Мета роботи: ознайомлення з простими об'єктовими системами охоронної сигналізації та принципами їх роботи.
Короткі теоретичні відомості
Світлова сигналізація, особливо пульсна, може бути ефективним попереджувальним та відлякувальним засобами (електролампа то засвічується, то гасне). На рис. І наведено схему пульсного сигналізатора на електролампі EL1. Можна використати електролампу потужністю до 200 Вт. Коли віддалити магніт В1 від геркона, то мультивібратор на логічних елементах DD1.1, DDI.2 починає генерувати імпульси частотою І Гц. Вільний елемент DDI.4 увімкнуто паралельно до елемента DDI.3 для поліпшення навантажувальних характеристик останнього. Транзистор VT1, що працює в ключовому режимі, керує електромагнітним реле К1, яке своїми контактами КІЛ з частотою 1 Гц то відкриває, то закриває тринистор VS1. Схема працює в одпопівперіодному режимі, що унеможливлює перегоряння електролампи BL1.
+ГВ
EL1
ЖД521ЛІ. \
11
HDD1
Я
DD1J


Л

9


П



DDL4

IS
Л




DD1 K56WE3
Рнс.1. Принципова електрична схема охоронної системи
Схема світлового пульсного сигналізатора, що показана па рис. 2, забезпечує затримку спрацювання на 10 с та керування силовим вузлом за допомогою оптрона (оптичної пари) UI типу АОУ103В, який складається зі світлодіода та фотодинистора з оптичним зи'язком між ними. Тобто керівна і силова частини гальванічно розділені між собою.
Резистор RI та конденсатор СІ утворюють лапку, яка задає тривалість затримки спрацювання. Якщо рочммкасться геркон SFI, то через резистор Ri від джерела +9 IJ починає заряджатися конденсатор СІ. Коли конденсатор СІ зарядиться до рівня спрацювання логічного елемента DDL І, тоді па його виході 3 з'явиться логічний "0". Логічна "1" з виходу елемента DDI.2 дає дозвіл на роботу мультивібратора,


Дя ли. 14 DD1
DDi KJ76LA7
-22ОП
зібраного па елементах DDI.3, DDI.4, який через транзистор VT1 та оптрон U1 керує тринистором VSI. Оптрон U1, у випадку додатпього імпульсу з виходу мультивібратора, відкриває тринпстор VS1, а якщо імпульсу немає - закриває. Параметричний стабілізатор на елементах R8, VD1 обмежує напругу на оптроні.
Рис. 2. Принципова електрична схема охоронної системи з
затримкою
Резистори R8, R9 типу МЛТ-2, решта - МЛТ- 0,25. Стабілітрон VD1 можна замінити іншим, напруга стабілізації якого не перевищує гранично допустиму па фотодинисторі оптрона U1.
У схемі, показаній на рисЛЗ, окрім затримки спрацювання, додатково забезпечується обмеження тривалості дії сигналізації. Якщо віддалити магніт В 1, то контакти геркона SF1 розмикаються і конденсатор СІ починає заряджатись через резистор RI. Коли на входах 1,2 логічного елемента DD1.1 утвориться логічний "1", то від'ємним імпульсом, що його виділить конденсатор С2, запускається одновібратор па елементах DDI.3, DDI.4. Тривалість дії сигналізації задається значеннями елементів ланки C3-R4. Для значень параметрів елементів, показаних на схемі, тривалість дії -1,5 хв. Протягом цього часу логічна " 1" з виходу 10 елемента DDI.3 дає дозвіл па роботу мультивібратора, побудованого на логічних елементах DD2.1, DD2.2. Транзистор VT1, що працює в ключевому режимі, керує фотодинисторинм оптроном U1.
Резистором R1 визначають тривалість затримки, а резистором R4 - тривалість дії сигналізації.
2;