ВИСНОВОК
Питання нарахування заробітної плати, а також податкового і бухгалтерського обліку витрат на оплату праці займають особливе місце в роботі бухгалтерії кожного підприємства.
Заробітна плата – це точка перетину інтересів багатьох: підприємства, працівника, податкової, фондів тощо. Кожна з цих сторін оцінює значення заробітної плати, якщо не як найважливіших. У зв’язку з цим важко переоцінити значення роботи бухгалтера, пов’язаної з обліком витрат на оплату праці. Вона, як правило, найбільш складна та трудомістка.
Згідно з цим бухгалтерський облік на підприємстві повинен забезпечувати : точний розрахунок заробітної плати кожного робітника відповідно до кількості і якості витраченої праці, що діють формами і системами його оплати, правильний підрахунок утримань із заробітної плати; контроль за дисципліною праці, використанням часу і виконанням норм виробітки робітниками, своєчасним виявленням резервів подальшого росту продуктивності праці, витратою фонду заробітної плати (фонду споживання) і т.п.; правильне нарахування і розподіл по напрямках витрат відрахувань на соціальне страхування і відрахувань у Пенсійний фонд України.
Перехід до ринкових відносин економіки України, у якій раніше панувала централізована система планування і керування, потребує переробки системи бухгалтерського обліку, звітності, контролю, аналізу, а також придбання фахових навичок і уміння робітників приймати правильні й ефективні управлінські рішення.
Основою ефективної діяльності будь-якого суб'єкта господарювання виступає чітко налагоджена система урахування і контролю. Незалежно від форми власності фірмі необхідний бухгалтерський облік як основа, що підтверджує юридичну і фінансову обґрунтованість дій організації, її взаємодії з органами державного керування і правопорядку і дотримання встановлених норм і правил.
Останнім часом законодавчі і нормативні документи, що регламентують оподатковування витрат на оплату праці, змінювалися досить часто і кардинально. У цих документах багато разів вносилися зміни і доповнення відповідними законами України, які стосувалися безпосередньо зміни бази оподатковування, наприклад, збір у Пенсійний фонд для підприємства (в цьому році змінився з 32,3% до 33,2%), збір на обов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття для роботодавців (з 1,9% до 1,3%), з січня 2004р. було впроваджено соціальну пільгу для обчислення прибуткового податку, тощо. Тому бухгалтеру важливо знати, як здійснювати оподаткування тієї або іншої виплати в даний час.
Особлива увага приділена порядку проведення індексації заробітної плати, і виплати компенсації робітникам утрати частини заробітної плати в зв'язку з затримкою термінів її виплати.
З метою виконання задач, що стоять перед обліком, на підприємстві обов’язково ведеться контроль:
за чисельністю персоналу та використанням робочого часу;
за правильністю документального оформлення виробки робочих та службовців;
за своєчасним нарахуванням заробітної плати та допомоги, а також їх видаванням;
за своєчасним утриманням сум податків та перерахування їх до бюджету;
планування звітів про працю.
При виконанні бакалаврської роботи :
- вивчили діючу практику обліку нарахування та виплат заробітної плати у ТзОВ «Оратта» зокрема;
- ознайомилися з діючою в Україні нормативно-законодавчою базою, яка регулює облік оплату праці;
- ознайомилися з порядком документального оформлення операцій з оплати праці;
- розкрили поняття праці, форми суть та види заробітної плати;
- розглянули порядок утримання із заробітної плати;
- охарактеризували порядок оформлення розрахунків з працівниками та виплати заробітної плати;
- розкрили особливості синтетичного та аналітичного обліку заробітної плати та пов’язаних з нею розрахунків;
Загалом бухгалтерський облік тісно пов'язаний із багатьма категоріями економічних наук, і насамперед - із категоріями споживчого ринку - ціною, рентабельністю, прибутком, фінансовою усталеністю, ліквідністю. Бухгалтерський облік служить першоосновою ефективної господарської діяльності.