Тема № 8: Встановлення сис-ми монополістичного капіталізму.
Загальні риси госп. розв світу на поч. ХХ ст.
Чинники та особливості розвитку провідних капіталістичних країн.
Госп. розв. Укр. земель в складі Російської імперії,
Загальні риси госп. розв. світу на поч. ХХ ст
O траснформація сис-ми вільної конкуренції у сис-му монополістичного капіталізму (осн. формою організації вир-ва і кап. стала монополія, набули поширення монополістичні союзи (трести, картелі, синдикати, концерни).; Oзавершення иериторіального поділу світу та формування колоніальної сис-ми (Англія, Франція, Росія); OПочаток економічного поділу світу як результат перетину на світовому ринку інтересів окремих монополій; O мілітаризація екон. провідних країн сівту в насліждок високої прибутковості та страбільного воєнного вир-ва, що фінансувалось через держ. замовлення.
Чинники та особливості розвитку провідних капіталістичних країн.В результаті завершення промислового перевороту у Великобританії пануючим стало фабричне вир-во, країна з аграрної перетворилася на індустріальну. Різко зросли обсяги промислового вир-ва, передовсім в текстильній галузі. Проте в кін. ХІХ ст. госп. розв. країни почав упоовільнюватися в наслідок дії таких чинників: O вивіз капіталу в колонії; O низька енергоозброєність праці; Oполітика власної аграрної бази і збільшення залежності від імпорту хліба. O повільна монополізація англ. промисловостві. O непомірно сивокі бюджетні видатки на утримання найпотужнішого в світі військового флоту.ё
США . навідмінно від Великобританії госп. США хар-ся надзвичайно високими темпами розвитку, що було зумовлено такими чинниками: Oактивне впровадження у промисловість найновіших досягнень науки і техніки, впровадження масового вир-ва, стандартизації праці. O створення великої кількості фермерських господарств . які викор. найману працю. O імміграція в країну кваліфікованих спеціалістів з Європи. Oприскорене залізничне будівнициво. O швидке завершення індусиріалізації, що сприяло крнцентрації промислового капіталу, та монополізації промисловості в осн. у формі трестів. O ективне зрощування банківського кап. з промисловим. O розв. міжнародної торгівлі за рахунок наявності великого океанічного узбережжя та близькості слаборозвинених країн Центр. і Пд. Америки. O активна протекціоністська політик та участь в екон. поділі світу.
Під впливом зазначених факторів в кін. ХІХ ст. центр світового екон. розв. поступово перемістився з Європи в США.
Німеччина. Госп. розв. Німеччини набув виразної позитивної динаміки після політ. об’єднання країни в єдину державу у 1871р. Ключовими чинниками екон. розв. стали: O розв. освіти і науки, O стрімка урбанізація населення. O завершення промислового перевороту з акцентом на розв. галузей важкої промисловості. O концентрація вмр-ва і утворення монополій переважно у формі картелів і синдикатів. O велика роль банків у стимулюванні розв. промисловості. O жорстка політика протекціонізму в зовн. Торгівлі. O агресивна експанціоністська політика держиви з метою забезпечення національних монополій сировинними базами та ринками збуту.
В цілому стрімкий розв. німеччини відбувся за рахунок активного втручання держави в усі сфери соц- екон., політ. та духовно- культурного життя.
Госп. розв. Укр. земель в складі Російської імперії
Промисловий переворот, а від так і госп. розв. в Росії набув прискорення лише після 1860 р. вирішальне значення щодо цього стало скасування кріпосного права та проведення аграрної реформи, яка мала доволі суперечливі результати з одного боку селяни особисту свободу та певні громадянські права, зберігаючи право користування земельними наділами. З іншого боку право власності на земельні наділи зберігалося за поміщиками до повної сплати викупної суми.
Таким чином селяни лишалися затиснутими відробітками, повинностями та викупними платежами залишаючись при цьому неповноправним станом.
Крім того була проведена низка інших реформ ( земська, військова,судова) , що в цілому сприяє встановленню кап. відносин.
Осн. риси розв. після реформ: Oзростання товарності с/г виникнення економій (протистояння фермерських, врожай яких іде за кордон). O формування ринку робочої сили , який забезпечував не лише с/г, а й промисловість вільнонайманою прцею) O інтенсивне будівництво залізниці. O створення нового вугільно-металургійного центру, а саме Донбас, Криворіжжя. O динамічний розв. харчовох промисловості (цукрової галузі). O концентрація промислового капіталу та виникнення монополій, діяльність яких значною мірою контролювались державою. O зрощення банківського кап. з промисловим. O створення спеціалізованих товарних бірж і численних торівельних фірв з розгалуженою мережею стаціонарних магазинів і складів. O приплив іноземного кап. передовсім в гірничо-металургійну галузь та машино будування.
Досягнуті результати примножилися доволі ефективна екон. політика зокрема: O фінансова реформа (реформа Вітте) – державі невистачає грошей в бюджеті, запровадження банківських асигнацій забазпечених золотим запасом, які дозволили збалансувати бюджет. O запровадження протекціонізму – зовн. Протекціонізм до інших держав; внтр. протекціонізм: запровадження мита при транспортуванні продукції. Для пригнічення промислового розв. в Укр., колоніальне ставлення до Укр., O аграрна реформа Столипіна: мета зруйнувати общинні порядки в селах мала вплив громади; перетворення селян не індивідіальних власників; переселенська політика у Сибір; створення відрубних і хутірських господарств.

