РОЗДІЛ 3
ЗАХОДИ ЩОДО УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ ВАТ „РІВЕНЬ” ТА ЇХ ЕКОНОМІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ
3.1. Рекомендації щодо підвищення економічного потенціалу ВАТ „Рівень” та ефективності його використання
З метою підвищення економічного потенціалу та ефективності його використання пропонується провести ряд заходів, як виробничо-господарського так і фінансово-економічного характеру.
З метою зниження собівартості продукції пропонується застосувати наступні шляхи її зниження:
підвищити технічний рівень виробництва, зокрема запровадити нові прогресивні технології, підвищити рівень механізації та автоматизації виробничих процесів;
розширити масштаби використання й удосконалення техніки та технології, що застосовуються;
продуктивніше використовувати сировину та матеріали;
поліпшити організацію виробництва і праці, тобто удосконалити управління виробництвом і скоротити витрати на нього;
впровадити наукову організацію праці;
поліпшити використання основних виробничих фондів;
поліпшити матеріально-технічне забезпечення;
скоротити транспортно-складські витрати;
збільшити обсяг виробництва;
змінити структуру асортименту та поліпшити якість продукції;
запровадити ефективну систему стимулювання працівників.
З метою зменшення дефіциту основної сировини для виробництва пива пропонується:
налагодити більш тісні стосунки з постачальниками цієї сировини;
проведення зворотної інтеграції;
надання акцій ВАТ „Рівень” основним постачальникам сировини;
лобіювання інтересів виробників пива у ВРУ.
З метою „згладжування” попиту на продукцію ВАТ „Рівень” пропонується:
змінити структуру асортименту продукції;
запровадити у виробництво пастеризоване пиво, термін зберігання якого є значно більшим ніж „живого”;
збільшення видів упакування продукції ВАТ „Рівень”.
З метою підвищення платоспроможності, фінансової стійкості і ліквідності підприємства пропонується:
скоротити тривалість операційного циклу;
підвищити ефективність використання ресурсів підприємства;
підвищити ефективність реалізації інвестиційних проектів;
удосконалити проведення окремих фінансових операцій;
збільшити термін використання фінансових ресурсів;
знизити витрати по обслуговуванню та поверненню фінансових ресурсів;
збільшити власний капітал за рахунок проведення додаткової емісії акцій;
підвищити прибутковість використання тимчасово вільних фінансових ресурсів
реалізувати надлишкові виробничі потужності і запаси;
встановити жорсткий контроль за дебіторською і кредиторською заборгованістю.
Реалізація комплексу заходів фінансово-економічного характеру дозволить „підтягнути” фінансовий вектор „Квадрату потенціалу ВАТ „Рівень” і врівноважити усі функціональні складові господарської діяльності та економічного потенціалу ВАТ „Рівень”.
Після вирівнювання складових економічного потенціалу ВАТ „Рівень” планується провести комплекс заходів виробничо-господарського характеру, що дозволить здійснити „нарощування” економічного потенціалу ВАТ „Рівень”, а також підвищити ефективність його використання.
3.2. Економічне обгрунтування встановлення біогазової установки на пивній дробині
З метою зменшення енергозалежності ВАТ „Рівень” від зовнішніх поставок газу і перетворення зростаючих витрат на закупівлю блакитного палива у власні доходи пропонується запровадити у виробництво біогазову установку на пивній дробині.
Цей захід виробничо-господарського характеру передбачає встановлення біогазової установки, що працює на відходах виробництва пива (пивній дробині), що дозволить забезпечити підприємство власним газом і крім цього виробляти високоякісні біодобрива.
Виходячи з того, що за останні 2 роки ціна газу в Україні виросла у 2,5 рази, то реалізація цієї альтернативи дозволить підприємству нейтралізувати негативний вплив зовнішнього енергетичного середовища на діяльність підприємства. Це дозволить ВАТ „Рівень” у майбутньому суттєво зменшити матеріальні витрати на виробництво продукції і, відповідно, виробничу собівартість. Окрім цього, після виділення біогазу пивна дробина перетворюється на високоякісні рідкі добрива, які можна буде реалізовувати сільськогосподарським чи фермерським господарствам, отримуючи при цьому додатковий дохід.
Перевагами реалізації цієї альтернативи є: забезпечення підприємства „безкоштовним” газом власного виробництва; нейтралізація негативного впливу світової енергетичної кризи; установка потребує дуже незначних поточних витрат і є автоматизованою; установка може працювати на багатьох видах сировини; розвиток „зеленої енергетики”, що сприяє отриманню кредиту за низькими ставками, а також отриманню коштів від інвесторів за продаж прав на викиди, термін експлуатації установки складає понад 20 років.
Недоліками даної альтернативи є необхідність значних капітальних вкладень і порівняно тривалий термін окупності.
Взагалі ця альтернатива є доволі перспективною, хоча і потребує значних капітальних вкладень.
Сутність біогазової установки. Біогазова установка виробляє біогаз і біодобрива з відходів пивоваріння шляхом безкисневого бродіння. Сировиною для цієї установки є пивоварна дробина - відходи роздрібненого солоду після фільтрації сусла. Біогазова установка є необхідною складовою очищення. На відміну від інших систем очищення біогазова установка не споживає енергію, а навпаки її виробляє. При використанні біогазової установки дробина анеробно зброджується і маса, що утворюється, відразу ж може використовуватися як біодобриво.
Біогазова установка знижує вміст органіки у відходах за рахунок наступного:
1) частина органіки прискорено переброджує і виходить у вигляді газу;
2) перебродивша органіка, що залишилася, сепарується.
Якість стоків на виході після біогазової установки значно поліпшується. Хоча, те що утворюється на виході з установки, стоками назвати не можна, тому що, на виході отримується цінний продукт - біодобрива.
Не маючи інформації про біогазові установки пивні заводи йдуть шляхом виробництва кормів. Таке виробництво дуже енергоємне. Але замість кормів можна виробляти біодобрива. Тобто встановлюється біогазова установка, а перебродивша маса після біогазової установки може надходити на те ж саме устаткування по сепарації, випаровуванню і сушінню.
При виробництві кормів пивний завод має: сухий корм і витрати енергії на його виробництво. При виробництві біодобрив пивний завод має: рідкі добрива і відсутність витрат енергії на його виробництво. Якщо налагодити збут рідких біодобрив, або роздавати їх безкоштовно, то маєте вагомий зиск у вигляді газу. Зиск від виробництва кормів сумнівний через часту відсутність збуту, високу собівартість кормів. Вигоди від біогазової установки очевидні, адже газ нікому продавати не треба. Газ споживає сам завод.
Біогаз - це газ, який приблизно на 70% складається з CН4 і на 20% - з вуглекислого газу (CО2). Синонімами для біогазу є такі поняття як „болотяний газ” і „газ-метан”. Різноманітні види мікроорганізмів метаболізують вуглець з органічних субстратів в безкисневих (анаеробних) умовах. Цей процес, т. зв. гниття або безкисневого бродіння, йде за ланцю-гом живлення. Вихід газу з 1 тонни пивної дробини наведено в таблиці 3.1.
Таблиця 3.1
Вихід газу з 1 тонни пивної дробини [70]
Ціна на газ за останні роки піднялася у декілька разів. Всі розуміють, що подальше подорожчання газу значне і неминуче. Але як не дивно, більшість не замислюється про наслідки подорожчання газу як для себе особисто так і для бізнесу. Великі підприємства використовують значну кількість газу, а за газ з газопроводу потрібно платити, а газ з біогазової установки - завжди безкоштовний. Вартість газу буде постійно зростати, а на підприємстві вона навпаки зменшуватиметься.
