Тема 4
Теорія капіталу і утворення елементів вартості
План
1.Перетворення грошей в капітал.загальна формула капіталу та її суперечності.
2.Робоча силі як товар та її властивості.
3.Кількісне визначення вартості товару .Шляхи підвищення виробництва додаткової вартості.
1.Історичними передумовами виникнення капіталу є товарне виробництво та розвиток торгівлі. Першою формою капіталу вважається торговий капітал. Спочатку він охоплює торгову сферу обігу ,але з часом торговий капітал проникає і в сферу виробництва, тим самим він сприяє народженню нової форми капіталу якою є промисловий капітал. Промисловий капітал це основа індустріального суспільства,з часом він стає тотальним і підкоряє впливу торгови капітал.з часом дія промислового капіталу пронизує функціонування всього індустріального суспільства,тому не випідково,що зараз індустріальне суспільство назив.-капіталізмом.
Політична економія досліджуючи капіталістичне суспільство розрізняє існування грошей як грошей і грошей як капіталу. Існування грошей було розглянуто на поп.занятті.існування грошей мона написати за такою схемою:
Т-Г-Т. існування грошей як капіталу це досить спецефічний процес і в найбільш загальній формі можна записатии так:Г-Т-Г’. Для того щоб краще зрозуміти функціонування грошей як капіталу необхідно порівняти ці дві схеми.(ст 22-23 зробить самостійно).
Схему Г-Т-Г’-назив. Загальною формою капіталу. Дана форма показує ,що капітал-це самозростаюча вартість або вартість яка приносить додаткову вартість.
На перший погляд загальна формула капіталу начебто суперечить закону вартостей який передбачає обмін еквівалунтів. Згідно з законом вартостей грошеі +товару ,а товар+гроше штрих. З математичної логіки відомо:а+в,а в+с ,то а+с.Відповідно можна записати ,що гроші+грошам штрих.з економічної точки зору гроші не повинні =грошем штрих ,так як гроші штрих=грошам+деякому приросту грошей.
Щоб розвязати дану суперечність виникла велика к-сть самих різноманітних підходів,умовно розділимо їхна два напрями. Представники 1 напряму вваж. Що приріст вартості не діє,а відбувається за рахунок не еквівалентного оббігу.
Проте даний підхід не пояснює механізм самозростання суспільної вартості в цьому випадку не дається відповідь на питання :чому зростає сукупний капітал,тобто капітал нації в цілому. Відповідь на дане питання дають представники другого напряму вони виходять з того ,що закон вартості діє самозростання в сфері оббігу неможливе ,його джерела потрібно шукати в сфері виробництва , а початок аналізу цих проблем необхідно розпочинати із дослідження того товару якаий стоїть між початковим і кінцевим…,але виникає питання ,що це за товар. Політична економія виділяє таким товаром специфічний товар ,товар –робоча сила.
2.в самому загальному вигляді -це здатність людини до праці. На перших порах робоча сила не була товаром так як товаром виступала сама лбдина9роби ,кріпаки),для того ,щоб робоча сила стала товаром необхідні певні економічні і соцюумови перша така умова повязана з тим ,що людина повинна бути формально або юридично вільною істотою ,цю свободу дали буржуазно демократичні революції які пройшли в світі починаючи з 16 ст. друга умова повязана за тим що вільна людина повиння бути позбавлена засобів до існування в першу чергу землі. Це звільнення від засобів існування повязане з первісним нагромадженням капіталу, в його результаті селяни ,що втратили землю змушені були й ти в міста і продавати свою робочу силу щоб вижити,існування даних умов і сприяє перетворенню робочої сили в товар,як і будь-який інший товар він має такі властивості:вартість,спож. Вартість,мінова вартість
Вартість товару:вона визначається вартістю засобів існування робітника та його сімї на величину вартості товару робоча сила впливає 2-ві групи факторів ,що діють в протилежному напрямі ,до факторів ,що підвищують вартість робочої сили відносять:
-зростання кваліфікації робітника
-зростання інтенсивності праці
-закон зростання людських потреб
До групи ,що знижують вартість робочої сили:
-заростання продуктивності праці
-залучення у виробництво жінок і дітей
-статева національна вікова та інші форми дискрімінації..
Споживча вартість товару робоча сила –полягає у здатності робітника створювати своєю рацею нову вартість,при чому більшу ні вартість власної робочої сили. Різницю між цими величинами утворбю\\юють дельта гроші які називю додатковою вартістю і позначаються ‘m’ . виробництво додаткової вартості передбачає ,щщо робочий день людини поділяеться на дві чатини:
-необхідний робочий час
-додатковий
Необхідний робочий час –це та частина робочого дня протягом якої людина стоворює вартість власної робочої сили(заробітна плата)
Додатковий робочий час-це та частина робочого дня яка виходить за межі необхідногочасу протягом цього ств. Дельта гроші або додаткова власність яка привласнюється капіталістом.
3.для того щоб людина стала підприємцем необхідно як мінімум :
-ідея
-гроші
-ризикувати вміти.
Отримавши гроші людина повинна їх потратити для цього вона повинна відвідати мінімум два види ринків:
-ринок засобів виробництва
-ринок найму робочої сили
Та сума грошей яку людина витрачає на ринку назив постійний капітал ‘c’
,а ту суму яку витрачає на ринку робочої сили назив змінним капіталом ‘v’
Величина вартості товару:W=C+(V+M).процес перерозподілу новоствореної вартості хара ктеризується нормами дод вартості <<m’>>.
M’=m/v*100%
Закон виробництва додаткової вартості є основним економічним законом капіталізму.виробництвододаткової вартості може здійснювати ся 3-ма різнимі шляхами:
-виробництво абсолютної додаткової вартості
-виробницво відноснохї дод. Вартості
-вироб. Надлиш. Дод. Вартості.
Д.з. порахувати норму дод. Вартості
українця який за 8 годиний робочий день працює на себе лише 30 хвилин.