Тема 9: Становлення змішаної економіки та її теоретичне обґрунтування у кейнс. теорії.
1. Екон. передумови виникнення кейнсіантва. Велика депресія.
2. Кейнс. революція в економ теорії та економ політика.
3. Еволюція кейнсіанства.
1)) Екон. передумови виникнення кейнсіантва. Велика депресія.
Достатньо швидка відбудова світового г-ва в цілому після першої світової війни та повоєнної кризи, високий рівень НТП та стрімкий розвиток нових монополізованих галузей породили впевненість економістів та політиків у настанні епохи вічного процвітання. Разом з тим їхня увага була відвернута від низки гострих проблем, зокрема:Oзастій в окремих галузях;O відносна вузькість внутріш ринку;O нагромадження амортизац фондів, призначених для заводів, які не могли потреби в поновленні устаткування;O недостатня інвестиц активність населення.
Таким чином, світова економ криза відома в історії як Велика депресія, виявилась для багатьох неочікуваною і водночас неминучою. Криза розпочалась в 1929 р з обвалу курсів цінних паперів на Нью-Йоркській фондовій біржі. Важливими рисами Великої депресії є :O її глибина (зменш майже вдвічі обсягів в-ва та торгівлі , масове безробіття); O тривалість.Спочатку антикризова політика базувалась на концепції невтручання держави в економ життя, заснованій на класичній концепції ринкового саморегулювання. Проте вона не принесла бажаних результатів, а навпаки подовжила депресію в економіці.
2))Кейнс. революція в економ теорії та економ політика. Перші кроки у подоланні кризи були зроблені у США і виходили з практичних міркувань без відповідної теоретичної бази. Лише в 1936 р англ. економ Джон Мейнард Кейнс опублікував працю, що стала основою економ політики багатьох країн протягом наступних десятиліть і створила теоретичну базу нового напряму ЕД – кейнсіанство. Кейнсіанство – це один з провідних напрямів розвитку сучасної економ науки , осн положення якого сформульовані в 30-х рр. Дж. М. Кейнсом. Головна ідея кейнсіанства полягала в тому, що ринкова с-ма не є досконалою і саморегульованою, тому забезпечення повної зайнятості та економ зростання можливе лише за активного втручання держави.
Джон Мейнард Кейнс (1883-1946)- видатний англ. економ . Осн праці : "Індексний метод"(1909), "Трактат про грош реформу"(1923), "Трактат про гроші"(1930), " Заг теорія зайнятості, % та грошей" (1936). Осн ідеї та здобутки: Oвідкинув неокласичну доктрину;Oмікроеконом. підходу неокласиків протиставив макроеконом. підхід;O досліджував економіку як єдине ціле, заснувавши нову наук дисципліну- макроекономіку;Oввів у економ аналіз поняття "сукупний попит" і "сукупне пропонування", проаналізував фактори, що впливають на них;Oзаперечив закон Сея, поставивши на перший план проблему формування ефективного попиту і його осн компонентів – споживчого та інвестиційного попиту;Oстворив концепцію мультиплікатора інвестицій;Oвідкрив парадокс ощадливості;Oсформулював "осн психолог закон";Oвважав втручання держави "єдиним практично можливим засобом уникнення повної руйнації існуючих економ форм і умовою для успішного функціонування приватної ініціативи", при цьому найбільш ефективним інструментом держ впливу на сукупний попит вважав фіскальну політику;Oрозробив цілу програму економ дій уряду в умовах кризи: запровадження с-ми соц допомоги, розробка с-ми перепідготовки, створення перепідготовки, створення громадських, сусп робіт для безробітних.
Економ ідеї Кейнса стали теоретичною базою реформ Ф.Рузвельта в США, що отримали назву "політика нового курсу", що передбачала: Oзакриття вісх банків на "канікули" з наступним відкриттям лише тих, які були визнані фінансово здоровими; Oстворення федеральної страхової корпорації;Oстворення нац адміністрації з відбудови
економіки; Oзаборона вивозу золота за кордон та його викуп урядом;Oпосилення контролю за біржею і ринком цінних паперів;Oорганізація громадських робіт; Oконцептуальна зміна підходу до держ бюджету.
Таким чином, застосування теорем концепції Кейнса на практиці дало не миттєвий, але ефективний результат не лише в США, але і в інших країнах.
3)) Еволюція кейнсіанства.
Неокейнсіанство – модифікований варіант кейнсіанства, що значно більшою мірою відповідав реаліям розвитку економ с-ми після ІІ світ війни, і осн увагу приділяв проблемі забезпечення стабільних темпів економ зростання.
Овсій Домар (1914-1997)- америк економ. Осн праці: "Нариси теорії економ зростання"(1957). Осн ідеї та здобутки: Oумовою довгосторової рівноваги вважав динаміку інвестицій, які створюють нові доходи та новий капітал;Oрозробив модель довгострок. економ. зростання за умови відсутності економ прогресу.
Рой Харрод(1900-1997)-англ економ. Осн праця:"До теорії економ динаміки"(1948). Осн ідеї та здобутки: Oрозробив модель економ зростання; Oвикористав принцип акселератора; Oрозрізняв "гарантований" та "природний" темпи економ зростання.