Зброджена маса - це готові екологічно чисті рідкі і тверді біодобрива. При використанні збалансованих біодобрив з біогазової установки врожайність підвищується на 30-50%. Люди щорічно купують і везуть здалеку дорогі добрива. А вони зовсім поряд, до того ж кращі. Біогазова установка дає добрива найвищої якості, а їх собівартість дорівнює „0". Вартість рідких біодобрив дорівнює вартості рідкої дробини.
Склад біогазової установки (див. рис. 3.1):
Рис. 3.1. Склад біогазової установки [70]
1. Ями для пивної дробини
2. Система завантаження дробини
3. Реактори гідролізу
4. Реактор метаноутворення
5. Ємність для збродженої маси
6. Система опалення
7. Силова установка
8. Система автоматики і контролю
9. Система газопроводів
Принцип роботи устаткування. Дробина перекачується до збірника насосами. Звідти реактор гідролізу безперервно наповнюється сировиною за допомогою помпи. З реактора гідролізу біомаса потрапляє в реактор метаноутворення. Реактори є газонепроникними, повністю герметичними резервуарами із залізобетону. Ця конструкція теплоізолюється, тому що усередині резервуару необхідна фіксована температура для мікроорганізмів. Вона повинна бути мезофільной (приблизно 35° С). Усередині реактора знаходиться міксер, який використовується для повного перемішування вмісту реактора.
Мікроорганізми повинні бути забезпечені всіма необхідними поживними речовинами. Свіжа барда повинна поступати в реактор невеликими порціями, кілька разів на день. Середній час гідравлічного відстоювання усередині реактора - 35 днів. Впродовж цього часу органічні речовини усередині барди метаболізуються (перетворюються) мікроорганізмами.
На виході отримується два продукти: біогаз і субстрат (компостований і рідкий). Субстрат зберігається в стандартному танкері для зберігання добрив. У Німеччині цей компостований субстрат, головним чином, використовується як добриво із-за високої концентрації аміаку (NH4). А біогаз зберігається в спеціальній ємкості для зберігання газу - газгольдері, де вирівнюються тиск і склад газу.
З газгольдеру газ безперервно подається до споживачів. Біогазові установки мають аварійні факельні установки на той випадок, якщо споживачі не працюють і біогаз потрібно спалити. Газова система може включати в себе вентилятор, конденсатовідвідник, десульфулізатор і так далі. Все це контролюється системою контролю біогазової установки.
Всією установкою керує система автоматики. Для управління достатньо лише одного робітника 2 години на день. Цей робітник контролює процес за допомогою звичайного комп'ютера, і він же працює з системою подачі біомаси. Після 2-тижневого навчання на установці може працювати навіть людина без особливих навичок, тобто після школи або технікуму.
Розрахунок ефективності реалізації встановлення біогазової установки. Встановлення біогазової установки потребує значних капіталовкладень, а саме 300 тис. євро. Станом на 25.05.2009 офіційний курс гривні відносно євро складає 10,64 грн/євро. Тобто капітальні інвестиції у національній валюті становлять 3192 тис.грн. Цю суму можна взяти в кредит в європейській валюті на пільгових умовах за програмою енергоефективності ЄБРР у „Укрексімбанку” на 4 роки під 10 % річних, кредитна ставка – проста.
Кредит планується виплачувати рівновеликими частинами протягом 2009-2012 рр. у кінці кожного року. Дані про кредитні виплати за період 2009-2012 рр. наведені в таблиці 3.2.
Таблиця 3.2
Кредитні виплати ВАТ „Рівень” за період 2009-2012 рр., тис. грн.
Як видно з таблиці, сумарні кредитні виплати за період 2009-2012рр. становитимуть 4468,8 тис. грн.
Інформація про прогнозні обсяги виробництва продукції, обсяги відходів виробництва та потреби в газі на 2009-2012 рр. наведена в таблиці 3.3.
Таблиця 3.3
Інформація про прогнозні обсяги виробництва продукції, обсяги пивної дробини та потреби в газі ВАТ „Рівень” на 2009-2012 рр.
Як видно з таблиці, прогнозні обсяги виробництва продукції ВАТ „Рівень” за 2009-2012 рр. становлять 2850 тис.дал., прогнозні обсяги пивної дробини – 7410 тонни, а потреба в газі – 1140 тис.м³.
Для того, щоб знати, чи покриє власне виробництво газу з пивної дробини потребу в газі на виробництво продукції, проведемо розрахунки, результати яких зведемо в таблицю 3.4.
Таблиця 3.4
Співставлення потреби в газі і обсягів власного виробництва газу з пивної дробини за 2009-2012 рр.
Як видно з таблиці, підприємство не зможе саме забезпечити себе газом, який буде вироблений з його власних відходів. Нестача газу за 2009-2012 рр. становитиме 102,6 тис.м³. Тому доцільно буде покрити потребу в газі шляхом переробки інших відходів (спиртна барда, гниле зерно) на газ у біогазовій установці. Можна укласти договори на вивезення відходів виробництва спирту (спиртовий завод в с. Шпанів) та/або відходів внаслідок зберігання зерна (фермерські та селянські господарства).
Потреба у додатковому завезенні спиртної барди розрахована в таблиці 3.5.
Як видно з таблиці, потреба у додатковому завезенні спиртної барди за 2009-2012 рр. складає 1140 тонн.
Таблиця 3.5
Потреба у додатковому завезенні спиртної барди для виробництва газу на
2009-2012 рр.
Прогнозні ціни та вартість споживання газу ВАТ „Рівень” за 2009-2012 рр. наведено в таблиці 3.6.
Таблиця 3.6
Прогнозні ціни та вартість споживання газу ВАТ „Рівень” за 2009-2012 рр.
Як видно з таблиці, прогнозні витрати на газ ВАТ „Рівень” за період 2009-2012 рр. складатимуть 4606,8 тис. грн. В разі реалізації стратегічного рішення стосовно встановлення біогазової установки вищезазначені витрати перетворюються на доходи підприємства, оскільки воно повністю забезпечить себе газом власного виробництва.
Для спрощення розрахунків припустимо, що рідкі біодобрива будуть реалізовуватись за цінами, що покриють вартість власної пивної дробини і додаткового завезення спиртної барди.
Тоді для оцінки ефективності реалізації стратегічного рішення по встановленню біогазової установки зведемо доходи і витрати по роках в таблицю 3.7. Приймаємо дисконтну ставку на рівні 0,2, що відповідає прогнозному рівню інфляції.
Таблиця 3.7
Чиста теперішня вартість проекту по встановленню біогазової установки
EMBED Excel.Chart.8 \s Для наочності ефективності реалізації проекту на рисунку 3.2 зображено ЧТВ проекту по рокам.
Для того, щоб визначити термін окупності проекту, скористаємося ку-мулюванням доходів і визначимо, коли зведені скумульовані доходи пере-криють загальні зведені витрати по проекту.
То = 3 + ((2632,5 - 528,8 - 641,3 - 740,0) / 853,1) = 3,85 роки
Скориставшись цією методикою, можна стверджувати, що термін окупності проекту складає 3 роки і 10 місяців.
