(Данилюк Андрій ек-42)
РОЗДІЛ 1. Характеристика КЗ “Рівненський академічний обласний театр ляльок”.
1. 1. Загальні відомості про КЗ “Рівненський академічний обласний театр ляльок”.
КЗ “Рівненський академічний обласний театр ляльок” є державною організацією, основними видами діяльності якої є показ вистав, продаж білетів та виробництво ляльок. Підприємство розташоване за адресою м. Рівне, вул. С.Петлюри, 15. Театр ляльок бере свій початок в 1975 році. На підприємстві працює майже 70 працівників.
Будівля поділяється на 4 великі частин:
фойє (на першому та другому поверхах);
глядацький зал;
кімнати тех. персоналу, акторів та адміністрації;
ляльковий цех.
В наш час кожне місто має кілька театрів і щоб бути конкуруючим на ринку театр ляльок постійно «самовдосконалюється»:
кожні 3 місяці з’являється нова вистава;
запрошуються відомі режисери на постановку;
вдосконалення цехового виробництва;
шляхом «політики цін».
Вистави театру розраховані на дітей від 4 до 9 років і спрямовані на виховання етичних норм підростаючого покоління.
В 2007 році, завдяки виставам «Снігова Королева» та «Актор і лялька: щоб мертве зробити живим», театр здобув звання академічного.
Але не тільки акторським та режисерським складом відомий театр ляльок…
Театр ляльок має власний цех по виготовленню ляльок і можливості цеху дозволяють бути йому конкуруючим на ринку створення та виробництва ляльок. Тобто, цех театру створює ляльки на продаж. Розробка дизайну ляльок проводиться на сучасному комп’ютерному забезпеченні з використанням різноманітних програм.
Маленький магазинчик, на першому поверсі, займається продажем товарів швидкого харчування.
Театр має два фойє по 280кв/м кожний та глядацький зал на 600 чоловік, які дають змогу проводити різні культурні заходи.
Отже, основними видами діяльності театру ляльок є:
показ вистав;
продаж білетів;
здача в оренду приміщень;
виробництво ляльок;
продаж кондитерських та харчових виробів у буфеті.
1.2. Стан комп'ютеризації підприємства
Щоб бути конкуруючим на ринку, театр, повинен бути оснащеним за останнім словом відео та аудіо техніки, а щоб мати належний рівень ляльок, який відповідав би стандартам – ще й новітнє цехове обладнання. Також в театрі встановлено обладнання кондиціонування.

