Зубрійчук Андрій
МО-44
ПРАКТИКУМ №4
1 Чому так сталося?
Дана ситуація на підприємстві виникла через відсутність “системності”. Не було системи з чітко визначеними вхідними і вихідними потоками кожного етапу, критеріями вимірювання і регламентними документами. Кожен працював окремо не бачивши спільної для всієї організації мети. У менеджерів ціль була сформульована по-різному і вони дивляться на одну і ту ж ситуацію по-різному. Хтось міг побачити проблему, а хтось міг і не бачити її. Одні орієнтувались на один результат, другі –на інший. Все це і призвело до неякісного продукту на виході системи.
2 Підходи до мислення
П”ятиразове “чому” “Тойоти”
Для вирішення проблеми спочатку задається питання Чому вона виникла? Потім до отриманих відповідей знову ставиться питання Чому? І так далі третій, четвертий і п’ятий рази. Отримані відповіді групуємо в окремі блоки, до розв’язання яких ми можемо далі приступити.
Умовне мислення
Ми думаємо про всі можливі ситуації, які можуть бути і готуємо рішення для всіх них. Збирається нарада, на якій обговорюються всі можливі причини виникнення проблеми та варіанти їх усунення.
Гіпотетичне мислення
Ми висуваємо гіпотезу, базуючись на інформації, яку маємо. Після того, як ми висунули гіпотезу, то використовуємо мінімум фактів для того аби її підтвердити. Якщо перша гіпотеза підтверджується, то вам не потрібно більше збирати інформацію. Якщо ж вона не підтверджується, то наступна гіпотеза знову будується на основі існуючої інформації. Скажімо припускаємо, що причина проблеми в постачальнику. Розглядаємо результати роботи з іншими постачальниками, якщо вони кращі –змінюємо постачальника, якщо ні висуваємо нову гіпотезу і т.д.
Мислення у часовій послідовності
Думаємо базуючись на розвитку подій від минулого до майбутнього і уточнюємо ситуацію. Розглядаємо ланцюжок розвитку подій. Визначаємо час виникнення проблеми та події, що з ним пов’язані. Вони і будуть ймовірними причинами проблеми. Після чого приступаємо до їх усунення.
Причинно-наслідкове мислення
Розглядаючи ситуацію, що виникла встановлюємо причинно-наслідкові зв’язки між подіями, виходячи з того, що кожна подія має свою причину і свої наслідки. І таким чином знаходимо причину проблеми.
Емпіричне мислення
Шукаємо вирішення проблеми базуючись на попередньому досвіді, власному чи чужому. Розглядаємо ідентичні ситуації і використовуємо(не використовуємо) шляхи, які були використані при їх вирішенні, якщо вони дали позитивний(негативний) результат.
Реалістичне мислення
Друга частина реалістичного мислення полягає у пошуку і розгляді основних причин проблеми. Визначаємо, що ми можемо зробити для вирішення даної проблеми. Визначаємо, що з цього може бути причинами проблеми і усуваємо їх. Навіть якщо ми не усунули всіх причин, “початок” є дуже важливим, якщо ми змогли знайти і вирішити основні причини, то ми зможемо досить легко знайти і інші.
Раціональне мислення
Використовуємо алгоритм:
1. Формулюємо ідеальну ситуацію, якою вона має бути без даної проблеми.
2. Визначаємо основні моменти ситуації на даному етапі.
Порівнюємо ідеальну ситуацію з теперішньою, а потім чітко формулюємо проблему.
4. Розбиваємо проблему на причини.
5. Формулюємо різні варіанти рішень по усуненню причин.
6. Оцінюємо і вибираємо перспективні альтернативні рішення.
7. Приймаємо рішення для вирішення проблеми.
Системне мислення
Розглядаємо організацію, в якій виникла проблема, як систему де щоб отримати Ціль, ми формулюємо Вхід і через Функцію отримуємо Вихід. Але Вихід може відрізнятися від Цілі. Різниця може бути спричинена зовнішніми та внутрішніми причинами. Ми не можемо змінити зовнішні причини, але ми можемо впливати на внутрішні причини, усунувши, які можемо усунути і саму проблему.
Емоційне мислення
Приймаємо рішення по розв’язанню проблеми опираючись на емоційний стан персоналу. Якщо учасники позитивно відносяться до нього, то воно є правильним, якщо ні –шукаємо інший варіант, врахувавши їх реакцію.
3 Висновки
Корисними для себе вважаю знання про підходи до мислення, їх особливості та можливості використання в конкретних ситуаціях, та пошук потрібного рішення, використовуючи різні підходи до мислення.