Розділ 1.
Лекція 1.1.
Закон України “Про метрологію та метрологічну діяльність”. Вступ до метрології та до метрологічного забезпечення промислового виробництва.
Основні терміни та означення. Сфера дії Закону.
Державна метрологічна система.
Основні питання.
Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
Основні поняття та визначення метрології і метрологічного забезпечення. Мета і завдання метрологічного забезпечення.
Технічна і організаційна основи метрологічного забезпечення.
Структура Державної і відомчої метрологічних служб України.
Державне управління забезпечення єдності вимірювань.
Метрологічні центри і територіальні органи Держстандарту України.
Метрологічні служби центральних органів виконавчої влади, підприємств і організацій.
Міжнародні метрологічні організації.
Головним документом, що регулює стосунки в сфері метрології та метрологічної діяльності є Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність", прийнятий Верховною Радою та підписаний Президентом України 11 лютого 1998 р. Закон поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства (їх об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності та виду діяльності, що діють на території України, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності і виробників (експортерів) іноземних держав, що ввозять засоби вимірювальної техніки на територію України (іноземних виробників). При цьому беруться до уваги й інші нормативно-правові акти України.
Цей Закон визначає правові основи забезпечення єдності вимірювань в Україні, регулює суспільні відносини у сфері метрологічної діяльності та спрямований на захист громадян і національної економіки від наслідків недостовірних результатів вимірювань.
Розділ I. Загальні положення.
Стаття 1. Основні терміни та їх визначення
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому
значенні:
метрологія - наука про вимірювання, яка включає як теоретичні, так і практичні аспекти вимірювань у всіх галузях науки і техніки;
вимірювання - відображення фізичних величин їхніми значеннями за допомогою експерименту та обчислень із застосуванням спеціальних технічних засобів;
Крім цих основними термінами є :
одиниця вимірювань
єдність вимірювань
методика виконання вимірювань
засіб вимірювальної техніки
тип засобу вимірювальної техніки
еталон
державний еталон
робочий еталон
вихідний еталон
повірка засобів вимірювальної техніки
калібрування засобів вимірювальної техніки
метрологічна атестація засобів вимірювальної техніки -
атестація методики виконання вимірювань
вимірювальна лабораторія
Стаття 2.Сфера діїї закону.
Стаття 3. Законодавство про метрологію та метрологічну діяльність.
Стаття 4.Державнв метрологічна система.
інші розділи:
Р о з д і л II
ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАНЬ, ЇХ ВІДТВОРЕННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ.
ЗДІЙСНЕННЯ ВИМІРЮВАНЬ. ЗАСОБИ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ
Р о з д і л III
МЕТРОЛОГІЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Р о з д і л IV
ДЕРЖАВНИЙ МЕТРОЛОГІЧНИЙ КОНТРОЛЬ І НАГЛЯД
Р о з д і л V
МЕТРОЛОГІЧНИЙ КОНТРОЛЬ І НАГЛЯД, ЩО ЗДІЙСНЮЮТЬ
МЕТРОЛОГІЧНІ СЛУЖБИ ЦЕНТРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, ПІДПРИЄМСТВ І ОРГАНІЗАЦІЙ
Р о з д і л VI
ФІНАНСУВАННЯ МЕТРОЛОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Р о з д і л VII
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
Галузь науки, яка вивчає вимірювання, називається метрологією. Слово "метрологія" утворене із двох грецьких слів: "metron" — міра і "logos" — наука. Дослівний переклад — наука про міри.
Довгий час метрологія була описовою наукою про різні міри та співвідношення між ними. Лише завдяки прогресу фізичних та точних наук метрологія набула суттєвого розвитку у забезпеченні єдності і точності вимірювань фізичних величин, кількість яких дедалі збільшувалася, та щодо якості цих вимірювань. Великий вклад у становлення сучасної метрології як науки внесли вчені: Б.С. Якобі, В.Я. Струве, А.Я. Купфер, В.С. Глухов, Д.І. Менделєєв, Н.Г. Єгоров, Л.В. Залуцький, Л.І. Кременчуцький, Б.І. Руденко, І.П. Глибін та ін.
Основними проблемами метрології є такі:
загальна теорiя вимiрювань;
одиницi фiзичних величин та їхні системи;
методи та засоби вимiрювальної техніки;
методи визначення точностi вимiрювань;
основи забезпечення єдностi вимiрювань та однаковостi засобiв вимiрювальної техніки;
еталони та зразковi засоби вимiрювальної техніки;
методи передавання розмiрiв одиниць вiд еталонiв або зразкових засобiв вимірювальної техніки до робочих засобів вимiрювальної техніки.