Таким чином, провівши аналіз ефективності проекту можна стверджувати, що проект доцільно прийняти, оскільки ЧТВ = 130,7 тис. грн., а термін окупності становить 3 роки і 10 місяців.
Після того як біогазова установка окупиться, а саме наприкінці 4-го року її експлуатації, вона дозволить підприємству знизити виробничі витрати, що дозволить отримувати додатковий прибуток від використання цієї установки.
Використання біогазової установки збільшує економічний потенціал ВАТ „Рівень”, роблячи його незалежним від зовнішнього енергетичного середовища, а також дозволяє використовувати економічний потенціал підприємства більш ефективно, оскільки при цьому зменшуються виробничі витрати і збільшується розмір прибутку.
3.3. Запровадження випуску пива ВАТ „Рівень” в алюмінієвих банках як засіб диференційованого маркетингу
Упаковка багато значить для виробника товару, бо вона є одним із основних засобів привертання уваги споживача та створення довіри до товару. Покупця готують до покупки за допомогою різних заходів (рекламування, персональний продаж, стимулювання попиту тощо), але найчастіше примушує його щось вперше купити саме вдала упаковка. Якщо куплене сподобається, покупець надалі шукатиме тільки таку упаковку, бо вона створює так необхідні виробнику асоціації з товаром та із самим виробником [21, с.263]..
Мета упаковки — привернути увагу людини і водночас примусити її довіряти тому, що знаходиться всередині. Упаковкою є все те, що не є товаром. Але більшість упаковок товарів — це передовсім гармонічна єдність матеріалу, інформації і тари. Роль кожної складової є дуже важлива. Дуже часто саме упаковка породжує нові потреби, бо без неї ніхто не звертав би уваги на товари і не споживав їх. З погляду філософії, упаковка — це виражальний засіб і засіб передавання знань. Ознайомити з товаром і допомогти швидко прийняти рішення щодо його купівлі — ось завдання, яке виконує упаковка, одночасно приховуючи та демонструючи товар. Демонстрація — це її очевидна функція. Але фахівці наголошують на іншому — на задоволенні, яке покупець отримує від товару. Зрозуміло, що це задоволення починається з упаковки. Гарна або якась особливо зручна упаковка надає впевненості в тім, що й сам товар також добрий. Відтак покупець не витрачає багато часу й розумових зусиль, щоб прийняти рішення про його купівлю. Упаковка діє на підсвідомому рівні і породжує емоційний відгук з боку покупця [21, с.263].
Виробники пива використовують такі види упаковки для зберігання і транспортування своєї продукції: скляні пляшки, ПЕТ-пляшки, КЕГи і металеві банки. Структуру ринку пива пива в Україні за упаковкою показано на рисунку 3.3. Як видно з рисунка, найбільшою є частка пива у скляній тарі: 51,3 % і 47,4 % відповідно у 2005 і 2006 році. На другому місці знаходиться упакування в ПЕТ-тару: 37 % і 40 % у 2005 і 2006 році відповідно. Далі йде пиво в КЕГах: 10 % і 9,8 % відповідно у 2005 і 2006 роках. І останнє місце посідає пиво, розлите в металеву тару: 1,7 % і 2,8
Рис. 3.3. Структура ринку % відповідно у 2005 і 2006 роках.
пива України за упаков- Таким чином, лідером серед упаковки пива все
кою, % ще залишається скляна пляшка. Перевагою скля-
ної тари є те, що скло не вступає в реакцію з пивом і не псує його смакових властивостей, а також можливість її повторного використання. Проте недоліками скляної тари є незручність транспортування через наявність склобою, а також порівняно високі ціни на скляну пляшку.
Високий приріст частки ринку пива демонструє ПЕТ-тара, що дозволило їй значно наблизитись до позицій скляної тари. Це зумовлено, насамперед, такими перевагами ПЕТ-упаковки як відносна дешевизна і зручність при транспортуванні. Проте дуже вагомим недоліком ПЕТ-тари є те, що вона має властивість вступати у взаємодію з пивом, створюючи тим мим неприємний присмак напою, причому новоутворені сполуки не можна назвати корисними для організму людини. Варто зазначити, що у Європі та інших розвинених країнах розлив пива у ПЕТ-тару і взагалі відсутній.
Хоча частка ринку баночного пива є дуже низькою, проте саме у цьому сегменті відбувається найбільший приріст. Зростання пива в сегменті банки в 2007 році склало більше 40 %, а в 2008 році – близько 28 % , що свідчить про збільшення популярності даного виду упаковки серед споживачів. Така тенденція пов'язана з тим, що алюмінієва банка є оптимальною тарою з точки зору збереження смакових якостей пива — вона не пропускає ультрафіолет і в неї не проникає кисень. Алюмінієва банка — зручне упакування, яке не б'ється при транспортуванні. Крім того, пиво в банці швидко охолоджується. Саме ці якості високо цінують споживачі з усього світу.
Розподіл пива ВАТ „Рівень” за упаковкою має наступний характер. Найбільшу частку займає скляна пляшка місткістю 0,5 л. На другому місці знаходиться пиво, розлите в КЕГи. Найменшою є частка пива, упакованого в ПЕТ-тару. Існує тенденція до збільшення частки ПЕТ-упаковки, а також значне сезонне коливання попиту на пиво в КЕГах.
Провівши маркетингові дослідження ринку пива та проаналізувавши діяльність ВАТ „Рівень”, пропонується запровадити на ВАТ „Рівень” упакування пива у алюмінієву банку місткістю 0,5 літра.
Запровадження цієї інновації дозволить підприємству провести диференціацію своєї діяльності, залучивши до споживання своєї продукції нові сегменти споживачів, і, тим самим, підвищити конкурентоспроможність як продукції ВАТ „Рівень”, так і самого підприємства, а також підвищити маркетинговий потенціал зокрема та економічний потенціал ВАТ „Рівень” вцілому.
У алюмінієву банку планується розливати пиво преміум-класу, а саме „Рівень Преміум”. В подальшому також можна упаковувати у банки й інші сорти пива ВАТ „Рівень”, такі як „Рівень Міцне”, „Бергшлосс” та ін.
Пиво в алюмінієвій банці зорієнтоване на задоволення попиту споживачів із середніми і вище середнього доходами як на мешканців міста і області, так і гостей, в першу чергу туристів. Особливі надії покладаються на 2012 рік, коли очікується приплив футбольних вболівальників і туристів в Україну. Вчасно запровадивши технологію по розливу пива у алюмінієву банку, ВАТ „Рівень” може сподіватися на значний приріст попиту на свою продукцію, беручи до уваги те, що закордонні туристи чи ненайбільше полюбляють пиво саме у банці.
Як зазначалося вище, пиво „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці буде зорієнтоване переважно на сегмент покупців із середніми доходами, а тому ціна „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці місткістю 0,5 літра буде становити 3,3 грн.
Прогнозні обсяги виробництва і реалізації пива „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л. наведено в таблиці 3.8.
Таблиця 3.8
Прогнозні обсяги виробництва і реалізації пива „Рівень Преміум”
в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л., тис. шт.
Як видно з таблиці, протягом 1-го року прогнозні обсяги виробництва і реалізації пива „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці становитимуть 1200000 штук. Такий невеликий обсяг можна пояснити тим, що протягом 1-го року новинка ще не буде широко розповсюджена і загальновідома.
