2.2 Дозволи на право здійснення підприємництво
У відповідності до чиного законодавства займатися окремими видами підприємництва можна лише після набуття певних прав.
В даному випадку здійснення підприємницької діяльності по виробництву соняшникової олії, тобто харчових продуктів ліцензуванню не підлягає, але натомість підлягає патентуванню та сертифікації.
Регулювання даного питання здійснюється на основі закону України ,,Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини”, а також з внесеними до нього поправками 6 вересня 2005 року.
Деражавна первинна оцінка придатності та безпечності продукту для здоровя людини проводиться на основі санітарно-епідеміологічних експертиз, процесу індифікації, контрольних перевірок співставляючи результати за встановленим державним стандартом (документом затверженим центральним оргуном
центральний орган виконавчої влади з питань технічного регулювання та споживчої політики.
Саме санітарна служба видає сертифікати придатностті продукції для споживання людиною, здійснює державний контроль за виробничими потужностями, контроль за додержанням системи НАССР.
Вимоги до харчових продуктів:
1. Харчові продукти, вироблені в Україні повинні бути безпечними, придатними для споживання, правильно марковані та відповідати санітарним заходам і технічним регламентам.
2. Для забезпечення безпечності харчових продуктів, вироблених в Україні, забороняється:
використання харчових добавок, які не зареєстровані для використання в Україні;
використання ароматизаторів та допоміжних та допоміжних матеріалів, які не зареєстровані в Україні;
використання незареєстрованих дієтичних добавок;
використання допоміжних засобів та матеріалів для виробництва та обігу, які не дозволені до прямого контакту з харчовими продуктами, а також які за своєю природою можуть передавати забруднюючі речовини.
3. Виробники харчових продуктів, підконтрольних санітарній службі, зобовязані погодити технологію виробництва з центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоровя.
За 30 днів до початку введення в Україні субєктом підприємницької діяльності своєї продукції зобовязані надати повідомлення про це та декларацію виробника Головному державному санітарному лікарю України.
Декларація виробника видається на визначений період часу, якщо дя серійного виробництва, то це повинно зазначатись в декларації.
Декларація виробника повинна містити інформацію:
Назву та адресу виробника;
Назва харчового продукту, харчової добавки, ароматизатора та допоміжних матеріалів для індифікації продукту.
Посилання на санітарні заходи, технічні регламентації або стандарти, відповідність з якими засвідчується.
Дату видачі, імя, підпис та посаду особи, яка видала декларацію виробника.
Для продуктів вироблених в Україні, контрольний (реєстраційний номер), наданий виробнику після отримання експлуатаційного дозволу.