Метрологія поділяється на теоретичну, прикладну та законодавчу.
Теоретична метрологiя - роздiл метрології, присвячений загальним теоретичним проблемам: теорії вимiрювань, методам оброблення результатiв вимiрювань з метою оцiнювання їх точностi, теорiї величин i одиниць, теорiї вiдтворення i передавання розмiрiв одиниць та iн.
Прикладна метрологiя - роздiл метрології, що розглядає застосування метрології в практичних вимiрюваннях i забезпечення єдностi вимiрювань.
Законодавча метрологiя - частина метрології, що містить законодавчі акти, правила, вимоги та норми, які регламентуються і контролюються державою для забезпечення єдності вимірювань.
Метрологiя, як i будь-яка iнша наука, виникла та розвинулась пiд впливом практичних потреб суспiльства. З розвитком суспільства і особливо прискоренням науково-технiчного прогресу перед метрологiєю постають новi, дедалі складнiші завдання. Зокрема першочергове завдання метрології – пiдвищити точність та надiйність приладiв, що використовуються у процесi виробництва, облiку та контролю якостi продукції, якi значною мiрою пiдвищують ефективність виробництва. Зрозумiло, що розв’язати це завдання можна лише шляхом удосконалювання метрологічного забезпечення науки й техніки взагалi.
Метрологія в її сучасному розумінні — це наука про вимірювання, методи та засоби забезпечення єдності вимірювань і способи досягнення необхідної точності їх.
Єдність вимірювань — стан вимірювань, коли результати виражені у прийнятих одиницях, а похибки вимірювань прийняті із заданою ймовірністю. Єдність вимірювань необхідна для порівняння результатів вимірювань, проведених у різних місцях, в різний час, з використанням різних методів і засобів вимірювання. Результати при цьому повинні бути однаковими, незалежно від використання методів і засобів вимірювання. Так, маса в 1 кг чи інша одиниця фізичної величини повинна бути адекватною у різних місцях, при вимірюванні різними засобами, методами та експериментаторами.
Точність вимірювань означає максимальну наближеність їх результатів до істинного значення вимірюваної величини.
Таким чином, одним із головних завдань метрології є забезпечення єдності і необхідної точності вимірювань на підприємствах галузі і держави.
У більшості держав світу заходи щодо забезпечення єдності і необхідної точності вимірювань установлюються (закріплюються) законодавчо: шляхом ухвалення одиниць вимірювань, регулярних повірок технічних, зразкових та еталонних засобів, випробування нових засобів вимірювання, підготовки кадрів тощо.
Метрологічне забезпечення - установлення та застосування метрологічних норм і правил, а також розроблення, виготовлення та застосування технічних засобів, необхідних для досягнення єдності і потрібної точності вимірювань. Метрологічне забезпечення складається із наукової, законодавчої, організаційної, нормативної та технічної основ.
Структурна схема метрологічне забезпечення позначена на рис.1.1.
Рис.1.1. Структурна метрологічне забезпечення .
Основними завданнями метрологічного забезпечення є:
підвищення якості продукції, ефективності управління виробництвом і рівня автоматизації виробничих процесів;
забезпечення взаємозамінності деталей, вузлів та агрегатів, створення необхідних умов для кооперування ництва і розвитку спеціалізації;
підвищення ефективності науково-дослідних експериментально-конструкторських робіт та випробувань;
забезпечення достовірності обліку і підвищення ефективності матеріальних цінностей і енергетичних ресурсів;
підвищення рівня автоматизації управління транспортом і безпеки його руху;
забезпечення високої якості і надійності зв'язку.
Технічною основою метрологічного забезпечення є:
система державних еталонів одиниць фізичних величин, яка забезпечує їх із найвищою точністю;
система робочих еталонів і зразкових ЗВТ, за допомогою яких здійснюється і розмірів одиниць фізичних величин робочим ЗВТ;
система стандартних зразків складу та властивостей речовин та матеріалів, забезпечує відтворення одиниць фізичних величин, які характеризують склад і і речовин і матеріалів;
система робочих ЗВТ, які використовуються під час розроблення, виробництва, випробувань та експлуатації продукції, наукових досліджень і т.д.
Організаційною основою метрологічного забезпечення є метрологічна служба , яка складається з державної та відомчих служб.
Метрологічна служба України
Метрологічна служба - це мережа організацій,окрема організація або окремий підрозділ, діяльність яких спрямована назабезпечення єдності та необхідної точності вимірювань.