Елвін Хансен (1887-1975) –амер економ. Осн праця: "Економ цикли та нац доход" (1951). Осн ідеї та здобутки: Oрозробив класифікацію економ циклів, розвинув інвестиц теорію циклу; Oпричиною циклічності вважав "коливання динаміки інвестицій", які поділяв на автономні та індуковані; Oрозробив модель "мультиплікатора-акселератора";Oразом з Дж. Хіксом розробив модель спільної рівноваги товарного і грошового ринків (ISLM).
Артур Філіпс (1914-1975) – англ. економ. Осн праця: "Взаємозв’язок між безробіттям та темпами приросту номінальної зарплати у Великобританії в 1861-1957 рр "(1958). Осн ідеї та здобутки: Oвиявив обернену залежність між рівнем безробіття і темпами приросту номінальної зарплати; O обґрунтував можливість збалансувати помірну інфляцію з незначним рівнем безробіття.
Посткейнсіанство – течія, представники якої виступали з критикою та переглядом кейнсіанської та неокейнсіанської доктрин, намагались завершити розпочату Кейнсом "революцію" в економ. теорії та створити новий синтез макро та мікроекономіки.
Джоан Робінзон – англ. економістка. Осн праця: "Економ теорія недосконалої конкуренції" (1933). Осн ідеї та здобутки: Oрозробила теорію недосконалої конкуренції; Oобгрунтувала неефективність функціонування фірм в умовах недосконалої конкуренції, що обумовлює неохідність втручання держави; Oдосліджувала можливість використання ціни для впливу на попит і регулювання збуту продукції, застосовуючи поняття "цінової дискримінації." Oдослідж поведінку монопсонії; Oзапропонувала концепцію економ зростання; Oвиступала з радикальними програмами держ перерозподілу доходів, скорочення військових витрат, обмеження влади монополій.
Едвард Чемберлін (1899-1967) – амер. екон. осн. праця: «теорія монополісти. конкуренції: ре орієнтація теорії в -ті» 1933. осн. ідеї :¦ розроб. теорію монопол. конкуренції,¦ дослідж. види нецінової та недобросовісної конкуренції ¦ одним з перших звернув увагу на збільш. числа ринкових структур і необхідність їх аналізу.
Йозеф Шурпетер (1883-1950) – австрійськ. екон осн. праці.: «теорія екон. розвитку»1912 «Капіталізм, соціалізм демократія»1942 «Історія екон. аналізу»1954. Осн. ідеї: d вважав, шо досконала конкур. втрачає своє значення і не може розгляд як модель мах ефект. d важливою умовою ефект. конкур. вважав монопол. в – ва;d пов’язував екон. ціни з нерівномірністю впровадження інновацій у в-во.

ТЕМА № 10. ФОРМ. НАЦ МОДЕЛЕЙ ЗМІШАНОЇ ЕКОН. НЕОЛІБЕРАЛІЗМ.
1.Екон програми відбудови та реформи після ІІ св. в.
2.Нім ордо лібералізм та екон програма Ерхарда.
3. Лондонська школа неолібералізму.
4.Паризька школа неолібералізму та екон курс Ш. де Голля.
1))Екон програми відбудови та реформи після ІІ св. в.
Заг. риси повоєнного екон становища світу:¦надзвичайний занепад с/г. ¦виснаження сировинних баз. ¦ зруйновані сухопутні транспортні зв’язки. ¦мор та фіз. знос обладнання, в багатьох випадках його руйнування або демонтаж. ¦ зниження життєвого рівня, що призвело до високої смертності населення. ¦ нестабільність нац. валют. ¦ розпад колоніальної с-ми. ¦ зміна у співвідношенні сил на світовій арені.
Спільні чинники екон відродження п-ва капіталістичних країн після війни: ¦ використання здобутків НТР. ¦наймаштабніша в історії капітал країн націоналізація промисловості. ¦розвиток держ п-цтва, створення потужного держ сектора. ¦ запровадження адмін. і екон контролю над цінами. ¦ запровадження с-ми соц.-екон програмування.
Післявоєнному відродженню багатьох Євтопейських країн сприяла реалізація плану Маршала. надання допомоги здійснювалось переважно у формі продовольства і передбачало виконання низки жорстких умов (віднова від націоналізації, обмеження торгівлі з соціаліст табором та надання території під військові бази США).
Програми післявоєнної відбудови значною мірою базувались на ідеях держ економіки Кейнса, в які були поширеними в західно-екон думці до кінця 70х р. поряд з цим починаючи з 30х р почалась модифікація неокласичного напрямку неокласичної думки, що передбачає визнання ролі держ регулювання в забезпеченні ринкової рівноваги.
Неолібералізм –один із суч екон теорії та екон політики, що ґрунтується на визнанні необхідності поєднання принципів екон свободи з обмеженим держ регулюванням економіки. роль держави неолібералізм обмежує орієнтацією і охороною побудованої на клас засадах економ.
найвідомішими школами неолібералізму були: ¦Фрайбурська ¦Чекаська ¦Паризька ¦Лондонська.
2))Нім ордо лібералізм та екон програма Ерхарда.
Фрайбурська школа (ордо лібералізм) утворилася у Фрайбурзькому університеті. її представники не обмежуються методологією неокласиків, а застосовують також інституціональні підходи, розроблені ще історичною школою.
Фрайбурська школа поєднує ідеї сильної держави, що виконує інституціональні, організаторські та виховні ф-ції і має на меті створити сильну конкурентну етику спираючись на особливий менталітет нації та неокласичні ідеї саморегулювання екон.