Спочатку планується здійснювати її продаж у м. Рівному, а саме безпосередньо завдяки власній торгівельній мережі і, співпрацюючи з основними оптовими споживачами продукції ВАТ „Рівень”, а саме з мережею супермаркетів „Вопак”, „Літа”, „Велика кишеня”, „Метро” і т. д. В подальшому планується продавати „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці по всій території Рівненської області і в сусідніх з нею областях. У перспективі також можливий вихід як нової так і традиційної продукції ВАТ „Рівень” на ринок Білорусі і Польщі.
Подальший ріст попиту на пиво в банці буде пов’язаний з ростом популярності цієї продукції, а також часткової відмови споживачів від ПЕТ-тари у зв’язку з її неекологічністю і усвідомлення ними справжньої переваги пива саме в алюмінієвій банці. На популярність банки як упакування для пива чинитиме вплив „рух” України в Європу, в першу чергу через прийняття європейських стандартів.
Ріст популярності алюмінієвої банки як упаковки для пива змусить ВАТ „Рівень” збільшити кількість сортів пива, що будуть розливатися у алюмінієву банку. Як наслідок, через 4 роки прогнозні обсяги виробництва і реалізації пива ВАТ „Рівень” в алюмінієвій банці становитимуть близько 2,5 млн. штук, що дозволить використовувати обладнання з розливу пива в банку майже на повну потужність.
Обладнання для розливу пива в алюмінієву банку. Для розливу пива в алюмінієву банку ВАТ „Рівень” необхідно придбати відповідне обладнання. Саме таким обладнанням є лінія з розливу пива у алюмінієву банку місткістю 0,5 л. італійської фірми ВЕМЕСО.
Технічні характеристики обладнання ВЕМЕСО наступні:
жестяна алюмінієва банка місткістю 0,5 л.;
завальцювальна пробка 211/212;
маркування продукції – неконтактне;
групова упаковка в плівку на лоток TRAY – кількість банок в груповій упаковці 4х6;
номінальна потужність – 5000 банок/год.;
система живлення на вході - TNC 3 PEN 230/400 50 Hz.
Лінія з розливу пива у алюмінієву банку фірми ВЕМЕСО показано на рисунку 3.4.
INCLUDEPICTURE "бізплан/Bemeco%20-%20линии%20розлива%20газированных%20и%20негазированных%20пищевых%20жидкостей.files/bemeco_2.gif" \* MERGEFORMATINET
Рис. 3.4. Лінія з розливу пива у алюмінієву банку місткістю 0,5 л. фірми ВЕМЕСО (Італія) [75]
Це обладнання представлене у наступній комплектації і процесом операцій:
полуавтоматичний депалетайзер;
ополіскувач;
наповнення і завальцювання;
рентгенний контроль наповненої банки;
переворот банки;
тунельний пастеризатор;
обдування дна банки;
зворотний переворот банки;
транспортери банок;
центральна змазка транспортних ланцюгів;
автоматичний упакувальник для упаковки в лотки з плівкою;
транспортер упаковок;
напівавтоматична обмотка піддона;
центральна електрошафа.
Планується придбати дане обладнання, що вже було у користуванні. Рік виготовлення – 2002. Термін корисного використання – 15 років. Продавець – дніпропетровська фірма „Вітмас”. Вартість придбання (в т.ч. витрати на транспортування і монтаж) становлять 200 тис. грн.
Сировина, матеріали і комплектуючі вироби. Змінні витрати (сировина, матеріали і комплектуючі вироби) на виробництво одиниці продукції („Рівень Преміум” в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л.) наведені в таблиці 3.9.
Таблиця 3.9
Змінні матеріальні витрати на виробництво одиниці продукції
(„Рівень Преміум” в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л.), грн.
Як видно з таблиці 3.9, змінні матеріальні витрати на виробництво одиниці продукції становитимуть 2,04 грн.
Основними постачальниками сировини і матеріалів будуть:
алюмінієву банку і пробку 211 постачатиме ТД „Екотрейд” (м. Київ);
плівку постачатиме ЗАТ ВК „Лілея” (м. Тернопіль);
постачання лотка TRAY здійснюватиме ТОВ „Екосвіт” (м. Львів).
Слід зазначити, що з такими постачальниками як ЗАТ ВК „Лілея” (м. Тернопіль) і ТОВ „Екосвіт” (м. Львів) контакти вже налагоджені, оскільки ВАТ „Рівень” вже є їхнім споживачем. Що стосується постачальника алюмінієвих банок і пробок, то найближчим часом із ТД „Екотрейд” (м. Київ) планується укласти 2-річний контракт.
Ще однією складовою змінних витрат на виробництво продукції є витрати на електроенергію, постачальником якої для ВАТ „Рівень” виступає ВАТ „Ей-І-Ес Рівнеенерго” (м. Рівне).
Розрахунок змінних витрат електроенергії на одиницю продукції наведено в таблиці 3.10.
Таблиця 3.10
Розрахунок змінних витрат електроенергії на одиницю продукції
Як видно з таблиці 4.2, питомі витрати електроенергії на розлив однієї банки пива місткістю 0,5 л. становитимуть 0,0192 грн.
Таким чином, змінні витрати на виробництво одиниці продукції становитимуть суму витрат на сировину, матеріали і комплектуючі та витрат на електроенергію:
ЗмВ1 = 2,04 + 0,0192 = 2,0592 грн./од.
Розрахунок амортизаційних відрахувань. Для того, щоб визначити річні амортизаційні відрахування, необхідно знати балансову вартість обладнання і норму амортизації.
Балансова вартість обладнання становить 200 000 грн.
Тривалість років до завершення корисного використання обладнання – 8.
Метод нарахування амортизації – прямолінійний.
Тоді норма амортизаційних відрахувань становитиме 1/8 або 12,5 %.
Виходячи з цього, можна визначити річні амортизаційні відрахування як добуток балансової вартості і норми амортизації:
АВр= 200000 * 0,125 = 25000 грн.
Тоді квартальні амортизаційні відрахування становитимуть:
АВкв = 25000 / 4 = 6250 грн.
Виробничі приміщення. Зважаючи на те, що лінія з розливу пива в алюмінієву банку не є великогабаритною і ВАТ „Рівень” має у своєму розпо-рядженні достатньо вільної площі для встановлення даного обладнання, то потреби у будівництві чи оренді виробничих площ не виникає. Лінію з розливу пива в алюмінієву банку планується розмістити у розливному цеху поряд з іншими лініями по розливу пива. Амортизаційні витрати і витрати по утриманню виробничих приміщень планується розподілити між різними видами продукції (залежно від упакування) пропорційно до обсягів виробництва.
Потреба в персоналі. Для обслуговування лінії по розливу пива в алюмінієві банки знадобиться залучити протягом першого і другого років – 2-х робітників, протягом третього – 3-х робітників. Залучення працівників буде здійснюватись на конкурсній основі.
Оскільки у ВАТ „Рівень” виникає потреба у додатковому залученні трудових ресурсів, то необхідною умовою виступає розрахунок витрат, пов’язаних з утриманням цих робітників. Даний розрахунок наведено в таблиці 3.11.
Таблиця 3.11
Розрахунок витрат на утримання персоналу для обслуговування лінії з розливу пива в алюмінієві банки
Таким чином, витрати на утримання персоналу для обслуговування лінії з розливу пива в алюмінієві банки становитимуть: у 1-й рік - 52992 грн, у 2-й рік – 56966 грн, у 3-й рік – 96875 грн, у 4-й рік – 99360 грн.
