ТЕМА 1. Введення в дисципліну «Операційний менеджмент»
Виробництво – процес створення матеріальних благ; вельми часто тлумачиться як здійснюване на промислових підприємствах виготовлення матеріальних цінностей.
Виробничий процес – сукупність взаємопов’язаних процесів праці, а інколи і природних процесів, в результаті здійснення котрих матеріали та напівфабрикати перетворюються на готові вироби (продукти, товари).
Менеджмент – термін, що використовується переважно для характеристики процесів управління господарськими організаціями (підприємствами). У широкому розумінні менеджмент – це одночасно система наукових знань, мистецтва та досвіду, що втілені у діяльності професійних керівників для досягнення мети організації шляхом використання праці, інтелекту та мотивів поведінки інших людей. У вузькому розумінні менеджмент – це процес планування, організації, мотивації та контролю організаційних ресурсів для результативного та ефективного досягнення цілей організації.
Операції - цілеспрямована діяльність по створенню будь-якої корисності (будь-яких, як матеріальних, так і нематеріальних благ). Операційна діяльність охоплює і виробництво матеріальної продукції, і надання послуг, і виконання будь-яких інших робіт в будь - якій сфері діяльності.
Організація - група людей, діяльність яких свідомо координується для досягнення спільної мети або спільних цілей. Ч.Барнард визначав організацію як систему, що узгоджено функціонує і дає змогу індивідам, які входять до її складу, завдяки їх взаємодіям досягати таких результатів, яких вони ніколи б не набули працюючи поодинці.
Підприємство – самостійний суб’єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб’єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності.
Управління – функція організованих систем різної природи (біологічних, соціальних, технічних), яка забезпечує збереження їхньої структури, підтримку режиму діяльності, реалізацію їхніх програм та цілей.
Управління виробництвом - сукупність послідовних дій управлінського персоналу по визначенню цілей для об’єкта управління (виробництва) та їх фактичного стану на основі реєстрації та обробки відповідної інформації, формуванню та ствердженню (прийняттю рішень) економічно обґрунтованих виробничих програм та оперативних завдань. Загальними функціями управління виробництвом є організація, нормування, планування, координація, мотивація, контроль та регулювання.
Фірма – загальний термін для позначення будь-якого комерційного підприємства, тобто підприємства, створеного з метою отримання прибутку.