Рис. 1.2.1.Апаратне забезпечення

Рис. 1.2.2. Апаратне забезпечення

Рис. 1.2.3. Апаратне забезпечення театру
На схемах ми бачимо, що апаратне забезпечення театру є досить значним. Локальна мережа прокладена до кожного відділу, що полегшує обмін інформацією. Присутній доступ до інтернету.
Апаратне забезпечення. Необхідність використання контролерів виникла, коли в театрам почали ставити високі вимоги до ефективного використання виробничих потужностей, тобто нагромадження світло, звуко та відео апаратури потребує все більшого та більшого контролю, а існуючі рішення на основі релейно-контактних схем не спроможні забезпечити гнучке та ефективне управління технологічними процесами. Тому, що зміна технологічних циклів вимагала заміни великої кількості елементів управління та контролю. Ненадійність і обмежений строк служби реле вимагає створення громіздких та складних систем контролю, а пошук несправностей серед великої маси реле веде за собою утримання великого штату спеціалістів та втрату дорогоцінного часу.
Створення програмованих логічних контролерів (ПЛК) дозволило об’єднати реле з звуко, світло та відео апаратурою в єдиний компактний модуль. Можливість перепрограмування ПЛК дозволяє підприємствам швидко перенастроювати виробництво в залежності від обставин та вимог ринку. Використовуючи програмне забезпечення користувач має можливість програмувати ПЛК або вносити зміни в уже існуючу програму, при цьому максимально швидко змінювати технологічний процес в залежності від поставлених задач. ПЛК мають можливість управляти технологічними процесами, при цьому знаходитись на великій відстані від обладнання яким вони керують.
Програмований логічний контролер може застосовуватись всюди, де є виробництво. Будь-яка задача, яка вимагає використання електричних пристроїв управління створює необхідність застосування ПЛК. Вони використовуються у виробництві де використовуються механічна обробка, упаковка, транспортери, конвеєри, автоматизовані лінії і т. д.
Для потреб автоматизації апаратної частини театру виробники пропонують великий спектр давачів та аналізаторів. На сьогоднішній день для різноманітних технологій необхідно вимірювати тиск, температуру, витрати електроенергії і т. д., щоб не привести апаратну частину до перенавантаження і в результаті виведення з ладу.
Сучасні давачі та аналізатори стають більш інтелектуальними, вони вже мають режими настройки, тестування, управління на відстані. Все це дає можливість надавати повну картину технологічного процесу, аналізувати, робити висновки та швидко приймати правильні рішення.
Розвиток комп’ютерної технології вніс свої корективи в розвиток апаратної автоматики. Слід відмітити, що ці дві галузі сьогодні тісно співпрацюють. Автоматика використовує широкий спектр комп’ютерних технологій починаючи від промислових комп’ютерів та закінчуючи спеціалізованим програмним забезпеченням.
Повністю автоматизувати процес виробництва ляльки в наш час неможливо, тому що кожна лялька потребує індивідуального підходу. Натомість полегшити деякі стадії можливо. Наприклад за допомогою верстату Profimat 22-f можна повністю автоматизувати виробництво каркасу ляльки з металу, за допомогою токарно-багатоцільового верстату МК-7130-Т90 значно полегшити обробку дерева.
Ефективність роботи сучасного театру напряму залежить від рівня розвитку апаратної та програмної частини.
Ознайомившись з апаратною частиною, можна зробити висновок, про досить високий рівень автоматизації діяльності цеху.
РОЗДІЛ 2. Характеристика продукції, що виробляється.
Лялька — дитяча іграшка у вигляді людини або тварини, або персонаж лялькової вистави. В Україні виготовленню традиційної ляльки приділяється особливого змісту та значення. З давніх давнин майже в кожній українській хаті були власні традиції та звичаї у виготовленні ляльок. В деяких традиціях традиційним лялькам не робили обличчя, задля того, щоб дитина могла сформувати в своїй уяві власний образ своєї подружки та ангела охоронця. В деяких традиціях створювали обличчя, щоб діти з дитинства тягнулись до прекрасного та спілкувались з лялькою. Крім того, слід відмітити ритуальну ляльку, яка робилась із хрестом на обличчі.
Діяльність лялькового цеху спрямована на виготовлення ляльок для потреб власного театру та на замовлення. Театр ляльок має сучасну майстерню по виготовленню ляльок; трудові, сировинні та технічні ресурси якої дозволяють бути головним виробником ляльок, на замовлення, в рівненській області. В ляльковому цеху присутні верстати для обробки дерева, печі для роботи з керамікою та пристрої для створення каркасних конструкцій. Театр ляльок має договір з ВАТ «Львівський керамічний завод», ТзОВ «ДубноЛіс», НВФ «Продекологія» про постачання сировинних ресурсів. Форми та розміри ляльок обмежуються тільки замовником. Всі стадії створення ляльок ручні за виключенням етапу створення каркасу ляльки.
Виготовлення ляльок відбувається в основному на замовлення тому випуск однакової продукції майже відсутній. (Замовлення львівського театру маріонеток, рис. 2.1. та 2.2; виготовлення ляльок в національних вбраннях на виставку 24 серпня 2008р., рис. 2.3; виготовлення ляльок для луцького театру ляльок для вистави «Оле-Лукойе»).
кеуке
Рис. 2.1 Маріонетка Рис. 2.2 Маріонетка

Рис. 2.3. Ляльки в національних вбраннях

Рис. 2.4. Ляльки для луцького театру ляльок
В таблиці 2.1. бачимо результати діяльності лялькового цеху театру ляльок. На сам перед можна говорити про порівняно низький дохід до 2009р. що пояснюється різким зменшенням замовлень у 2008р. По 2011р. відбувається зростання обсягів замовлень тому і витрати пов’язані з закупівлею матеріалів та оплатою праці зростають. В цілому чистий дохід зростає внаслідок розширення виробництва та маркетингової політики.
Таблиця 2.1.
Результати діяльності лялькового цеху 2008-2010р.
Показники
2008
2009
2010

Реалізовано продукції на суму, грн
356 200
656 400
918 000

Витрати пов’язані зі закупівлею матеріалів та оплатою праці працівників, грн
75 000
93 000
111 000