Стратегія фінансування. Для того, щоб запровадити у виробництво лінію з розливу пива у алюмінієві банки, необхідно залучити грошових коштів у розмірі 200 000 грн. Оскільки ВАТ „Рівень” на теперішній час не має змоги профінансувати цей проект за рахунок власних акумульованих ресурсів, то доцільно взяти середньостроковий банківський кредит терміном на 3 роки. Відсоткова ставка за кредит становитиме 20 %, відсотки будуть нараховуватись поквартально. Кредит планується виплачувати рівно-великими частинами протягом 2009-2011 рр. щоквартально. Дані про кредитні виплати за період 2009-2011 рр. наведені в таблиці 3.12.
Таблиця 3.12
Кредитні виплати ВАТ „Рівень” за період 2009-2011 рр., тис. грн.
Як видно з таблиці 3.12, протягом 2009 і 2010 років ВАТ „Рівень” здійснить кредитних виплат на суму 119,73 тис. грн., щорічно, а протягом 2011 року – 119,71 тис. грн., що в сумі дасть виплат по погашенню боргу і його обслуговуванню 359,17 тис. грн.
План доходів і витрат. Прогнозний план доходів і витрат за проектом впровадження у виробництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки за 2009-2012 рр. наведено в таблиці 3.13.
Таблиця 3.13
Прогнозний план доходів і витрат за проектом впровадження у виробництво
лінії з розливу пива в алюмінієві банки за 2009-2012 рр., тис. грн.
Як видно з таблиці 3.13, чистий прибуток у 2009 році складе 315,94 тис. грн., у 2010 р. – 468,45 тис. грн., в 2011 р. – 593,25 тис. грн., у 2012 р. - 876,1 тис. грн.
План руху грошових коштів. План руху грошових коштів за проектом впровадження у виробництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки за 2009-2011 рр. наведено в таблиці 3.14.
Таблиця 3.14
Прогнозний план руху грошових коштів за проектом впровадження у ви- робництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки за 2009-2011 рр., тис. грн.
Примітки:
* - припустимо, що готівка від покупців надходитиме одразу після відвантаження їм продукції;
** - видатки показуються у дужках;
*** - припускаємо, що розрахунки з постачальниками будуть здійснюватись одразу після відвантаження ними продукції
**** - сюди входять ВОП, ВСЗ, загальноцехові та інші операційні витрати.
Як видно з таблиці 3.14, чистий рух ГК від операційної діяльності за 2009 рік становитиме 418,32 тис. грн., за 2010 рік – 560,12 тис. грн., за 2011 рік – 684,92 тис. грн. Чистий рух ГК від інвестиційної діяльності за 2009 рік становитиме – 200 тис. грн. Чистий рух ГК від фінансової діяльності за 2009 рік становитиме 133,33 тис. грн., за 2010 рік – - 66,67 тис. грн., за 2011 рік – - 66,66 тис. грн.
Чистий рух ГК за 2009 рік становитиме 351,65 тис. грн., за 2010 рік – 493,45 тис. грн., за 2011 рік – 618,26 тис. грн.
Оцінка ефективності проекту. Для оцінки ефективності проекту по впровадженню у виробництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки зведемо доходи і витрати по роках в таблицю 3.15. Приймаємо дисконтовану ставку на рівні 0,2, що відповідає прогнозному рівню інфляції.
Таблиця 3.15
Розрахунок чистої теперішньої вартості проекту по впровадженню у виробництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки
Як видно таблиці 3.15, ЧТВ проекту становить 1772,9 тис. грн, а оскільки ЧТВ > 0, то проект є ефективним і його доцільно запровадити.
Як видно з таблиці 3.15, вже протягом 1-го року експлуатації зведений прибуток перевищить суму інвестицій. Тому термін окупності становить:
То = 200 / 406,5 * 12 = 6 місяців
Таким чином, запровадження лінії з розливу пива в алюмінієву банку дасть змогу ВАТ „Рівень” щороку отримувати додатковий обсяг чистого прибуток, зокрема, як прогнозується, у 2009 році він складе 315,94 тис. грн., у 2010 році – 468,45 тис.грн., у 2011 році – 593,25 тис.грн., у 2012 році – 876,1 тис. грн. Збільшення прибутку призводить до росту рентабельності виробництва ВАТ „Рівень”, що в свою чергу веде до збільшення еконо-мічного потенціалу ВАТ „Рівень”. Запропонований захід дасть змогу підприємству не відставати він провідних ринкових тенденцій і світових стандартів якості. Безумовно, реалізація даного заходу зробить ТМ „Рівень” більш впізнаваємою, тим самим підвищуючи як імідж підприємства, так і його економічний потенціал.
Разрахунок загального економічного ефекту від проведення запропонованих заходів на ВАТ „Рівень”. Загальний економічний ефект від проведення запропонованих заходів за 2009-2012 рр. наведено в таблиці 3.16.
Таблиця 3.16
Загальний економічний ефект від проведення запропонованих заходів
на ВАТ „Рівень”
За показник економічного ефекту було прийнято чисту теперішню вартість проектів, які запропоновано реалізувати. Тобто під економічним ефектом слід розуміти суму продисконтованих прибутків від запропонованих проектів за 2009-2012 рр. Таким чином, загальний економічний ефект від проведення запропонованих заходів становить 1903,6 тис. грн.
Оцінка економічного потенціалу ВАТ „Рівень” до і після проведення запропонованих заходів. Зміна величини економічного потенціалу ВАТ „Рівень” і ефективності його використання внаслідок проведення запропонованих заходів наведена в таблиці 3.17.
Таблиця 3.17
Оцінка економічного потенціалу ВАТ „Рівень” до і після проведення запропонованих заходів
Як видно з таблиці 3.17, внаслідок проведення запропонованих заходів економічний потенціал збільшився на 1385,48 тис. грн., віддача економічного потенціалу зросла з 1,49 до 1,51 грн/грн, а ефективність використання економічного потенціалу збільшилась з 0,12 до 11,7 %.
3.4. Організація охорони праці на ВАТ „Рівень”
Охорона праці на підприємтві здійснюється згідно Закону України “Про охорону праці” №2694-ХІІ від 14 жовтня 1992 р. викладеного в новій редакції № 229-ІV від 21.11.02 р.
Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі праці [5].
Законодавство про охорону праці складається з Закону “Про охорону праці”, Кодексу законів про працю України та інших нормативних актів.
Управління охороною праці на підприємстві здійснюється відповідно до “Положення про систему управління охороною праці”, затвердженого Головою Правління ( наказ № 160 від 14.03.2002р.).
Кількісна оцінка показників стану охорони праці в підрозділах здійснюється щомісячно на підставі “Інструкції про порядок контролю рівня культури виробництва” ІСЯ 00.006 – 2001 і враховується при матеріальному стимулюванні працівників.
На підприємстві створена служба охорони праці, яка підпорядкована Голові правління і здійснює свою діяльність на підставі “Положення про службу охорони праці” затвердженого 31.01.2003 р. Штат служби охорони праці складає – 1 чоловік, керівник служби охорони праці. Крім цього, створені служби головного енергетика, головного технолога, головного конструктора, енерго-механічний відділ, які здійснюють свою діяльність згідно затверджених Положень.
Служби укомплектовані спеціалістами згідно штатного розпису. Поса-дові особи служб і відділів забезпечені затвердженими посадовими інструкціями, розробленими на підставі “Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників”, затвердженого наказом Мінпраці України від 16.02.98р. № 241 , листа Державного комітету України з нагляду за охороною праці “Про розробку та вимоги до посадових інструкцій”.
