Доповідь
Шановні голово державної іспитової комісії, члени комісії та присутні. Вашій увазі пропонується дипломний проект на тему: “Розробка системи управління якістю для рибного господарства Хмельницької АЕС.”
Тема досить актуальна, оскільки розробка системи управління якістю на підприємстві полягає в підвищенні якості, в відповідності, контролю та раціональному використання ресурсів.
Система управління якістю – це засіб, за допомогою якого підприємство сприяє та контролює ті види діяльності, які впливають на якість продукції.
Метою нашої роботи є розробка системи управління якістю.
Новизна цієї теми полягає в тому, що в Україні немає досвіду розробки систем управління якістю для рибних господарств.
Об’єктом дослідження даної роботи рибне господарство водойми – охолоджувача ХАЕС.
Предметом дослідження є розробка системи управління якістю для рибного господарства. В роботі було використано такі методи як аналіз, порівняння та співставлення даної інформації.
Щоб створити системи управління якістю потрібно знати такі основні положення, які наведені на листі 1: загальні положення стандартизації, загальні положення управління якістю, сферу застосування та основні положення СУА, які включають такі підпункти: доцільність, підхід, процес ний підхід, роль найвищого керівництва, вимоги до системи управління якістю та продукції.
Ці основні положення дають змогу розробити методику створення системи управління якістю, яка представлена на листі 2. Для її створення потрібно пройти такі етапи: сфера застосування, нормативні посилання, вимоги до документації системи управління якістю відповідальність керівництва, управління ресурсами, випуск продукції, а також вимірювання, аналізування та поліпшення результатів.
На листі 3 зображена модель системи управління якістю в яку покладено процес. Дана схема показує, що замовники відіграють важливу роль у визначені вимог як входів. Задоволеність замовників вимагає оцінення інформації, пов’язаної із сприйняттям замовником того, як виконало підприємство його вимоги. Зображена модель охоплює всі вимоги ДСТУ ISO серії 9000, але не деталізує всі процеси.
Схема управління процесами на рибному господарстві водойми – охолоджувача ХАЕС наведена на листі 4. основними процесами є: аналізування збоку керівництва, розроблення політики та цілей, планування якості, внутрішнє інформування, управління документацією та протоколами, а також основні, забезпечуючі процеси та вимірювання показників системи.
Для рибного господарства водойми – охолоджувача ХАЕС були розроблені методики: методика управління людськими ресурсами, методика процесу отримання молоді рослиноїдних риб, методика під рощення молоді, методика вирощування цьоголіток і методика вирощування плідників рослиноїдних риб. Дані методики були розроблені згідно ДСТУ ISO 9000 та 14000.
Перед впровадженням системи управління якістю на даному підприємстві оцінили, охарактеризували і проаналізували структуру витрат на якість та визначили, витрати є: виробничі (витрати на попереджувальні заходи, витрати від браку), а також невиробничі (витрати на підтвердження якості, витрати на впровадження специфічних сторонніх підприємствах, демонстративні випробування рекламного характеру).
Визначили, що витрати на якість прямо пропорційні доходам підприємства.
Отже, впровадження системи управління якістю на рибному господарстві водойми – охолоджувача ХАЕС може забезпечити одержання безпосередньої економічної вигоди, а також має позитивний як економічний так і екологічний ефект. Підприємство отримує максимальні прибутки при якісній і відповідній продукції.
Впроваджена система управління якістю дає чудову можливість керівнику досягти бажаних результатів, задовольнити потреби споживачів в безпечній для життя і здоров’я продукції.
В роботі розглянуті питання з охорони праці та зроблені висновки.
Доповідь закінчена. Дякую за увагу.