Політична економія як наука
План
Продуктивні сили суспільства.
Суть і система економічних відносин.
Предмет і метод політичної економії. Економічні категорії і закони.
Основним субєктом політичної економії виступає людина, як біосоціальна істота. Така характеристика передбачає, що людина відокремилась від природи і взаємодіє з нею лише через працю.
Праця-це свідома цілеспрямована діяльність людей у процесі якої вонизмінюють НС для задоволення власних потреб . праця, як складний і динамічний процес включає 3 основні елементи:
-безпосередньо працю.
-предмет праці.
-засоби праці.
Безпосередньо праця-це та внутрішня енергія, яку людина виділяє з метою підкорення навколишньої природи.
Предмет праці-це та чи інша субстанція на яку діє людина у процесі праці. Предмети праці є 3 видів:
-безпосередньо дані природою (нафта, камяне вугілля,риба…)
-сировина(видобуте вугілля, спіймана риба)
-штучно створені предмети праці(пластмаси, каучуки)
Засоби праці-це комплекс речей та певної інформації за допомогою яких людина здійснює процес праці. Засоби праці поділяються:
-предмети праці (лопата, сокира)
-матеріальні умови праці (земля, приміщення)
-науково-інформаційні умови праці
Предмети праці і засоби праці поєднуючись утворюють засоби виробництва.
Засоби виробництва-це речовий фактор виробництва. Самі по собі вони не працюють рух ім надають люди. Такі люди утворюють особистісний фактор виробництва .
Гармонійне поєднання речового і особистісного факторів виробництва утворюють-продуктивні сили суспільства.
Індивідуально людина слабка істота і вижити у природі їй дуже важко, тому люди обєднуються в певні колективи. Система відносин яка складається у них у процесі праці називається виробничими або економічними відносинами . Розрізняють 3 рівні економічних відносин:
-організаційно-економічні.
-техніко-економічні.
-соціально економічні.
Ядром системи економічних відносин є власність. З якісної сторони розрізняють:види власності, субєкти власності і форми власності. Види власності: індивідуальна, колективна і державна. Види власності розгалужуються на підвиди і закріплюються в законодавстві України ,як субєкти власності. Колективні форми власності : колгоспии,радгоспи,обєднання . Сучасне суспільство поділяється на багатих і бідних. Виходячи з цього виділяють 2 форми власності :
-приватна.
-суспільна власність.
Проблеми періодизації Льюіс Морем поділив на три епохи:
-дикунство
-варварство
-цивілізація
Якщо в основу періодизації взяти систему виробничих відносин, то наука виділяє наступні етапи розвитку,якщо в основу періодизації виділяють :
-традиційне суспідьство
-індустріальне
-інформаційне.
3. Політична економія це відносно молода наука. Вона зявилась понад 300 років тому. Сам термін був введений французом меркантилістом Антуаном Монкрентьєном. У 1615 році вийшла його праця « Трактат політичної економії». Слово «політекономія» походить від 3 грецьких слів :
1. Політея-суспільний устрій.
2. Ойкос-дім, господарство.
3. Номос-закон.
Предметом політичної економії є система економічних відносин, яка складається між людьми в процесі суспільного виробництва. Характер економічних відносин обумовлений рівнем розвитку продуктивних сил. Політична економія виконує 3 основних функції:
-теоретико-пізнавальна.
-практична.
-світоглядна (формування економічного мислення ).
Кожна наука має свій апарат і прийом дослідження тобто метод.
Метод політичної економії включає в себе загальні і специфічні елементи.
Загальні : статистичні спостереження і статистичний аналіз висування гіпотез та моделювання ,аналіз і синтез, індукція і дедукція. Особливість методу політичної економії полягає в обмежених можливостях по відтворенню експерименту. Це наука в основному теоретична, тому замість наукових прикладів і інструментів використовують метод наукової абстракції. Використання даного методу дозволяє сформувати основні економічні теорії, а також відкрити економічні закони .
Економічні закони-це стійкі причинно-наслідкові звязки в системі економічних відносин . Політична економія виділяє загальні,особливі, специфічні і стадійні закони.
Д/З
1.висновки в цілому по темі ( 7 пунктів ).
2.Тема товарна організація виробництва, висновки по пунктах і по темі.
3.Задачі з практикуму №1, №2.