Сценарій уроку
"Природа і людина в оповіданні Григора Тютюнника"
Мета: формувати вміння та навички аналізувати художній твір, визначати найголовніше, розкривати характер головного героя через його дії, учинки, почуття; розвивати вміння зіставляти, добирати аргументи, через художнє слово передати красу почуттів і переживань автора та його героїв; виховувати любов до праці, природи.
Теорія літератури: оповідання; дійова особа, персонаж, герой твору; мова художнього твору — метафора, епітет, порівняння, звуконаслідувальні слова, фразеологізми; портрет, пейзаж, художня деталь.
Обладнання: текст, виставка творів Григора Тютюнника, літератури про письменника, фотокартки, учнівські ілюстрації до творів, роздатковий матеріал (картки з назвами рис характеру, тлумачні словнички, словничок синонімів, довідник з теорії літератури).
Хід уроку
Люби природу не як символ душі своєї,
Люби природу не для себе, люби для неї…
М. Рильський
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Учитель.
Діти, ви любите перебувати на лоні природи? А чи вмієте милуватися нею? Так само щиро любив свою землю, свій край, свою природу і Григір Тютюнник — автор оповідання «Лісова сторожка», яке ми розглядатимемо на уроці.
Діти записують тему уроку.
Учитель визначає мету уроку.
Будемо аналізувати персонажів твору; через їх дії, учинки, почуття визначатимемо найважливіші риси характеру (протягом уроку картки з назвами рис характеру вивішуються на дошці); досліджуючи мову художнього твору, відчуємо красу почуттів і переживань автора та його героїв, з’ясовуватимемо роль людини та природи в оповіданні.
ІІІ. Сприймання та первинне усвідомлення
Учитель зачитує епіграф і пояснює:
Любив природу не для власної насолоди, а для самої ж природи і Григір Тютюнник. Він умів проникнути в таємничий світ природи. Він говорить про дерева, квіти, рослини, як про живі істоти, звірі, що є героями його творів, уміють відчувати, співпереживати разом з людьми. Григір Тютюнник умів художнім словом намалювати яскраву пейзажну картину. Я впевнена, що ви в цьому переконаєтесь, працюючи з текстом.
IV. Робота з текстом
Однією з активних дійових осіб оповідання є природа. Пригадайте з теорії літератури, що ми знаємо про дійових осіб і як вони створюються?
Виразно прочитайте початок оповідання до слів «…схожих на їжачків». Яка картина виникла у вашій уяві після прослуханого уривка?
Що особливого ви помітили в описі Тютюнником провесни та молодого розсадника?
За допомогою яких художніх засобів авторові вдалося це передати? Подивіться, як зуміли передати учні почуте на малюнках.
Що хотів автор підкреслити описом провесни?
Як ще називається опис природи? (Довідка з теорії літератури про пейзаж.)
Не менш важливою дійовою особою є Данило Коряк. А яким ви уявили собі Данила, який вирушив із дому до лісової сторожки? Словесно опишіть. Зверніть увагу на художні деталі.
— Обґрунтуйте свій опис цитатою з тексту. (Довідка з теорії літератури про портрет.)
(Фізкультпауза)
Як Данило збирається в ліс, виразно зачитайте. (від слів: «Чого тільки немає в Даниловому лантусі…» до слів: «… усе маєш при собі.»)
Чи всі речі, що зібрав Данило, вам відомі? Зазирніть до тлумачних словничків.
А що ви подумали про цього чоловіка, коли довідались, чим він наповнив свій мішок і що виконуватиме в лісі? (Учитель на дошці вивішує картки з найважливішими рисами характеру Данила.) (Автор змалював не тільки знаряддя праці, а і процес праці. Такий скрупульозний опис того, що лежить у лантусі, підкреслює, як багато важить у житті людини улюблена робота.)
Чим для Данила був ліс? (Не тільки працею, а й джерелом доброти, краси, духовності. Життя серед природи робить людину благородною, добрішою, чуйнішою.)
Як описав ліс Григір Тютюнник?
Чому ліс зустрів Данила «як тата»?
Яким вам уявляється Кузька? Обґрунтуйте власну думку цитатами з тексту. (Учитель демонструє намальовані портрети Кузьки.)
Хто він для нашого героя? (Не тільки сторож, помічник, Данило з ним «радиться», і цей діалог настільки переконливо відтворений автором, що не здається вигаданим.)
Як поводив себе песик, коли Данило робив опудала? Про що ви довідалися з цього епізоду? (Учитель демонструє синонімічний ряд до слова «біжить», ужитий у тексті.)
У чому виявляється авторське ставлення до рослин, тварин, людини?
V. Підсумок уроку
Продовжіть речення:
*Данило Коряк був …
*Природа — це не тільки праця, а й…
*Автор і Данило вбачають сенс життя у…
VI. Контрольно-оцінювальна діяльність
VII. Домашнє завдання
На вибір:
- виписати цитати, що характеризують головного героя; переказувати епізод, що найбільше сподобався;
- написати твір-мініатюру на тему «Чому людині треба жити у злагоді з природою та своєю совістю?»
(Учитель завершує урок продовженням епіграфу.)
В природи є душа могуча, порив є в неї,
Що більший над усі пориви душі твоєї.
Вона — це мати. Будь їй сином, а не естетом,
І станеш ти не папірняним, — живим поетом.
М. Рильський