Чистий дохід
281 200
563 400
800 700


РОЗДІЛ 3. Дослідження та аналіз ринків збуту продукції.
В умовах ринку підприємству ніхто не гарантує збут, який повністю залежить, насамперед, від знань організацією реалій ринку, від відповідності її продукції потребам ринку, а також від використовуваних мір стимулювання збуту. Для досягнення цього застосовуються спеціальні методи прогнозування, планування, координації дій, контролю, обліку й аналізу роботи зі збуту.
Фактори, що впливають на збутову політику підприємства, поділяють на три групи: фактори товару, положення підприємства й ринку.
Від ринків збуту залежать обсяг продажу, середній рівень цін, виручка від реалізації продукції, сума отриманого прибутку та ін. Треба наголосити на тому, що знання ринку того чи іншого товару є надзвичайно важливим для підприємства, оскільки, знаючи всю сукупність фірм, котрі функціонують у цій сфері обміну, можна виявити потенціальних та регіональних конкурентів.
Основні завдання аналізу:
оцінка місткості ринку та/ або окремих його сегментів;
визначення факторів, що впливають на зміну ринків збуту;
вивчення показників збуту різних категорій виробів;
розроблення пропозицій щодо формування ринків збуту.
Зміст дослідження:
оцінка структури ринків збуту;
оцінка місткості ринку;
оцінка частки ринку;
аналіз динаміки продажу щодо підприємств-споживачів.
Проаналізуємо структуру ринків збуту. Результати аналізу подано в табл. 3.1. Як видно з даних табл. 3.1, у 2008 році 72 % «до 100грн» було реалізовано на місцевому ринку, 28 % — в області. Для «100-300грн» ці показники становлять відповідно 32 % та 12 %. Оцінка маркетингових прогнозів реалізації ляльок базувалася на тому, що ці тенденції залишатимуться без змін і в найближчі роки. Оскільки виробництво традиційно орієнтоване на ринки України та країн колишнього СРСР, конкурентоспроможність стосується тільки підприємств країн СНД. Вихід на ринки інших країн потребує додаткових ринкових досліджень і є взагалі проблематичним, бо конкурентоспроможність (технічні параметри) є нижчою за міжнародні стандарти. Існують також інші обмеження (наприклад, висока вартість сертифікації).
Як ми бачимо з табл. 3.1 більшість ляльок реалізовується в Україні а саме в великих обласних центрах з розвинутим театральним мистецтвом.
Регіональну структуру ринку визначимо, використовуючи табл. 3.1., даних табл. 3.1 випливає, що регіональні ринки України охоплено достатньо широко, за винятком кількох областей (Вінницька, Херсонська та ін.). Обсяги продажу значно різняться в кожній області, а подекуди вони скоротилися на 90 % і більше. З цього випливає, що, оцінюючи регіональні ринки, необхідно досліджувати ринок кожної області, з’ясувати причини різного обсягу продажу.
Таблиця 3.1
Ринки збуту продукції, 2010 рік
Назва
Обсяг реалізації, тис. штук (у дужках — %)


на місцевому ринку
в області
у межах України
за межами України
Усього

Ляльки вартістю до 100грн
167
(72)
64
(28)
0
0
231 (100)

Ляльки вартістю 100-300грн
32
(18)
12
(7)
112
(65)
22
(11)
178 (100)

Ляльки вартістю 300-500
30
(5)
28
(5)
311
(58)
172
(32)
541 (100)

Ляльки вартістю 500-1000грн
0
8
(1)
142
(56)
106
(43)
256 (100)

Ляльки вартістю 1000-3000
2
(1)
0
38
(49)
39
(50)
79 (100)

Ляльки вартістю від 3000
0
0
5
(19)
21
(81)
26 (100)

Для створення табл. 3.2. візьмемо до уваги «Ляльки вартістю 300-500» та «Ляльки вартістю 500-1000грн», які у великих кількостях реалізовуються в межах України.
Таблиця 3.2.
Регіональний розподіл обсягів збуту
Область
Ляльки вартістю 300-500
Ляльки вартістю 500-1000грн

Київська
52
25

Одеська
38
19

Дніпропетровська
46
21

Львівська
21
11

Донецька
34
15

Харківська
38
9

Луганська
26
23

Запоріжська
33
16

Луцька
23
3


Переглянувши дані таблиці можна зробити висновок що діяльність лялькового цеху театру ляльок спрямована на задоволення потреб вітчизняних театрів у ляльках. Тобто основним ринком, для ляльок вартістю 300-1000грн, будуть розвинуті обласні центри, тоді як для ляльок вартістю більше 3000грн – за межами України.

РОЗДІЛ 4. Характеристика конкурентів
Центральним поняттям, що виражає сутність ринкових відносин є поняття конкуренції (competition). Конкуренція - це найважливіша ланка всієї системи ринкового господарства. Стимулом, що спонукає людину до конкурентної боротьби, є прагнення перевершити інших. Предметом конкурентного суперництва на ринках є частки ринку, контрольовані тими чи іншими товаровиробниками. Конкурентна боротьба - це динамічний процес. Він сприяє ліпшому забезпеченню ринку товарами.
В якості засобів в конкурентній боротьбі для поліпшення своїх позицій на ринку компанії використовують, зокрема, якість виробів, ціну, сервісне обслуговування, асортимент, умови поставок і платежів, рекламу.
Особливо важливим в умовах ринкових відносин є розробка стратегії підприємства щодо конкурентів.
До конкурентів КЗ «Рівненський обласний академічний театр ляльок» в сфері виробництва ляльок відносимо всі підприємства по виробництву ляльок західної України та одиничних майстрів. Тому виділимо наступні:
1) Чернівецький ляльковий цех;
2) ВАТ «Казка оживає»;
3) майстри.
Тому ми їх і проаналізуємо (табл.4.1. «Оцінка діяльності конкурентів»).
Для характеристики конкурентів можна використати такі фактори:
1) Доля ринку
2) Рівень цін на однакову продукцію
3) Рівень сервісу
4) Рентабельність капіталу
5) Рентабельність обігу
6) Широта послуг
7) Технічне оснащення
8) Ємність залу та загальна площа
Таблиця 4.1
Оцінка діяльності конкурентів