Осн представники:
Вальтер Ойкен (засновник і голова школи). Осн праця «Основні принципи нацональноїекономії» 1947, «Основні принципи економ політики»1950. Осн ідеї: ¦ об’єктом дослідження вважав лише ідеальні типи п-ва. ¦реальні типи п-в залежать від політики держави, котра визначає пропорції в яких змінюються ідеальні типи. ¦ринкова екон не реалізує принципу соц. справедливості, разом з тим централізація суперечить самій природі екон і руйнує її. ¦розробив теорію ладу, яка ґрунтується на таких зх. принципах: 1)принцип індивідуальної свободи.2) системної екон подітики.3)сильної держави.
Аскольд Мюллер-Армак .Осн праця «Управління екон і ринкове госп» 1947, «Госп порядок і госп політика»1956.Осн ідеї: ¦вперше концептуально виклав ідею поєднання принципу свободи ринку з принципом соц. вирівнювання. ¦ запровади термін «соц. ринкове п-во». ¦ вважав, що держ регулювання має бути спрямоване на досягнення синтезу між гарантованою законом свободою в екон сфері та забовязанням держави у забезпеченні соц. справедливості та залежності.
Людвіг Ерхард Осн праці «Добробут для всіх»1956.Осн ідеї: ¦метою госп реформи вважав свідоме створення нового екон ладу соц. ринкового п-ва, а її змістом лібералізацію екон життя та скасування усіх ф-цій держави, що регламентуються екон діяльністю. ¦ осн завданням держави вважав підтримку умов існування соц. ринкового п-ва. ¦здійснив низку реформ у ФРН, ставши «батьком»нім екон дива: грошова реформа, цінова реформа. ¦створив с-му соц. захисту населення, що включає соц. допомогу, держ регулювання заробітної плати та інших трудових відносин. ¦ створення с-ми участі робітників у розподілі прибутку.
3)) Лондонська школа неолібералізму.
У найбульші мірі грунтується на йог класичних засадах.
Фрідріх Хайск (1899-1992)- англ екон. Осн праці: «Грошова терія та економ цикл»1933, «Дорога до рабства»1944, «Роздержавлення грошей»1976. «Фатальна концепція:помилки соціалізму»1989. Осн і: ¦розробив концепцію «спонтанного порядку», що ґрунтується на індивідуальній свободі. ¦відстоював принципи неокласичної теорії і рішуче виступав проди держ втручання. ¦визнавав необхідність втручання держави лише у сфері, які створюють внутрішне середовище екон. ¦ пропонував скасувати монополію держави на випуск грошей. ¦ розробив теорію торговельного циклу, що дала пояснення «великої дипресії» через дисбаланс між попитом і пропонуванням робочої сили в масштабах економіки. ¦ здійснив критичний аналіз грошової екон с-ми соціалізму, довівши неминучість диктатури в країнах, які переслідують цілі рівного розподілу доходів та встановлення контролю над цінами.
Осн чинники і риси післявоєнного розитку Великобританії: ¦посилення державного регулювання. ¦часткова націоналізація базових галузей економіки з метою забезпечення повної зайнятості . ¦здійснення контролю й регулювання капіталовкладень у націоналізовані галузі. ¦ розробка і застосування річних планів теоретичного розвитку. ¦ проведення режиму економії задля досягнення рівноваги платіжного балансу та стабілізації валютного курсу.
4))Паризька школа неолібералізму та екон курс Ш. де Голля. (дирижизм) виникла в 20-30х рр спиралась на теоретичні засади запропоновані як некласиками так і педставниками альтернативного напряму.
Жан-Леон Рюеф (1896-1980) фр.ек. Осн п: «Про перешкоди екон експансії»1960. Осн І: ¦ захищав об’єктивно зумовлений соц. порядок запропонований на ринковій цивілізації. ¦ брав участь у розробці теоретичних засад екон політики Шарля де Голя. ¦обгрунтував необхідність захисту державою механізмів ринкової саморегуляції.
Моріс Алле (1911 - ) фр екон. Осн. п: «У пошукахекон дисципліни»1943, «Екон та %»1946, «Податок на капітал і грошова реформа»1976, «Про податкову реформу»1990
Осн і:¦ обґрунтував екон можливості с-ва, що зводиться до саморегульованої ринкової екон з активною роллю держави водночас. ¦ головною проблемою вважав поєднання екон ефективності і соц.. справедливості ¦ розробив теорію «економіки ринків» ¦універсальними вважає монетарні засоби, які дають змогу розв’язати проблему інвестування за допомогою інтерактивного планування. ¦ сформулював власну версію золотого правила нагромадження: макс рівень споживання досягається з а нульового значення процентної ставки.
Післявоєнну відбудову Франції повязують з політикою Шарля де Голля, яка передбачала: ¦запровадження с-ми індикативного планування. ¦ створення фонду соц.-екон розвитку, що дає змогу здійснювати інвестування як і у державі так і у приватні сектори. ¦ націоналізація депресивних галузей та створення адмін. рад для управління націоналізованими п-вами. ¦розширення прав практично заводських проф.спілок. ¦обмеження панування монополій.

Тема 11: Неоконсервативні екон концепції та їх вплив на госп практику провідних країн.
Неоконсервативні екон концепції.
Вплив неоконсервативних екон концепцій на госп практику.
