Розділ VII. Фінанси і право
« повернутися до списку


НУО повинна мати добре відпрацьовані фінансові і правові процедури. Вони є запорукою не тільки „дружби” з законом, але і гарантом здорового розвитку організації, а також доказом того, що інвестиції в організацію використовуються належним чином, що дуже важливо для донорів, членів НУО і загальної спільноти у цілому. Організація має використовувати надійні фінансові процедури, акуратно вести фінансову документацію і забезпечити до неї доступ громадськості. Періодично фінансову документацію має перевіряти кваліфікований аудитор, який може підтвердити, що НУО працює в правовому полі і виконує відповідні бухгалтерські вимоги. Фінансова діяльність має здійснюватись у відповідності до федеральних, державних і місцевих законів.
А. Фінансова прозорість і звітність
1. Фіскальна відповідальність. Фіскальна відповідальність покладена на правління, яке має розумітись на фінансовій документації і вимогах до звітності. 2. Річний бюджет. Річний бюджет затверджується правлінням. В ньому виділяються бюджетні лінії (статті витрат) на програмну діяльність, фандрайзінг і адміністративну діяльність. НУО працює у відповідності до бюджету. 3. Внутрішня фінансова документація. Внутрішня фінансова документація готується на регулярній основі і подається до правління. Вона включає в себе будь-які розбіжності між забюджетованими витратами і реальними, забюджетованими прибутками і реальними прибутками, а також пояснення до них.4. Фінансова політика. НУО має затвердити фінансову політику, яка б відповідала розміру організації і відображала кошти, що надійшли до НУО, і здійснені/заплановані компенсації, активи, витрати, пов’язані з закупівлями, внутрішні процедури контролю (наприклад, підписані чеки (первинні документи) тощо) і т.д. 5. Внутрішні процедури контролю. Внутрішні процедури контролю мають передбачати захист від можливості використання окремою особою чеку (платіжного доручення) в особистих потребах. Таким захистом може бути додатковий підпис. Обмеження також мають бути зроблені і у відношенні сум, які може сплатити одна особа (наприклад, для сплати платежу більше 5 000,00 доларів США потрібно два підписи), та готівкових розрахунків.6. Аудит. У випадку, коли організація має значний річний прибуток, фінансові звіти перевіряються незалежним кваліфікованим аудитором. НУО з невеликими валовими прибутками перевіряються кваліфікованим бухгалтером. Для організацій, які мають дуже маленький прибуток, отриманий в результаті внутрішніх операцій, достатньо повної фінансової звітності (розрахунків).7. Професійні стандарти. Організація має дотримуватись професійних стандартів звітності і аудиторських процедур (у відповідності до закону країни) і виконувати всі фінансові вимоги і вимоги щодо звітності.
В. Дотримування закону
1. Закони і нормативні акти. Діяльність організації здійснюється у відповідності до державних і місцевих законів і нормативних актів. (НУО може впливати на зміну законів і норм у випадку, коли така діяльність не суперечить її місії).2. Юридична підтримка. З метою забезпечення відповідності документації НУО чинним законам і нормативним актам, їх перевіряє юрист. Організація також може звернутись до юридичних служб, щоб забезпечити діяльність НУО у правовому полі.3. Страхування відповідальності. У випадку необхідності організація може розглянути прийняття страхування відповідальності. 4. Внутрішня перевірка. Періодично організація має проводити внутрішню перевірку на відповідність її діяльності чинному законодавству. Результати перевірки надаються правлінню.