ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ У ФАХОВІЙ ПІДГОТОВЦІ СПЕЦІАЛІСТІВ-ПРАВОЗНАВЦІВ
Дорошенко Ю.О., Федорчук О.С.
Інститут педагогіки АПН України
На цей час у середній і вищій освіті в цілому вже визначилися основні напрямки застосування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) у навчальному процесі. При цьому, під час підготовки спеціалістів гуманітарного спрямування, зокрема, правознавців, інформатика фактично виступає сполучною ланкою між природничо-математичними та гуманітарними дисциплінами. При цьому, одним з основних практично-корисних завдань курсу інформатики на юридичному факультеті є формування у студентів чітких уявлень про те, з якою метою, яким чином та якими засобами і технологіями можна здійснити автоматизоване опрацювання інформації для розв’язання широкого кола задач професійної діяльності. Окрім того, ще під час вивчення дисциплін, які не є професійно-орієнтованими, слід змістовим наповненням цих дисциплін зорієнтувати майбутнього спеціаліста на його прогнозну практичну діяльність. Зазначене помітною мірою відноситься до інформатики.
У процесі підготовки спеціаліста-правознавця доводиться постійно вирішувати проблему: якими знаннями, уміннями і навичками в галузі комп’ютерних технологій повинен оволодіти майбутній юрист, аби його професійна діяльність мала найвищу продуктивність. Модель майбутнього спеціаліста-правознавця у тій частині, яка зв’язана з інформаційно-комунікаційними технологіями, повинна визначатися тими задачами, які цей спеціаліст має розв’язувати під час своєї професійної діяльності незалежно від конкретної галузі права.
Загалом процес вивчення інформатики та інформаційних технологій при підготовці спеціалістів у вузі можна подати як три взаємопов’язані етапи:
Вивчення фундаментальних основ інформатики, формування інформаційної культури спеціаліста та його інформатичної компетентності;
Вдосконалення та закріплення навичок користувача програмних засобів загального та спеціального призначення;
Вузьконаправлене, спеціалізоване використання ІКТ для розв’язання конкретних задач професійної діяльності.
За типовими програмами, розробленими та затвердженими Міністерством освіти і науки України, підготовка спеціаліста-правознавця відбувається таким чином, що предмет “Інформатика та комп’ютерна техніка” вивчається на рівні та в об’ємі так званого "курсу користувача". При цьому, методика викладання інформаційних технологій має узагальнений характер й нерідко помітно відірвана від професійно-орієнтованих предметів, які визначають студента, як майбутнього спеціаліста-правознавця. Отже, однією з нагальних задач сьогодення є вдосконалення курсу інформатики, підвищення його фундаментальності з метою формування наукового світогляду (інформаційної культури) та інформатичної компетентності молодої людини, наповнення змісту навчання спеціалізованими технологіями та професійно-орієнтованими завданнями з реальної практики та інтегрування новітніх технологій до фахово-орієнтованих дисциплін, які викладаються на старших курсах.
Нами пропонуються певні зміни до робочих навчальних програм з метою впровадження сучасних інформаційних технологій у навчальний процес з метою створення передумов для реалізації нової концепції підготовки спеціаліста-правознавця.
За цією концепцією викладання інформаційних технологій має відбуватися в межах вивчення іншого, бажано, фахового предмета. При цьому, навчальна програма такого предмету має складатися з двох взаємоузгоджених й взаємопов’язаних частин:
змісту вивчення самого предмета;
практикуму із застосування конкретних комп’ютерно-інформаційних технологій з практичної діяльності спеціаліста-правознавця у межах цього предмета.
Зазначене можна реалізувати внаслідок узгодженого виконання таких заходів.
Впровадження (доповнення змісту) до навчального курсу “Інформатика та комп’ютерна техніка” професійно орієнтованих завдань.
Інтегрування інформаційних технологій до профільних дисциплін, які визначають майбутнього спеціаліста як фахівця визначеної цивільно-правової, кримінально-правової чи господарської спеціалізації. Зазначене є дуже актуальним і педагогічно значимим, оскільки студенти під час виконання практичних та лабораторних робіт, проведення наукових досліджень тощо мають нагоду особисто пересвідчитись і на власному досвіді переконатись у перевагах і можливостях сучасних інформаційних технологій саме при розв’язанні професійних задач.
Доповнення навчального процесу факультативними курсами, (курсами за вибором, спеціалізованими практикумами) проведення яких конче вимагає застосування сучасних інформаційних технологій як засобу цілеспрямованого пошуку, відбору, опрацювання, подання та зберігання юридичної інформації з метою створення інформаційної бази для вирішення фахових задач з практичної діяльності юриста.
Зазначені підходи знайшли практичне втілення й експериментально апробовані у складі професійно-орієнтованого практикуму, який проводиться для студентів другого курсу юридичного факультету Київської державної академії водного транспорту під час літньої навчальної практики. Наслідком цього практикуму є групове (3-4 студенти) вирішення комплексної фахової задачі з певної галузі права (кримінального права, господарського права, трудового права, адміністративного права, сімейного права, нотаріату тощо) та прилюдний захист отриманих результатів перед комісією зі складу викладачів профільних кафедр.