Неоконсервативні екон концепції
Незважаючи на стрімкі темпи НТР госп провідних країн в 70 –р втратила динаміку, а інтенсивне бюджетне фінансування несу проводжувалося адекватним зростанням зайнятості, натомість породило незнане раніше явище стагфляції. Це зумовило гостру критику кейнсіанства та поширення неоконсервативних течій і шкіл в екон теорії
ЧИКАЗЬКА школа (монетаризм) – течія, яка всебічно аналізує гроші, кредитно-грош інститути та їх роль в процесі стабілізації ринкової екон. Вона виникла в 50-60 р 20 ст в Чиказькому університеті. ОСН ПОЛОЖЕННЯ:O визначальна роль в циклічному розв екон належить грошам; Oвсі гроші повинні бути зароблені, а не просто отримані;Oдержавне виручання в екон не дає бажаних результатів, тому потрібно повністю відновити механізм ринкового саморегулювання та ліквідувати державну власність; Oдерж регулювання допустиме лише по відношенню до грошового ринку.
Попередники монетаризму: Ірвінг Фішер - амер екон. ОСН ІДЕЇ: Oрозвинув кількісну теорію грошей, ввівши р-ня обміну; Oрозробив модель між часового вибору, яка стала базовою у розробці теорії багатоперіодної екон-ки.
Людвіг Мізер – амер екон.ОСН ІДЕЇ: Oакцентував увагу на вивченні всі екон явищ з суб’єктивної точки зору окремих індивідів Oнадавав вагомого значення фактору часу в екон процесах; Oактивно захищав принципи екон свободи, засуджував вплив держави; Oвиступив як критик соціалізму, який ліквідує раціональну економ і неспроможний забезпечити раціональний розп ресурсів через відсутність істинної сис-ми цін.
Мілтон Фрідмен - амер екон. ОСН ПРАЦІ: «Дослідження у галузі кількісної теорії грошей », «Програма монетарної стабілізації», «Свобода вибору», «Гроші та екон розвиток». ОСН ІДЕЇ: Oрозробив теорію постійного доходу (перманентного), Oстворив монетарну теорію гопс циклу: зміни обсягу грош маси випереджають аналогічні зміни госп кон’юнктури в середньому на 12-18 міс., O єдиним ефективним інструментом впливу держави на екон вважав регулювання грош пропонування, Oспростував обернену залежність між безробіттям та інфляцією у довгостроковому періоді, Oрозробив концепцію природного рівня безробіття, дро якого тяжіє екон-ка в довгостроковому періоді, Oввів поняття «портфель активів», O сформулював монетарне правило і вивів рівняння довгострокової рівноваги на грош ринку, Oвважає, що держава здатна контролювати лише номінальної величини.
НЕОКЛАСИЧНЕ ВІДРОДЖЕННЯ – течія в екон теорії, що виникла в 70-х роках на базі ідей про необхідність мінімізації державного втручання в екон-ку, оскільки екон суб’єкти насамперед прогнозують наслідки екон політики держави і намагаються вжити заходів щодо нейтралізації їх впливу на власний добробут.
ТЕОРІЯ РАЦІОНАЛЬНИХ ОЧІКУВАНЬ – течія, представники якої намагаються створити модель формалізації суб’єктивної поведінки виробників та споживачів, прогнозуючи їхню реакцію на зміни політики та ринкової кон’юнктури. Прихильники теорії виділяють два підходи до оцінки очікувань (адаптивні очікування та раціональні очікування) і забезпечують необхідність держ втручання в екон-ку спираючись на тезу про типовість екон поведінки, яка врівноважує ситуацію і нівелює будь-які політ рішення (зводить до нуля).
Джон Мут – автор ідеї «раціон очікувань» ОСН ПРАЦІ: «Раціон очікувань і теорія руху цін».
Роберт Лукас ОСН ІДЕЇ: Oзаснував «нову класичну школу економікс», яка забезпечувала будь-які форми держ втручання в екон-ку і базувалася на суб’єктивістському підході до аналізу економ явищ; Oузагальнив, систематизував і класифікував численні обчислювальні, аналітичні, економетричні, статистичні, та економ методики та інструментарій; O виходить не з того, що люди завжди роблять точні передбачення, а з того, що люди не постійно роблять хибні передбачення.
Томас Сарджент – америк економ. На основі ідеї «раціональних очікувань» довів неефективність активної фіскальної та монетарної кейнсіанської політики.
ТЕОРІЯ ЕКОНОМІКИ ПРОПОНУВАННЯ - виходить з того, що сукупний попит залежить від сукупного пропонування. Осн чинниками , що стримують сукупне пропонування є високі податки та видатки.
Артур Лаффер – американський економіст, засновник теорії. Обґрунтував і змоделював причинно-наслідковий зв'язок між зміною податкової ставки та динаміки податкових надходжень.
Вплив неоконсервативних екон концепцій на госп практику.
У 1980-х рр. ідеї неоконсерваторів набули практичного втілення в політиці провідних капіталістичних країн, зокрема:
Oполітика Р.Рейгана (США) – вона була основана на теорії економіки пропонування з використанням практичн пропозицій Фрідмена і передбачала: ? ліквідацію неконкурентноспроможних п-в і навіть галузей; ? податкову реформу в напрямку скорочення податків; ? застосування стримувальної пол.-ки для підтримки курсу долара; ?реалізацію концепції нового федералізму , яка передбачала децентралізацію фінансів та розвиток самоврядування.
