Вступ
На думку західних фахівців, фінансові послуги все в більшій мірі потрапляють під вплив ринку і споживачів, тому для менеджерів зростає важливість маркетингу з його акцентом на вивчення та сегментацію ринку, просування продуктів на ринок і обслуговування споживачів. Маркетинг стає одним з важливіших стратегічних факторів успіху в банківській справі поряд із загальним управлінням, фінансами і технологією.
В Україні маркетинг в банківській сфері формувався на основі багатолітнього досвіду маркетингової діяльності промислових та торгівельних компаній. На початку банки розглядали маркетинг лише як засіб вивчення попиту, стимулювання і притягнення клієнтів, і лише в 90-ті роки сформувалася концепція банківського маркетингу, яка стала основою управління комерційними банками. Банки розбудували власні маркетингові служби, системи збору і обробки інформації, розробляють і контролюють програми маркетингу.
Маркетингове управління також слід розглядати з позиції перетворення банківського ринку в ринок покупця. Підприємницькі рішення на банківських ринках, що все ускладнюються і вимагають великих інвестицій, не могли більше прийматися тільки на основі особистого досвіду та інтуїції керівника, вони повинні були бути покладені на наукову, планову основу. В банківську практику все більше стало впроваджуватися стратегічне планування маркетингу.
Метою бакалаврської кваліфікаційної роботи було висвітлення теоретичних аспектів розробки комплексу маркетингу підприємства, проведення аналізу фінасово-господарської та маркетингової діяльності АКБ „Укрсоцбанк” і загальний аналіз ринку даної галузі.
В першому розділі розкриваються теоретичні аспекти ринкового ціноутворення в банківській сфері. Зокрема у підрозділі 1.1. було розкрито концепцію маркетингу в банківській сфері, описано впровадження маркетингу в дану сферу діяльності та необхідність маркетингу.
У підрозділі 1.2. розкрито цінову політику у формуванні партнерських відносин “клієнт – банк”, тобто якими методами банк встановлює ціну на послуги для своїх клієнтів .Також було розкрито основні задачі, цілі, розробка та здійснення цінової політики, висвітлено нюанси цінової політики, наведено перелік стратегій та методів ціноутворення, і розкрито їх суть. В наступному підрозділі вказано за допомогою який методів банк формує свою привабливість для клієнта.
У другому розділі проаналізовані показники фінансово-господарської діяльності та політика ціноутворення АКБ “Укрсоцбанк”. Зокрема проведений аналіз ринку даної галузі та ціноутворення на банківські продукти, здійснене дослідження зміни динаміки фінансових показників підприємства за останніх роки.
У підрозділі 2.1. проводиться аналіз фінансово – господарської діяльності на АКБ “Укрсоцбанк”. В розділі 2.2. проводивя аналіз політики ціноутворення АКБ “Укрсоцбанк”. Досліджувались фактори впливу на ціноутворення на банківський продукт, якими ціновими стратегіями керується банк при встановленні ціни.
В останніх підрозділах проведені дослідження та аналіз конкурентів, визначені способи підвищення конкурентноздатності АКБ “Укрсоцбанк”, зроблений АВС – аналіз банківських продуктів з метою визначення доцільності даних послуг в діяльності банку.
В висновках та пропозиціях представлені заходи по покращенню конкурентноздатності АКБ “Укрсоцбанк”, вдосконаленні політики ціноутворення на банківські продукти.
В теоретичній частині висвітлино питання щодо цінової політики в реалізації концепцій маркетингу, актуальні проблеми та управління маркетинговою ціновою політикою в банківській сфері.
У практичній частині з’ясовано фінансово-господарську діяльність АКБ “Укрсоцбанк”, проаналізовано цінову політику даного банку, методи ціноутворення на банківськиі продукти, а також досліджено конкуренцію в банківській сфері.