РОЗДІЛ 2
ОЦІНКА ВАРТОСТІ ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА І РІВНЯ ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ
2.1. Загальна характеристика підприємства
Підприємство створене з метою отримання прибутку шляхом реалізації виробленої продукції, а також ефективного використання державного майна шляхом запровадження нових технологій, форм організації виробництва, задоволення потреб у спирті, а також іншій продукції і наданні послуг, виходячи з виробничих можливостей.
Предметом діяльності підприємства є сукупність виробничих, господарських, комерційних торгово-посередницьких, постачальницько-збутових, фінансових та соціальних функцій, робіт і послуг, які виконуються в інтересах самих виробників та споживачів продукції, які виконуються в інтересах самих виробників та споживачів продукції.
Основними напрямками діяльності ДП “Зірненський спиртовий завод” є виробництво та реалізація:
Спирту етилового із харчової сировини;
Етанол-сирцю;
Спирту етилового денатурованого (спирту технічного) та продукції на виробництво якої використовується спирт етиловий денатурований;
Спирту етилового ратифікованого денатурованого для парфумерно-косметичної продукції;
Розчинника для лако-фарбувальних робіт;
Рідких миючих засобів;
товарів побутової хімії;
крохмалю сухого;
харчових продуктів, а також іншої продукції та надання послуг, виходячи із виробничих можливостей.
Виробничі і не виробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображена в самостійному балансі підприємства, становлять майно підприємства, яке є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству.
Проектна потужність спиртового заводу по промисловій переробці зерна становить 2,0 тис. т/місяць. Проектне виробництво харчового спирту становить 700000 дал./рік.
Коротка характеристика виробництва.
Зерно надходить на підприємство автотранспортом і розвантажується в завальні ями зерноскладу та транспортера подрібнювального майданчику. Із завальної ями транспортера подрібнювального відділення зерно подається на подрібнювач 4-ох вальцовий. Після зерноподріблювального агрегату подрібнене зерно самопливом на вагу та два буферні бункери подрібнювачів ємністю по 1,5т. кожний. Подрібнене зерно подається на два дезлямбратори, де подрібнена зернова маса перемішується з водою і поступає в ємність для замісу. В подальшому насосом типу АНБ готова маса подається на варочну технологічну схему, де проходить уварювання зернової маси з водою до температури 150-180 0С в залежності від сорту та якості зерна. Підготовлена уварена маса перекачується у 12 бродильних апаратів, де згідно технологічного процесу протягом трьох діб проходить процес бродіння готова бражка подається в брагоретифікаційну установку, де і проходить ректифікація спирту. Готова продукція подається в спиртосховище.