O політика М.Тетчер (Великобританія) – базувалась на концепції монетаризму та передбачала: ? обмеженого держ підприємництва шляхом приватизації п-в та житлового фонду; ? дерегулювання та бюрократизація; ? реформи бюджетної с-ми; ? обмеження влади профспілок; ?боротьба з інфляцією шляхом жорсткого контролю грош маси та % ставки.

Тема 12: Інституціоналізм як відображення багатофакторності економічного розвитку.
1. Ідейно-теоретичні основи інституціоналізму та його напрямки.
2. Економ теорії неоінституціоналізму.
1. Ідейно-теоретичні основи інституціоналізму та його напрямки.
Інституціоналізм – один з напрямків сучасної економ думки, об’єктами дослідження якого є певні інститути(держава, корпорація та профспілки), а також правові психолог та морально-етичні аспекти(звичаї, навички).
Основні положення: Oосновою аналізу є не лише економ проблеми, а й соц., політ., етичні, правові тощо;Oкритика абстрактних методів класиків, які відірвались від реальності і відмовились від аналізу поведінки людини як особистості .
В межах раннього Інституціоналізму сформувалися три осн напрямки:
Торстейн Верлен – америк економ, засновник соціально-психолог напрямку. ОСН ПРАЦІ: «Теорія бездіяльного класу», «Власність відсутнього».ОСН ІДЕЇ: Oсприймав історію як боротьбу 2 антагоністичних класів: бізнесмени і промисловці.Oввів у наук оборот термін «показне споживання»Oдо рушійних сил в-ва і с-ва відносив такі інститути, як батьківські почуття, інстинкт майстерності, задоволення від виконаної праці.Oстав фундатором технолог детермінізму.
Джон Коммонс – америк економ, засновник соц – правового напрямку. ОСН ПРАЦІ: «Правові основи капіталізму», «Інституціональна економіка». ОСН ІДЕЇ: Oрозробив юрид-мінову концепцію суп розвитку на основі відносин обміну, зображуючи їх як юридичні.Oнайбільшу увагу приділяв розвитку 3 інститутів: корпорацій, профспілок, політ партій.Oвихідною економ категорією ввадав проавові угоди, за допомогою яких модна успішно вирішити будь-які соц-економ проблеми
Веслі Мітчелл – америк економ., засновник емпіричного (кон’юктурно-статистичного) напрямку. ОСН ПРАЦІ: «Економ цикли», «Лекції про типи економ теорії» ОСН ІДЕЇ: Oголовн завданням науки вважав збір статистичноих даних, Oполітекономію вважав наукою про інститути, які забезпечують зразки і норми поведінки, укорінені у звичках і традиціях, Oзясував взаємозв’язок економ та нееконом чинників Oдосліджував економ коливання, чинниками яких вважав грошову с-му Oодним з перших поставив питання про необхідність держ антициклічного регулювання на основі індикативного та прогностичного планування.
2. Економ теорії неоінституціоналізму.
Неоінституціоналізм – сукупність суч інституціональних концепцій переважно техніко-економ та соц-правового спрямування, для яких х-ні: O критичний аналіз ортодоксальних теорій, Oспроба інтегрувати економ теорію з ін суп науками Oпрагнення вивичати трансформацію с-ми під впливом НТР Oвимоги посилити суп контроль над бізнесомO визнання необхідності втручання держави в економіку
Рональд Коуз - засновник неоінституціоналізму . ОСН ПРАЦІ: «Природа фірми», «Проблема соц витрат». ОСН ІДЕЇ: Oввів поняття «трансакційні витрати»; Oвиходячи з поняття трансакційних витрат пояснив структуру і еволюцію інститутів; Oсформулював теорему Коуза: якщо права власності чітко виражені і трансакційні витрати = 0, то розміщення ресурсів і структура в-ва залишатиметься незмінними і ефективними; Oзакликав шукати провали ринку і долати їх за допомогю держ втручання.
Дуглас Норт - америк економ. ОСН ПРАЦІ: «Інститути, інститут зміни, та функціонування економіки». ОСН ІДЕЇ: Oзаснував науку кліометрію (нова економ історія); Oвідзначав в історії 2 революції : 1-а – оформлення права на землю, 2-а – поява і оформлення авторського прва; Oдовів, що структура ринкової еко-ки і процеси, що відбуваються в ній тісно пов’язані з політ інститутами; Oвважає, що найважливішим завданням для Сх.. Європи є формальна передача державної власності у приватні руки.
Джон Гелбрейт - америк економ. ОСН ПРАЦІ: «С-во добробуту», «Нове індустріальне с-во». ОСН ІДЕЇ: Oрозробив концепцію «врівноважуючої сили»; Oспробував розробити синтетичну теорію , яка охоплює усі найважливіші закономірності с-ва, в якрму основою економ розвитку є техніка; O виділив 2 форми капіталістичної економіки: великі корпорації і дрібне в-во ; Oспростував ідею досягнення соц однорідного с-ва; Oвважав, що техн. прогрес зумовлює необхідність планування на держ рівні, регулювання сукупного попиту, сприяння розвитку освіти та НТП.
Джеймс МакДжіл Б’юкенен - америк економ. ОСН ПРАЦЯ: «Теорія сусп виробу». ОСН ІДЕЇ: Oрозробив теорію суп виробу на основі виявлення взаємозалежності політ та економ явищ та застосування економ методів до вивчення політ процесів; Oпорівнював політ рішення з екном як вибір альтернативних варіантів; Oвиступав за обмежене державного втручання і перетворення суп благ на економічні.