Метрологічну службу України згідно із "Законом України про метрологію та метрологічну діяльність " очолює Державний комітет з технічного регулювання та споживчої політики (Держспоживстандарт) України. Вона складається із Державної метрологічної служби Держспоживстандарту і метрологічних служб центральних органів виконавчої влади, підприємств і організацій, тобто так званих відомчих метрологічних служб.
До складу державної метрологічної служби входять:
відповідні підрозділи центрального апарату Держспоживстандарту України;
головна організація із забезпечення єдності вимірювань в Україні - Державне виробниче об'єднання "Метрологія" (ДНВО "Метрологія");
головні організації з видів вимірювань і напрямів діяльності - ДНВО "Метро-Державний науково-дослідний інститут "Система", Український, Дніпропетровський,
Івано-Франківський, Харківський та Білоцерківський центри стандартизації, метрології та сертифікації;.
державні служби єдиного часу і еталонних частот, стандартних довідкових і! про фізичні константи, властивості речовин і матеріалів;
територіальні органи державної метрологічної служби в Республіці Крим, містах і районах.
Головні організації та їх спеціалізацію за видами вимірювань і напрямами діяльності визначає Держспоживстандарт України. До відомчих метрологічних служб належать:
підрозділи міністерств (відомств), на які покладені функції метрологічної служби;
метрологічні служби об'єднань підприємств;
метрологічні служби, інші підрозділи, посадові особи на підприємствах і організаціях, незалежно від форм власності, на які в установленому порядку покладені роботи з метрологічного забезпечення.
Держспоживстандарт України відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", проводить технічну політику по забезпеченню єдності вимірювань шляхом реалізації таких основних заходів:
Функції Держспоживстандарту.
організація і проведення фундаментальних досліджень у галузі метрології;
організація еталонної бази України;
координація діяльності метрологічної служби;
визначення загальних метрологічних вимог до засобів вимірювальної техніки та методів вимірювання;
організація і проведення державного метрологічного контролю і нагляду;
участь у діяльності міжнародних метрологічних організацій;
організація навчання та підготовки кадрів з метрології, стандартизації та сертифікації тощо.
Метрологічна служба центральних органів виконачої влади, підприємств та організацій SHAPE \* MERGEFORMAT Державна метрологічна служба України Держспоживстандарт України Держспоживстандарт України Управління Метрологіїї Держспожив- стандарту Державна служба стандартних зразків складу та властивостей речовин та матеріалів ДС стандартних довідкових даних про фізичні сталі та властивості речовин та матеріалів Державнва служба єдиного часу і еталонних частот Державні наукові метрологічні центри Держспожистсандарту Територіальні органи Держспоживстандарту Метрологічні центри Держспоживстандарту Державне підприємство Науково-дослідний інститут „Система” Національний науковий центр „Інститут метрології” Державний науковий метрологічний центр УкрЦСМ
Рис.1.2.Структура метрологічної служби України.
Мережа державних метрологічних організацій, діяльність яких спрямована на забезпечення єдності та необхідноїточності вимірювань у державі, називається Державною метрологічною службою.
Державна метрологічна служба організовує, здійснює та координує діяльність, спрямовану на забезпечення єдності вимірювань в державі, а також забезпечує державний метрологічний контроль і нагляд за додержанням Закону України про метрологію та метрологічну діяльність, інших нормативно-правових актів України і нормативних документів із метрології. Державними науковими метрологічними центрами Держспоживстандарту України є:
Національний науковий центр "Інститут метрології" (ННЦ "Метрології");
Державне підприємство Науково-дослідний інститут "Система" (ДП"Система");
Український центр стандартизації і метрології (УкрЦСМ).
До компетенції Державної метрологічної служби України належить здійснення єдиної в країні технічної політики щодо забезпечення єдності вимірювань, зокрема:
-розроблення, вдосконалення, зберігання і застосування державних еталонів;
створення систем передачі розмірів одиниць вимірювань;
підготовка нормативних документів із метрології;
організація і виконання фундаментальних досліджень в галузі метрології;
державний метрологічний нагляд за виробництвом, станом, застосуваннямі ремонтом засобів вимірювальної техніки;
метрологічна експертиза конструкторської та технологічної документації,атакож важливих зразків промислової продукції;
методичне керівництво метрологічними службами центральних органіввиконавчої влади, підприємств і організацій;
підготовка кадрів (спеціалістів-метрологів);
участь у діяльності міжнародних метрологічних організацій.
