Грошові рекорди
Найважчою металевою монетою вважається шведська монета прямокутної форми номіналом 10 далерів, яку випустили в XVIII столітті. Її вага складає 19 кілограмів 710 грамів!
Найбільша 100 000 доларова купюра з портретом 28-го президента США Вудро Вілсона була випущена в 1934 році.
Найдорожча у світі золота монета номіналом 1 мільйон доларів викарбувана в Канаді. Вона виготовлена із золота 999,99 проби, її вага складає 100 кг.
Найбільший у світі золотий зливок вагою 250 кг і вартістю 3,7 мільйона доларів відлитий в Японії.
Гроші та хвороби
Гроші є переносниками мікроорганізмів, здатних викликати серйозні хвороби. У деяких країнах туристам рекомендують частіше дезинфікувати руки, щоб уникнути можливості зараження. Найчастіше джерелом зарази виступають паперові гроші, на монетах бацили довго не затримуються. Євросоюз активно бореться з грошовими мікробами, наносячи на євровалюту спеціальний антибактеріальний склад, а японці винайшли спеціальні банкомати, які стерилізують банкноти.
Грошова лексика
Ми часто вживаємо вирази з грошовою лексикою, але рідко замислюємося над їх походженням. Сьогодні мало хто знає, що:
спочатку назви європейських грошових одиниць (фунт, марка, ліра, крона) були одиницями ваги;
слово "копійка” пішло від назви срібної монети, на якій був зображений Георгій Побідоносець із списом в руці;
"грошем” спочатку називали велику срібну монету, яка чеканилася в Італії;
слово "напартачити” має відношення до грошей: "партачами” в Стародавній Русі називали фальшивомонетників, а "партачити” означало "карбувати фальшиві монети”;
вислів "внести свою лепту” походить з Греції і означає внести мідну монету малої вартості як пожертвування;
"газетта” – це назва дрібної італійської монети. Рівно стільки в 1556 році коштувало перше друкарське видання міста Венеції. "Газетти” знецінилися сотні років назад, а "газети” схоже, будуть з людством завжди.
Грошові прикмети
З давніх часів у всьому світі намагалися притягнути гроші за допомогою різних магічних дій і ритуалів. Так, на сході в зоні багатства встановлювали акваріум із золотими рибками, фонтан або зображення грошової жаби. На Русі було прийнято класти дрібні монети під поріг або у фундамент будівлі, показувати гроші молодому місяцю і тримати віник в квартирі помелом вгору.
Грошові заборони
Якщо хочете, щоб у вас постійно водилися гроші, дотримуйте декілька правил:
не свистіть у будинку;
не перераховуйте дрібні гроші в гаманці;
не виносьте сміття після заходу сонця;
не давайте ввечері у позику гроші або сіль;
не кладіть гроші на стіл;
не метіть у квартирі різними віниками;
не змітайте крихти із столу рукою;
не залишайте гаманець порожнім;
не рахуйте гроші ввечері;
не тримаєте разом гроші різної валюти.
Грошова психологія
92% жителів нашої планети рахують, що краще бути багатими, чим зустріти свою любов. Може бути тому фінансові розбіжності є однією з найчастіших причин розлучень.
Більшість мільйонерів ніяк не можуть визначитися у своєму відношенні до грошей. Вони їх одночасно і люблять, і ненавидять. Деякі навіть признаються, що гроші викликають у них тільки роздратування. Тож чи варто було їх заробляти?
Гроші та домашнє начиння
У древньому Китаї у кінці II століття до н.е. монети відливали з бронзи у формі предметів домашнього ужитку: ножів, дзвіночків, сап, музичних інструментів тощо.
Гроші і марнославство
Першим егоїстом, що наказав увіковічнити власний профіль на державних монетах, був Олександр Македонський.
