Коментар
В основі розв’язання даної задачі лежить моделювання ланцюжка бізнес-процесів.
Бізнес-процес – це сукупність однорідних видів діяльності, що передбачають перетворення вхідних потоків у вихідний продукт, який містить в собі додану споживчу цінність.
В бізнес-процесі виділяють дію, матеріальні та нематеріальні входи та виходи, регламент та ресурси (виробничі та людські).
Розглянемо топ-модель задачі (рис. 1).
Згідно з умовою задачі, стратегічною метою є отримання згоди батьків дівчини на одруження шляхом успішного проходження випробування «шашликом».
Для того, щоб досягти цієї мети, необхідно правильно організувати відпочинок та приготувати шашлик. В результаті успішного виконання цієї задачі, на виході ми отримаємо, по-перше, позитивне враження мами від шашликів, а по-друге, згоду батьків на одруження.
Для цього нам необхідно мати матеріальні та нематеріальні входи. Матеріальним входом, на нашу думку, мають бути фінансові ресурси, необхідні для закупівлі всього необхідного для приготування шашлику; а нематеріальним входом служить інформація про смаки та уподобання мами.
Для додержання послідовності під час приготування шашлику ми будемо дотримуватися зовнішнього регламенту – рецепта приготування.
Щоб розв’язати дану задачу, нам потрібно залучити наступні ресурси:
Людські – тато та наречений.
Виробничі – шампури, лісова галявина, кліматичні умови.
Дану топ-модель можна зобразити у вигляді конструкторської моделі (рис. 2), яка являє собою ланцюжок бізнес-процесів.
Так, як і топ-модель, вона має такі ж входи і виходи, тобто на вході буде інформація про маму та фінансові ресурси. Першим процесом в нашому ланцюжку бізнес-процесів буде вивчення уподобань мами. Виконавцем тут виступатиме наречена, а споживачем наречений.
Після вивчення смаків мами, наречений обирає рецепт, який повністю задовольнятиме уподобання мами, та затверджує його. В даному процесі також з’являється внутрішній регламент, тобто смаки мами.
Наступним кроком нареченого буде закупівля інгредієнтів для приготування шашлику відповідно до рецепту, вибраного у попередньому процесі. Входом до цього процесу будуть слугувати фінансові ресурси, необхідні для здійснення покупки.
Закупивши все необхідне та вибравши рецепт, наступною дією буде приготування шашлику. Виконавцями даного процесу будуть наречений та тато дівчини.
Готовий до вживання шашлик буде представляти тато, тобто він буде виконавцем. На виході даного процесу будуть враження мами.
Останнім бізнес-процесом в нашій конструкторській моделі виступає запрошення на повторну зустріч. Це здійснюватиме мама. І на виході ми отримаємо згоду на одруження.
Під час вирішення даної задачі, ми дійшли висновку, що будь-яку роботу, яку нам потрібно зробити, необхідно спланувати, розподілити обов’язки та виконавців, надати їм рекомендація, мотивувати їх роботу, визначити ресурси, для того, щоб робота виконувалась належним чином. Взагалі весь процес необхідно тримати під своїм контролем і важливо, щоб цей контроль був якісним, адже лише за якісного керівництва можливе досягнення поставленої мети і отримання бажаного результату.