24
Основи теорії бухгалтерського обліку
Оцінка — спосіб вартісного вимірювання господарських явищ, що обліковуються. Математичне вираження цього способу є таким:
Кількість
Ціна за одиницю
Вартість
У діяльності підприємства виділяють:
купівельну вартість — вартість, за якою підприємство придбало товарно-матеріальні та інші цінності;
продажну вартість — вартість, за якою воно реалізовує (продає) товар;
собівартість готової продукції або послуг — суму виробничих та інших витрат на виготовлення конкретної продукції на конкретному підприємстві.
Обов'язковою умовою під час оформлення первинних бухгалтерських документів є відображення вартості господарської операції. Лише таким чином оформлені документи можна записати на рахунки.
Рахунки — засіб групування та поточного обліку наявності й використання активів, зобов'язань і капіталу.
Процес відображення господарських операцій на рахунках бухгалтерського обліку здійснюють за допомогою подвійного запису.
Подвійний запис — метод, згідно з яким кожна господарська операція має бути відображена на дебеті одного і на кредиті іншого рахунка.
Баланс — метод групування та відображення у грошовій формі активів, зобов'язань і капіталу на відповідну дату.
Звітність — сукупність затверджених у встановленому порядку звітних форм, які об'єднують комплекс систематизованих показників, що характеризують виробничу та фінансово-господарську діяльність підприємства за відповідний період.
Завдання звітності — узагальнення даних поточного бухгалтерського обліку і надання користувачам своєчасної та правдивої інформації про діяльність підприємства для прийняття управлінських рішень. Порядок складання, обсяг річної бухгалтерської звітності регламентуються Законом України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» та відповідними Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.