Вступ
Актуальність теми. Одним із найважливіших факторів підвищення ефективності виробництва являється забезпеченість їх основними фондами в необхідній кількості та асортименті та більш повне їх використання. Організація обліку ОЗ сприяє ефективному використанню машин, обладнання, виробничих площин та інших засобів праці, а в майбутньому принесе прибуток підприємству.
Актуальність теми дослідження зумовлюється необхідністю наукового пошуку шляхів підвищення ефективності використання основних засобів, їх раціонального і ефективного використання. Становлення та формування ринкових відносин передбачає подальше удосконалення організації обліку основних засобів (ОЗ) на досліджуваному підприємстві. ОЗ являють собою сукупність засобів праці, які функціонують у виробничому процесі в натуральному вигляді на протязі довгого періоду, на протязі якого їх вартість по частинам передається на випущену продукцію. Головна ідея роботи полягає в тому, щоб на основі узагальненя існуючих теоретичних та практичних підходів до оцінювання ОЗ на підприємствах, удосконалити медодику їх використання.
Теоретико-методологічні, методичні аспекти обліку основних засобів досліджено в наукових працях відомих вітчизняних та зарубіжних вчених. Вагомий внесок у вирішення цієї проблеми зробили Лишиленко О.В., Петрович Й.М., Поддєрьогін А.М., Подвігіна В.І., Круша П.В., Сердюк Б.М., Старовойт В.А.
Наукові здобутки, визначені у працях цих науковців, мають важливе значення для забезпечення нормального функціонування підприємства, пошук шляхів і засобів для їх удосконалення. Розгляд даної роботи дозволить підвищити ефективність використання ОЗ підприємствами.
Мета та завдання дослідження. Метою даної роботи є удосконалення теоретико-методологічних аспектів обліку основних засобів на підприємствах та контроль їх використання в процесі функціонування.
Досягнення мети дослідження зумовило необхідність розв’язання таких основних завдань:
розкрити сутність поняття «основні засоби»;
порівняти поняття «основні засоби» та «основні фонди»;
удосконалити теоретико-методологічні аспекти обліку основних засобів;
визначити і дослідити показники рівня ефективності використання основних засобів на підприємстві;
висвітлити поняття та класифікацію основних засобів у різних дисциплінах;
вивчити порядок нарахування амортизації основних засобів.
Об’єктом дослідження є процес визначення та регулювання ефективності основних засобів на підприємстві.
Предметом дослідження є теоретико-методологічні аспекти обліку основних засобів.
Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою дослідження є сукупність принципів, прийомів і методів наукового пізнання в галузі бухгалтерського обліку та наукові положення і сучасні здобутки.
Методика роботи базується на застосуванні системного підходу до наукового пізнання, за допомогою якого всі явища та процеси розглядалися та аналізувалися у взаємозв’язку та взаємозалежності. Для виконання поставлених завдань було використано такі методи дослідження: аналітичний, логічний, узагальнення та наукової абстракції – при обґрунтуванні основних понять, критеріїв та показників основних засобів; економіко-статичний – при проведенні аналізу діяльності і визначенні значення основних засобів на підприємстві; графічний - для наочного відображення економічних процесів та обґрунтування висновків.
Інформаційною базою дослідження є закони України, правові та нормативні акти Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, накази та статистична звітність міністерств та відомств, монографічні та періодичні українські та зарубіжні видання, результати власних досліджень.