Тема 14: Соціалістичні екон сис-ми та екон думка Радянської доби.
Політика „воєнного комунізму” та її наслідки.
Нова екон політика НЕП., змішана економіка.
Консервація адміністративно-командної сис-ми.
Реформування радянської екон.
Розвиток екон науки в радянський період.
Політика „воєнного комунізму” та її наслідки.
В 1917р скористувавшись надзвичайним обуренням народних мас до влади прийшли більшовики , які обіцяли кардинальні зміни та швидке розв’язання базових проблем земельної власності та соц. справедливості. Їхні реформи отримали назву „воєнний комунізм”, що передбачав: O націоналізацію землі; Oнаціоналізвцію під-в; O створення раднаргоспів; O запровадження продрозкладки- податок , за яким селяни мали віддавати державі лишки продукції; O встановлення загальної трудової повинності; O руйнування товарно-грошових відносин та їх заміна натуральними відносинами.
Нова екон політика НЕП., змішана економіка.
На поч.. 1921 р. політика „воєнного комунізму” була замінена на НЕП. ОСН СКЛАДОВІ: Oзаміна продрозкладки продподатком, який визначав частину , яку має здати селянин; запровадження товарообмінних операцій на встановленого державою твердого еквіваленту; Oпоступове запровадження товарно-грошових відносин (грошова реформа 22 р.); O переведення промислових під-в на комерційні засади, запровадження оренди; O перехід від жорстко централізованої сис-ми управління до територіальної через запровадження трестів і синдикатів; O скасування заборони на приватне під-цтво; O запровадження тарифної сис-ми; O податкова реформа 23 р. – податковий тягар переміщався з індивіда на під-во. Наслідок: створення змішаної екон-ки, яка функціонує переважно на ринкових засадах і регулюється державою.
Консервація адміністративно-командної сис-ми.
Подальший розвиток створ. в 20- х р. екон. сис-ми не відповідав ідеологічним інтересам керівництва СРСР, щодо експорту соц. революції в ін країни світу. Це обумовило відмову від моделі змішаної екон-ки на користь адмін-командної. ОСН ЗАСАДИ ПОЛІТИКИ СТАЛИ: O націоналізація приватного сектора; O Колективізація с/г ( створ. колгоспів як за радянської доби); O індустріалізація з акцентом на розв. сировинно-енергетичних галузей.; O запровадження сис-ми директивного планування (плани набувають сили законів); O введення паспортної сис-ми та приписки (паспорти отримують лише жителі міст, в селі ж не отримували); O запровадження сис-ми соціалістичного змагання і нематеріального заохочення у поєднанні з репресіями за порушення трудової дисципліни. ПЕРЕВАГА такої політики лише те, що відбувається мобілізація всіх ресурсів країни, що дуже необхідне при ведені війни.
4. Реформування радянської екон.
В роки ІІ Світової війни виявили, як переваги так і недоліки існуючої сис-ми, незважаючи на колосальні екон. втрати політ керівництво на чолі з Сталіном в др.. пол. 40-х років тримало курс на посилення амін-командних методів управління та подальший розв. існуючої сис-ми. З приходом до влади ХРУЩОВА здійснено спробу реформування екон. сис-ми. ОСН ЗАХОДИ: O реорганізація сис-ми управління екон за територіальним принципом; Oреформування с/г ( зниження с/г податку, податкова амністія, зниження норм обов’язкових поставок державі с/г продукції, підвищення закупівельних цін, встановлення твердих тарифів оплати праці селян та пенсій для ний, реорганізація машино-транспортних станцій, поширення кукурузосіяння); O грошова реформа 1961р. В 1965 р. розпочато другу спробу реформування радянської сис-ми, Реформа Косигіна. ОСН СКЛАДОВІ: O поширення екон. методів та скорочення кількості обов’язкових директивних планових завдань; O ліквідація раднаргоспів та повернення до галузевого принципу правління; O утворення фондів соц-екон розв.; O перехід від валової продукції до показників рентабельність, собівартість як більш адекватних хар-к ефективності вир-ва. Третя спроба реформування розпочата з приходом ГОРБАЧОВА. ПЕРЕБУДОВА; O поширення гласності в соц –екон сфері; O посилення контролю над якістю продукції через запровадження нових стандартів; O підвищення трудової дисципліни; O прифняття редакції закону про державне під-во ( відміна обов’язкових планових завдань щодо обсягів випуску; надання права самостійного виходу на зовн. Ринок; надання свободи щодо підвищення зарплати і премій); O реформування сис-ми ціноутворення; O лібералізація приватної під-цкої діяльності (оренда)
Розвиток екон науки в радянський період.
На поч. радянської доби в екон думці Росії та України переважала екон теорія, що формувалася на засадах осн екон шкіл Заходу. Її представники сподівалися втілити свої наукові ідеї на реформаторських засадах розбудови нового суп.
М.І. Туган-Барановський. Осн праці: „Соціальна теорія розподілу”; „ Соціалізм як позитивне вчення”, „ Соціальні основи кооперації”. ОСН ІДЕЇ: O розробив психолог. Теорію цінності, яка узгоджує трудову теорію вартості з теорією граничної корисності; Oздійснив синтез найновіших знань з екон теорії, екон історії та історії екон думки, створив перший україномовний підручник з політекономії; O започаткував суч інвестиційну теорію екон циклів; O заснував нову кон’юнктурну теорію грошей; O розробив соц. теорію розподілу; O розробив концепцію соціалізму близьку до соціалреформізму, що заперечує революційних хар-р переходу до соціалізму; O кінцевим соціальним ідеалом вважав анархічний комунізм.
