Україна хоче в Європу, але на Митний союз все ще облизується
Незважаючи на застереження Євросоюзу щодо несумісності Зони вільної торгівлі (ЗВТ) з ЄС та Митного союзу з Росією, Казахстаном та Білоруссю, представники офіційного Києва продовжують загравати з цією ідеєю, підставляючи власних колег та дивуючи європейців.
Уповноважений уряду зі співробітництва з РФ і Євразійським економічним співтовариством Валерій Мунтіян сказав Kyiv Post, що, хоча Україна і не веде офіційні переговори щодо приєднання до Митного союзу, на його думку, такий союз був би вигідніший для Києва, аніж підписання ЗВТ з Євросоюзом.
“Якщо буде ухвалено відповідне політичне рішення, то інтеграція України до Митного союзу має суттєві економічні ефекти для нашої держави. Це я говорю на базі тих розрахунків, за якими розраховується базовий сценарій переговорів”, - сказав він і додав, що “не виключає приєднання України до Митного союзу”.
Такі заяви лунають на тлі нового раунду жорстких переговорів про зону вільної торгівлі в Брюсселі, що почалися 4 квітня, де Київ відстоює власну позицію стосовно використання торгових марок та вільний продаж продуктів сільського господарства в Європі.
/
Уповноважений уряду зі співробітництва з Росією і Євразійським економічним співтовариством Валерій Мунтіян (Фото з сайту economics.unian.net)
“Якщо ЄС не вилучить з угоди про ЗВТ з Україною продукти агропромислового комплексу та сільського господарства. Якщо будуть встановлені нормальні квоти на автомобілі. Якщо у нас буде збільшено квоти, зокрема, на зерно, то це матиме ефект, але якщо цього не буде, то я не бачу, що ми зможемо від цього (ЗВТ з Євросоюзом — Авт.) отримати”, - зазначив Мунтіян.
Тим часом, в уряді не всі поділяють думку Мунтіяна. “Наш пріоритет полягає в якомога швидшому вступі в Євросоюз. Перший кроком до цього є укладання Угоди про асоціацію, частина якої є ЗВТ. І саме реалізації цієї мети зараз підпорядкована вся діяльність державного механізму України. Будучи членом Світової організації торгівлі, Україна не може йти до Митного союзу в принципі”, - сказав Kyiv Post директор Департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин.
Інше джерело в уряді, близьке до переговорів по ЗВТ, яке коментувало на умовах анонімності, заявило, що, за деякими оцінками, економічна втрата для України від членства у Митному союзі може щорічно становити $2 млрд.
“По Митному союзу ведуться не переговори, а неформальні консультації. Позиція України полягає у тому, що потрібно вести переговори не щодо Митного союзу, а щодо можливості підписання угоди про ЗВТ в рамках СНД за нормами Світової організації торгівлі”, - сказало джерело.
Натомість, переговорів по Митному союзу хоче Росія. “А оскільки Україна перебуває у постійному діалозі з Росією щодо багатьох питань, включаючи ціну на газ, тому було б ідіотизмом не говорити з Росією про те, про що вона хоче говорити”, - додають джерела.
Президент аналітичного центру “Відкрита політика” та член громадської ради при Міністерстві закордонних справ Ігор Жданов схильний вважати, що метою контроверсійних заяв Мунтіяна є протестувати реакцію Європи на можливість такого розвитку подій.
“Можливо, це є зондуванням реакції Європи та Росії. Метою цього зондажу є спроба протестувати, чи Європа готова до кінця відстоювати угоду про ЗВТ з Україною”, - каже Жданов.
Натомість заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий вважає заяву Мунтіяна озвученням офіційної позиції уряду.
“Вперше на такому високому рівні заявлено, що Україна веде переговори і бачить перспективу вступу до Митного союзу. Зрозуміло, що це може бути тільки політичним рішенням, але вже немає жодного сумніву, що таке рішення готується”, - сказав він Kyiv Post.
За словами Чалого, така заява спровокує публічне обговорення, яке повинно завершитись визначенням того, чи варто нам приєднуватись до Митного союзу чи відкинути цю ідею раз і назавжди.
“Питання приєднання до Митного союзу є не лише економічним питанням, а також питанням вибору моделі інтеграції. Вступ до Митного союзу — це зупинка інтеграції України до Євросоюзу. Якщо так станеться, то це буде розворот на 180 градусів всього розвитку держави в інтеграційній сфері, який вибудовувався десятиліттями”, - каже експерт.
Досі офіційна позиція, висловлена Віктором Януковичем, полягала в тому, що Україна не буде прагнути участі в Митному союзі, натомість прагне максимального зближення з Європою.
Чи буде в Україні “корекція” цього курсу, стане відомо під час парламентських слухань 11 травня з приводу доцільності інтеграції в Митний союз, говорить Чалий.