Службою охорони праці проводиться робота, спрямована на запобігання нещасних випадків на виробництва, профзахворювань і аварій. Планування роботи служби здійснюється щоквартально та на рік шляхом складання планів роботи, які затверджуються керівником підприємства. У 2008 році службою охорони праці було проведено 14 обстежень, охоплено перевірками 3 виробничі підрозділи. В ході обстежень було виявлено 6 порушень вимог чинного законодавства з охорони праці та правил безпеки, призупинена робота 3 одиниць обладнання, притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення вимог охорони праці 3 чоловік, в т.ч. 1 керівник підрозділу.
Керівник створює в кожному структурному підрозділі і на робочому місці умови праці відповідно до вимог нормативних актів, а також забезпечує додержання прав працівників, гарантованих законодавством про охорону праці.
З цією метою керівник підприємства забезпечує функціонування системи управління охороною праці, для чого:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на нього функцій;
розробляє за участю профспілок і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів з охорони праці;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, і виконання профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення лабораторних досліджень умов праці, атестації робочих місць на відповідність нормативним актам про охорону праці в порядку і терміни, що встановлюються законодавством, вживає за їх підсумками заходів щодо усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші нормативні акти про охорону праці, що діють у межах підприємства, та встановлює правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці ;
здійснює постійний контроль за додержанням працівниками технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог щодо охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці.
В товаристві проводиться розслідування та ведеться облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій згідно положення, яке розробляється Державним комітетом України по нагляду за охороною праці за участю профспілок і затверджується Кабінетом Міністрів України.
Розслідування проводиться комісією, яку очолює керівник служби охорони праці за участю представника профспілкового комітету, членом якої є потерпілий, також за участю керівника структурного підрозділу, де працює потерпілий.
За підсумками розслідування нещасного випадку або професійного захворювання складається акт за встановленою формою, один примірник якого віддається потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування.
На підприємстві за рішенням трудового колективу створена комісія з питань охорони праці.
Комісія складається з представника адміністрації, профспілок, уповноважених трудового колективу, спеціалістів з безпеки, гігієни праці і представників інших служб підприємства.
Адміністрація інформує працівників про стан охорони праці, причини аварій, нещасних випадків і професійних захворювань та про заходи, яких вжито для їх усунення та для забезпечення на підприємстві умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог.
На державному рівні ведеться єдина державна статистична звітність з питань охорони праці: умов праці і травматизму на виробництві.
Уповноважені трудових колективів з питань охорони праці мають право безперешкодно перевіряти на підприємстві виконання вимог щодо охорони праці і вносити обов'язкові для розгляду адміністрацією пропозиції про усунення виявлених порушень нормативних актів з безпеки і гігієни праці.
Діяльність уповноважених від трудового колективу здійснюється відповідно до типового положення, затверджуваного Державним комітетом України по нагляду за охороною праці за погодженням з профспілковим комітетом.
Профспілковий комітет здійснює контроль за додержанням керівництвом законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належного виробничого побуту для працівників та забезпеченням їх засобами колективного та індивідуального захисту.
При прийнятті на роботу працівники проходять медичний огляд.
Щорічно проводяться медичні огляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. Перелік професій, працівники яких підлягають медичному огляду, термін і порядок його проведення встановлюються Міністерством охорони здоров'я за погодженням з Державним комітетом України по нагляду за охороною праці.
Усі працівники при прийняті на роботу і в процесі роботи проходять на підприємстві інструктажі (навчання) з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпівшим від нещасних випадків, про правила поведінки при виникненні аварій .
Посадові особи згідно з переліком, затвердженим Державним комітетом по нагляду за охороною праці, до початку виконання своїх обов'язків і періодично один раз на три роки проходять у встановленому порядку навчання, а також перевірку знань з охорони праці з участю представників органу державного нагляду та профспілок.
Особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці, до роботи не допускаються.
В товаристві створена служба нагляду за будівлями згідно затвердженої головної організаційної схеми управління. Розроблені і затверджені:
Положення про службу нагляду за будівлями;
Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд;
Посадова інструкція керівника служби нагляду за будівлями.
Згідно наказу № 62 від 26.01.2007 р. призначені відповідальні за правильну експлуатацію, збереження та своєчасний ремонт, закріплених за фірмами будівель, окремих приміщень, споруд і території. Керівникам підрозділів товариства видані “Технічні журнали з експлуатації будівель (споруд)”. Наказом по підприємству /№861 від 17.07.2007 р./ призначені відповідальні особи за експлуатацію і технічний нагляд об’єктів, підконтрольних Держнагляду та Енергонагляду України.
Згідно наказу № 70 від 26.01.2009 р. створена постійно діюча комісія, затверджено Графік проведення технічних оглядів та спостережень за будівлями і спорудами на 2009 рік.
ВИСНОВКИ ДО РОЗДІЛУ 3
1. З метою підвищення економічного потенціалу ВАТ „Рівень” пропонується провести ряд заходів, спрямованих, в першу чергу, на знижен-ня собівартості продукції, зменшення дефіциту основної сировини, „згладжування” попиту, а також підвищення платоспроможності, фінансової стійкості і ліквідності підприємства.
2. З метою зменшення енергозалежності ВАТ „Рівень” від зовнішніх поставок газу і перетворення зростаючих витрат на закупівлю блакитного палива у власні доходи пропонується запровадити у виробництво біогазову установку, яка працює на відходах виробництва пива (пивній дробині), що дозволить забезпечити підприємство власним газом і крім цього виробляти високоякісні біодобрива. Встановлення біогазової установки потребує капіталовкладень у сумі 300 тис. євро. Чиста теперішня вартість проекту складає 130,7 тис. грн., а термін окупності становить 3 роки і 10 місяців.
3. З метою диференціації продукції ВАТ „Рівень” пропонується запровадити випуск пива в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л. Придбання лінії з розливу пива в алюмінієву банку обійдеться підприємству у 200 тис. грн. Запровадження у виробництво даної лінії принесе ВАТ „Рівень” чистий прибуток у 2009 році в розмірі 315,94 тис. грн., у 2010 р. – 468,45 тис. грн., в 2011 р. – 593,25 тис. грн., у 2012 р. – 876,1 тис. грн. Чиста теперішня вартість проекту складає 1772,9 тис. грн., а термін окупності становить 6 місяців.
4. Загальний економічний ефект від проведення запропонованих заходів за 2009-2012 рр. становить 1903,6 тис. грн.
5. Внаслідок проведення запропонованих заходів економічний потенціал збільшився на 1385,48 тис. грн., віддача економічного потенціалу зросла з 1,49 до 1,51 грн/грн, а ефективність використання економічного потенціалу збільшилась з 0,12 до 11,7 %.
6. З метою попередження нещасних випадків на виробництві наведено основні положення і принципи організації охорони праці на ВАТ „Рівень”.
ВИСНОВКИ
1. Економічний потенціал підприємства (Лапін Є. В.) можна предста-вити „як максимально можливий обсяг виробництва матеріальних благ і послуг в умовах, що забезпечують найбільш ефективне використання за часом і продуктивністю наявних економічних ресурсів”.
