В умовах ринкової економіки та конкурентних взаємовідносин між суб'єктами господарювання важливим є удосконалення всіх ланок економічної роботи на підприємствах: економічного аналізу, планування, обліку, фінансової та маркетингової діяльності тощо. Для цього необхідно підприємству отримувати прибуток, який є джерелом усіх фінансових ресурсів підприємства. Його величина характеризує фінансові результати роботи підприємства та визначає його фінансовий стан.
Суб'єкт, що господарює, як правило, ставить своєю метою одержання прибутку, але не завжди його отримує. На ринку товарів підприємства виступають як відносно відособлені товаровиробники. Установивши ціну на продукцію, вони продають її споживачу, одержуючи при цьому доход, що не означає одержання прибутку.
Актуальність теми: тема «Прибуток і суть його формування» є досить актуальною в наш час, оскільки, як відомо, основною метою діяльності будь-якого підприємства в умовах ринкової економіки є одержання прибутків. Прибуток є основним показником в умовах товарно-грошових відносин, що характеризує кінцевий результат виробничо-господарської діяльності підприємства. З доходами і прибутком підприємства зв’язане вирішення важливих соціальних, економічних, політичних, етичних проблем суспільства як на мікро, так і на макрорівні. Усе це додає цим господарським поняттям підвищену актуальність і значимість.
Прибуток - це частина чистого доходу, що залишається підприємству після відшкодування всіх витрат, пов'язаних з виробництвом, реалізацією продукції та іншими видами діяльності.
Він виступає як суспільний провокатор і особистий мотиватор, що спонукає підприємців до збільшення обсягів товарів та їхніх видів з метою задоволення зростаючих потреб суспільства.
Це одне з основних джерел фінансових ресурсів підприємств, формування централізованих і децентралізованих фондів грошових коштів. За рахунок прибутку відбувається формування в значному обсязі бюджетних ресурсів держави, здійснюється фінансування розширення підприємств, матеріальне стимулювання робітників, вирішення соціально-культурних заходів тощо, саме тому формування та напрямки використання прибутку в наш час є дуже актуальною темою.
Дана проблема досліджувалась ще в давні часи представникам класичної школи, зокрема це роботи: А. Сміта, Д. Рікарда, Дж. Ст. Міля, які відображають економічні умови того часу та мають відповідний ідеологічний відтінок. Значний внесок у розв’язання проблеми формування та напрямків використання прибутку в системі забезпечення діяльності підприємницьких структур внесли українські економісти С.Ф. Покропивний, М. Я. Коробов, В. І. Баранов, О. С. Філіпченко, І. В. Зятковський, С. В. Мочерний, В. І. Іваненко, С. М. Онисько та інші
Метою даного дослідження є: розгляд теоретичних, методичних та практичних питань щодо управління прибутком підприємства.
Поставлена мета обумовила необхідність вирішення ряду взаємозалежних завдань:
розкрити економічну суть такого поняття як прибуток підприємства;
виявити мотиваційний механізм здійснення управлінських заходів щодо прибутку підприємства;
вивчити і виявити методи управління прибутком, що застосовуються вітчизняними суб’єктами господарювання;
виробити практичні рекомендації щодо управлінням прибутком на підприємстві.
Предметом роботи – результат теоретичного абстрагування аналізу шляхів підвищення прибутковості підприємства, що дозволяє виділити певні закономірності розвитку й діяльності підприємства, та їх практичне застосування.
В процесі теоретичного обґрунтування даної теми використовувалася законодавча і нормативна література з питань:
теоретичного обґрунтування прибутку і прибутковості;
аналізу господарської діяльності підприємства;
управління витратами;
оцінки забезпечення і вкладень ресурсів;
контролю за станом грошових коштів;
аналізу прибутку, прибутковості.
В процесі дослідження даної теми використана законодавча (Закони України „Про підприємства”, „Про підприємництво”, „Про господарські товариства”, „Про оподаткування прибутку підприємств”) і нормативна література з питань планування діяльності підприємства, управління підприємством, оплати праці, охорони праці, нормування і оподаткування прибутку підприємства, Національні стандарти бухгалтерського обліку, нормативно-інструктивні документи, спеціальна література по темі дослідження (підручники, монографії тощо), публікації в періодичних виданнях (журнали „Економіка підприємства”, Фінанси України” тощо), кількісні дані про об’єкт дослідження.
В процесі виконання дипломної роботи використовуватимуться такі методи дослідження:
методи аналізу і синтезу;
метод порівняльного аналізу;
факторний аналіз;
розрахунково-аналітичний метод.
Об’єктом дослідження є прибуток та особливості його формування у 2008-2010 роках на ДП «Клесівський лісгосп».