Показники
Бали конкурентів



Чернівецький ляльковий цех
ВАТ «Казка оживає»
майстри

1
Доля ринку
3
1
2

2.
Рівень цін на однакову продукцію
1
3
2

3.
Рівень сервісу
1
1
1

4.
Рентабельність обігу
3
1
2

5.
Рентабельність капіталу
3
1
2

6.
Широта послуг
3
1
2

7.
Технічне оснащення
2
1
2

8.
Ємність залу та загальна площа
2
1
3


Переглянувши дану таблицю можна зробити висновок, що головним конкурентом є Чернівецький ляльковий цех.
Однак, просте порівняння факторів не дає змоги врахувати всі аспекти конкуренції в галузі. Як правило, порівняння факторів дає змогу лише констатувати кращий чи гірший рівень діяльності фірми. Проте, найважливішим є розуміння, чому конкуруюча фірма досягла кращих результатів та вжити відповідні заходи на своїй фірмі.
Слід розрізняти параметри та показники конкурентоспроможності.
Параметри конкурентоспроможності – це найчастіше кількісні характеристики властивостей товару, які враховують галузеві особливості оцінки його конкурентоспроможності.
Розрізняють наступні групи параметрів конкурентоспроможності: технічні, економічні, нормативні (різних типів).
Технічні параметри характеризують технічні та фізичні властивості товару, а також функції які виконує товар у процесі його використання.
Економічні параметри визначають рівень витрат та ціни споживання, обслуговування і т. д.
Нормативні параметри визначають відповідність товару встановленим нормам, стандартам і вимогам, що обумовлені законодавством та іншими нормативними документами.
Показники конкурентоспроможності – це сукупність системних критеріїв кількісної оцінки рівня конкурентоспроможності, які базуються на параметрах конкурентоспроможності (ціна, собівартість, прибутковість, потужність і т. д.).
В умовах ринкової економіки зібрати всю необхідну і повну інформацію про конкурента неможливо, проте необхідно ретельно аналізувати поточний стан конкурента, його конкурентну позицію в галузі.
Технічні параметри товару знаходяться на високому рівні у майстрів тому що вони в основному зайняті виготовленням однотипної продукції і мають можливість для постійного вдосконалення.
Економічні параметри в порівнянні з конкурентами знаходяться на високому рівні в театру ляльок тому що він має договори про поставку сировинних ресурсів прямо від виробника за низькими цінами. Порівняно великий штат працівників дозволяє забезпечує високу швидкість створення продукції.
Відповідність товару встановленим нормам, стандартам і вимогам, що обумовлені законодавством та іншими нормативними документами характерна для великих виробників.
Переваги нашого лялькового цеху над конкурентами:
- індивідуальний підхід;
- можливість створення ляльок будь-яких розмірів;
- швидкість виконання замовлення;
- ручна робота;
- відома марка;
- гнучкість.
РОЗДІЛ 5. План маркетингової діяльності
Для розробки стратегії маркетингу потрібно провести аналіз минулої діяльності, розглянути досягнення й невдачі, встановити їхні причини, перевірити компетентність і професіоналізм співробітників, запобігти небажаним збоям у роботі, створити передумови й сприятливі умови для нормального функціонування системи маркетингу, а також відповісти на багато інших важливих питань.
Насамперед потрібно створити маркенгову службу в театрі яка постійно досліджуватиме ринок лялькового виробництва, проводячи його сегментацію й тим самим намагаючись забезпечити ріст попиту. Вона повинна досить професійно працювати із замовниками, розбивши аудиторію на соціальні групи. Наприклад, співробітники служби маркетингу можуть працювати з деякими замовниками індивідуально, й періодично розсилати нову інформацію про продукцію. Треба уважніше придивлятися до свого клієнта, використовуючи для цього різні способи спілкування - конференції, зустрічі з майстрами, художниками, обговорення етапів розробки разом й т.д. Цим можна підкреслити повага до постійного клієнта, тим самим піднявши авторитет і престиж театру.
Різні смаки й переваги замовників визначають можливість існування диспропорції між пропозицією й попитом. Щоб попит населення був достатній, необхідно наступне:
Наявність стійкого інтересу в широкої публіки;
Значна підготовлена споживча аудиторія, готова до сприйняття творчих експериментів;
Платоспроможне населення.
