника Альтмана:
Z=3,3x1+1,4x2+1,2x3+1,0x4+0,6x5
де х1 – відношення прибутку (перед сплатою податків і процентів) до вартості активів; х2 – відношення нерозподіленого прибутку до вартості активів; х3 – відношення власних оборотних коштів вартості активів; х4 – відношення обсягу продажу продукції до вартості активів; х5 – відношення власного капіталу до залученого.
Критичне значення Z – чинника, розраховане відомим західним економістом Е.Альтманом за даними статистичної вибірки, складає 2.675. З цією величиною порівнюються розрахункове значення показника для конкретного підприємства, що дає змогу прогнозувати в недалекому майбутньому (2 – 3 роки) банкрутство (Z < 2.675) чи стійке фінансове положення (Z > 2.675) підприємства.
Таким чином, оцінювання вибраної стратегії є необхідним елементом стратегічного планування, хоча більш детальні методики її проведення тільки розробляються.