Гроші і покарання
Не встигли з’явитися перші гроші, як їх почали активно підробляти. Доля перших фальшивомонетників була незавидною: з ними жорстоко розправлялися. У Стародавній Русі злочинців спалювали, кидали на розтерзання диким звірам, вливали їм в горло розплавлене олово або топили в річці. У Англії фальшивомонетникам відрубували праву руку і статеві органи. Підробка американських грошей загрожувала стратою.
Грошові колекції
Перша у світі колекція монет належала китайцеві, який жив в XIII ст. і зумів зібрати монети, загальною вагою трохи менше 500 кг. Найстаріша монета в колекції нумізмата датувалася 200 роком до н.е.!
Гроші і творчість
Гроші споконвіків були джерелом натхнення для ювелірів, художників, письменників і дизайнерів. Ще за часів Римської імперії з монет робили оригінальні ювелірні прикраси.
Гроші і фільми
Сценарій американського фільму "Інтуїція" з’явився на світ завдяки китайській традиції писати на паперових грошах свої координати і побажання до шлюбного партнера і запускати банкноти в оборот. Таким чином багато китайців знайшли свою другу половинку.
Гроші й образотворче мистецтво
Російський художник Анатолій Орлов творить свої картини із старих паперових грошей, американський художник Адріан Фірт створює портрети політиків за допомогою пенні, а його співвітчизник Марк Скай використовує доларові банкноти для виготовлення авторських орігамі.
Гроші і мода
Стодоларові банкноти послужили матеріалом для створення унікальної вечірньої сукні загальною вартістю 100 000 американських доларів. Її використовували для реклами національної лотереї в Сполученому Королівстві.
Гроші та інтер’єр
Жартівливий вчинок офіціанта ірландського паба, який приклеїв свої чайові до стінки, послужив джерелом натхнення для дизайнерів інтер’єру. Тепер стіни і стелю паба прикрашають більше 500 000 паперових доларів. Залишається сподіватися, що хазяїн застрахував свій заклад від пожежі.
Грошові сни
Якщо вам приснилися миші, блохи або таргани, чекайте значного надходження грошей до сімейного бюджету.
Гроші і хобі
Найдорожчим хобі, на яке людство витрачає більше, ніж на антикваріат і яхти, виявилося звичайне садівництво!
Грошове безсмертя
У Німеччині з відслуживших своє банкнот роблять добрива для сільського господарства, в Росії – руберойд, в Україні – туалетний папір.
Гроші та реклама
Найоригінальніша рекламна кампанія з використанням грошей мала місце в Америці. Для залучення відвідувачів до супермаркету на околиці міста в гармату "зарядили" 8 тисяч доларів і вистрілили в повітря. Найуспішніші ловці літаючих грошей отоварилися в тому ж супермаркеті.
Гроші і фалос
Російські сторублеві купюри – єдині у світі гроші, на яких зображений фалос. Озброїтеся лупою і уважно подивіться на козирок Великого театру: там грецький Аполлон абсолютно безкарно красується без інжирного листка!
Грошовий пам’ятник
Меморіал зниклим без звістки, присвячений жертвам абортів, є грошовою скарбничкою вагою 156 тонн. У ній знаходиться 50 мільйонів американських пенні.
Гроші і погода
Дослідження показали, що в теплу сонячну погоду люди більш охоче розлучаються з грошима і витрачають більше, ніж в похмурі дні.
Гроші та психологія
Недавно американські дослідники довели, що перерахунок грошей сприяє покращенню настрою.
!!!
На купюрі у 10 гривень випуску 2004 року, на думку деяких експертів, обличчя Івана Мазепи насправді «змальоване» з портрета його наступника — Пилипа Орлика[
Знак гривні «?» у Windows
Операційна система Microsoft Windows має вбудовану підтримку вводу знаку (символу) гривні «?» з клавіатури починаючи з версії Vista в українському розкладові клавіш: її слід набирати, утримуючи «Shift» — натиснути «'» (зліва від клавіші «1», угорі від «Tab»). У попередніх операційних системах на цьому місці була велика літера Ё.