Сьогодні, у маркетингу сфери цехового виробництва, у зв'язку зі зростаючою конкуренцією на ринку, велика увага повинна приділятися в першу чергу не тому, щоб знайти нового замовника, а тому, щоб не втратити старого. Держава, припинивши контроль над цінами, обсягом і тематикою, структурою пропозиції, надала майстрам можливість самостійно виживати на стихійно сформованому ринку сценічного мистецтва в умовах досить твердої конкуренції. Однак виробництво ляльок - поняття складне й багатогранне. Kонкурентоздатний той цех, що може швидше реагувати на непередбачену зміну ринкової ситуації й тактики конкурентів, користуючись при цьому стратегією маркетингу, не боячись ризику й труднощів. Слід зазначити, що для будь-якого цеху в рамках ринкової конкуренції важливо зацікавити замовника, постійно розширюючи коло своєї діяльності, а для цього в житті цеху повинні відбуватися різні події: святкування ювілейних дат, проведення фестивалів, показ цільових спектаклів і інших заходів.
На даному етапі, у сформованій ринковій ситуації, цеху театру ляльок необхідно зайнятися розробкою ефективної цінової політики. Комплексна система мір по вдосконаленню процесу ціноутворення повинна орієнтуватися на доступність для всіх соціальних верств населення. Ціни не можна встановлювати довільно. Тут потрібно:
відстеження цін конкурентів;
вибіркові опитування населення;
гнучкість і оперативність у варіюванні цінами без зниження якості виробництва;
облік виробничо-творчих витрат і т.д.
Отже, дирекція театру повинна розвивати цінову стратегію, ґрунтуючись на базі витрат, попиту й цінової політики конкурентів. Це є забезпеченням рішення стратегічних завдань в виробничій справі, тому що в його умовах повинні бути гнучкі диференційовані ціни, пристосовані до кожної конкретної ситуації.
Цеховий продукт - лялька - продається за допомогою каналів розподілу, де приблизно повинно проходити близько 65% загальної кількості продукції. Нехай кожний розповсюджувач одержує 40% від вартості проданих їм ляльок, але у випадку повернення, з його сторони знімається дуже високий штраф, у розмірі 80% від нерозпроданих їм ляльок. Це змогло б стати досить ефективною новацією в системі поширення, тому що повернутих ляльок буває дуже багато й вони так і залишаються нерозпроданими.
Ще один варіант вигідного продажу - їх можна продавати у великих магазинах, готелях, ресторанах і інших із загального скупчення людей. Для цього потрібно обладнати там власні або загальні стаціонарні магазинчики з рекламою - афішами й плакатами.
Також для проведення цінової політики, спрямованої на залучення замовників, бажано знайти, насамперед , людей, які в силу будь-яких обставин були б зацікавлені взяти на себе частину витрат виробничої організації. Як правило, після виконання замовлення про клієнта забувають. Саме із цієї причини багато з минулих клієнтів звертаються до конкурентів просто із-за того що з плином часу забуваються про нас. Тому потрібно завжди, бути на зв’язку з клієнтом. Це здійснювати за допомогою листівок, вітань, новин та ін. В західник країнах це є нормою!
Маркетингова концепція, містить у собі рекламну діяльність. Сьогодні потреба в рекламі з метою стимулювання попиту досить актуальна і є основою маркетингової політики лялькового мистецтва. Рекламу ляльок варто розглядати як форму масової комунікації, що намагається перевести якість на мову потреб споживачів, тому що більшість потенційних клієнтів не знають, що вони хочуть побачити, доти , поки їм хто-небудь не підкаже. Таким чином, лялькова реклама дійсно необхідна для підвищення попиту й зменшення міри невизначеності споживчого поводження. Тому в об'єктивно існуючих умовах конкуренції з іншими ляльковими цехами, кожному цеху необхідно сформувати свій індивідуальний "образ" у свідомості масового клієнта, розробити свій імідж.
 Аналіз споживачів — це збір і розповсюдження ринкової інформації про наявних та потенційних споживачів та їх потреби. Аналіз споживачів включає як кількісні дані (демографічні показники, ступінь задоволення, конкурентоспроможність), так і якісні (інформація про споживача, моделі поведінки, результати фокус-груп). Аналіз споживачів є критичним елементом стратегічного планування, реінжинірингу бізнес-процесів і загального управління якістю.
Потрібно провести сегментування ринку, основною складністю буде те що, в конкретній ситуації існує відносно велика кількість способів виділення сегментів, оскільки вибір змінних сегментування не завжди очевидний. Найбільш часто використовують такі змінні: характеристики замовників - стать, вік, рід діяльності, рівень зарплати, стиль життя, переконання, статус; характеристики, пов'язані з лялькою - чутливість до ціни, вимоги до якості, призначення, шукані вигоди, популярність.
При розробці стратегії аналіз споживачів поділяють на такі складові: параметри профілю замовника, індикатори і характеристика.
Таблиця 5.1.
Оцінка характеристик профілю споживачів