Мережа метрологічних організацій центральних органів виконавчої влади, підприємств і організацій (міністерства, відомства), діяльність яких спрямована на забезпечення єдності та необхідної точності вимірювань на підприємствах міністерства (відомства), називається відомчою метрологічною службою.
Згідно із "Законом України про метрологію та метрологічну діяльнІсть" і ISO -О6О-95 відомчі метрологічні служби можуть створюватися:
у центральних органах виконавчої влади - для координації робіт, пов'язаних із забезпеченням єдності вимірювань і здійсненням метрологічного контролю і нагляду;
-в органах управління об'єднань підприємств (міністерствах, відомствах тощо) - для виконання делегованих підприємствами, що входять до складу об'єднань, функцій щодо забезпечення єдності вимірювань;
на підприємствах і в організаціях - для забезпечення єдності вимірювань і здійснення метрологічного контролю і нагляду.
Відомча метрологічна служба міністерства (відомства, організації тощо) входить до складу єдиної метрологічної служби України і здійснює комплекс робіт із метрологічного забезпечення єдності вимірювань під час розроблення, виготовлення, випробовування та експлуатації продукції та іншої діяльності, закріпленої за міністерством (відомством, організацією тощо).
Типову структуру відомчої метрологічної служби зображено на рис. 1.3. Відомчу метрологічну службу очолює міністерство (відомство) і до її складу входять:
служба головного метролога міністерства (відомства);
головна організація метрологічної служби;
базові організації метрологічної служби;
метрологічні служби промислових підприємств, науково-дослідних, проектно-конструкторських та технологічних організацій.
SHAPE \* MERGEFORMAT Міністсрство (відомство)
Головна організація ПМС Базова організація ПМС Підприємство ПМС Пдприємство ПМС ба Базова організація ПМС Підприємство ПМС Пдприємство ПМС Рис. 1.3. Структура відомчої метрологічної служби (ПМС - підрозділ метрологічної служби)
Метрологічну службу міністерства (відомства) очолює головний метролог міністерства (відомства), у підпорядкуванні якого є відділ, що входить у центральний апарат міністерства (відомства).
Головна та базові організації відомчої метрологічної служби визначаються міністерством (відомством) за узгодженням з Держстандартом із провідних науково-дослідних, проектно-конструкторських і технологічних організацій міністерства (відомства).
Головна організація відомчої метрологічної служби здійснює організаційне та науково-методичне керівництво роботами базових організацій метрологічної служби та метрологічних служб підприємств із метрологічного забезпечення під час розробки, виробництва, випробування та експлуатації продукції.
Базова організація відомчої метрологічної служби забезпечує організаційне та науково-методичне керівництво роботами із метрологічного забезпечення закріплених за нею підприємств, груп продукції чи видів діяльності.
Метрологічна служба підприємства здійснює комплекс робіт із метрологічного забезпечення під час розробки, виготовлення, випробування та експлуатації продукції та іншої діяльності на певному промисловому підприємстві чи у організації. До складу метрологічної служби підприємства входить відділ головного метролога та метрологічні пункти в цехах, відділах і лабораторіях. Типові структури метрологічних служб промислового підприємства та науково-дослідних, проєкшо-конструкторських та технологічних організацій зображено нарис. 1.4 та 1.5.
Рис. 1.4. Структура метрологічної служби промислового підприємства
Відділ головного метролога керує роботами із метрологічного забезпечення у цехах, відділах і лабораторіях, а також безпосередньо виконує роботи із метрологічного забезпечення на підприємстві. Головний метролог призначається наказом директора підприємства, підпорядковується його заступникові або головному інженерові і відповідає за виконання метрологічною службою підприємства покладених на неї завдань.
Метрологічна служба підприємства працює під методичним керівництвом базової організації та у тісній взаємодії з основними структурними підрозділами підприємства. До основних завдань метрологічної служби підприємства належать:
забезпечення єдності та необхідної точності вимірювань;
впровадження в практику сучасних методів і засобів вимірювань, спрямованих на підвищення рівня наукових досліджень, ефективності виробництва, технічного рівня та якості продукції;
організація та виконання перевірок і ремонту ЗВТ, які використовуютьсяна підприємстві;
здійснення метрологічної експертизи технічних завдань, проектної,конструкторської та технологічної документації;
виконання метрологічної атестації ЗВТ, які не підлягають державнимвипробуванням;
здійснення метрологічного контролю за розробленням, станом, застосуванням і ремонтом ЗВТ, за впровадженням і дотриманням метрологічних правил,норм і вимог на підприємстві.