2. Ефективність функціонування економічного потенціалу визначає ступінь досягнення деякого потенційного результату діяльності підприємства за визначений період часу. Основним критерієм ефективності функціонуван-ня підприємства є досягнення максимального кінцевого результату діяльно-
сті при оптимальному використанні виробничих і фінансових ресурсів.
3. ВАТ „Рівень” є виробником пива і випускає наступні сорти пива: „Жигулівське”, “Пшеничне”, “Рівень „Преміум”, “Рівень „Міцне”, “Рівень „Світле”, „Бергшлосс”. Частка ВАТ „Рівень” на ринку пива України є дуже незначною і коливається у період 2004-2008 рр. в межах 0,145 - 0,263%.
4. На економічний потенціал ВАТ „Рівень” великий вплив чинять такі складові загального зовнішнього середовища як: демографічні, економічні, природні, науково-технічні, політичні і фактори культурного середовища, а також операційне зовнішнє середовище, а саме: постачальники, споживачі, конкуренти, виробники замінників, державні закони і фінансові організації.
5. Обсяги виробництва продукції ВАТ „Рівень” за 2004-2007 рр. зросли з 280 до 829 тис. дал., проте вже у 2008 році відбулося скорочення виробництва до 646 тис. дал. Витрати на 1 грн. продукції є високими і становлять 0,99 грн., лише у 2005 році вони знизились до 0,94 грн.
6. Фінансове становище ВАТ „Рівень” є нестіким, а у 2008 році спостерігається збільшення ймовірності настання банкрутства підприємства.
7. Вартість економічного потенціалу ВАТ „Рівень” зростає з 3934,22 тис. грн. у 2005 році до 9160,68 тис. грн. у 2008 році. Найбільш ефективно економічний потенціал ВАТ „Рівень” використовувався у 2005 і 2007 роках.
Економічний потенціал ВАТ „Рівень” можна охарактеризувати як малий. При цьому особливу увагу слід приділити фінансовому стану підприємства, а також проводити поступове „нарощування” економічного потенціалу в цілому.
8. З метою підвищення економічного потенціалу ВАТ „Рівень” пропо-нується провести ряд заходів, спрямованих, в першу чергу, на зниження собівартості продукції, зменшення дефіциту основної сировини, „згладжу-вання” попиту, а також підвищення платоспроможності, фінансової стійкості і ліквідності підприємства.
9. З метою зменшення енергозалежності ВАТ „Рівень” від зовнішніх поставок газу і перетворення зростаючих витрат на закупівлю блакитного палива у власні доходи пропонується запровадити у виробництво біогазову установку, яка працює на відходах виробництва пива (пивній дробині), що дозволить забезпечити підприємство власним газом і крім цього виробляти високоякісні біодобрива. Встановлення біогазової установки потребує капіталовкладень у сумі 300 тис. євро. Чиста теперішня вартість проекту складає 130,7 тис. грн., а термін окупності становить 3 роки і 10 місяців.
10. З метою диференціації продукції ВАТ „Рівень” пропонується запро-вадити випуск пива в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л. Придбання лінії з розливу пива в алюмінієву банку обійдеться підприємству у 200 тис. грн. Запровадження у виробництво даної лінії принесе ВАТ „Рівень” чистий прибуток у 2009 році в розмірі 315,94 тис. грн., у 2010 р. – 468,45 тис. грн., в 2011 р. – 593,25 тис. грн., у 2012 р. – 876,1 тис. грн. Чиста теперішня вартість проекту складає 1772,9 тис. грн., а термін окупності становить 6 місяців.
11. Загальний економічний ефект від проведення запропонованих захо-дів за 2009-2012 рр. становить 1903,6 тис. грн.
12. Внаслідок проведення запропонованих заходів економічний потенціал збільшився на 1385,48 тис. грн., віддача економічного потенціалу зросла з 1,49 до 1,51 грн/грн, а ефективність використання економічного потенціалу збільшилась з 0,12 до 11,7 %.
ЛІТЕРАТУРА
Закон України „Про господарські товариства” від 19.06.91 // Відомості Верховної Ради України. — 1991. — № 49.
Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” N 335/94-вр від 28.12.94. З наступними змінами і доповненнями // Відомості Верховної Ради (ВВР). –2004. –№52. –ст.563.
Закон України „Про державне регулювання виробництва і обороту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів” № 481/95-ВР від 19.12.95
Закон України„Про акцизний збір на алкогольні напої і тютюнові вироби” № 392/95-ВР від 15.09.95
Закон України “Про охорону праці” №2694-ХІІ від 14 жовтня 1992 р. викладений в новій редакції № 229-ІV від 21.11.02.
Постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 р. N 587 „Про затвердження Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства”.
Наказ ДПА України від 19 березня 2001 р. №111 „Про затвердження Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору та змін до наказів ДПА України”.
Артеменко В. Г., Беллендир В. М. Финансовый анализ. – М.: изд. „Дис”, 1997. – 128 с.
Бригхэм Ю., Хьюстон Дж. Финансовый менеджмент. Экспресс-курс. 4-е изд. / Пер. с англ. СПб.: Питер, 2009. – 544 с.
Василенко В.О. Антикризове управління підприємством: Навч. посібник. Вид. 2-ге, виправл. і доп. –Київ: Центр навчальної літератури, 2005.–504 с.
Васильченко В. С., Григоренко А. М., Грішнова О. А.. Керб Л. П. Управ-ління трудовим потенціалом: навч. посіб. – К.: КНЕУ, 2005. – 403 с.
Гавва В.Н. Потенціал підприємства: формування та оцінювання: Навч. посібник/ В.Н.Гавва, Є.А.Божко. - К.: ЦНЛ, 2004. - 224 с.
Гус В. М., Попко О. В. Обгрунтування та експертиза бізнес-проектів: Інтерактивний комплекс навчально-методичного забезпечення – Рівне: НУВГП, 2007. – 90 с.
Должанський І. З., Загорна Т. О. Удалих О. О., Герасименко І. М., Ращупкіна В. М. Управління потенціалом підприємства: навч. пос. – К.: ЦНЛ, 2006. – 362 с.
Друкер П. Ф. Практика менеджмента.: Пер. с англ.: - М.: Издательский дом „Вильямс”, 2002. – 398 с.
Економіка підприємства: Підручник / за заг. ред. С.Ф.Покропивного. - Вид. 2-ге, перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2001. - 528 с.
Економіка підприємства: навч. пос. / за заг. ред. П. В. Круша, В. І. Подві-гіної, Б. М. Сердюка. – К.: Ельга – Н, КНТ, 2007. – 780 с.
Зубілевич С. Я. Облік і звітність підприємств: Інтерактивний комплекс навчально-методичного забезпечення – Рівне: НУВГП, 2008. – 214 с.
Игнатенко Н. Т., Руденко В. П. Производственно-ресурсный потенциал территорий. – К., 1986.
Ковалев В. В. Финансовый анализ: методы и процедуры. – М.:Финансы и статистика, 2001. – 560 с.
Котлер Ф. Основы маркетинга. Краткий курс.: Пер. с англ. – М.: Издате-льский дом „Вильямс”, 2007. – 656 с.
Краснокутська Н.С. Потенціал підприємства: Навч. посібник.- К.: ЦНЛ, 2005.- 352 с.
Крикавський Є. Економічний потенціал логістичних систем. – Л.: ДУ „Львівська політехніка”, 1997. - 168 с.
Кузнєцова Т. В., Романів О. Я., Гарнага О. М., Ковальова Т. С. Управлі-ння потенціалом підприємства: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. – Рівне: НУВГП, 2007. – 188 с.