Параметри профілю замовників
Індикатори
Характеристика

1
Зміна переваг і потреб смаків замовників
Ступінь зміни потреб
Потреби змінюються внаслідок зміни вартості та ін.



Ступінь зміни переваг і смаків
Смаки досить часто мають здатність швидко змінюватись. Причиною цього є діяльність конкурентів та мода.

2
Схильність до замовлення
Часте замовлення
Зумовлюється бажанням дорослих виховати в підростаючого покоління етики та моралі



Найпопулярніші ляльки
Популярністю користується низка ляльок як для дітей так і для дорослих. «Снігова королева», «Алі-Баба»…



Ступінь залежності замовників від театру
Залежність першої групи майже стовідцоткова

3
Торгова сила замовників
Рівень інформативності замовників про нові каталоги, технології, ціна
Рівень інформативності складає 85-100%



Чутливість замовників до зміни рівня цін на ляльки
Чутливість першого сегменту на зміну цін є дуже низькою, тоді як другий і третій сегмент має високу чутливість внаслідок діяльності конкурентів.



Ступінь залежності цеху від замовників
Залежність складає 25-35 %



Фінансовий стан замовника
замовники із середніми та високими доходами.

На основі проведеного аналізу замовників можна виділи наступні три їх групи:
Театри ляльок, які не мають власного цеху виробництва ляльок;
Заможні громадяни, які використовують ляльки як елемент дизайну;
Діти від 3 до 8 років.
Таблиця 5.2.
Основні характеристики клієнтів

І група
ІІ група
ІІІ група

1
Демографічні характеристики


Діти від 3 до 8 років, дитячі садки, школи
Громадяни від 22 до 40 років
Театри ляльок

2
Відношення до грошей та фінансових послуг


Готівкові розрахунки характерні для І групи тоді як для ІІ готівкові та безготівкові
Безготівкові розрахунки

3
Використання засобів інформації


Батьки дитини приймають рішення за неї, середній рівень інформатизації. Основна частина інформації іде від ЗМІ.
Середній рівень інформатизації
Рівень інформатизації знаходиться на високому рівні.


Аналіз показав, що кожен сегмент має специфічнi особливості у динамiцi розвитку потреби i переростання її у попит.
Для першого сегменту характерним є те що це малі діти за яких вирішують батьки, тому для батьків треба показати що ляльки є справді хорошими і сертифіковані.
Вартість найдешевшої ляльки складає до 100 грн тому вона доступна для громадян із низькими доходами.
Таблиця 5.3
Обсяги реалізованої продукції 2009-2010р

Види продукції (робіт, послуг)
Дані по роках
Разом



2009
2010




У натуральному вигляді
У грошовому вигляді
У натуральному вигляді
У грошовому вигляді
У натуральному вигляді
У грошовому вигляді

