5.14. Особливості оформлення комплектів документів на процеси нанесення покриттів
Технологічні процеси отримання різних покриттів — один з найбільш поширених методів обробки виробів в галузях промисловості.
ГОСТ 3.1403-35 "Г.Стд. Формиї правила оформлення документів на технологічні процеси отримання покриттів" розроблений взамен ранее- діючих стандартів (ГОСТ 3.1408-74, ГОСТ 3.1414-73, і ГОСТ 3.1431-84).
Використовуючи досвід блоково-модульної побудови бланків форм,ЕСТД, при перегляді вказаних стандартів, що містили вісім форм документів в основному формату АЗ, за рішенням ряду головних організацій галузей промисловості розробниками представлено два універсальних: бланка форм (формату А4) наступних документів :
карти типового (групового) технологічного процесу (КТТП) отримання покриттів — форми 1, і 1а;
відомості деталей (складальних одиниць) до ТТП отримання покриттів -ВТП, форми Зі-за.
Вказані форми дозволяють вести проектування документів технологічних процесів рукописним способом і із застосуванням засобів обчислювальної техніки.
: У стандарті представлені інформаційні блоки з графами для запису технологічних режимів (далее—режимов), розміщені в рядках із службовими символами "Р1" і "Р2".
Введення в бланк форми КТТП рядків з символом "Р" дозволяє проводити розробку документів типових технологаческих процесів отримання різних покриттів. Наприклад, при включенні в КТТП рядка з символом "Р1" - ця форма застосовується для розробки типових процесів електрохімічних, хімічних, лакофарбних, полімерних, стеклоэмалевых покриттів і зносостійких пок рытий, що отримуються ионно-плашенным методом.
Необхідне отмстить, що при отриманні на виробництві певних видів покриттів, не обумовлених стандартом, допускається розробка дополнигельных'блоков інформації по технологічних режимами включення їх рядком з символом "Р" в КТТП.
Розглянемо різні варіанти комплектності, документів технологічних процесів отримання покриттів.
Наприклад, при розробці документації одиничних технологічних процесів цього виду обработки'стандарт ш»1:;уематоипает ппимен'ение бланків форм маршрутних карт (МК), встановлених ГОСТ 3.1118—82. Найбільш доцільним представляється використання МК (форма 2). В даному випадку в бланк форми МК необхідно вводити по аналогії з формою КТТП (форма 1 даного стандарту) рядок із службовим символом "М" (інформація про допоміжний матеріал) і рядки з символами "Р1" або "Р2" з графами для внесення даних про технологічні режими.
Слід підкреслити, що при використанні МК як КТТП (Мк/кттп) одиничного технологічного процесу отримання прокры-ний дані по питомих нормах витрати матеріалів указують в графі "К/м" маршрутної карти, що виключає застосування відомості питомих норм витрати матеріалу - ВУН (ГОСТ 3.1123-84).
Комплекти документів групових і типових технологічних процесів отримання покриттів можуть бути представлені в декількох варіантах.
Один з них — використання КТТП (форма 1) спільно з ВТП (форма 3 стандарти) і із застосуванням ВУН для вказівки інформації про норму витрати матеріалів на кожну деталь, що обробляється по даному ГТП і ТТП.
Інший варіант — застосування з КТТП — ВТП, що виконує функції карти технологічної інформації (КТІ).
В цьому випадку Втп/кті розробляється на кожну деталь одного позначення.
У форму Втп/кті інформація в графи "Позначення деталі" і "Найменування деталі" не записується; вона указується у відповідних графах основних написів Втп/кті.
Необхідність застосування у вказаних комплектах документів групових (типових) процесів відомостей технологічних докумен-нов (ВТД), технологічних інструкцій і карт ескізів встановлюється розробником.
При розробці ГТП і ТТП покриттів в умовах входу до групи великої кількості деталей стандарт рекомендує розробляти ВТД на кожен виріб в цілях спрощення і оптимізації пошуку інформації по кожній деталі.
В цьому випадку в комплекті документів ГТП (ТТП) буде декілька відомостей технологічних документів.
Перша (умовно) ВТД виконуватиме функції покажчика відомостей технологічних документів на все-изделия, деталі яких проходять процес покриття.
Другі В"гд виконують роль покажчика складу деталей, що входять в кожен виріб одного позначення.
Вказаний варіант використання декілька ВТД в комплектідокументів ГТП (ТТП) отримання покриттів приведений в додатку стандарту, що рекомендується. '