Є.Є. Слуцький. Осн. праці: „До теорій збалансованого бюджету споживача”, „Етюд до проблем побудови формально-праксеологічних засад економіки”. ОСН ІДЕЇ: O став фундатором маржиналістської математичної теорії споживання; O паралельно з Каретто і Еджвортом обґрунтував ординалістську версію поведінки споживача; O розвинув власне розуміння ф-ції корисності; O увів поняття компенсованої зміни цін; O заснував особливу науку праксеологію- наука про розроблення раціональної поведінки людей у різних умовах; O відкрив синусоподібну форму режиму хвилеутворення в екон житті.
М.Д. Кондратьєв Осн праці: „Великі цикли екон кон’юнктури”, „Довгі хвилі кон’юнктури”. ОСН ІДЕЇ: O розрізняв три види екон рівноваги (1-го, 2-го, 3-го порядку), порушення яких зумовлює відповідно короткі, середні та довгі хвилі екон.динаміки; довгі розробив теорію великих циклів екон. кон’юнктури; O спрогнозував велику депресію; довгі заклав підвалини дослідження екон. через вир-чі ф-ції.
Після 1917 р. більш впливовим напрямком екон думки Росії, а згодом і в Україні стало ліворадикальне крило соціалреформізму, представники якого створили вчення про соціалізм. Беззаперечним лідером став В.І. Ленін.
В.І. Ленін Осн праці: „Катастрофа, що загрожує та як з нею боротися”, „Державна революція”. ОСН ІДЕЇ: O на основі теорії імперіалізму обґрунтував теорію соціалістичної революції, яка може перемогти в окремо взятій країні; O під соціалізмом розумів державно-монополістичну структуру дії якої спрямовані на користь усього народу; O розробив теоретичні основи націоналізації землі, банків та промисловості(держава здійснює цей процес за певним механізмом);Oрозробляв питання співвідношення між екон-кою та політикою, підкреслюючи, що екон-ка є фундаментом, а політика – контрольованим виразом еко-ки; O розробив основи вчення про соціалістичне директивне планування, про облік і контроль, про орг-цію праці і соціалістичне змагання.
Після 1917 р. марксистсько-ленінське вчення було догмати зоване (незаперечне), інакомислення оголошувалося неправильним і навіть ворожим. Проте в сер. 60 –х р. у наукових колах окремі економісти отримали змогу відійти від марксистської догматики і поставили питання про теоретичні проблеми соціалізму. Ключовим напрямком вдосконалення госп. механізму був: пошук шляхів створ. такої госп. сис-ми, яка б забезпечувала зростання ефективності планової сис-ми при збереженні її осн. загально державної власності.

Тема 15: Відновлення ринкової системи господарства в Україні
Осн чинники економ кризи 90х рр. в Україні.
Економічні перетворення 90х рр. та їх результати
Осн чинники економ кризи 90х рр. в Україні.
На поч. 90х рр. після проголошення незалежності України, її економ розвиток мав тенденційний характер. Неминучою була економ криза, зумовлена такими чинниками: Oсуспільно неадекватна і неефективна економ модель;Oнеефективна та деформована структура промисловостіOнадмірно великий ВПКOвисока енергоозброєність в-ва;Oвичерпання значної частки ресурсного потенціалу; O неефективне с/г; Oнесприятливий екологічн стан; O зниження промислового потенціалу внаслідок зношеності ОЗ; Oнизька часка в-ва з повним технолог циклом.
Наявні умови засвідчували про нагальну потребу у здійсненні системних перетворень, спрямованих на заміну існуючої економ моделі та структури економіки на іншу більш ефективну і адекватну суп потребам.
Економічні перетворення 90х рр. та їх результати
Після проголошення незалежності , політ керівництво країни обрало метод «шокової терапії» для ринкової трансформації національної економіки. Від початку 1992р Україна ступила на шлях безпосередніх ринкових перетворень, не маючи чіткого теоретичного обґрунтування більшості реформ.
Перші практичні кроки (що зроблено): Oзапровадження в обіг купоно-карбованця; O вихід з рублевого простору та перехід до взаєморозрахунків з країнами СНД на основі світових цін; O проголошення лібералізації торгівлі та повної свободи ринкових цін; O переорієнтація зовнішньої торгівлі на Зх ринки;Oвступ до МВФ; Oпочаток приватизації; O початок структурної перебудови та модернізації промисловості.
Основні результати:¦зменшення урядових видатків на утримання численних збиткових п-в; ¦формування прошарку дрібних власників;¦початкове нагромадження капіталу та його зосередження в руках крупних орг структур та приватних осіб; ¦зниження інститут потенціалу держави;¦найглибший серед країн з перехідною економікою спад в-ва; ¦ найвищий рівень інфляції; ¦ різке зниження рівня реальних поточних доходів, а відтак і добробуту основної маси населення.
У 1995 р з приходом Л.Кучми почалися більш рішучі і динамічні реформи щодо встановлення ринков відносин та розвитку підприємництва.
Осн кроки: ¦скасування дотацій на в-во збиткової продукції; ¦ проведення грош реформи (1996); ¦ відміна с-ми фіксованого валютного курсу; ¦ зростання темпів приватизації; ¦ створення законодавчих засад для ліквідації держ монополії щодо власності на землю.