1
Ляльки вартістю до 100грн
421
45 300
231
18 480
652
63 780

2
Ляльки вартістю 100-300грн
132
24 000
178
35 600
310
59 600

3
Ляльки вартістю 300-500
495
234 300
541
276 400
1036
510 700

4
Ляльки вартістю 500-1000грн
179
187 500
256
292 000
435
479 500

5
Ляльки вартістю 1000-3000
48
121 300
79
197 500
127
318 800

6
Ляльки вартістю від 3000
13
44 000
26
99 980
39
143 980


Усього
1 288
656 400
1 211
918 000
2 499
1 574 400


Отже, маркетинг у сфері лялькового мистецтва є одним зі шляхів «витягнення» цехового виробництва із кризової ситуації. Економія на маркетингових дослідженнях себе не виправдує, тому що втрати, викликані невірним рішенням, бувають набагато значніші. Тому необхідне виділення засобів на маркетинг керівництвом театру.
Ляльковий цех має найменшу долю ринку з поміж конкурентів, але внаслідок специфічної діяльності, конкуренти не взмозі її відібрати, тому варто розширити свою діяльність, тобто більшу увагу звернути на інноваціях.
Перед виробничим цехом стоїть гостра проблема збереження старих замовників. Для її вирішення доцільно зробити:
створити базу клієнтів, для яких будуть різного роду знижки та акції;
відстеження цін конкурентів;
вибіркові опитування населення;
гнучкість і оперативність у варіюванні цінами без зниження якості виробництва;
облік виробничо-творчих витрат і т.д.
Розділ 6. План виробничої діяльності підприємства
Сутність планування у вільній ринковій економіці полягає в тому, щоб найкращим чином обґрунтувати такі види, обсяги, терміни та інші показники виробництва і продажу товарів, виконання робіт і надання послуг, які при вмілому використанні наявних ресурсів можуть принести підприємству найбільший дохід. З цього економічного становища випливають два важливих у теорії планування методу обґрунтування та максимізації планового прибутку на кожному підприємстві: скорочення застосовуваних ресурсів і збільшення використовуваного капіталу.
Театр ляльок має сучасну майстерню по виготовленню ляльок; трудові, сировинні та технічні ресурси якої дозволяють бути головним виробником ляльок, на замовлення, в рівненській області. В ляльковому цеху присутні верстати для обробки дерева, печі для роботи з керамікою та пристрої для створення каркасних конструкцій. (Див. відповідно Рис. 6.1а-б, 6.2, 6.3)
Рис. 6.1а Піч для роботи з керамікою Рис. 6.1б Шліф-машина, фрезерний верстат та ін.
та дублікатор

Рис. 6.2 Токарно-багатоцільовий верстат МК-7130-Т90
Схема виробничого потоку складається з 7 етапів. На першому етапі відбувається визначення розмірів ляльки, функцій, підбір матеріалів. На другому етапі проектування ляльки на програмному забезпеченні для виявлення недоліків. Якщо недоліків не виявлено настають виробничі етапи. На третьому етапі відбувається створення каркасу ляльки, в залежності від призначення ляльки каркаси бувають: зі стальної жили та інших видів обмоток, або ж з кераміки чи деревини.

Рис. 6.3 Верстат для створення металевих каркасів
На четвертому етапі відбувається обробка каркасу, у випадку деревини його покриваються лаками та іншими рідинами для збереження деревини. У випадку з керамікою наносять ще один шар кераміки для згладжування каркасу ці роботи виконуються за допомогою верстатів на рис. 6.1а та 6.1 б. У випадку з металом його покривають алюмінієм, міддю за допомогою електролізу. На п’ятому етапі ляльку передають для майстра-різьбяра для придання ляльці естетичного вигляду. На шостому етапі ляльки потрапляє в руки художника який її розфарбовує та підбирає одяг. На сьомому етапі лялька проходить перевірку на навантаження, на гнучкість та ін. у випадку якщо знайдено якість недоліки – ляльку повертають на доопрацювання. Схему виробничих потоків можна побачити на схемі 1.
Схема 1
Виробничі потоки
Замовлення здійснено


Замовлення виконано
Для здійснення розрахунку потреби в ресурсах на виробничу програму на 2011р. візьмемо за базовий 2010 рік (таблиця 6.1). З 2008р. зростає кількість замовлень з кожним роком приблизно на 18-30%, тому необхідно замовити більшу кількість ресурсів на 2011р. а саме в двоє більше кераміки «буккеро-216» та «ЛП-8», а також інших ресурсів для виготовлення ляльок деревини та металу. Відповідно зі зростання обсягів замовлень зросте і обсяг роботи цехових верстатів та печей. Згідно з цьогорічним контрактом з РівнеЕнерго тариф встановлений в розмірі 50коп. за 1 к/вт, а це на 15 коп за 1 к/вт більше ніж того річ.
Переглянувши таблицю 6.2, 2008-2010р, можна з прогнозувати подальший випуск продукції. Внаслідок кризи 2008р дохід різко знизився і по 2011р. з кожним роком зростає на 18-30%. Виходячи з цього маємо наступні дані таблиця 6.2
Таблиця 6.2
Прогнозування обсягу випуску продукції
Обсяг випуску продукції, у натуральних одиницях
Рік


2008
2009
2010
2011
2012

Ляльки вартістю до 100грн
217
421
231
234
267

Ляльки вартістю 100-300грн
57
132
178
236
289

Ляльки вартістю 300-500
231
495
541
689
732

Ляльки вартістю 500-1000грн
145
179
256
342
395

Ляльки вартістю 1000-3000
36
48
79
87
96

Ляльки вартістю від 3000
9
13
26
32
38

Сума
745
1 288
1 211
1620
1817

Виходячи з даних таблиці 6.2 виникає потреба в новому обладнані, тому що нинішнє працює на межі своїх можливостей, нове обладнання за той же проміжок часу виробить на 30% більше продукції зі значним збереженням електроенергії. Підраховано що нове обладнання обійдеться в приблизно 4млн. грн.
Таблиця 6.1
Розрахунок потреби в ресурсах на виробничу програму
Найменування ресурсів
Рік



2010
2011



Кількість у натур. одиницях
Ціна одиниці ресурсів, грн.
Вартість, грн.
Кількість у натур. одиницях.
Ціна одиниці ресурсів, тис. грн.
Вартість, тис. грн.