Лапин Е.В. Оценка экономического потенциала предпрития: Моногра-фия.- Суми: Университетская книга, 2004. – 360 с.
Лапин Е.В. Экономический потенциал предпрития. .- Суми: Университет-ская книга, 2002. – 310 с.
Мартиненко М.М., Ігнатьєва І.Г. Стратегічний менеджмент: Підручник. –К.: Каравела, 2006, 320 с.
Мескон М., Альберт М. Основи менеджмента. - М.: Дело, 2002. – 762 с.
Мескон М., Альберт М., Хедоури Ф. Основи менеджмента, 3-е издание: Пер. с англ. – М. ООО ИД „Вильямс”, 2008. – 672 с.
Мізюк Б. М. Стратегічне управління: Підручник. 2-ге вид., переробл. і доповн. – Львів: Магнолія плюс, 2006. – 392 с.
Міщенко А.П. Стратегічне управління: Навч. посібник – Київ: Центр навч. Літератури, 2004, 336 с.
Отенко И.П. Стратегическое управление потенциалом предприятия: Наукове видання.- Х.: ХНЕУ, 2006. – 256 с.
Робертс Дж. Современная фирма: структура организации для достижения эффективности и роста: Пер. с англ. – М.: ООО ИД „Вильямс”, 2007. - 352 с.
Попов Е.В. Рыночный потенциал предприятия: Монография.- М.: Экономика, 2002. - 559 с.
Словарь-справочник менеджера / Под. ред. М. Г. Лапусты. – М.: ИНФРА-М, 1996. – 608 с.
Украинский Советский Энциклопедический Словарь: В 3-х т. Т 2 / Редкол.: А. В. Кудрицкий и др. – К.: Глав. ред. УСЭ, 1998, - 768 с.
Федонін О. С., Рєпіна І. М., Олексюк, О. І. Потенціал підприємства: формування та оцінка: навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц.. – К.: КНЕУ, 2005. – 261 с.
Шершньова З.Є. Стратегічне управління. Підручник. - 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 2004. – 699 с.
Аксенов Ю. М., Платошечкина С. Ю. Многообразие представлений об экономическом потенциале коммерческой организации, 2007
Андросова Т.В. Основные направления управления ресурсным потенциалом современного предприятия // Вісник ХНУ присвяч. 200-річчю університету ХНУ ім. В.Каразіна. Економічна серія: Зб. наук. пр. - №634. -Харків, 2005. – с.123.
Андрощук Д.В. Визначення структури потенціалу підприємства: фінансовий аспект // Вісник Хмельницького національного університету.Економічні науки. - 2005. - №4, Ч.2, Т.1. - с.54.
Ареф’єва О. В., Харчук Т. В. Економічні засади формування потенціалу підприємства // Актуальні проблеми економіки., 2008. №7. – с. 71-76
Атлас М. С., Лебедева К. Н. Вопросы о содержании экономических понятий. // Вестник Финансовой академии., 2000. № 3 (15), с. 6-16
Бородин А. Этапы формирования стратегического потенциала предприятия// Проблемы теории и практики управления. - 2003. - №6. - с.95.
Вєсєлков А.Т. Шляхи оптимізації ефективності використання виробничого потенціалу підприємств // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль. – 2005. – №6. – с.39.
Власова Н.О. Комплексне оцінювання стану й ефективності використання ресурсного потенціалу торговельного підприємства // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво. – 2004. - №4. – с.129.
Григоренко Н., Лазаренко А. Пивний ринок демонструє стабільний розвиток, допомагає зростання попиту, гальмують акцизи., Дзеркало тижня. №15 (390), 20.04.2002
Говорунов К.А. Умови перспективного розвитку та шляхи підвищення ефективності виробничого потенціалу підприємств // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль”. – 2002. – №7. – с.41.
Головишина В.П. Показник економічного потенціалу підприємства та його місце в системі оцінок діяльності господарської системи // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. - 2003. - №5, Ч.2, Т.1.- с.24.
Зарубіна І. В. Структура економічного потенціалу підприємства // Научно-технический сборник №65, 2005. с. 329-334
Ігнатьєва І.А. Методологічні аспекти управління стратегічним потенціалом підприємства // Проблеми науки. - 2005. - №1. - с.8.
Іщук С. Концептуальні засади формування та розвитку виробничого потенціалу промислових підприємств // Регіональна економіка. - 2005. - №3. - с.48.
Козловський В. О., Прищепа І. В. Теоретико-методологічні підходи визначення потенціалу підприємства // Вісник Вінницького політехнічно-го інституту., - 2007. - №3, с. 28
Кунцевич В. О. Поняття фінансового потенціалу розвитку підприємства та його оцінки // Актуальні проблеми економіки. – 2004, - №7. – с. 123-130
Лапін Є. В. Економічний потенціал підприємств промисловості: форму-вання, оцінка, управління. // Вісник СумДУ. Серія Економіка., №1, 2007. – Т 2, с. 63-71
Лапин Е. В. Оценка экономического потенциала предприятия и механизм ее реализации. // Вісник СумДУ, №9, - 2006.
Ліпич О.М. Методика оцінки використання виробничо-ресурсного потенціалу підприємства // Науковий вісник УкрДЛТУ. – 2006. – Вип.12 – с.28.
Николаев А. Инновационное развитие и инновационная культура // Проблемы теории и практики. – 2001. - №5. – с. 55-63
Нужний К. М., Бобкова Ю. В. Сутнісна характеристика економічного потенціалу підприємства. // Материалы ІІ Международной научно-практи-ческой конференции „Европейская наука ХХІ века – 2007 „, 16-31 мая 2007 г., Т 3. – Днепропетровск: Наука и образование, 2007. – с. 727
РБК-Україна (інформаційна агенція), 27.05.2008
Талах Т.А. Умови перспективного розвитку та шляхи підвищення ефективності виробничого потенціалу підприємств // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль. – 2002. – №7. – с.36.
Танасійчук О. П. , Сузім Є. В. „Дослідження стану ринку пива України”., Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ
Тарасюк Г.М. Методологічні основи планування розвитку потенціала підприємства// Вісник Хмельницького національного університету.Економічні науки. - 2005. - №6, Т.1. – с.72.
Туровець О. Формування системи пріоритетів в управлінні потенціалом розвитку підприємства // Економіка України. - 2005. - №10. - с.24.
Український діловий тижневик „Контракти” / №23 від 05.06.2006
Шилепницький П.І. Природа виробничого потенціалу та його компоненти // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. – Вип. ХІХ. – Львів, 2000. – с.119.
Шталь Т.В. Ресурсний потенціал підприємства як об’єкт управління // Вісник ДонДУЕТ. Серія: Економічні науки. – 2006. - №4. – с.22.
Щиголь Т.П. Ефективність виробничо-ресурсного потенціалу підприємства: фактори впливу та критерії оцінки // Науковий вісник НЛТУУ. – 2005. – Вип.15. – с.110.
http://yas.yuna.ru
HYPERLINK "http://www.zorg.ua" www.zorg.ua
HYPERLINK "http://www.obolon.com" www.obolon.com
HYPERLINK "http://www.pivo.kulichki.net" www.pivo.kulichki.net
HYPERLINK "http://www.riven.ua" www.riven.ua
HYPERLINK "http://www.technohit.ru" www.technohit.ru
www.tma1992.ru
www.ukrbeer.kiev.ua