Кераміка «буккеро-216»
1,5 м3
300
450
3 м3
300
900


Кераміка «тарракота-31»
1,5 м3
453
679,5
1,5 м3
453
679,5


Кераміка «ЛП-8»
6 м3
210
1260
10 м3
210
2100


Електроенергія
56 000 к\вт
0,35
19 600
76 000 к\вт
0,5
38 000


Деревина «дуб»
15 м3
90
1350
15 м3
90
1350


Деревина «горіх»
15 м3
75
1125
15 м3
75
1125


Деревина «клен»
15 м3
50
750
15 м3
50
750


Деревина «ясен»
15 м3
55
825
15 м3
55
825


Бухта «Сталь»
407м
5
2035
407м
5
2035


Бухта «Алюміній»
407м
3
1221
407м
3
1221


Метал «Сталь»
100 кг
25
2500
140 кг
25
3500


Метал «Алюміній»
67 кг
21
1407
67 кг
21
1407


Метал «Мідь»
15 кг
34
510
15 кг
34
510


Метал «Цинк»
17 кг
28
476
17 кг
28
476


Масло «Motul-8100»
4 шт.
45
180
4 шт.
45
180


Тканини
30 м3
3
90
30 м3
3
90


Фарби
6 шт.
22
132
6 шт.
22
132


Одноразовий інвентар
-
300
300
-
300
300


Інше
-
400
400
-
400
400


Разом


35 290,5


55 980,5


Переглянувши таблицю 6.1 можна зробити висновок що найдорожчим ресурсом є електроенергія. Для роботи з металом, керамікою та деревиною необхідні потужні верстати та печі які потребують великих затрат на електроенергію. На даний час є аналогічні по функціоналу печі та верстати які потребують вдвоє менше електроенергії в порівняні з нашими, при цьому не поступаючись в якості та швидкості роботи. Доцільно закупити нові печі та верстати та позбутися старих доки вони морально не застріли.
Розділ 7. Організаційний план
Успіх діяльності багато в чому залежать від навичок і професіоналізму персоналу та менеджерів. Досвідчені керівники і кваліфіковані виконавці можуть вивести підприємство з кризи, а безпорадні, навпаки, здатні зіпсувати найліпше діло. Тому організаційний план, в якому розглядаються кадрові питання, займає особливе місце серед інших розділів бізнес-плану.
Зарплата працівникам нараховується згідно фіксованих ставок (табл. 7.1). Пропонується створити виробничий план, згідно якого, за понаднормове виконання плану до фіксованої заробітної плати додаються премії в залежності від обсягу виконаної роботи. Це дозволить виконувати більші об’єми замовлень за той же час що і раніше.
Таблиця 7.1
Система заробітної плати
Посада
Оклад, грн

Електрик 5 р-д
1 800

Електрик 3-4 р-д
1 400

Електрик 1-2 р-д
1 017

Токар
1 300

Арматурник
1 200

Фрезерувальник
1 400

Сварщик
1 400

Прибиральниця
947

Медсестра
1 400

Кравець-модельєр
1 700

Бляхар
1 200

Коваль
1 500

Оператор ВМ
1 600

Програміст
2 200

Столяр
1 400

Тесляр
1 400

Художник
1 800

Майстер
2 500

Різьбяр
1 800


Виробничо-технологічна структура представлена машинами, верстатами та іншими засобами. На даний час на ринку існує нове обладнання, яке взмозі виконувати всі функції покладені на нього зі збереженням ресурсів. Повна заміна обладнання потребує значних ресурсів якими не володіє театр ляльок. В такому випадку доцільно знайти кошти за допомогою інвесторів та провести аукціон для продажу старого обладнання в короткі строки щоб виручити кошти на нове обладнання.
Внаслідок виконання специфічної роботи на новому обладнанні, пропонується, створити курси для певних видів професій щоб отримати цінні навички. Це дозволить досягнути стабільності у виконанні планів.
Аналізуючи все вище сказане, можна побачити два шляхи розвитку. Перший це знаходження інвесторів для закупівлі нового обладнання, яке дозволить виконувати більше замовлень що значно збільшить прибутки та знизить витрати на різні ресурси. Підраховано що період за який нове обладнання окупиться це 8-10 років, при рівні замовлень 2010 року. Другий це вкладення виручених коштів в різні сфери діяльності з метою отримання якомога більших прибутків, які згодом при незмінному рівні замовлень будуть вкладені у власне виробництво.